Přesně tak, já taky nenakoupim a to na to zrovna dnes mam vyjimecne cas. Stve mne to! A to si to pamatuji i z druhe strany 8 let jsem pracoval v obchode otevreno jsme meli 7 dni v tydnu a vubec nikomu nevadilo delat o sobotach a nedelich pac kdyz jsem byl v praci so, ne mel jsem zas pak volno po ut a clovek moh spostu veci zaridit co normalne ani nedjde resp si na to musi brat volno, druhak jsme delali dlouhe smeny 15dni v mesici a 15 dni meli volno byla to parada v lete si clovek ani nemusel brat dovolenou proste delal tech 15 dni v kuse a pak mel 15 dni volno! A svatky taky super rezervovali jsme si dlouho dopredu kdo pujde pac jsme za to meli slusne priplatky a vo tom to je NENI PROBLEM ze nekdo ne"musi" do prace o vikendu ci o svacich, ale problem je kdyz za to neni Adekvatne OHODNOCEN!!!
Jirsáku, tuhle prasárnu prostě neobhájíš. Stát se sere do věcí, po kterejch mu putna, omezuje tím mě jako spotřebitele. Mně jsou nějaký svátky úplně volný, sedím v práci teď, budu asi zejtra a určitě v pondělí. Díky, že si nekoupim normálně snídani a budu muset somrovat někde u Vietnamce.
Já nevím, jestli mam podělanej život. Udělal jsem si volno předchozí tři dny. Jenom nechápu, proč bych si nemohl nakoupit z rozhodnutí vrchnosti, když to předtím normálně fungovalo.
Kdysi jsem pracoval na směny v televizi. Zakážeme o svátcích vysílání? Nebo rovnou i přes noc? Co má kdo čumět na bednu ve dvě ráno, že jo. Konečně by byli zaměstnanci ochránění a navíc by jich stačilo o třetinu míň, takže by se ušetřilo.
Takze se rozhodnete. Jsou ty zavrene prodejny v nevyhode nebo ne? Jsou poskozene nebo ne?
Oni si udelaji kalkulaci oteviraci doby, ve vsedni den, ve svatek... TESCO to vyhodnotilo kdysi jako nonstop a je to jejich rozhodnuti. Lidi co chteji koupit v Globusu v 2:30 rano topinkovac maji smulu. Globus to vyhodnotil, ze ho tento zakaznik nezajima. Dodavali jsme v 2009-2012 infrastrukturu do nejvetsich OC v CZ/SK,PL a chtěli 20 minut SLA, dostali 4 hodiny, lip jsme to neumeli nebo to bylo nezaplatitelne a pri te prilezitosti jsem videl navrh pokut za situaci, kdy nepujde 230V, vcetne podkladu od jednotlivych najemcu (nekde podle obratu plati najemne). Vubec pana Jirsaka, ktery tvrdi, ze den vypadku neni vlastne den vypadku prijmu, protoze v noci neprodaji taky.. neznaji. Pritom je to dost revolucni myslenka, kdyz se ujme, prijde o praci pul miliarda analytiku a firmy co rozprasuji vune, aby lidi kupovali o 0,74% vic nez bez vune.
Co to je za institut, který to resi za ty firmy. Ja kdyz se zivim v Zamberku a mam 240m2 prodejnu a musim mit zavreno? Vedle 189m2 ne? Fuuuuu. Jedine kdy by to melo logiku, BY BYLA SITUACE, ZE BY TO PLATILO JENOM PRO NOVE POSTAVENE/kolaudovane PRODEJNY. Jsou firmy, ktery si musi vzit uver, kdyz prdne voda a pul den nefunguji, znamy kaminonak co ma dve Scanie, on a syn, a on jezdil skoro mesic s sadrou na noze, protoze 2 tydny doma by ho zlikvidovalo.
Ten priklad s zavrenym patrem v penzionu je tu proto, ze vsichni kdo podnikaji dusledne zvazuji jak budou postupovat. Do toho nemuze nikdo externe videt. Stejne jako narizeni, ze v pondeli se nebude soulozit, protoze zeny si chteji odpocinout.
A vsimete si, ze vubec neresim, ze si nemam kde nakoupit, je mi to uplne jedno, klidne at je zavreno tyden. Me vytaci ten system rizeni, kdy o tom rozhoduji lidi, co prakticky nikdy nepracovali a jeste metaji hovna. A hlavne ta hruza, kam se to da posunout. Copak jeste vymysli.
Souhlasím, že argument o výpadku tržeb je asi tím nejslabším aplikovatelným.
Já na někoho kašlu? Zaměstnavatelé vykořisťují a tak? Vážně? Odkažte mě prosím na objektivně provedený průzkum mezi zaměstnanci v provozech s nerovnoměrně rozvrženou pracovní dobou, ze kterého by vyplývalo, že si většinově nepřejí být o svátku v zaměstnání.
