Demokratické volby jako trh? Tak ano, je to takové tržiště, na něž přijdete, vidíte reklamy na přepravky se zeleninou, zvolíte si, kterou přepravku chcete... A dostanete tu, kterou si vybralo nejvíce zájemců (přičemž důvody mnohých jsou na úrovni "chci tuhle přepravku, protože je v ní (prý) mrkev, mrkev chci a nic jiného mě nezajímá"). A tu budete dostávat následující čtyři roky, během nichž nikoho nezajímá, jak jste s ní spokojený, a nemůžete ani reklamovat, že reálný obsah neodpovídá reklamě. Jediné, co můžete, je vybrat si za čtyři roky jinou přepravku a doufat, že ostatní už na mrkev neskočí.
Abychom o zastupitelské demokracii mohli hovořit jako o trhu, musíme se na ni podívat z opravdu velké výšky.
Jak vůbec někdo mohl schválit EU dotace pro větší počet "lokálních datacenter" pro město a okolí. Když
Za prvé, zrovna datacentra jsou globální, takže je jedno zda se klient připojuje místně,. do vedlejšího města, Prahy nebo Hongkongu.
Ale za druhé, ta datacentra jsou (za ty peníze) dostatečně nadimenzovaná, prakticky by stačilo jedno pro celou republiku . Nebo možná i víc, celou střední Evropu.
A za třetí, zase tak velký zájem o datacentra není. Menší zákazníci se do cloudu nehrnou, a ti velcí hráči si staví vlastní..
Neviditelná ruka trhu je asi tak reálná jako socialismu. Prostě je to dobrý koncept, který má jedinou chybu: člověka. Lidé jsou iracionální a impulzivní.
Zkrátka s lidmi to nikdy k optimální alokaci zdrojů nepovede. A i kdyby se lidé nakrásně stali racionálními, staré zabíjeli a nemocné nechávali umřít, pak i v tom stavu by nedokázali najít optimum. Vždy by to uvízlo v nějakém lokálním extrému, na míle vzdálenému optimu.
Ještě jednou
V mém světě se na podporu tvrzení používají argumenty a důkazy, ne bezduché opakování tvrzení.
Přičemž to vaše tvrzení o trhu ani nepodporuje vaše původní tvrzení o dotacích, protože jste neuvedl žádnou souvislost mezi dotacemi a trhem – jestli třeba princip dotací vznikl na trhu nebo mimo trh, zda dotace trh nějak ovlivňují, případně zda kladně nebo záporně.
A když už jsme u toho, o státních i evropských dotacích rozhodují instituce, jejichž představitelé byli přímo či nepřímo demokraticky zvoleni. A demokratické volby nejsou nic jiného než trh. Takže i ty vaše ošklivé dotace jsou výsledkem působení trhu, tedy podle vašeho axiomu musejí být optimální.
Připadají vám čtyři roky jako příliš krátká doba? Ano, když to porovnáte s autem, pračkou nebo lednicí, které kupujete jednou za deset let, nebo s domem, který kupujete jednou za život, jsou čtyři roky krátká doba. Ale porovnejte to na druhé straně třeba s rohlíky nebo mlékem, které kupujete několikrát týdně. Navíc ty čtyři roky volebního období do Poslanecké sněmovny (máme ale i jiné instituce s jinak dlouhými mandáty) nejsou božím přikázáním, ale opět jen demokratickou volbou. Pokud se vám délka volebního období nezdá, nic vám nebrání vstoupit na politický trh a pokud v konkurenci uspějete, můžete prosadit jinou délku.
ad TTC2 - pro ty, co nevi, TTC je byvala Tesla, kterou jeji socialisticky management v 90. letech minuleho stoleti velmi vyhodne "privatizoval" - kdo nevi, oc jde, at si vygoogli kauzu Konsolidacni Agentury/Banky, kde zmizely vsechny ty nesplacene uvery, za ktere se privatizovalo a ktere jsou dnes videt jako "statni dluh". Protoze "kluci z devadesatek" spolu mluvi, ma byt hlavnim zakaznikem TTC2 stat resp. "statni cloud".
