Poslední věta "Doporučení od Ericssonu vyznívají v rozporu s tím, že na českém trhu pozorujeme nyní tříštění na různé „virtuály“ a oddělené „značkové přeprodejce“." je myslím zcela zbytečná. Všichni víme, že "Český trh" má své "České špecifikum"... Ostatně porovnejte dnešní ceny a ceny z lez 1998/2000 viz
http://www.mobilmania.cz/clanky/20-let-mobilu-v-cesku-vzpominate-na-mobilni-pravek/era-nadnarodnich-gigantu/sc-3-a-1317211-ch-1052694/default.aspx#articleStart
... ano, rozdíly tu jasně jsou (zvláště volání směrem na pevné linky), ale už tehdy tu byly ceny mezi 2 a 4 korunami... Dne je to od 1 do 3 korun, což je po 15 letech opravdu "výrazný" posun.
Je třeba ovšem nutné přiznat, že nesmíme zapomenout na inflaci...
Paušál by se mi dnes vyplatil do max. 8 Kč za měsíc. Proč bych volal draze z mobilu, když mám VoIP? Internet zdarma, od garážového ISP, leč perfektně fungující, paušál nula, účtování po sekundách, vlastní síť zdarma a jinam za max 0,90 Kč/min. VoIP klient v NB = nulové roamingové poplatky. Až bude tohle umět nějaký mobilní op, bude čas uvažovat o změně, dříve ale ne.
Tady jde asi o to, jak se obvykle počítají peníze za služby v operátorech. (berme pro jednoduchost SMSky a volání).
U paušálních služeb to funguje tak, že z ústředen padají záznamy o volání (kdo odkud, jak dlouho volal, kam poslas SMS). Obvykle se jedná o nějaká soubory.
Ty se dávkovově zpracovávají (zjistí se co je to za zákazníka, cena směru volání, aplikují se volné minuty či nějaké jiné extravagance co si vymyslel marketing). Takto oceněné záznamy o volání se uskladní do databáze a v den fakturace se spočítá tarifní platba, připočítá se provolávka a udělá se faktura. U záznamů o volání se průběžně kontroluje, zda nepřesáhly nějakou hranici (říká se tomu třeba credit control) a pokud jo tak se uživatle varuje a případně se zablokuje.
Todle celé běží offline a zpracovává se dávkově. Zpožení bývá obykle pár minut, maximálně desítek minut a když to na chvilku vypadne (odstávka, výpadek), tak se až tak moc neděje. Když je nějaká bota v ceníku (v nějaká "Krakosii" vznikne nová předvolba nového operátora), dá se to napravit zpětně ...
Naproti tomu předplacená služba fungue "v realtime". Je nějaké zařízení, (říkají tomu IN) co eviduje kdo má kolik peněz na kreditu a ústředna se ho před zahájením hovoru ptá zda může hovor uskutečnit, o probíhajícím hovoru se IN průběžne informuje a pokud dojde kredit, může se hovor přerušit. IN zařízení musí běžet furt, mít velkou redunaci a pod. Obvykle to umí jenom jednoduché tarify co se používají na předpacenkách.
Fakturační systém pro paušální zákazníky nemá obvykle téměř nic společného s realtime účtováním předpacenek (různá zařízení, různá oddělení ...)
To o čem je článek je zřejmně o tom, že pokrokem počítačů přicházejí dodavatelé s tím, že realtime účtování peněz by se dalo udělat i pro tarifní zákazníky i s jejich košatými tarify, volnými minutami a pod.
To má výhodu, že zákazník ví co má provoláno hned a kdykoliv, ví to i operátor a může případně dříve detekovat fraud (vysoká provolávka s úmyslem nezaplatit) a pod.
Poznámka o místních "virtuálech" je o tom, že u těchto přeprodejců se o žádném online ratingu nedá mluvit, ti dostávají záznam o volání svých zákazníků v souborech a tím zpoždění uskuečněním hovoru a časem kdy se to dozví fakturující subjekt dále narůstá.