Jestli to není spíš tak, že si nějakej geront v Senátu vzpomněl, že už dlouho nic nezreguloval, tak vyzvracel návrh novely, která nakonec prošla, bo má i nějakou PR hodnotu (hraje na soucit).
Proboha! Asi tak 80% nakupu u lidi, kteri nemaji nouzi a vyznamne procento u lidi kteri ji maji probihaji zcela iracionalni nakupy. Proto se mimo jiné i potraviny vyhazuji a obleceni neobnosuje.
Vy mate nejakou programatorsko autistickou ideu, ze lidi kupuji nejaky dany kos a kdyz v pondeli nenakoupi, tak nakoupi v utery. No samozrejme ze ne. 100x ne, takto funguje nekdo, kdo je zaroven hyperzodpovedny a zaroven jede na doraz. A to je velmi mala skupina.
Proste se jdete podivat do Ikea na kuchyne, kterou samozrejme nekoupite, a pak uvalite za kulicky a bezedny napoje za celou rodinu sest stovek a vedle dalsi dva tisice dilem za za "sluzby" a dilem za nepotrebny veci.
Kdyz pujdete na kolo, nebo budete delat na zahrade, nebo nedejboze budete sedet doma protoze jste morbidne tlustej a umite jenom jezdit zaveseny do kosiku po mallu, tak ty love neutratite a ten obed date za 250Kc. Mozna vas bude stat osm korun pustena televize.
Je pravda, ze v delsim casovym horizontu je utratite, ale ne vzdy a hlavne to muze byt utrata treba za lepsi dovolenou, ktera bude stat na rodinu o 15 000 vice. Ty penize ale mizi do resortu v tramtarii.
Ti konkretni prodejci co musi mit zavreno maji samozrejme propad. Oni ho maji i kdyz 20 minut nejdou pokladny, ze. Nekdy pred 10 lety u nas "na vsi" v penzionu odkladal asi 5 let trojdenni rekonstrukci schodu a podlahy, protoze by mel vypadek asi 2 pokoju co byly v podkrovi. Porad to ladil na nejaky termin, kdy nemival rezervace a vdycky se mu tam nekdo nasomroval, tak to posunul na jaro a pak na podzim a takto 10x :-)
Unika? Takze samoobsoluha v Žamberku 210m2 zavřeno, COOP vedle 180m2 otevřeno. Co mi přesně uniká?
Ano, neplánováný výpadek poškozuje firmu mnohem více. A co jako? Takže můžu někoho zmlátit, protože kdyby spadl do Macochy, tak by byl potlučen více?
Ten výpočet je čistě na každé prodejně. Ono se klidně může stát, že někdo by i zavřel ale nemůže, protože konkurence měla ve svátek otevřeno a vypadalo by to marketingově nevhodně a tento zákon jim vyhovuje. Může být. Ale takto se dobro nedělá.
Třeba v takové ALZA výdejně, co má 800m2 (protoze je to vzorkovna) může pracovat míň lidí, než 100m2 Hrušce (kde pracuje zhusta 7 prodavacek).
Tady je miliarda věcí k řešení, zdravotní sestry, linkoví řidiči autobusů, agentury apod. Co je taková banalita, že nějaká prodavačka musí na boží hod do prodejny, co má 1,2 km od baráku. Kamioňák je doma 4 dny v měsíci.
Jo a někde psaly nějaké ženské před důchodem. Že i v tom roce 1975, když v 14. letech vybírali povolání, tak už tehdy měly mentální kapacitu (samozrejme s pomoci rodicu) vybrat si obor podle jeho dopadů. Například "průvodčí má směny a je často z domova na více dní - zeleznicni nocleharny 250km od domova". Zdravotní sestra/pečovatelka se bude setkávat s velmi nepříjemnou prací po psychické stránce, pak jsou povolání fyzicky náročné, povolání velmi rutinní, povolání jako pošťák, pěstební dělnice bude asi pracovat v zimě venku. No a ty prodavačky věděly že budou tahat těžká břemena a nebudou doma v 15:00 jako administrativní pracovník "Dřevoplechu".
Dve spoluzacky sly na prodavacku a velmi, velmi nadavaly na to, ze musi vsechno (skoro?) zbozi znat zpameti, tedy cenu toho zbozi, bylo toho stovky až tisíce. To teda netusily, ale za ty tri roky se to naucily. Nebyly mentalne retardovany, takze nenadavaly, ze musi sedet na pokladne do sesti. A sobotu. A zdravotni sestra v nedeli. Prodavacky i dnes v nedeli a svatek. Sousedka jeste v roce 1997 znala zpameti asi 1500 cisel ruznych uradu, bazenu apod. Co nejaky zakon, ktery by zakazoval neco takoveho si pamatovat.
