Tohle zdůvodnění "sociální sítě mají moc, což je dokázáno tím, že je zakázali" je hodně zjednodušené a klidně se dá otočit i opačně.
Totiž do stylu "nepokoje probíhají a vůbec nevadí, že statní moc úspěšně odřízla internet - zjevně není až tak podstatný" :-)
Sice je i ta druhá věta zjednodušená, ale mám pocit, že pravdě bude o dost blíže než ta první. My tady v ČR (a to samé se týká i západní Evropy a USA) žijeme v jakési virtuální realitě, kdy lidi strašně žerou to, jak utváří média "veřejné mínění". Jenže i tady občas vybublají na povrch věci, které jdou úplně jinou cestou a v zemích jako Egypt bude vliv médií ještě o dost menší...
vlády v příštích konfliktech budou sociální sítě využívat k uklidnění situace generováním 'tweetů', které budou narušovat synchronizaci revolučního roje. Sociální sítě v určitých momentech zesilují hysterii roje, takže je možné generovat falešné zprávy tak, aby tu hysterii tlumily. Sociálními sítěmi se dá s rojem manipulovat mnohem efektivněji, než přes konvenční média.
Pokud to z mého příspěvku nebylo zřejmé (a s odstupem koukám, že opravdu až tak moc nebylo), tak jsem těmi články myslel - normální samostatný článek. Ne krátkou zprávičku, ne přidané video, nic podobného. Prostě článek (na 1 až 2 PageDowny textu :-D ).
Za dnešek vidím na Al-Jazeeře 4 takové, ale v předchozích dvou dnech tam opravdu přibývaly tak 2 za den.
Podle mě je úplný nesmysl srovnávat český portál a alDžazíru už jen z toho důvodu, že alDžazíra se soustředí pouze na zprávy a komentáře a neřeší nějaké zahrádkaření nebo "ženská" témata, aby si přitáhla čtenáře a nahnala reklamu. A těch článků je tam taky víc než dva denně (a to nepočítám videa). To že se pak články průběžně aktualizují mi divné nepřijde, to je typické i tady. Výborný krok alDžazíry je publikace nesestříhaných videí z Egypta pod Creative Commons licencí - minimálně to umožní podívat se, jak pracují profesionálové. To se s nějakým minutovým shotem ve večerních zprávách na ČT vůbec nedá srovnat.
btw: kolik lidí je schopno sledovat arabskou alDžazíru a nikoliv anglickou? ta je z mého pohledu mnohem zajímavějši
Co se týká obsahu, tak mi české zprávy i komentáře příjdou často úplně mimo, protože je píší lidé, kteří neznají ani se nezajímají o místní reálie a praktcky jen opakují nějaká zaslechnutá klišé nebo překládají reuters a AP. Zejména šíření názoru buď mubarak nebo zlí islamisti byla prvních dnech protestů dost typická náplň téměř všech článků, stejně jako zakončení ve smyslu "letoviska jsou ok". Jako by všichni opisovali nějakou šablonu. Dají se asi dohledat články, kde čeští pisálci psali, že v Egyptě k ničemu nedojde, protože místní podmínky jsou jiné než v Tunisu (to bylo myslím na lidovkách). A když "odborný" komentátor (politolog) na idnes napíše, že hidžáb je znakem nižších vrstev, tak je jasné, že naprosto netuší, k čemu se vyjadřuje.
Nevím nevím. Já televizi nesleduji, takže televizní zpravodajství porovnat nemohu. Nicméně o situace v Egyptě mne nějakým způsobem přímo ovlivňuje, tak ji intenzivně sleduji na internetu:
A musím říci, že české zpravodajské portály (idnes/ihned/lidovky/novinky/aktuálně) se věnují situaci poměrně dost.
Obvykle přinesou každý den článek nebo dva. Některé a někdy i 3 články za den.
Když to srovnám s Al-Jazeerou, tak tam to dříve byly 3-4 články za den, v posledních pár dnech jsou to spíš 2 články denně.
Takže na počet běžně velkých článků denně nevidím zásadní rozdíl. A je vidět, že Al-Jazeera některé informace opakuje ve více článcích za sebou, takže člověk potom musí v dalších odstavcích chvilku přemýšlet, jestli opravdu čte článek nový. Příkladembudiž sitauce, kdy tank na Náměstí osvobození přikázal hasičskému autu odjet, za což sklidil ovace davu - to jsem četl asi ve třech nebo čtyřech různých článích na Al-Jazeeře.
V dalším hodnocení Al-Jazeera sice vede, ale řekněme si proč:
Al-J online vysílá televizní zprávy - české portály ne. Ale české portály takové televizní zprávy nevysílají vůbec. Např idnes sice občas dělá online reportáže - ale je evidentní, že to dal tam, kde se něco vyvíjí v rozmezí hodin kde mají svého zpravodaje. Což Egypt prostě není.
Al-J má na webu obecně víc komentářů o Egyptě, než české zpravodajské portály. Jenže české portály obecně tolik komentářů na webu nemají - obvykle je to přidaná hodnota pro lidi, co si kupují tištěnou verzi toho daného zpravodajství.
Al-J řekněme agreguje blogy a krátké zprávy o Egyptě - to opět české portály nedělají, takže to holt nedělají ani o Egyptě. České portály mají vlastní blogovací prostor (idnes, aktuálně), ale to že jejich blogeři nepíší tolik o Egyptu je dáno prostě tím, že to prostě naše bloggery nezajímá tolik jako bloggery blízkovýchodní.
Pokud porovnám to, co se dozvím z Al-J a z českých portálů, tak mám pocit, že žiji v úplně stejném prostoru a čase, jenom o něco dál, takže ten proud informací není tak intenzivní.
Jestli vrchnost ovládá ČT tak přímo, že ji nakázala informovat o Egyptě málo a špatně, to opravdu nevím (a opakuji, že nevím, co vysílá ČT a kvůli vám si to v jejím archivu dohledávat nebudu). Ale připadá mi to jako úplná pitomost. A jak ovlivňuje česká vrchnost další zdejší televize, to už vůbec nevím (i když - nezakázali dopředu Z1, aby nemohl informovat pravdivě? :-) ). Tak bych se chtěl teda zeptat, jestli zásahy vrchnosti vidíte i v českém internetovém zpravodajství (které mohu porovnat), abych věděl, jestli se vám smát málo, nebo jestli hodně.
:))) to určitě.... ta vrchnost už u moci dávno byla, zorganizovala si jen divadlo (ani ten "mrtvý student" nebyl mrtvý) s cílem se dostat k moci ještě větší...což se vzhledem k stádovitosti a dobrovolnému masochismu zdějšího obyvatelstva včetně mnohých podnikatelů povedlo nad původní očekávání úspěšně
Mám takovépodezření, že naše média o událostech v Egyptě informují v článku popsaným stylem, tj. velmi málo a když, tak spíše o Hurgadě, zcela záměrně. Když to člověk srovná se zahraničními televizemi, např. BBC nebo CNN (o Al Džazíře nemluvím), začíná téměř pochybovat, jestli nežije(me) v jiném prostoru či čase.
Důvod může být zcela banální a proto pravděpodobný - vrchnost se prostě bojí ukázat, že masové protesty mohou změnit politickou situaci ve státě, resp. odstavit od moci stávající establishment. No a protože televize v ČR (s ČT s obrovským náskokem v čele) trvale straní těm silám, které nyní vládnou, zdá se být situace jasná.