Dovolím si nesouhlasit. Princip "maximální snahy a nezaručeného výsledku" (="dělám co můžu, abych to doručil, ale když to nejde, tak nic") se sice nelíbí manažerům ani jiným "vládcům", ale zato perfektně funguje. E-maily prostě chodí, včetně těch spamů.
Popravdě: nedokážu si představit, jak by mohly fungovat, kdyby měl být odesílatel i příjemce jednoznačně identifikovaný, zpráva kryptovaná, podepsaná a zaručené odeslání/doručení/přečtení spolehlivě indikované. Technicky to realizovat lze, ale organizačně? Datové schánky budiž nám výstrahou!
A jak si to zpoplatnění proboha představovali technicky. Systém e-mailů je distribuovaný a nemá žádnou centrální autoritu. Cože je jedna z jeho největších výhod. Na druhou stranu to ale zase brání třeba onomu boji proti spamu. Není problém vymyslet technické opatření, ale neexistuje síla, která by ho prosadila. Stačí se podívat na IPv6. Všichni ví, že na něj budou muset přejít, vše potřebné je již dlouho k dispozici, ale skoro všichni to odkládají, co to jde.
Tak on se o tom odesilatel dovi - se stejnou pravdepodobnosti, s jakou bude jeho mail dorucen, tedy relativne spolehlive (pravdepodobnost, ze by neslo dorucit mail a zaroven neslo dorucit info odesilateli je celkem miziva)
Jina vec sou debilove (doslova) co si mailem objednaji zbozi, a pak se strasne divi, ze jim druhy den neprislo - aniz by samozrejme meli nejake potvrzeni.
pozor, mluvime o roku cca 1970-71, kdy DOSu chybelo k existenci jeste radove 10 let, CP/M cca 2-3 roky. Tehdejsi pocitace uzivatelsky se soucasnymi nemeli prakticky nic spolecneho, neco jako sprava uzivatelu se v te dobe pravdepodobne teprv rodilo, jak to tehdy meli se soubory ani poradne netusim. Podle clanku neslo o to nakopirovat neco nekam ale soubor jednoho uzivatele (zrejme s izolovanymi soubory) predat jinemu uzivateli (ne vsem uzivatelum)
u vetsiny spamu se to stejne blokuje podle nejaky databaze DNSBL, tj. s inteligentnejsim protokolem by stacilo overit zakladni informace jako ip adresu odesilatele, domenu, reverzni zaznam atd., a vetsina spamu by byla neucinna a nemusel by se prenaset jejich obsah. docela slusna uspora na kapacite linek. kdyz tohle nevis tak si nepis jako prezdivku admin :)
Však například http://www.lupa.cz/clanky/greylisting-nova-metoda-boje-proti-spamu/ dělá přesně to, co by sis představoval. Podle mých zkušeností to 90% spamů rovnou odmítne a vůbec je nepřijímá. Funguje to výborně.
To chce cist klasiku: Madnick, Donovan: Operating Systems, 1974. :-). Kopirovani souboru je samozrejme jedna fundamentalnich, prastarych operaci. Treba z dernych stitku na disk, z jedne magneticke pasky na druhou atd. Mate ovsem pravdu v tom, ze organizace souboru se od tech dnesnich dosti :-) lisily. Viceuzivatelske systemy existovaly jiz pred rokem 1970. Pravda, moc jich nebylo - rozvoj nastal asi v dobe, kterou uvadite.
je v tom ze nelze spam email odmitnout, tj. vzdy dojde k jeho prenosu na cilovy server ktery se teprve pak rozhodne jestli ho prijme nebo ne.
proc uz neni trivialni reseni prenosoveho protokolu kde se proste spam mail rovnou odmitne , to nechapu.
placeni za email je naprosto pitomost a utopie, pokud by se to zkusilo jakkoli implementovat, okamzite vznikne free konkurencni nezavisla sit , jako u vseho (jako treba k dokonalosti dovedeny bittorent pro prenos souboru maximalni moznou rychlosti).
Dá se udělat vlastní filtrovací pravidlo a všechny emaily kterého nesplní se můžou rovnou smazat případně i označit za spam (může využít provozovatel schránky).
Je ale potřeba při sdělování/publikování e-mailu ještě říci "heslo" (třeba slovo které musí být obsaženo v předmětu).
Emaily se také dají podepisovat přes GPG (možnost kombonovat s filtry), ale rozchodit to je relativně složité.
Jde spíš o to že lidé to takto nejsou naučeni používat.
Teoreticky by se také dala implementovat autorizace.
Při prvním odeslání zprávy by příjemce odeslal automatický email s kontrolní otázkou (kolik je 2 plus 2?)a až poj jejím správném odpovězení by se přidal email mezi povolené na "bílou listinu".