A nejednou nekdo premysli, jake dobro by udelal. Nemuze na nic prijit, vsechno uz je vydobrene, ale nejake dobro musi vnest mezi lid. Tak nechame zavrit velke prodejny ve svatek "aby se lide prochazeli ruzovym sadem a nekupovali lednice".... to je fakt na liskanec a vykoupani v rece.
Lidé v ČR hlavně pamatují socialismus, kdy běžný život byl podřizován hlavně tomu aby se stihlo nakoupit. Nejen aby to člověk stihl do zavíračky, ale aby taky vůbec něco bylo. Protože co bylo platné že bylo otevřeno v sobotu dopoledne, když v celém městě stejně nebylo pečivo - v sobotu se nevozilo, maximálně se ráno doprodaly páteční zbytky. Jeden den se stála fronta na na maso, druhý den na jogurty, třetí den na vajíčka, čtvrtý den na knihy.
Proto omezování prodejní doby státem je vnímáno negativně, i když kvůli jednomu dni nikdo hlady neumře.
Je pravda, ze kdyz by mela pokladni v Albertu 3000 EUR vyplatu, tak by ji nikdo ve svatek do prace za pripatek nedostal.
Zatim to vypada na hrabeci pomoc. Je zajimave, se zatim vsichni kdo jeli na smeny, tak si to tady v diskuzi nebo jinde na netu pochvalovali. Ja pulku devadesatek delal v nepretrzitym provozu, kolegove co meli deti nikdy nedelali treba vanoce, ale casto delali silvestry a prvni ledny. To bylo vzdycky k diskuzi, me treba silvestr trochu vadil. Vanoce nikolivek. Ale jakoli jiny svatek, to byla bitka o to kdo to bude delat. A ne naopak :)
Primarne se ma narovnat to, ze pokladni v TESCU pipe uplne stejne jako pakistanec v Londyne a ma 1/4 platu, to se neda na produktivitu prace nasit.
Jistě že to tam vadí o to víc, protože zrovna ti vesani plní obchody o nedělích a svátcích. Přes týden nakoupí tak maximálně rohlíky jestli vůbec nebo nemají čas dělat velké nákupy ve městech. Někteří to spojí i s nějakým výletem, obědem v restauraci, cestou zpátky udělají nákup na týden.
Teď kvůli nějakým dobrose.ům mají smůlu a zase musí přemýšlet, jak to udělat jinak.
Ve městech to naopak až takový problém není, vždycky se najde nějaká večerka, benzinka nebo třeba dneska i rozvozy. Akorát je to opruz, když místo do marketu vedle v ulici musím přes půl města, ale asi to socani a další tak chtěli.
Ano třeba v ten svátek pojedeš s dětmi do ZOO apod. (tam to nikomu nevadí, že na kase sedí pokladní?)
A pak si cestou zpět, protože to máš po cestě, nakoupíš v obchodě něco na večeři a nemusím žrát gumový pečivo a ještě kalkulovat dopředu, kolik čeho nakoupit. Mě fascinuje, že praštění zastánci tohohle hloupému diskriminačního zákona neznají nic mezi tím "trávit svátek v obchoďáku" a být "v přírodě".
Jinak je to taky strašně ekologický, jet ve svátek kolem zavřenýho obchoďáku a pak se muset zase vracet na nákup druhý den, kdy není "svátek". Takto bych to vzal večer při jednom, ušetřil čas, peníze a zbytečné ježdění po městě.
Ale hlavně že "chudinky" prodavačky mají volno, to je to nejdůležitější :-D
No tu lednici koupí asi později, třeba druhý den, ale třeba taky až za měsíc, když se do obchodu není třeba jindy než ve svátek dostat kvůli vlastní práci O ten měsíc později koupí i tu následující lednici. Po přepočtu na rok, lze zaznamenat i u lednici pokles tržeb způsobený odloženým nákupem.
No a to nemluvím o tom, že dost lidí nakupuje impulsivně - už mě ten pomalý NB štve - vydá se nakoupit notebook, zavřeno, tak odloží. Nicméně druhý den vychladne a koupí ho třeba za rok, nebo dva.
A prečo nie sú zatvorené aj benzínové pumpy? Tam už o nejakú konzistenciu názorov, ani ochranu chudákov pracujúcich nejde - pritom benzín a bagety si človek tiež môže kúpiť aj v sobotu (a do zásoby)... Čím sú zamestnanci maloobchodu menší otroci od zamestnancov v iných oboroch?
Ano, povykladali jsme si a na konci jsem napsal ze vitr je neprijemny a pak se to cele zhroutilo, protoze to nemam dolozeno.
Co je to ale proti vesmiru a tem fatalnim 4-5 hlaskam typu "zadna skoda neni, zitra to stejne koupi" a "cely den neprodavat neni nic zasadniho, v noci taky neprodavaji" a "tak si nakupte den predem".
