Nevidím důvod, proč nějakou další čtečku s velmi pochybným DRM. Navíc ještě za velmi pochybných podmínek (knihy se smažou/zablokují, nebudete-li 14 dnů připojeni k internetu). Také závislost na jediné a značně pochybné platformě (mají provizi od Mrkwo$oftu?).
Tady skutečně asi jediná rozumná reakce je: Ignorovat to a nechat to uhynout hladem.
Jinak ještě k tomu DRM:
U holého nebo jednoduše formátovaného textu, jehož výsledek (= výsledný text a jeho formátování) je dobře znám, je prolamování ochran i velice silnou šifrou v podstatě o mnoho řádů snadnější než v případě hudby nebo dokonce videa. Včetně toho, že při úspěšném prolomení šifry z toho leze smysluplný text, který je s čím porovnat, zatímco u té hudby nebo videa jen proud bajtů, které mohou ale nemusí být OK (a jejich kontrola je daleko složitější a náročnější).
Podobným způsobem byly prolomeny i velmi silné šifry používané za války (v textech se vyskytovala určitá ustálená fráze; k některým dokumentům se dostali špioni před/po jejich zašifrování/rozšifrování apod.). A fungovalo to i při rozluštění hieroglyfů (Rosettská deska) nebo klínového písma (jména perských králů a jejich tituly, které byly známy z Hérodota).
A další věcí je, že z té čtečky se to dá dostat do OCR o řád snadněji než z papíru (a je tam nastavitelný co do tvaru a velikosti standardní font, takže i to OCR má daleko jednodušší práci).
...podle mě nespočívá ani tak v požadavku na DRM. Sice se mi silně nelíbí, ale důvody lze chápat. Problém je ale v tom, že to prostě nemůže fungovat na malém českém trhu! Když si udělá DRM Amazon nebo Barnes&Noble, tak koupě jejich proprietární čtečky (u BN navíc ani až tak docela proprietární není) znamená přistup k desetitisícům knih a na druhé straně pro obchod je možným trhem jen v USA přes 260 miliónů obyvatel. V podobném rozsahu lze vcelku klidně mávnout rukou nad tím, že třeba neoslovím určitou skupinu, která chce jinou čtečku.
Jenže takhle to v ČR prostě fungovat nebude! Zákazníků je zlomek a faktické odmítnutí člověka, který má třeba Kindle znamená daleko větší problém. Přijde mi jako naprosto absurdní provozovat na takto malém trhu pomalu víc variant knižního DRM než v USA. Ale na druhé straně se tomu ani moc nedivím :-(((
Zákazník: Chci zmrzlinu
Prodejci: Skvělé, máme pro Vás chleba z máslem.
Zákazník: Já bych raději tu zmrzlinu
Prodejci: Rozšířili jsme nabídku chlebů. Nabízíme i žitný.
Zákazník: Prosím, chápejte, chci zmrzlinu.
Prodejce: Bomba, nabízíme zmražený chleba z máslem.
Zákazník: To ale není zmrzlina. Možná jeden krajíc zkusím, ale stejně bych raději tu zmrzlinu.
Prodejce: Konečně to máme! Chlebová zmrzlina! Musíte ji jíst naší chlebovou lžící, kterou Vám po registraci zašleme poštou.
Zákazník: Víte co, já asi zajdu do naší staré cukrárny.
"Samozrejme to plati pro prekladovou literaturu... ktere je tu vetsina."
neperiodické publikace 2009
tituly celkem: 17598
v češtině: 15141
čeština + jiné jazyky: 1038
překlady z jiných jazyků: 5777
Většina? Ať počítám jak počítám - tohle je lehce přes třetinu...
Zdroj dat - výroční zpráva Národní knihovny ČR
Holt když někdo nechce tak to je 100x horší než když nemůže.
Tak ten váš příklad se sotwarem s tím nemá společného nic, všechno, co jste uvedl, jsou spíš příklady problémů ve státní správě.
Nějaké klasické lokální softwary se taky najdou, třeba mě napadá Zoner Photo Studio, ovšem to už je také "normální produkt", který se mírně prodává i v zahraničí a do značné míry boduje skutečnou kvalitou, k tomu podpora češtiny - reálné věci.
V těch hypermarketech to máte podobné - taky se prodávají "normální věci" - třeba prodejci využijí situace u nás k tomu, že to prodají dráže, ale nedá se říci, že by prodávali něco naprosto nestandardního.
