Principielne by operator (nejspis nejaky virtual) mohl mit nakoupene treba i bezne koncove tarify v ruznych zemich, a pridelit zrovna ten, ve ktere se nachazite. Aniz by majitel pristroje musel cokoli dalsiho nastavovat nebo menit.
On ten roaming je ve skutecnosti take drahy pouze virtualne, Ten lokalni provozovael zcela jiste neuctuje materskemu vice, nez kolik zaplatite za lokalni sim, spise naopak, a veskery provoz bezi po internetu = vicemene za nula.
Jen se vas ten vas operator snazi co nejvice podojit. Proto ti co se dojit nechat nechteji, pouziji typicky nejakou tu lokalni wifi, nebo si poridi lokalni simku kterou nasledne proste zahodi.
eSIM je sice dražší, ale zase si člověk může v klidu předem vybrat podmínky, připravit ji na cestu pro manželku, babičku.. :)
V textu mi ješte chybí odkaz na komunitní přehled co a kde jde koupit (jako turista) https://prepaid-data-sim-card.fandom.com/wiki/Prepaid_SIM_with_data . A taky zmínka, že přivezenou SIM kartu se pak docela často vyplatí provozovat jako datovou i v ČR - např. 8GB vám tady za 200 Kč nikdo bez škemrání nebo speciálních akcí neprodá, ať žije specifický trh :)
Za 500 czk údajně SIM místního EGPT Vodafone s 50GB dat... sim kupována na místě. V místě pobytu speedy okolo 30 / 3Mbit. Hotelová free wifi nepoužitelná ani na Whatsapp. Je li tam nějaká placená nevím, ale bonus mobility mluví víc pro pořízení SIMky. Takové ty názory že na dovči všecko vypnout apod., kdo to preferuje ať to udělá, doba je taková, že nejseš li online, je to takový jakoby lehce nepřirozený stav, teda minimálně pro ty mladé...
Jen taková perlička z dovolené: na hotelu nepoužitelná wifina, SIM-ky za minimálně dvojnásobek. První den jsem nastavil přístup na hotelovou síť a pověřil jednoho ze sympatických zaměstnanců, aby mi koupil správnou datovou SIM (+2 USD) někde v trafice. Druhý den jsem SIM vložil do přístroje, nastavil přípojný bod - a abych to nemusel předělávat na počítači, dal jsem stejné SSID+heslo, jako v hotelové lobby...
...a za tři dny jsem sice vyčerpal datový tarif, ale zase jsem měl v logu přístupové údaje ke kdejaké službě od půlky hotelových hostů. ;oD
Ráj pro hackery. (Až se člověk diví, kolik toho chodí nešifrovaně. V dnešní době...)
hwSIM by fungovala, ale je drahá na distribuci. Tyhle levné eSIM jsou většinou přeprodané roamingy z třetích zemí, třeba v Japonsku jsem měl roaming nějakého Hongkongského operátora, jde o to, že u eSIM mohou stejně snadno přeprodat roaming od brazilského operátora jako od kambodžského nebo etiopského. Podle toho, co zrovna vychází lépe.
Ten princip je stejný, je to přeprodaná eSIM nějakého levného virtuála s roamingem. Ale celý svět bývá drahý, většinou to cílí na konkrétní zemi nebo region (JV Asie, severní Afrika, Jižní Amerika…) Holafly (a asi i ostatní) má smlouvu s hromadou virtuálů a nejspíš i normálních operátorů a přeprodá pod svou značkou to, co je zrovna nejvýhodnější. Člověk pak nemusí sledovat ceníky desítek operátorů a stačí mu appka od Holafly, kde si vygeneruje eSIM podle potřeb (délka, navštívené země, objem dat).
>zcela jiste neuctuje materskemu vice, nez kolik zaplatite za lokalni sim
no to rozhodne nebude pravda. proc by prodavali roaming za standardni cenu nekomu cizimu, kdyz to muzou napalit 10-100x at se to nepouziva, lokalni sim cilit jen pro citizens a na letisti tlacit turisticke sim karty (10-15x price)?
zbavi se tak marze tveho operatora a muzou ti navic direct prodat svoje sluzby vcetne SMS reklam.
cena co se velkoobchodne plati za roaming pujde poznat podle eSIM -10-20%.
a ty jsou nekde drahy a nekde levny.
Pokud mam na zahranicni SIM karte lokalni cislo, jde jeste pouzit VoIP operatora s levnym volanim do dane destinace a pres dvojity redirect si presmerovat hovory z cekse SIM na mistni SIM.
Za prichozi "roamingovy" hovor pak clovek plati jen tu sazbu VoIp - coz jsou dle cilove zeme desitky haleru az jednotky korun za minutu, uctovano po vterinach - operatora namisto roamingove sazby mobilniho operatora, coz mohou byt i vyssi desitky korun za minuty.
Podobne jde pak volat do CR pres callback a to i tak, ze volany vidi Vase ceske mobilni cislo jako volajicicho.
Celkem prehledne popsano treba zde https://www.zajedeme.cz/roaming-hack-jak-prijimat-hovory-a-volat-v-zahranici-temer-zdarma/
Je spousta trhu, kde operatori odrbavaji (vic nez u nas).
U Telinu (=Telkomsel) chteli snad 100k/mes za rack nebo neco podobneho.
To same ceny tranzitu v Asii a LATAM.. driv uplne impossible.
Tak nechapu, ze je pro nekoho tak neuveritelne, ze dominantni operator v nejakem state nasadi nesmysl a nejde s tim nic delat..
Samozrejme ze se ti nejvetsi snazi dost casto odrbat vsechny mensi a ceny nejsou transparentni.
Tak já měl třebas u Vodafone dlouhodobě aktivní "world roaming" a aniž bych ve svém účtu cokoli měnil, po příletu do Turecka (kde mám na letišti hodinu wifi zdarma) mi přišla SMS, že mi byl aktivován roaming na jeden den za 199Kč! Pochopitelně o něco takového jsem nestál a Vodafone to sám změnil v mém účtu, zřejmě v rámci pokroku a zlepšení služeb zákazníkům. Takže následné přihlášení do samoobsluhy, nastavení na běžný extrémně drahý (1MB za 7,70Kč) world roaming jak bylo dříve a vypnutí té "úžasné" denní nabídky, po příletu do Vietnamu a pár nutných zprávách s mou ženou pak vypnutí mobilních dat a spokojené fungování na wifi celý měsíc.