On je skutečně úplně vygumovanej. To se táhne nejmíň od doby, kdy ani po několika desítkách vysvětlení nebyl schopen pochopit rozdíl mezi uložit a exportovat. (Dokonce si vysloužit díl komiksu.)
a víte že ten zákon NENAŘIZUJE těm zaměstnavatelům, aby dali zaměstnancům VOLNO? ON jen nařizuje, že prodejny nesmí mít otevřeno, což neznamená, že zaměstnanci automaticky dostanou volno můžou doplňovat do regálů, můžou dělat inventury prostě cokoliv jim zaměstnavatel nařídí... :D to je ochrana jak stehno!!!
Ano, oni nemaji radi fesaky co jezdi po naplavce na kolobezce, s zakazem prodeje ve velkych prodejnach ve svatek si to nijak nespojuji. To je dalsi absurdni "narizeni" jakych znaji desitky. Dalsi zmarena iniciativa, investice casu do neceho takoveho misto aby se delalo neco by jim pomohlo. Pomohlo v praci.
Protoze ... a to je prekvapeni.... tady mame cca 100 lidi v produktivnim veku a jenom cca 10 lidi jsou zamestnanci. Pecovatelka v starobinci, jeden nastrojar v nemecke krabici u okresniho mesta, ucitel, jeden cestar u spravy cest apod. Nejblizsi prace krome posty a skoly (5km) je 15km a to jenom Policka.
Zbytek jsou zemedelci a OSVC. A OSVC je nejvyssi level v potravnim retezci, to jsou baroni prace.
Ti nepisou dopisy svemu poslanci aby konecne vyresil problemy tretich, ctvrtych a patych pohlavi.
Jirsak k tabuli!!! Kdy si podnikatel muze dovolit predelavat a prestehovavat prodejnu aby se vesla pod 200m ctverecnich? Zvlast kdyz je v najmu? To jsou nezanedbatelne naklady. A pristi rok si nekdo rozmysli ze limit bude 150m.
A zas ten samy problem.
Na druhou strany pri ekonomickem vzdelani dluhoslava samotky se nelze divit.
Oni jsou urednici taky strasne naivni... protoze si mysli ze jednim narizenim to vyresi a ono se to samo udela...
No, vidíš to, Jirsáku. A až ti přijde příští měsíc výplata, tak se budeš hrozně divit, žes nedostal ani o korunu víc než za měsíc, kdy jsi ve svátek nepracoval. Ale jak říkám, u těch pomalejších jedinců to nikoho nepřekvapí, že to je to nad jejich chápání, třeba zedníci se u piva taky pořád rozčilujou, jak je firma okradla, že přece měli dostat dvakrát tolik.
:-)))
Aha, takze lidem vadi jenom to co ma primy dopad? No vesnice je nejak naladena a tento krok ma hodne minusovych bodu.
Jo a jeste ziram a tajemne si predstavuju lidi co jsou tady. Jak asi funguje nekdo, kdo si zbohatlika predstavuje tak, ze si kupuje ve svatek lednici. Lednici ma kazdy, podle mne je zbohatlik ten, co si na bozi hod koupi televizi.
Zákon, který sice zakazuje prodávat, ale umožňuje zaměstnavateli nahnat zaměstnance do práce a nechat je dělat nějakou náhradní činnost je na dvě věci! A je zajímavé, že tenhle nesmysl se vztahuje ZEJMÉNA na církevní svátky. Mnohem lepší by bylo, kdyby se v zákoníku práce objevilo, že práce o svátcích musí být ohodnocena dvojnásobkem smluvní hodinové mzdy. A když mohou každý den jezdit autobusy, vlaky, tramvaje a létat letadla, proč se nemohou nechat otevřené obchody? Jsem zvědav, kdy nějaký blb přijde na to, že by o svátcích měly být zavřené i hospody!
Ale houby, prakticky kromě německa a rakouska, možná částečně Francie to nikde takto striktně není. naopak někde je otevřeno i mnohem déle než tady.
V Rakousku je to naprostý paskvil, kdy kolikrát ani obchodníci už neví, co vlastně můžou o svátku prodávat a co ne a i tam se prodejní doba postupně rozšiřuje a obchody se snaží budovat nové pobočky tam, kde může být ve svátek otevřeno.
Doporučuji exkurzi na Praterstern do Billy, libovolnou neděli, jak ti rakušáci drží svátek. Větší frontu jsem v ČR v obchodě ještě neviděl. Venku ochranka, pouštící vždy lidi do prodejny až stejný počet opustí prodejnu, protože jinak už by se tam nikdo ani nepohnul.
Německo podobně.
Protože ho dělaj stejně jako Gimp, stylem ..rem na uživatele my sme ti nejchytřejší. 90%ostatních editorů má ukládání jako "uložit" nebo "save", tak mi pod tohle dáme možnost, kterou užívají 2% lidí (xcf) a zbytek bude hledat a šmejdit po forech, protože pokud "uložit" není "uložit", tak "exportovat" už může doopravdy znamenat cokoliv.