Zajdete si nekdy do nejakeho nakupniho centra a podivejte se co si davaji lide do kosiku, v kteremkoli oddeleni a prodejne co tam najdete, a u pokladny za to z vlastniho plati. To jsou lide na kteri tvori masovy trh.
To co jsem uvadel jako pripad u software je, mate pravdu, neco trochu jineho - ale v dusledku je to jenom jiny priznak teze mentality.
Nezlobte, ale tohle je argumentace k smíchu. Vy si fakt myslíte, že ta v článku zmíněná "žena v domácnosti, čtoucí 12 knih za rok" dá 2000 za čtečku, do které si může pak koupit knihy? Ani náhodou, ta si koupí rovnou tu knihu na papíře a jako klient je zcela nepoužitelná.
Jo, řešit by to šlo, jenže za cenu masivního proma (třeba v ceně čtečky rovnou celý Viewegh a edice Harlekýn), ale to nebude právě levné a o návratnosti bych si dovolil silně pochybovat...
Muhehe :-) Ano, možná v dobách Caesarovy šifry :-) Ale v dnešní době, kdy se bity v souboru vícenásobně promelou a prokombinují, se takto postupovat nedá. Pochybuji že by Wooky použil EXOR funkci na "taky šifrování". Neměl jsem důvod to zatím zkoumat, ale moc bych se divil, kdyby to nebyla nějaká moderní proudová šifra s jejíž implementací by neměl být problém. Ale pokud existují dostupné funkční čtečky, tak bude snadné to dešifrovat a stejně tak zamezit 14-ti dennímu limitu pro obnovení čtitelnosti obsahu. Stačí jen na čtečce zastavit hodiny.
Já se taky „obávám“, že by to fungovat mohlo, zvlášť pokud se podaří uživatele dotlačit do nějakého paušálu za odběr XY e-knih ročně, tedy jestli mají v současné době takovou vatu, že se můžou obejít bez čtenářů mimo sektu (wooky). Úplně dokonalé by bylo, kdyby to samo vybíralo knihy podle odhadu preferencí, tlačilo je to do jediných správných čteček a samo strhávalo peníze z účtu a uživatelé bečeli nadšením :).
Pisete ovsem o necem, co nema se situaci e-booku nic spolecneho. Ono je totiz neco jineho desifrovat neznamy text a neco jineho, desifrovat text znamy, ktery vam navic ctecka musi zobrazit => jsem si 100% jistej, ze ani nic desifrovat nemusite, proste to vytahnete rovnou jako text.
To je právě věc, který mi u Amazonu chybí. Pokud chci číst knihy, které jsem si u Amazonu nekoupil, nesynchronizují se na více zařízeních: čtu na čtečce, Ipadu a Iphone. Prioritně samozřejmě používám čtečku. Ale někdy by se synchronizace nenakoupených titulů hodila, když není čtečka po ruce. Zvláště u odborných textů, které si do čtečky posílám jako do jakéhosi archivu pro pozdější přečtení. Takže abych měl tituly dostupné na všech třech zařízeních postupuji tak, že si nejprve nahraju knihy do Calibre, kde je rovnou konvertuji do MOBI. Přímo z Calibre odešlu knihu mailem do Kindle. Celou knihovnu Calibre mám uloženou na Dropoboxu, na který má Iphone i Ipad klienta. Když chci stejnou knížku číst na Iphone nebo Ipadu, skočím do Dropboxu a knihu si stáhnu do iphoního Kindle prohlížeče. Jediné co nemám zatím vyřešené je pozice čtení, záložky a poznámky.
Mám informace od jednoho nakladatele, který rozhodně do ebooků nepůjde, protože si spočítal, že by to byla ztráta času i peněz.
Ale i kdybych to info neměl, tak mi ten tvůj výpočet pořád nesedí: Pokud autor dostane 10% (nebo třeba i jen 5%), kolik z toho má potom vydavatel? To snad považuješ vydávání knih za něco jako charitativní činnost?
A pokud máš ty informace přímo z Euromedie, tak mi vysvětli, proč tedy její ceny nejsou na té třetině ceny papírových knih, ale skutečně spíše odpovídají tomu odhadu, který uvedl Vigo (a v některých případech jsou dokonce na úrovni tištěných)? Nebo snad lidi z Euromedie takhle vesele vykládají kdejakému keckovi, že prodávají těžce předražené zboží?
