Nepropagujte prosím tuto nepoužitelnou technologii, která má víceméně pouze negativní stránky!
Elektrické rozvody NEJSOU uzpůsobeny k vedení rádiových kmitočtů v pásmu do 100-200 MHz, které tato technologie pro přenos využívá. Tím, že se tyto věci do sítě zapojí se z elektrických rozvodů stane defakto anténa vyzařující šum a pískání až na desítky metrů.
Výsledek? Totální zarušení nižších kmitočtových pásem DV, SV, KV, CB vysílaček a často i silné rušení VKV FM pásma nebo i pásma VHF (DAB). Tím pádem mimo jiné likvidace příjmu třeba ČRo Plus, který na SV vysílá (a jinde ne).
Toto rušení se projevuje až na desítky metrů, jestliže to tedy někdo nasadí v paneláku, zaruší skoro celý dům, jestliže v rodinném domku, rušení se projevuje i u mnoha sousedů.
V článku se o tomto vůbec autor nezmiňuje, přitom je to naprosto zásadní věc.
K fungování powerline: Ve většině případů to nefunguje ani polovinou ze slibované rychlosti (spíše je to mnohem méně), spojení vypadává a využitelné to tak příliš není.
Asi jste to nepochopil. Zmiňovaná revoluční technologie používá k přenosu i zemnící vodič. Takže používá všechny tři dráty v zásuvce (neplést si to s třífázovým rozvodem), údajně to umožňuje vícekanálový přenos a snížení chybovosti přenosu.
V našich podmínkách "guláše" v zapojení ochranou nulováním a zemněním si živě představuji, jak tu skvěle funguje.
V článku popisovaná technologie a zmiňovaná zařízení nejsou určeny pro poskytování služeb, ale rozvedení vlastní domácí počítačové sítě v domácnosti.
Souhlasím. Jak píšu v článku, je to potřeba vyzkoušet. Pokud už to ale jednou funguje, tak je to relevantní alternativní síťové řešení.
Rozvod internetu po elektrické síti využívám a jsem celkem spokojen. Samozřejmě je nutné počítat se snížením rychlosti. Máme rozvod z bytu do bytu (ob byt), tedy přes elektrické hodiny. Máme 2 adaptéry TP-LINK, které mají v sobě i zásuvku na jiný přístroj, a jeden adaptér s wifi.
Jako největší zdroj rušení funguje počítač sám. Proto je dobré zapojit počítač do jiné (vzdálené) zásuvky než adaptér. K tomu se výborně hodí adaptér s wifi.
Tento týden jsem objevil novinku. Alespoň já jsem o takovém řešení ještě neslyšel. Adaptéry Conrad Powerline PL300D Plus využívají pro přenos i tzv. nulák. Údajně jsou jejich adaptéry vhodné pro domy se starými rozvody a nevadí jim ani elektrohodiny. Zajímalo by mě, jestli někdo nemáte s těmito nebo podobnými adaptéry zkušenost.
Přikládám odkaz. Ne jako reklamu, ale třeba to bude někoho zajímat:
Ano, je to nejistý podnik, hodně záleží na kvalitě a vedení konkrétního rozvodu, ale kolega to má a pochvaluje si že nemusel sekat kabel. A pokud to šlape dobře, tak novější typy zvládnou větší rychlost než wifi. Na propojení odlehlých částí domácnosti to může být zajímavá volba.
Jste zcela mimo mísu s přirovnáním k technologii v článku. Tyto firmy totiž používaly a stále hojně používají část kapacity běžných telefonních a datových meziměstských vedení. Představa, že tlf. hovory po republice běží po silových kabelech a na koncích jsou nějaká oddělovací zařízení, je pouhý blud.
Bohužel v rámci propagace tohoto zařízení se nezdůrazňuje zásadní fakt, že tato technologie je pouze vysloveně krajně nouzové řešení, až když už skutečně není jiná možnost, ovšem rozhodně není určena k běžnému až masovému použití. Podobně byla zneužita wifi, která původně měla sloužit jen jako náhradní spojení v poslední části datového spojení ke koncovému zařízení výhradně v rámci objektu a nakonec se z toho stala technologie na datové spojení, pokrývající celé vesnice i města.
Ano, je to jedna z podmínek fungování, o níž se výrobci málokdy zmiňují, jelikož výrobce předpokládá nasazení této technologie na kratší vzdálenosti v rámci místnosti či místností, kde je v drtivé většině všude jedna a tatáž fáze, pokud to náhodou běží i na jiné fázi v rámci objektu, lze to brát jako bonus bez záruky. Právě předpokládané nasazení osvětluje určení této technologie jako náhradní krajně lokální řešení a ne použití z patra do patra či na delší vzdálenosti.
Mám štěstí. I když adaptéry používám, rádio mi hraje hezky. Snad i sousedům. Poptám se. :)
Je pravda, že útlum rychlosti internetu je dost velký. Z původních 60 tak na 15 až 20 Mb. Může to být i méně. Kolísání je opravdu velké.
Pro moje potřeby to bohatě stačí. Nijak se neomezuju. Sleduju po síti TV, poslouchám rádio. Zatím jsem nepřišel na nic, co by nešlapalo.
Nevidím větší rozdíl mezi tím, kdy jsem připojen přímo k modemu a kdy k wifi v druhém bytě.
Určitě ale existují lidé, kteří využívají internet víc než já, např. pro hraní her po síti.