A prečo nie sú zatvorené aj benzínové pumpy? Tam už o nejakú konzistenciu názorov, ani ochranu chudákov pracujúcich nejde - pritom benzín a bagety si človek tiež môže kúpiť aj v sobotu (a do zásoby)... Čím sú zamestnanci maloobchodu menší otroci od zamestnancov v iných oboroch?
Tady ale není systém importu pozměňovacích návrhů na zákony. Tady každej píše co si myslí, je to diskuze. To je smutné, že si to takto musíme psát.
A smíření sem netahejte, to je privátní věc každého, jestli bojuje nebo to nechává být.
Mimochodem, dneska v TV byla reportáž (natáčená asi v pátek), kde se prodávalo sezónní zboží (rostliny, sazeničky), tedy cca 20 dnů v roce a oni museli zavřít.
Redaktor nebyl připraven jim říci, že v srpnu v noci taky neprodávají sazenice. Jeste me napadlo, ze by treba mohl vyjit zakon, ze kdyz je pod nulou, tak se nesmi nic prodavat mimo provozovnu. Uplne vidim ten rozhovor s prodejcem kapru. "No tak chteli jsme tady byt od 18.12 do 24.12 dopoledne, ale 20 a 21 bylo minus tri, tak jsme nevyjeli, nastesti posledni dva dny bylo plus jeden". :-(
No nevím. Do Německa jezdím každé Velikonoce a velké supermarkety jsem v neděli a v pondělí otevřené neviděl. Jen sem tam nějaký ten pekař a na nádraží Spar-Express.
A klidně přidejte i Švýcarsko (Ženeva) a Polsko. Nevím, jestli je to tam regulováno nějakým nařízením, ale skutečností je, že mají všude zavřeno.
Primarne se ma narovnat to, ze pokladni v TESCU pipe uplne stejne jako pakistanec v Londyne a ma 1/4 platu, to se neda na produktivitu prace nasit.
Tohle nazývám "počáteční nastavení" (UK bude bohaté, ČR chudé) a nelze to již nijak změnit. Alespoň dokud se nevyčerpá současný systém, což se v historii nakonec vždy stalo.
Dokonce ani KDYKOLIV - ne, to je jedovatost.
Ale ty podmínky vyhovující oběma stranám jsou čirá teorie. Jedná se málo placená místa, obvykle to není první volba těch zaměstnanců. Občas proniknou ven informace o pokusech některých řetězců udělat zaměstnancům takové menší peklo. Jako že jim počítají, kolikrát jdou pokladní čůrat, chtějí označit páskou ty, které mají zrovna menstruaci... Realita je taková, že sice ve svátek nemusí jít do práce, ale když nejde,dostane černou tečku a když jich má víc, tak o místo přijde.
Zaměstnavatel má taky spoustu problémů, (někteří) zaměstnanci kradou, chodí do práce ožralí, ..., ale celkově je zaměstnavatel ve výhodnějším postavení.
Máš asi pravdu, reagovat na tvé "myšlenkové" pochody (zřejmě máš nějaký typ mozkové myšlení, jako ten policajt, co jím měřil hloubku dezénu) je zcela ztráta času. Protože ty co věta, to kravina.
Bohužel mám takovou nepříjemnou vlastnost, že když vidím takto (uznávám) přesvědčivého b.l.b.a. jako jsi ty, tak se mu snažím trošku pomoci a uvést mu ty jeho pochody do reality. Někdy se to i podaří, ale ty jsi zcela ztracený případ.
Mnohem lepší by bylo, kdyby se v zákoníku práce objevilo, že práce o svátcích musí být ohodnocena dvojnásobkem smluvní hodinové mzdy.
Aby se to mohlo v zákoně objevit, muselo by se to z něj nejprve ztratit. Protože přesně tohle – že práce ve svátek je placena minimálně dvojnásobkem platu – v zákoně je.
Který pak ze zaměstnavatelů, o kterých je tu řeč, by si mohl dovolit to nedodržovat? Pokud o nějakém takovém víte, dejte podnět na inspekci. Tohle je věc, kterou zaměstnavatel těžko utají – příslušná částka z jeho účtu prostě buď odešla nebo neodešla.
Kde v tom zákoně vidíte výjimku, že by to pro směnný provoz neplatilo?
Možná není od věci se podívat jak to funguje jinde. Tenhle zákaz mají v plno zemích, jenže jak je v ČR obvyklé, tady si z toho zase vybrali jen polovinu. Nakoupit si na jeden den předem snad není problém, ten je totiž úplně jinde.
Záměrem (ve vyspělých zemích) je, aby měli lidé více času a klidu. Ovšem v ČR, kde jsou již leta ceny všeho vyšší než na "západě" ovšem stále při čtvrtinových platech tohle opatření moc "klidu a pohody" nepřinese. Většina lidí pracujích v obchodu žije "z ruky do huby", takže by raději uvítali práci ve svátek s příplatkem.