A ještě jedna věc mě zajímá: Když je to tak senzační byznys, proč je u nás v tom stavu, v jakém je? Pokud by to sypalo tak, jak tvrdíš, měla by už dávno existovat nepřeberná nabídka el. knih za třetinové ceny oproti tištěným, a vydělávalo by se na nich úplně stejně jako na těch tištěných.
Je velmi jednoduché označit prakticky všechny vydavatele jedním šmahem za idioty, kteří nevidí skvělou tržní příležitost, ale mnohem pravděpodobnější mi přijde, že to mají velmi dobře spočítané, zatimco ty jsi laik, který o tom ví velký prd, jen kecá a kecá...
kalkulace odvíjející se od ceny nákladů je v principu chybná.
ve skutečnosti je namístě následující kalkulace:
1) máme zde trh, který pojme N knih e-způsobem XYZ
2) pokud nabídneme knihy drm-způsobem ABC, trh se zderukuje na 0,001%N, a přestane být lukrativní.
3) reset
4) máme zde trh, který pojme N knih způsobem XYZ
5) nabídneme tedy tyto knihy za 5 korun/kus v podobě XYZ, protože jedinou alternativou tohoto rozhodnutí je PŘÍJEM NULA
6) metoda XYZ je samozřejmě nepoužitelná pro nové edice. vezměme tedy řádově n.tisíc knih, které už jsme vydali, máme je tisknutelné/publikovatelné v PDF, jejich reálné náklady na nabídku do e-knihy je nula, jejich reálný přínos pro autory bez dotisku (který nebude) je nula, a žádejme 5 korun za kus, s tím že autor dostane 1 a ostatní složky (redakce, edice, atd) á - 0,2.
hluboké ticho
následují tři možnosti:
7.a) trh ověří průchodnost tohoto modelu pro vydané knihy
7.b) trh ověří obrat e-knih i pro nové edice
7.c) trh zůstane u warezu, protože ani za 5 korun už e-knihu nikdo nekoupí.
8) vše.
ŽÁDNÁ JINÁ VARIANTA UŽ NENÍ!!!
že by někdo dal za stažení pár bajtů trojcifernou částku, je legrační představa.
mooožná, jednou, až budou vycházet supernovinky rovnou jako e-knihy.
v principu jsou e-knihy prodejné za zlomek ceny maivaldových výprodejů - a tam taky nikdo nediskutuje o nákladech a honoráři pro autora, přestože vstupní ceny jsou nesporné.
taxe vzpamatujte.
alternativou nedostupnosti e-knihy za 5 korun není e-kniha za 499 s drm, ale kniha z warezu bez ochrany a zadáčo.
Ne tak docela.
Kdyz se podivate na mistni masovy trh treba s potravinami a nebo elektronikou (a nebo i softwarem - 602 form fillery, OpenCard, datove schranky), predrazene a (casto zaroven) nekvalitni veci vedou.
Je to mozna cynicke, ale je to tak - do sveta to expandovat nebude, asi ani nema ambice - mozna tak na Slovensko, ale tady se to pevne prisaje a nepusti a pokud ziska lokalni de-facto monopol... tak to nakonec ani nebude levny.
Pro lidi ktery budou cist "jenom cesky" se to klidne uchytit muze.
Na prvni pohled zajimava zprava o vstupu prvniho opravdu velkeho hrace u nas do elektronickych knih. Ale nepodporovat Kindle ani jine Linux-based ctecky znamena ignorovat minimalne 69 % majitelu ctecek. Tedy z toho bude v nejlepsim pripade zivorici projekt. Holt cesti knizni nakladatele tak zase dale spi a spi....
tito lide (kteri navic ani neumi napsat slovo Microsoft, kterazto firma v tomto kontextu ani neni relevantni) jsou samozreme mimo
dobrym prikladem muze byt take i pomerne uzky market amish zen, ktere za svoji "cervenou knihovnu" utrati MILIARDU dolaru rocne, takze Amazon jim vyhradi specialni management tym, nejake DRM je jim skutecne k nicemu, pokud se najde takovy trh pro teenagery se zajmem o mrkwo$oft, urcite jim take vsichni vyjdou vstric
nerozumim duvodum pro tu 14 denni zvrhlost, techical-driven nejsou, ale na druhou stranu defaultni setup bude wifi v byte nebo praci a tam bych 14 dni nevidel jako problem
Jako nakladatel říkám ne takovému způsobu. Já rád nabídnu knihu bez DRM a budu doufat, že se naproti tomu lidé zachovají také férově a nebudou ji kopírovat dalším lidem.
