V rámci průzkumu pro společnost UPC bylo osloveno šest tisíc rodičů ze třinácti evropských zemí a také děti od předškolního věku až do osmnácti let. Průzkum byl zaměřen na problematiku dětského diváka – kolik dětí má například vlastní televizor, zda si mohou vybírat televizní pořady samy nebo kterých negativních vlivů se nejvíce bojí rodiče.
Rodiče: Chceme přísnější kontrolu!
Rodiče mají tendence nejen kontrolovat, na co se jejich děti dívají, ale chtějí, aby byl obsah televizního vysílání podroben přísnější kontrole ze strany regulačních úřadů nebo i vysilatelů. Pro vyšší míru dohledu na vysílané pořady se vyslovilo 57 % dotázaných, pouze 3 % rodičů uvedla, že zpřísnění kontroly obsahu televizního vysílání není nutné. Nejvíce se rodiče obávají negativního vlivu, který mohou mít na děti násilné scény nebo scény se sexuálním obsahem. 79 % z těch, kteří požadují zpřísnění kontroly, nejvíce odsuzuje zobrazované násilí, 56 % volá po ostřejším dohledu kvůli sexu. Nejvíce chtějí přísnější regulaci Rakušané, Němci, Švýcaři, Poláci a Rumuni.
Dvě třetiny rodičů dětem televizi zakazují kvůli násilí a sexu, což jsou dva nejčastější důvody, proč se dítě na vybraný pořad dívat nesmí. 54 % rodičů je přesvědčeno, že televize má na děti negativní účinky. Nejvíce se bojí agresivity, kterou mohou vyvolávat právě násilné scény. 23 % rodičů věří, že televizní vysílání může zvyšovat agresivitu u dětí. 19 % respondentů také uvedlo, že televize děti děsí.
Rodiče jsou ale nespokojeni nejen s obsahem vysílaných pořadů. Řada z nich se také obává, že právě televize se velkou měrou podílí i na tom, že stále více dětí trpí nadváhou nebo dokonce obezitou. 9 % rodičů je přesvědčeno, že děti, které více sledují televizi, tloustnou. Televizi jako jednu z příčin dětské obezity nejvíce uvádějí rakouští rodiče. Například Němci a Francouzi se ale nejvíce bojí toho, že se jejich dětem kvůli televizi zhorší školní prospěch. Čeští rodiče patří jak v oblasti požadavků přísnějších kontrol, tak i v obavách z negativních účinků k celoevropskému průměru. Nejvíce se bojí agresivity.
Televize má ale i pozitivní účinky
Naprostá většina rodičů je ale přesvědčena, že sledování televizního vysílání má na děti také pozitivní vliv. 85 % dotázaných rodičů uvádí alespoň jeden pozitivní vliv. 68 % respondentů uvedlo, že nejvíce oceňují vzdělávací funkci televizního vysílání, například rozšiřování všeobecného přehledu. Druhým nejčastěji zmiňovaným pozitivním vlivem je zvyšování jazykové vybavenosti a vůbec lepšího porozumění jazykům, které uvedlo 48 % rodičů. Čeští rodiče nejvíce oceňují rozšiřování všeobecných znalostí.
Evropský televizní průzkum UPC je každoroční záležitostí
Společnost UPC provádí průzkum v evropských zemích, ve kterých působí, každoročně. Na serveru DigiZone.cz jsme vám jeho výsledky přinesli v minulých letech už dvakrát. V roce 2005 výzkumníci UPC přišli mj. se zjištěním, že tehdejší programový hit – reality show – sleduje jen třetina diváků. O rok později z průzkumu stejné společnosti vyplynulo, že pomocí textových zpráv z mobilních telefonů hlasuje jen každý dvacátý divák. O průzkumu z roku 2007 jsme vás nejprve informovali v podobě aktuality.Východoevropské děti mají více volnosti
Z průzkumu vyplynulo, že děti z východní Evropy mají při sledování televize více volnosti než děti ze západní Evropy. Mohou u televizních obrazovek strávit nejen více času, ale také nejsou tolik kontrolovány ze strany rodičů, který pořad sledují. Například 29 % dětí v Maďarsku sleduje televizní vysílání více než tři hodiny denně, zatímco ve Švýcarsku, kde rodiče dětem televizi zakazují nejvíce, mohou u televizní obrazovky prosedět více než tři hodiny denně jen 4 % dětí. V České republice sleduje televizi více než tři hodiny denně 25 % dětí.
74 % rodičů se podílí na rozhodování o tom, který pořad budou společně s dětmi v televizi sledovat. Například ve Francii se na rozhodování o tom, co se bude sledovat, podílí 96 % rodičů, a mají tak větší kontrolu nad tím, co na dítě může působit. Naopak ve Belgii, Nizozemí a Maďarsku jsou to spíše děti, které rozhodují o tom, který pořad bude rodina sledovat. České děti mají například v porovnání s Francií volnosti méně. Televizní programy vybírá s rodiči jen 42 % dětí a 19 % si o sledování televize rozhoduje samo, bez ohledu na názor rodičů.
Téměř třetina dotázaných rodičů dovoluje dětem mladším dvou let sledovat televizi. Situace je ale v jednotlivých zemích značně rozdílná. Zatímco v Německu nedovolí televizi dětem mladších dvou let sledovat 38 % rodičů, například v Irsku nebo Belgii je situace naprosto opačná. Zde může televizi sledovat více než 40 % dětí mladších dvou let. U nás rodiče dětem televizi dovolují nejčastěji ve věku dvou nebo tří let.
Nejvíce vlastních televizí mají děti v Rumunsku
Větší volnost dětí z východní Evropy dokazuje i poměrně vysoké procento těch, které mohou mít televizor v dětském pokoji. Nejméně dětí má vlastní televizi ve Švýcarsku, kde rodiče v oblasti televize patří k jedněm z nejpřísnějších v Evropě. Televizní přijímač najdeme v 18 % švýcarských dětských pokojů. Naopak nejvíce si mohou vlastní televizor užívat rumunské děti, 62 % dětských pokojů je televizním přijímačem vybaveno. Na paty šlape Rumunsku Maďarsko s 56 %. Většina českých dětí vlastní televizor nemá, přijímač má v pokoji 42 % dětí.