A jakou roli v tom má stát ? Češi nemají německé platy zejména kvůli politikům, říká ekonom Švejnar Dokud se toto nevyřeší, jsou podobné nápady samozřejmě nesmyslné, protože jsou zasazeny do zcela odlišného prostředí.
Tohle nařízení míří směrem k zaměstnancům s nižšími příjmy. I když se v obchodech aktuálně svádí boj o pokladní a vzájemně si obchody přetahují zaměstnance, jde o náročnou a ne vždy příjemnou práci. Zaměstnanci mají mnohdy úvazky jen 35 hodin týdně a díky tomu jsou nuceni brát směny navíc. Takové lehké legální otrokářství ...
Takže nařízení o zavření obchodů ve vybrané svátky má sloužit jako ochrana těchto zaměstnanců (a poskytnout jim odpočinek), která bohužel omezuje i zdejší křiklavé zbohatlíky, kteří si pak nemůžou koupit např. lednici v deset večer ve státní svátek. Hotová antická tragédie.
Zkuste se v tom svém kolotoči konzumu zastavit a zamyslet. Popřemýšlet nejen o tom co VY chcete, ale ale i o ostatních. Opravdu je ten jeden den pauzy v nákupech tak strašný? Ano je to nezvyk, ale to je každá změna.
RWS (16. 4. 12:19)
Ono není práce, jako práce. Bohužel dnes je to o tom, že pro dolních deset milionů je práce jen poslední zoufalý prostředek, jak s almužnou, která za otročinu od nevidím do nevidím dostanou, jakž takž přežít. Je vidět, že, pokud vůbec pracuješ, (nejspíš ne), tak jsi si ještě nezkusil, jaké to je makat ve třísměnném provozu za minimální mzdu se smlouvou na dobu určitou a uživit z toho rodinu a byt.
„Tím se samozřejmě sníží tržby“
To by mne zajímalo, zda se tenhle argument pořád opakuje bez přemýšlení, nebo jestli je to vědomá manipulace.
Už si to snížení tržeb živě představuju. Někdo se takhle ráno ve svátek probudí a říká si: „Co bych tak dneska mohl dělat. Tak já si třeba koupím lednici.“ Vybere peníze z bankomatu, jde do elektra, tam zjistí, že mají zavřeno. Tak jde zase zpátky domů, peníze spláchne do záchodu a na lednici si už ani nevzpomene. Takže se samozřejmě sníží tržby, protože ty peníze spláchnuté do záchodu už nikdy za nic neutratí – a už vůbec ne za lednici, protože ta se nekupuje, když je potřeba, ale podle nálady, je to okamžitý impuls, jdu a koupím ji.
Hmm, tak to jsem asi žil v jiné zemi. Nejsem zas takový pamětník, v 89 roce mi bylo 12, ale fronty byly na mandarinky, banány, kvalitnější maso. Tyhle věci byly podpultovky. Ale že by se stály fronty (v letech 85-89) na vajíčka a jogurty? To asi ne.
Sortiment byl bídný, pamatuji si úžasné dekorace vystavěné z jednoho druhu konzerv, ale bída, kterou popisujete je trochu přitažená za vlasy.
Proto omezování prodejní doby státem je vnímáno negativně, i když kvůli jednomu dni nikdo hlady neumře.
Ne, omezování prodejní doby státem není všeobecně vnímáno negativně – je to vnímáno negativně určitými lidmi ve velkých městech. Protože jenom tam ke skutečnému omezování dochází. Když je na vesnici prodejna, která má v pracovní dny do pěti a v sobotu do jedenácti, k žádnému omezování prodejní doby státem nedochází. Pokud by tam někdo z města přišel a stěžoval si, že ale on si nemůže ve svátek koupit snídani ve své oblíbené prodejně, mohl by být rád, pokud by nedostal po tlamě.
„Takhle se dobro nedělá“ je čistě váš subjektivní názor. Naproti tomu je faktem, že „samozřejmě se sníží tržby“ je minimálně velmi zavádějící tvrzení. Jednak je manipulativní mluvit o snížení tržeb a zamlčet snížení nákladů. Jednak jsou tržby nižší o to, co si lidé koupí ve svátek v menších prodejnách (což zrovna u elektra asi bude nula), ale zase mohou být vyšší o to, že při plánovaném velkém nákupu ve velké prodejně někdo nakoupí i to, co by jinak nakoupil v menší (pokud tedy řešíme hypermarkety). Takže jaká bude výsledná bilance tržeb je ve hvězdách. O tom, zda je to opatření dobré nebo špatné jsem původně nepsal nic, jenom jsem si dovolil upozornit na falešný argument. Což spousta lidí špatně snáší, protože je nezajímá, zda je argument validní nebo nevalidní, ale to, zda podporuje nebo nepodporuje jejich názor.