Klidně bych jí nabízel přes všechny další kanály, třeba i přes Wooky, pokud to někomu bude vyhovovat, ale osobně se mi nelíbí, jakým způsobem k tomu Euromedia přistupuje, tedy jaké rabaty si nastavila. Tolik nemá např. ani Kosmas, což je knižní distributor, který má podstatně vyšší náklady na distribuci, když knihy rozváží auty.
nakladatelé ještě nezjistili, že zákazníky absolutně nezajímá nějaká ochrana, drm, nebo dokonce provázanost s hardware. myšlenka obnovovat licenci každých 14 dní přes internet je tak pitomá, že bych přál autorovi takové auto. nakladatelé si ještě neuvědomili, že nestojí proti davu klientů toužících jim zaplatit za jejich výmysly jakoukoliv částku. nakladatelé stojí proti vzrůstajícímu davu majitelů čteček, kteří chtějí e-knihu levnou, dostupnou na jeden klik, kompatibilní na jakémkoliv zařízení, a provozuschopnou navždy. pokud jim takový produkt nakladatelé nenabídnou, vzdělaný klient půjde na warez, a nevzdělaný je nespasí.
Budiž. I bych takovému modelu prodeje fandil, ale ...
... proč tedy stojí ebook např. Larsona 159Kč ("ušetříte 59.13%" tj. prodejní cena by musela být 269Kč), když jde sehnat paperback v obchodech 175-180Kč??
Cena za ebook by tak měla být do 120Kč a ne o 40 víc!
To samé platí, pokud si vezmu ceny knih od Viewegha - vychází to cca na prodejní cenu ebooku 80-120Kč podle titulu (Ebux 105-180).
Nehrajme si na nějaké doporučené ceny - to je klasická fligna jako u "akčních slev" v superhypermarketech.
Je to prodej po internetu, vycházejme z internetových cen!
K ceně :
S ohledem na omezení daná současným stylem prodeje ebooků (knihu si kupující v podstatě pronajímá, jediná čtečka ...), jsou takto nastavené prodejní ceny opravdu mimo.
Pokud budu mluvit za sebe, akceptoval bych novinky do 120Kč, starší tituly (tj. 1-2 roky po vydání) do 70kč a staré 3+ za cenu časopisu - tj. do 40Kč.
To je koukám u nás utopie, jenže pak se prostě takový model prodeje neprosadí.
K platbám :
Řekl bych, že platební model premium sms vše zbytečně prodražuje (asi i karta).
Já bych si klidně na přiřazení knihy do svého účtu počkal, kdybych mohl provést platbu převodem. Hádám by to i koupi knihy zlevnilo - nevím kolik služba premium sms ukousne z cenu ebooku ... 30, 40%?
Takže konkrétně výše zmíněný Larson za cenu 99Kč - a pak není co řešit a kupuju :) (a ještě všem v řetězci zůstane víc peněz).
Ten tvůj výpočet je kravina. Už jen ty předpoklady, že autor a vydavatel se rozdělí o pouhých 10% z celkové ceny (papírové) knihy a budou s tím spokojení, že daně se z knih zřejmě neplatí nebo že snad prodej přes web vyjde vydavatele nějak výrazně levněji než normální distribuce, svědčí o tvém omezeném přehledu.
Ale oni s tím vydavatelé většinou smíření zjevně jsou. Proto taky na vydávání ebooků vesměs kašlou a zůstávají u papírových knih, které jsou stále ještě slušně prodejné a ziskové. Leda cvok by se přece snažil vyrábět něco, co je buď neprodejné, nebo prodělečné. Mrkni někdy v TV na Den D, Tomio ti to vysvětlí.
Předpokládám že takhle to fungovat nebude. Tzn. že DRM nebude vyžadovat aby se čtečka povinně min. 1x za 14 dní připojila k netu, a když to neudělá tak má čtenář navěky utrum. To by bylo vážně divné.
Pochopil jsem to spíš tak, že po každém ověření platnosti pak může čtenář dalších 14 dní zaručeně fungovat i bez internetu. Ale pokud si dá rok pauzu a pak zapne čtečku a nebude online, má smůlu ... dokud se aspoň na chvíli nepřipojí a čtečka si neobnoví "licenci" na čtení uloženého obsahu.
