Kdo bude chtít být „mezinárodně vyhledatelný a dosažitelný“ bude muset mít emailovou adresu v US ASCII. Pokud podnikateli číňanovi bude stačit čínský trh, bude si moci udělat emailovou adresu klidně v čínštině, ale pokud bude chtít expandovat tak s čínskými znaky v emailové adrese bude mít smůlu. Tohle IMHO vyřeší „neviditelná ruka trhu“.
Za tohle by měli někomu utrhnout hlavu. Proč někdo vymýšlí komplikace který nejsou potřeba??? Celou dobu učíme uživatele, že mailová adresa je zásadně bez interpunkce a teď to někde půjde, někde ne, něco dojde, něco ne. Blažek@ vydrbe z blazkem@. Gmail to bude ignorovat tak jako ignoruje tečku. A svět se změní v kravskou (_._)
Myslim, ze pod delkou IP adresy je podepsano vice lidi.
Druha vec je, ze vse je poplatne dobe vzniku. Navic se neda rict, ze by si panove nebyli vedomi, ze adresy dojdou a nezacali konat s dostatecnym predstihem.
Co se tyce CESNETu, tak neni muj a muj vliv na deployment IPv6 v te siti je de facto nula. Nicmene pokud jsem spravne informovan, tak na smerovacich, ktere ma CESNETu pod kontrolou, sestka bezi. Ze neni vse nasazeno v sitich zakazniku, z toho muzete tezko vinit operatora.
CH je spřežka, kterých před Husem bylo v češtině plno. Přítomnost CH na klávesnici bych uvítal. A kdyby tam bylo, dnes by to všem přišlo normální.
Stejně tak bych uvítal přímou přítomnost všech diakritických znaků na klávesnici, ale některé tam nejsou (např. ó).
Ale pokrokové jazyky to evolucí nakonec dotáhnout do jednoho písmena.
Například se podívejte na znak ampersand (&), původně to bylo dvojice písmen et (latinsky „a“). Postupně se et k sobě přibližovalo, slévalo až vznikl jeden slitek, ve kterém si původní písmena vůbec neuvědomíte.
Klávesnice trpí tím, že to je americký vynález. A američané si chytře svoje slitky nepsali dvojicí písmen jako Češi svoje CH, a nebo některá diakritická písmena – používajíce hnusný vynález zvaný mrtvé klávesy. Takže v USA nepíší ameprsant jako e a t, ale mají pro to vlastní klávesu.
A národní státy si jen polovičatě upravily rozložení kláívesnice pro národní jazyky. Podle mně je česká klávesnice rozložená špatně. Už jsem si jí upravil a řadu znaků tam doplnil, jako třeba české uvozovky „“, pomlčku –, nejenom spojovník -. Znaky pro krát ×, nebo ± a mnohé další.
Asi se budete muset smířit s tím, že IPv6 je jiná síť běžící na stejných drátech a internet dneška je IPv4. A za nedostatek adres v tomto prostoru mohou právě ti "Postel a spol." (tedy hlavně Vint Cerf).
S těmi ISP jste si prostě vybral takovou podmnožinu služeb, která se vám prostě hodí a ignorujete realitu.
Presne tak, tyhle plky ohledne nemoznosti napsat na nemecky klavesnici ž se tu pisou uz 10 let ...
Druha vec je, ze v pripade DNS je to uz par patku implementovana a zadne zmeny nepozadujici vec (pokud tedy pominu retardovany pristup cz.nic), Ktezto v tomhle pripade uz vidim jak zive ty stovky a tisice managoru, co maj kecy na svoje ITky, proc ze jim nejde poslat mail na žluva@.
Jinak mi v clanku chybi jedna naprosto zasadni vec - SW ktery to aspon experimentalne podporuje. Pokud wiki https://en.wikipedia.org/wiki/Extended_SMTP nekeca, tak v tuhle chvili zadny => minimalne jeste nekolik let nepouzitelne.