Linus 14. 4. 21:24:
Kdyby volby dokázaly něco změnit, byly by už dávno zakázány. Takže i kdyby dostal Babiš, nebo KSČM 80%, nezmění se nic, zejména ne k lepšímu. O tom, co se tu bude, či nebude dít rozhodují jiní a jinde a výsledky voleb se jich absolutně netýkají. Dokud nebudeme zcela soběstační a závislí na vývozu a dovozu, můžeme leda držet hubu a krok.
Zaměřil bych se na to, že zákon byl schvalován k ochraně zaměstnanců. Proto bych nikomu nenařizoval zavírat, to je opravdu jeho svobodná vůle.
Jenom platy a zvlášť příplatky jsou směšné. Protože pokud je už základ blízký nule, tak i nula krát dva (příplatek ve svátek) je nula :-D
Proto bych do zákona akorát zapsal, že u lidí, kteří ve svátek a mimo běžnou pracovní dobu (po-pá přes den) pracují jen z obchodních a marketingových důvodů, mají nárok na dvojnásobek mzdy, ale MINIMÁLNĚ musí být příplatek 2000 Kč na hodinu, to samé u nočních směn.
A každý obchodník si může nechat otevřeno jak je mu milé a ještě bude mít zájemců na směny jednoho přes druhého! A sám si musí rozhodnout jestli se mu vyplatí vysmažit 16 000 Kč příplatek za noční směnu prodavačky nebo ne.
Protože je dokázáno, že práce v noci a práce na směny vážně poškozuje zdraví zaměstnanců, takže zvlášť v oborech kde jim to není kompenzováno nijak a kde pracují jen pro zavděčení se majiteli, zákazníkům atd. a mají jinak malé mzdy, je potřeba toto kompenzovat finančně!
Protože dnes po 10 letech práce na směny má člověk podlomené zdraví a žádné peníze - NEPŘIJATELNÉ. Takto by sice stále měl podlomené zdraví, ale peněz tolik, že by mohl sám začít podnikat nebo už nic nedělat...
Jestli to nazýváte dovolenou nebo placeným volnem je jedno. Podstatný je ten princip, že za odpracovanou dobu dostanete minimálně dvojnásobný plat.
Pokud je pro vás takový problém to pochopit, představte si to na konkrétním případě, 8hodinové směně a mzdě 100 Kč za hodinu. Pokud někdo šel do práce v pondělí a úterý 10. a 11. dubna, kdy nebyl žádný svátek, vydělal si za dva dny práce (16 hodin) 1 600 Kč hrubého. Další týden šel dotyčný do práce ve svátek v pondělí 17. dubna a v úterý měl volno. Pracoval tedy jeden den, 8 hodin, a vydělal si také 1 600 Kč hrubého. Tedy stejnou částku za poloviční dobu, nebo-li za stejnou dobu dvojnásobek.
Ne. Lidem připadá, že pokud si někdo stěžuje, že si nemůže ve svátek ráno koupit ve svém oblíbeném obchodě snídani, že je to rozmazlený fracek – protože má těch možností nákupu pořád ještě řádově víc, než jiní. Argumentů proti omezení prodejní doby ve svátek lze najít docela dost, ale zrovna argument „já si nebudu moct nakoupit jak chci“ patří zrovna k těm hodně hloupým.
Ale takto se dobro nedělá.
Konečně první relevantní argument z vaší strany. OK, vy máte názor, že takto se dobro nedělá. Někdo jiný má názor, že takto se dobro dělá. No a v Parlamentu nezvítězil váš názor, ale názor opačný. Takže buď můžete přijít s nějakým pádnějším argumentem, než jen že je to váš názor, a nebo se s tím budete muset smířit.
Odložený nákup neznamená pokles tržeb. Protože ve sledovaném období jsou tržby nižší o ty nákupy, které byly ze sledovaného období odloženy mimo něj, ale je zase vyšší o tržby za nákupy, které byly z předchozí doby odloženy do sledovaného období. Celkové tržby by ovlivnilo jedině to, že by odkládání způsobilo, že člověk za celý život nekoupí třeba pět lednic, ale jenom čtyři. Jenže vliv svátků na tohle je hluboko pod hranicí měřitelnosti. Těch vlivů, které můžou způsobit odklad, je spousta, a zároveň je spousta těch, které mohou způsobit urychlení nákupu. Třeba to, že jsou o svátcích velké obchody zavřené – někdo odkládá nákup, protože nemá čas na výběr. A najednou má díky svátku den volna, tak má čas si sehnat potřebné informace a nákup tím urychlí. Asi je na čase začít tvrdit, že zavření velkých obchodů ve svátek tržby zvyšuje.
Nějak vám pořád uniká ten rozdíl, zda má zavřeno jedna prodejna nebo všechny prodejny stejného typu. A pak taky rozdíl mezi plánovaným zavřením, kdy necháte většinu personálu doma a nic jim neplatíte, a neplánovaným výpadkem, kdy máte na místě všechen personál, běží jim plat, a máte na místě naštvané zákazníky.