Prostě: chceš jet na 3-týdenní dovolenou a číst si? Můžeš, ale musíš si zajistit
internetové připojení :(.
No, kvůli téhle úchylnosti určitě nebudu vyhazovat svůj Kindle ani mobil :)
Jako člověku, který do knih "dělá", mi to přijde trochu rozpačité. Jinak v článku je trochu mystifikace způsobená neznalostí autora. Nakladatelů je v ČR možná kolem 4000, ale není nakladatel jako nakladatel. Těch, kteří skutečně vydávají knihy pravidelně a mají to jako svou hlavní podnikatelskou činnost, je ve skutečnosti tak do dvou stovek. Zbytek jsou často lidé, kteří udělali třeba jen jednu knihu, kterou si chtěli vydat sami pro sebe..
Wooky DRM bude zaručeným důvodem proč za knížku neplatit a radši si jí stáhnout bezplatně a nepřijít o ni, na Amazonu české knížky nejsou a ostatní nestojí za řeč.
Jediný co tady vidím jako plus je, že by to mohlo rozšířit silně povědomí o HW čtečkách (dneska kouká spousta lidí i na Kindle jako by člověk přiletěl z Měsíce) a zároveň jich na trh trochu přidat. Jen doufám, že se to hardwarově aspoň Kindlu přiblíží. Výsledkem bude, že tady bude hodně HW čteček a poptávka po knížkách, které se budou kvůli DRM šířit jen jako warez. Prostě takový čtenářský ráj.
Třeba bude ta čtečka funkčně konkurenceschopná (tady jsem možná optimista), a za cenu srovnatelnou s Kindle si ji lidi budou rádi kupovat - zvlášť když bude ke koupi v běžných českých elektroobchodech.
Ale s tím ověřováním DRM každých 14 dní brzy narazí. To by bylo akceptovatelné, kdyby to provozovali jako půjčovnu ebooků a ne prodejnu.
Ale to ctenare proste absolutne vubec nezajima. Ja chci prijit dvakrat kliknout a cist. A chci mit moznost si knizku cist v PC/ctecce/mobilu/... proste kdekoli a kdykoli. Ja jsem zakaznik, ja urcuju pravidla. Pokud mi neposkytnete pozadovanou sluzbu vy, poskytne ji nedo jiny - trebas warez scena, me je to jedno, ja to co chci ziskam a vzdy si vybiram mezi cenou a kvalitou sluzby.
No a v tomhle pripade hraje oboji ve prospech warezu, cena nulova, kvalita sluzby naprosto neporovnatelne vyssi.
Platba přes PremiumSMS je nákladný opruz. Pokud se něco nezměnilo, tak si provozovatel bere velké peníze. Kromě toho psát nějaké kódy do SMS a pak ještě opisovat číslo a kdesi cosi ... to raději zadám rovnou číslo karty.
Platba přes SMS mi opravdu nepřijde průzračně jednoduchá (v mém případě se k tomu přidává i osobní odpor).
Jinak receno, chcete na nich vydelat 2x vic nez na papirovych.
Protoze 30% je marze knihkupectvi (u e-booku neexistuje), 30% je cena distribuce a skladovani + marze distributora (taky neexistuje) a zbyla tretina je to, co stoji !vytisknout! papirovou knihu, vcetne sazby ... kde cast tech nakladu u e-booku zase neni. Takze 1/3 ceny je odpovidajici vcetne marze pripadneho weboveho prodejce.
Smirte se s tim, ze vic vam nikdo neda, vzdyt si to muze o klik vedle stahnout zadarmo.
"Bux a Wooky také chtějí přijít se zajímavou zvláštností, kterou Amazon tak doslova nemá: bude možné si vlastní e-knihy jakkoliv získané nahrát přímo na Wooky server a pak je číst na všech čtečkách podporujících Wooky."
AMazon to "tak doslova " uplne presne ma taky. A to genialne jednoduse pres email. Do your research.
Jinak nevim, moje prvni zkusenost s WOOKY byla doslova otresna. Stahnul jsem si nejakou knihu jako ukazku zdarma a co jsem nenasel:
- rozdilne odstavce (jednou klasicky knizni, kdy je odsazen zleva, podruhe klasicky webovy, kdy je mezi odstavci mezera)
- rozdilne zarovnani (jedno vlevo, jiny odstav do bloku)
- odstavce zobrazene ruznymi fonty
To me otravilo, takze jsem to z iphone odinstaloval.