Dobrý den, smazali jsme z diskuse jedno vlákno, ve kterém anonymní přispěvatelé napadali firmu VSHosting a uváděli informace, které byly založeny na "prý" a "slyšel jsem". Vítáme diskusi, pokud je slušná a založená na argumentech. Nechceme, aby se proměnila v anonymní házení špíny bez důkazů. Díky za pochopení.
To se nijak neliší od nákupu klasických věcí. Když kupujete auto, taky si musíte vybrat, jestli chcete Škodovku, Ford nebo BMW, i když by se vám nejvíc líbilo třeba motor z BMW, karoserii z Fordu a potahy sedaček ze Škodovky. A i ten důvod je stejný – aby auto dávalo pro uživatele nějaký smysl, musí být komplet, stejně tak i správa věcí společných, aby dávala nějaký smysl, musí být jedna kompletní. Kdybyste si mohl vybrat výběr daní podle Svobodných (tedy daně se budou vybírat akorát na provoz politických stran a placení politiků) a sociální výdaje podle komunistů, nebude to dohromady fungovat.
Ne, čtyři roky mi naopak připadají jako doba příliš dlouhá. Ale to nakonec není podstatné, důležité je, že ať už si vybírám dům nebo rohlík, vyberu si ho já a následky si nesu já, jiní si můžou koupit jiný dům či rohlík. A navíc to, jaký si koupím rohlík, už nemusí nijak ovlivnit to, jaký si koupím dům. Tohle je podle mě trh.
A teď si představme, jak by to vypadalo, kdybychom nakupovali zboží jako volíme. Jednou za čtyři roky bychom vybrali komisi, která bude řešit nákup od rohlíků po domy, přičemž by zboží úplně všem vybírala ta komise, která získala nejvíc hlasů.
Někomu jsou domy ukradené, takže by se díval jen na to, která komise plánuje nejlevnější rohlíky, někdo zase zvažuje právě nákup domu, tak bude hlasovat za nejlepšího realiťáka. A nakonec to vyhraje komise, jejíž největší starostí bude, aby pračky dodávala firma X.
Je tohle trh? Možná se to do Vaší představy trhu vejde prostě proto, že existuje nabídka komisí, mezi nimiž se nějak vybírá, ale to je přesně ten pohled z opravdu velké dálky, o němž jsem psal.
Politika řeší věci společné, tudíž to, že si nemůže každý zvolit sám pro sebe, není chyba - plyne to přímo z definice politiky. Když někoho zvolíte do obecního zastupitelstva, nijak to neovlivňuje to, koho budete volit třeba do Poslanecké sněmovny - stejně jako nákup rohlíku neovlivňuje, jaký si koupíte dům.
V takových těch věroučných průpovídkách, jak trh vyřeší vše, je trh definován jako místo, kde se střetává nabídka a poptávka. Což demokratické volby splňují. Vy ten trh omezujete dalšími podmínkami, které jste ani neformuloval - a hlavně O. M. by se opupínkoval, kdybyste chtěl trh nějak omezovat.
Pokud trh definujete čistě jako "místo, kde se střetává nabídka s poptávkou" a opravdu už neuvedete žádné další předpoklady, pak je tento pojem zbytečný, protože trhem je pak "veškerá fyzická i společenská realita", naprosto jakoukoliv interakci libovolného typu lze nahlížet jako střet nabídky s poptávkou. Vážně, i srážku dvou automobilů lze interpretovat tak, že prostor, v němž se srazily, nabízel automobilům možnost umístění v sobě, a oba automobily toto umístění poptávaly a ve směru této potřeby jednaly.
Drobný problém je, že pokud zůstaneme u této definice a skutečně nepřidáme žádné další předpoklady, pak sice můžeme cokoliv za trh označit (trhem nejsou jen demokratické volby, ale i libovolný jiný systém distribuce moci, my volíme hlasovacími lístky, jinde zbraněmi), ale vůbec nic tím nezískáme, to sdělení nenese žádnou informaci.