Podle té vaší teorie by musely obchody strašně tratit na tom, že zavírají přes noc nebo také ve svátky a o víkendech. Jenže ty obchody zavírají dobrovolně, takže se těch tržeb vzdávají dobrovolně. Takže asi úplně neplatí vaše teorie, že pokles tržeb v určitou hodinu se nutně musí projevit jako menší roční zisk. Zapomínáte totiž na to, že se zavřením prodejny jsou spojené také menší náklady, a že se tržby mohou přesunout na jiné období.
Rozhořčil jste se sice hezky, akorát nad něčím úplně jiným, než jsem napsal. Upozornil jsem na klamavý argument. Jestli vám klamavé argumenty nevadí, pokud jsou ve prospěch vašeho názoru, je to váš problém.
A když už jste s tím tedy začal – mně je zase úplně putna, že někdo omezuje vás jako spotřebitele, a je mi úplně volný, že vám jsou volný nějaký svátky. Nepřipadá vám trochu marné hledat u ostatních lidí podporu pro to, abyste mohl na ostatní lidi kašlat?
Oni zaměstnanci těch prodejen dostali rozpis směn na několik let dopředu? Aby rovnou při podpisu smlouvy věděli, který svátek budou muset být v práci? Asi těžko, že. Jak tvrdí místní libertariáni, prostě podepsali smlouvu za určitých podmínek, a součástí těch podmínek je, že jim někdo bude stanovovat směny, třeba na svátek. Je na každém zaměstnanci, jestli tu smlouvu podepíše nebo nepodepíše, a může ji také kdykoli vypovědět.
Nevidím jediný důvod, proč by to pro podnikatele mělo být jinak. Podnikatel postavil prodejnu za určitých podmínek, a součástí těch podmínek je, že jim někdo bude určovat zákony – třeba o omezení prodeje o svátcích. Je na každém podnikateli, zda za takových podmínek prodejnu postaví nebo nepostaví, a taky může s podnikáním kdykoli skončit.
Je zajímavé, že pokud jde o zaměstnance, tvrdíte, že je to jejich riziko jakou smlouvu uzavřou a že můžou kdykoli skončit – ale jakmile přijde na podnikatele, nic z toho neplatí.
kdyz v pondeli nenakoupi, tak nakoupi v utery. No samozrejme ze ne
Vždyť jsem to psal. Samozřejmě, že když nenakoupí v pondělí, spláchnou ty peníze do záchoda, takže už za ně nikdy nic koupit nemohou.
Mohl jste si celé čtyři první odstavce komentáře odpustit, kdybyste se zamyslel, co se asi stane s těmi penězi, které lidé neutratí ve svátek.
ale ne vzdy a hlavne to muze byt utrata treba za lepsi dovolenou
Samozřejmě, že vždy. Stejně tak se může stát, že by ty peníze impulsivně utratili za dovolenou, ale je svátek, cestovka má zavřeno, takže to místo toho utratí za potraviny a oblečení. Představa, že všechno, co by lidé utratili o svátcích v hypermarketech, místo toho utratí za zahraniční dovolené, je opravdu pozoruhodná.
Ti konkretni prodejci co musi mit zavreno maji samozrejme propad. Oni ho maji i kdyz 20 minut nejdou pokladny, ze.
Jistě. Akorát že je nesmyslné určovat tržby za dvacet minut nebo za jeden den. Když má ten obchod otevřeno od 7 do 21, má také mezi 21 a 7 drastický propad tržeb. Akorát ještě nikoho nenapadlo tvrdit, že by se měla zrušit noc, protože to ruinuje obchody.
Nekdy pred 10 lety u nas "na vsi" v penzionu odkladal asi 5 let trojdenni rekonstrukci schodu a podlahy, protoze by mel vypadek asi 2 pokoju co byly v podkrovi. Porad to ladil na nejaky termin, kdy nemival rezervace a vdycky se mu tam nekdo nasomroval, tak to posunul na jaro a pak na podzim a takto 10x :-)
Ony plánovaly ostatní penziony v okolí solidárně také zavřít na tři dny? Protože jinak je to drobátko jiný příklad.
Pro některé lidi je státní svátek a zavřené obchody důležitým testem. Jestli se totiž nejsou schopni několikrát za rok zastavit, vypnout, mávnout nad zavřenými obchody rukou, měli by se nad sebou zamyslet. Minimálně nad tím, jestli je jejich egománie nedosáhla stavu hodnému léčby.
Musím říct, že ačkoliv Babiš není můj extra oblíbenec, tak kvůli takovým pologramotným dementům jako jste vy mu to hodím taky, protože bych moc rád viděl výraz takových imbecilů, až by dostal třeba 40% a spolu s KSČM dal dohromady většinu. Za to, že možná uvidím, jak se poserete mi to opravdu stojí.