Mluvite ovsem o predrazenych vecech, ktere si kupuji zkorumpovani zlodeji na uradech z nasich penez.
Vy si pujdete koupit ze sveho smejd, ktery neni pouzitelny na nic jineho nez na nejakou pochybnou sluzbu s par desitkami (mozna stovkami) knih, ze kterych si vyberete 10, mozna 20? A kdyz s tim odjedete na dovolenou, tak se vam to smaze?
To je ale zaměňování diskuzí na internetu s realitou. Early adopters jsou u nových technologií dobrá věc, ale na ně se nakladatelé asi spolehnout nemohou. Je jich málo, mají mnoho požadavků, místy přehnaných, nebudou nikdy spokojeni.
Zato například ženy mezi 35-45 lety (viz článek), to je hned jiná cílovka. Mají menší nároky, něco jako DRM vůbec neřeší, stačí jim jednoduchá možnost dostat knihu do čtečky. Tedy to, co už teď umí Wooky a Ebux. Přesně to, co dělá a na koho cílí Amazon.
Pokud se ebooky v Česku mají rozšířit, bude to podle mě touto cestou. Ať se to nám s Kindlem líbí nebo ne, naše naděje na legální elektronické knihy se mohou upírat jen na podporu češtiny v obchodě Amazonu.
(Nutnost čtrnáctidenní periody připojení čtečky k internetu je ale zvrhnost.)
Nebude to možná zrovna tato žena v domácnosti. Ale budou to běžní čtenáři, pro které jsou termíny jako DRM nebo MOBI sprostá slova. Které přesvědčí nabídka knih, jednoduchost objednánía čtení. Trh s elektronickými knihami v Česku se podle mě nerozjede, když bude postavený na současných early adopters.
Dovedu si představit, že to bude fungovat. Myslím ale, že to ten limit 14 dnů na připojení k internetu zabije. Amazon se podle mě kromě jiného rozšířil proto, že ta jeho DRM je skoro neviditelná. Věci si přečtete kdekoliv a vpodstatě na čemkoliv. Těch 14 se bude zákazníkům připomínat pořád dokola. Prostě peklo.
Osobně jsem si třeba Kindle pořídil protože vím, že když přijde na nejhorší, můžu si knížky známým postupem o DRM očesat. Zatím k tomu nemám důvod.
Jste mimo, BFUcek se cteckama znam nekolik = lidi co do toho nijak zvlast nevidi, a co je dovede nasrat nejvic je invormace, ze si knizku z kamosovo ctecky nestanou, ani nekoupi, protoze ten "jejich" vydavatel ji samo nema.
Vsichni se samozrejme nauci(li), ze tu knizku si muzou stahnout nekde jinde a zadarmo.
A za toto muze prave DRM, muze za to nepodpora obecne pouzivanych formatu .... Jiste, BFU to nevi, jeho opravdu DRM nezajima, stejne jako format jeho knih - presne do okamziku, kdy ho zacne srat, ze neco nemuze jednoduse udelat.
Copak o to, ale vemte si, ze si ciste hypoteticky nakoupite do zasoby - trebas takovou tisicovku knih. No a nas slavny prodejce 14 dnu na to skape, server vypne (100% jistota, otazka nesni totiz jestli, ale kdy) ... a vy ste vpr...
A ze je to nemozne/nepravdepodobne ? Podivejte se do sveta her, nektere si z oficialniho media uz peknych par let nezahrajete - vyvojari se rozpadli, vydavatel krachnul nebo ho nekdo koupil, aktivacni servery jsou vypnute ...
Ostatne, sem zvedav kdy vypne M$ aktivacni servery pro XP.
Wifi sice můžu mít všude, ale na čtečce nevidím důvod ji zapínat jindy, než když si kupuju knížky.
Reálně to takový průšvih asi nebude (tak ji holt jednou za dva týdny zapnu), ale pocitově to je děs - co když budu někde, kde se holt k wifině nedostanu - to si jako nic nepřečtu? A není to tak nereálné, někdo tu zmiňoval třítýdenní dovolené, služební cesty (kde třeba bude wifina se zabezpečením, se kterým si čtečka neporadí) a tak dále.