Tyhle věci, to je fakt strašnej shit. Rozumě to funguje jen na měděných drátech z jedné zásuvky do sousední. Zkoušel jsem to doma na 40let starém rozvodu a byla to katastrofa - horší než wifina.
Má to smysl fakt jen tam, kde je to jako krátkodobé řešení a opravdu nelze táhnout kabel. Kolega to má v pronajatých prostorách historického zámku plného dlaždic. Tam dejme tomu...
Stokrát lepší a doporučenější a funkčnější je HCNA, to jest data po koaxu.
Kolega vyvíjí a prodává tohle řešení:
zvrhlá technologie. V době různých harmonických v síti je to velice nestabilní, velice to ruší krátkovlnné posluchače věnující se dx rozhlasu a krátkovlnné radioamatéry viz např: http://www.crk.cz/CZ/BULL_MB_PLC nebo tady: http://technet.idnes.cz/sw_internet.aspx?r=sw_internet&c=A051114_092709_sw_internet_psp
Výrobci určitě nepočítají s použitím v rámci jedné místnosti. Na všech workshopech se demonstruje využití mezi místnostmi či patry (za jedním elektroměrem).
Sám jsem již několikrát úspěšně instalovat z přízemí do prvního patra či až do podkroví (třetí podlaží). Přiznávám se ale, že nad kolizí dvou fází jsem neuvažoval (vždy fungovalo, nebylo co řešit), ale při nejbližší příležitosti určitě vyzkouším, protože mě to teď vrtá hlavou ;-)
Chtěl jsem věcně reagovat na Vaše další komentáře, ale vidím, že jste jen další anonymní diskusní troll, takže by to byla jen ztráta času.
to, že pro telefon či internet lze využít elektrické sítě není přeci novinka.Pamatuju se, že vlastní telefonní síť měl (Elektrický podnik/elektrárny) už dávno někdy v 60. letech, v době, kdy se ještě volalo meziměstsky přes spojovatelku. Pamatuju se jak známý pracoval u elektrýrny a přes tuhle telefonní síť volal zadarmo z Prahy do Ostravy - tenkrát jsem obdivoval. Ale kdo takhle dnes internet provozuje a kolik tahle technologie stojí v porovnání s jinými ?
Omnoho rýchlejšie ako napísať otázku je rovno použiť google (ja som použil kľúčové slová internet cez zásuvky).
Napr. http://www.alza.sk/sietove-prvky/sietove-karty/do-zasuvky/18851699.htm (cena v eurách), resp. http://www.alza.cz/sitove-prvky/sitove-karty/do-zasuvky/18851699.htm (CZK).
Záleží, jak který model. Startovací kity, kde jsou dva adaptéry, jsou pak pochopitelně dražší, než jednotlivě prodávaný adaptér. Zkuste si eventuálně prohnat názvy v článku zmiňovaných zařízení cenovými vyhledávači Zboží.cz nebo Heureka.cz.
Ano, také technologii vnímám jako nouzové řešení. Optimální jsou z mého hlediska pro domácí sítě UTP kabely patřičné kategorie, ale když mě je zákazník nechce nebo nemůže nechat natáhnout, tak pokud mu na jeho vedení fungují home-plugy bez negativních vlivů, raději zvolím je, než Wi-Fi. Sám jste se tohoto tématu dotkl.
Někde se prostě Wi-Fi dá použít nanejvýš pro tablet nebo mobil, kde ty nároky nejsou tak velké jako na osobním počítači nebo multimediálním zařízení. Výrobci se teď snaží problém „řešit“ přesunem z 2,4GHz pásma do 5GHz pásma (IEEE 802.11n, IEEE 802.11ac), ale to je IMHO krok z bláta do louže, pokud mám být slušný.
Takový horor to rozhodně není. Při instalaci si na rušení dávám pozor. Vážně nemám zájem, aby mi zákazník začal nadávat, že mu nejde rádio nebo jiné zařízení. Sám jsem fanda do vysílaček, takže mám pochopení. Ale od teorie k praxi.
Těch instalací jsem dělal už více než stovku. Nikdy jsem nezaznamenal problém. Převážně spojení dvou až tří bodů, protože obvykle dokáži se zákazníkem prodiskutovat a najít nějaké řešení pro vedení UTP kabelů.
Na druhou stranu řada zákazníků se ocitá v zoufalé situaci, kdy jsou v nájmu či podnájmu a nemohou si ani pověsit obrázek, natož provrtat zeď. Pokud jde natáhnout UTP kabely, tak vždy tuto možnost upřednostňuji, ale když není jiná cesta, home-plugy jsou relevantní řešení. Dle mých zkušeností často lepší než Wi-Fi.
Samozřejmě musí na dané elektroinstalaci fungovat, což neplatí vždy, jak v článku upozorňuji. O problémech s rychlostí v článku též píšu. Časté výpadky byly problémy snad první nebo druhé generace. Dnes zaznamenávám problémy jen, když se jeden z adaptérů často odpojuje a zapojuje. Na to v článku upozorňuji. .
Ano, psaním skutečně z části živím ;-) To ale není žádné tajemství a už vůbec to ale neznamená, že napíšu cokoliv, jen abych dostal zaplaceno, jak se zřejmě snažíte naznačit.
Kdybych tak činil, dlouho bych se jako nezávislý autor v oboru neudržel. Navíc bych těžko věnoval čas diskusím (raději bych přece napsal další honorovaný článek), publikoval pro bono atd.