Případně by se dali tyto nastíněné pokusy kombinovat :D
Ale co emailu chybí je to co umí IM (zobrazovat zda je protistrana připojená a případně jak je nebo není zaneprázdněná).
A sociální sítě krom toho co nabízí IM umí i další věci že..:)
Ale tam je problém že je se prosadili pouze centralizované varianty..
Proto by stálo za zvážení udělat nový protokol který by umožňoval to co sociální sítě s většími možnostmi ochrany soukromí a přitom byl decentralizovaný..
Jinak email je moc dobrá věcička.. dá se přeposílat snadno na mobil jako SMS a jeden z českých operátorů nabízí přístup k e-mailu bezplatně (bez placení datových tarifů).
RSS/atom "kanály" se dají přijímat jako emaily a třídit ve filtrech a pak fulltextové prohledávat i obsahu článků..:)
Stejně tak je možné vést konference atd..
Jediný vážný problém je spam a relativně složité (nezvládne to každý) zprovoznění vlastního serveru.
Technologicky se mi zdá zajímavé propojení dvou protokolů v programu JITSI.
A to XMPP(jabber) pro textové zprávy a stavy a SIP pro telefonování (na mobily, pevné l. a videokonferenční hovory mezi PC a stolními VoIP telefony).
Poradil byste mi prosím, pane Geniální, jak bez antispamu řešit následující zdroje spamu?
a) Mám doménu.
b) Nějaký známý mě (a ještě asi tisícovce dalších) poslal "vtipnou" prezentaci, samozřejmě s adresami v To: nebo Cc:.
c) Někdo zcela neznámý si není schopen zapamatovat svoji adresu a vytrvale do registrací píše tu moji.
d) Poskytovatel mailu z blbosti, neschopnost nebo z komerčních zájmů předává adresy spammerům.
Nebude to náhodou spíš tím, že všichni vaši poskytovatelé používají antispam implicitně, což vy si mylně vykládáte jako "nepoužívám antispam"?
Mail je nejhorší anachronismus dodnes používaný na Internetu. Celý jeho koncept je navržený špatně a pro dnešní Internet totálně nevhodný. Ano, v dobách kdy si maily posílalo pár velkých serverů to byl dobrý protokol, bohužel se od té doby příliš nezměnil. Jen přibylo pár obezliček pro boj se spamem, které jsou v konečném důsledku stejně neúčinné.
Jedná cesta z tohohle marastu je návrh úplně nového protokolu, který by respektoval požadavky a rizika dnešního Internetu. Což je bohužel trochu utopie ;-( Takže se dál budeme topit ve spamech, dál nadávat, že nám díky spam filtru důležitý mail nepřišel a dál se přehrabovat v tuně nedůležitých mailů.
Takže vůbec není co slavit.
Princip "maximální snahy a nezaručeného výsledku" je samozřejmě v pořádku - tak funguje celý Internet. Jen o tom, že mail nemůže být doručen, by se měl odesílatel vždy dovědět. A nikdo nechce kryptování a podepisování (to ať si řeší koncové strany) ale alespoň základní pravidla by protokol kontrolovat měl. Bohužel už jsme si zvykli na prasárny typu neexistující adresa odesilatele, jiná adresa v hlavičce a obálce mailu, apod.
Datové schránky je pokus dát elektronické komunikaci nějaký řád, aby byla vůbec použitelná pro úřední styk. Otázka kvality této konkrétní implementace je věc jiná. Určitě by se to dalo hodně vylepšit, a hlavně by to měl být otevřený a standardizovaný protokol.
Takže datové schránky budiž nám inspirací, ne výstrahou.
Bohužel, pravděpodobnost, že se odesilatel nedozví o nedoručeném mailu, je větší než, pravděpodobnost, že mail nebude doručen. Některé mailservery info ani nepošlou, zvlášť když považují mail za spam, jiné zas automaticky považují informaci o nedoručení za spam. V jiném případě informace o nedoručení dojde za týden, kdy to je už k ničemu. Nemluvě o tom, že informace o nedoručení, které rozesílají některé mail servery, nemají žádnou standardní podobu a většina uživatelů tomu nerozumí a tudíž je ignoruje.
Prostě bordel na bordel.
Rekl, ze podle mych zkusenosti byl ci je svet elektronicke posty daleko barvitejsi a udalosti probihaly mirne jinak, nez v clanku stoji. Takze treba p. Tomlinson rozhodne e-mail nevynalezl, "pouze" jej implementoval do Arpanetu. Je to uvedeno v heslu o p. Tomlinsonovi: "Email had been previously sent on other networks such as AUTODIN and PLATO". Ohledne historie elektronicke posty bych pise doporucoval podivat se sem: http://www.multicians.org/thvv/mail-history.html
Dale: prenaset soubory mezi "různými uživateli jednoho počítače" asi neni ten pravy prenos, ale proste kopirovani, zname z doby jeste preduzivatelske. Atd, atd.