Ano, jde o ten pocit. Nemuset myslet na to, že musím čtečku synchronizovat. WiFI mám na Kindlu defaultně vypnut aby měl větší výdrž. Tak to podle mě bude více lidí. A představa že musím myslet na synchronizaci, když odjíždím na dovolenou a mám plnou hlavu jiných věcí? Co když se mi to neobnoví (chyba serveru, výpadek internetu?) Prostě opruz, zkažená dovolená. To není jen o early adopters. Ta žena 35-45 to prostě nebude řešit a řekne, že to je krám. napíše o tom do všech diskuzí na mimibazarech a mají po kšeftu:-)
To ověřování jednou za 14 dní je pitomost. Dokážu si představit, že člověk může být 14 dní bez netu. Dovolená, zahraniční cesta - dobře tady můžu požádat o prodloužení (musím na to ale myslet, taky na nic). A když mě porazí na ulici auto, předpokládám, že když věrohodně doložím, že jsem se opravdu potácel mezi životem a smrtí, tak mi licenci milostivě obnoví, ale ten princip se mi hrubě nelíbí.
Za chvíli budu muset na policii předkládat co 14 dní fakturu od UPC, abych dokázal, že na tu parabolu za oknem přijímám zaplacené programy a neberu to načerno?
Ale ať si pro mně za mně nějaký DRM používají, za podmínek:
- budou pouzivat nekolik nejrozsirenejsich typu DRM (Adobe, Amazon, klidne treba Wooky) tak aby mne neomezovali na cem to muzu cist (jsem ochotny se smirit s tim ze nejaka DRM ochrana holt musi byt, i kdyz ji povazuju za blbost)
- jde o trvalé řešení, tj. když vydavatel zkrachuje nebo nebudu mít přístup k netu musím mít pořád přístup ke knihám
Mě to vadí, takže: Windows na internet nepouštím, (upravil jsem si instalační CD),odmítám se kdekoli registrovat, prohlížeč mám nastavený na anonymní režim, cookies povolené jen na serverech, kde je opravdu potřebuji, s tím, že se po ukončení práce s prohlížečem vymažou, E-mail a Skype nastavené tak, že komunikují jen s těmi, které mám v seznamu kontaktů, mobil pouze na SMS a voice (typ ,,pro důchodce"), internet od ISP, který není provozovatelem veřejné telekomunikační služby, žádný SW, vyžadující registraci, nebo aktivaci a veškerý HW, který může dělat cokoli bez toho, že bych to výslovně a jen na danou dobu schválil, neberu ani zadarmo!
Jako obycejny uzivatel bych videl jediny prinos, kdyby se zdejsi nakladatelstvi "vetrela" se svym obsahem na Amazon nebo jinou platformu. Kindl mi vyhovuje a cas od casu bych byl ochoten koupit si i ceskou e-knihu. Takto nekupuji zadne. Jak v diskuzi zaznelo, toto je prilis maly trh na vlastni format. Muj nazor.
Takže cílovou skupinou jsou běžní čtenáři, pro které jsou termíny jako DRM nebo MOBI sprostá slova, žijí v dosahu Wi-Fi připojení, navíc umí to Wi-Fi připojení ve čtečce nastavit a nebojí se nakupovat nehmotné statky a bezhotovostně za ně platit.
Něco mi říká, že ta cílovka není zas o tolik větší než cílová skupina IT geeků.
"Martin Lipert z konkurenčního eReading o něm hovořil jako o Kindle na druhou, to v tom smyslu, že čtečky Wooky nebudou podporovat jiné formáty a tedy knihu zakoupenou na eReading nebo jinde si do čtečky brandované eBux a fungující na platformě Wooky nepřečtete. "
Pan Lipert by si mozna mohl uvedomit, ze to bylo prave proprietarni reseni od Amazonu a prave Kindle, ktery cely byznys eknih v USA (ale vlastne i u nas) nastartovalo.
Já jsem asi uvízl v minulém století, protože tohle mě děsí. Copak dnes už vážně nikomu nevadí, že legálně zakoupené zařízení nebo software se přes internet svévolně spojuje se svým prodejcem? Čekal bych nějaký povyk, kampaně, bojkoty... a ono je ticho po pěšině.
Přitom před deseti, dvanácti lety byl názor veřejnosti na podobná řešení jednoznačně negativní. Co se stalo, že je nám to najednou úplně fuk? Dospěli jsme a zblbli, zarostli mechem?