> Když někoho zvolíte do obecního zastupitelstva, nijak to neovlivňuje to,
> koho budete volit třeba do Poslanecké sněmovny - stejně jako nákup
> rohlíku neovlivňuje, jaký si koupíte dům.
To jste asi nepochopil - dám příklad:
Proč by mělo směřování státu například ve věcech autorského práva a mafií typu OSA jakkoli souviset se směřováním státu ve věci vztahu k Bruseli nebo se směřováním státu ve věci cojávím výše daní nebo financování zdravotnictví? A přesto nemůžu hlasovat pro každé zvlášť, ale mám na výběr zhruba desítku "balíků názorů" na všechny tyto problémy dohromady, a musím si vybrat jeden tento "balík", i když třeba už v okamžiku volby vím, že mnou volená strana bude v určité věci postupovat přímo proti tomu, co bych chtěl já.
-Yenya
To není "nějaká podobnost". Trh i demokracie vycházejí ze shodného principu evoluce, tedy že je lepší zkoušet mnoho různých cest, protože u spousty z nich nedokážeme předem určit, která je ta lepší. Zásadní rozdíly mezi trhem a demokracií je jen jeden - zatímco váhu hlasu člověka na trhu určuje to, kolik má peněz, v demokracii má každý člověk jeden hlas.
Ano, je to těžká diskuse, když (nejen) vy neustále píšete, že je to plně jiné, ale zatím jste nenapsal, jaké jsou ty základní principy trhu a principy demokracie a v čem se liší. Místo toho si vždy vyberete dva různé principy, jeden ukážete na demokracii a druhý na trhu a tím se snažíte dokázat, že se liší - já nedělám nic jiného, než že najdu stejný příklad i na tom druhém.
Jedno DC na CE? A kolik by tam měli prostoru, 400 000 m2?
Zrovna kvalitních neutrálních DC je tady nedostatek, prakticky se dá mluvit jen o THP, CE Colo, Toweru a TTC1/2. Z toho ty první dva a TTC1 jsou plné/není elektrika, Tower zase drahý, protože ČRa.
Další kvalitní (třeba equinix/interxion) jsou pak až ve FRA/AMS. (Jo, ještě DCBA, ale do Slovenska z Prahy fakt nechceš jezdit. A krom toho, žijou tam Slováci.)
Jinak rozdíl mezi PRG a HKG tam samozřejmě je, a ideálně to chce < 50 ms, jinak to datacentrum pomalu přestává mít smysl a musíš mít CDN/sehnat něco blíž.
Když chceš dedikáč, tak si objednáš něco klidně v Paříži a nevadí to, ale občas se hodí mít vlastní HW. A tam si v ČR moc nevybereš tak, aby to bylo na světové úrovni. Reálně stejně skončíš v TTC.
Pravda, ještě jsou tu establišmenty jako VS Hosting a spol. Tam taky můžeš jít, ale proto jsem psal na světové úrovni. Ne k těm, kteří sice vlastní datacentrum, ale neumí ani nakonfigurovat vlastní DNS servery.
Ono to neplatí jen u datacenter. Je zajímavé vidět, jak často je úspěšný "poskytovatel" zároveň vlastním "zákazníkem". Vyrábíte litinu? Pak zřejmě vyrábíte i odlitky. Vyrábíte dřevotřísku? Pak zřejmě vyrábíte i nábytkové dílce. Provozujete datacentrum? Pak byste měl začít nabízet šlužby, které ho využijí.
Motivace je snadná. Vyděláváte jak na své základní službě (kterou poskytujete ostatním i sobě) tak na nějaké návazné službě. Pro tu návaznou službu máte spolehlivého dodavatele (sami sebe :-)) a navíc i kdyby jste ji prodali jen za režijní cenu, tak pořád máte plný zisk ze své základní služby. To jsou dost zásadní konkurenční výhody. Na(ne)štěstí řada mladších manažerů tohle uvažování není schopna uchopit. Přitom je koncept starý stovky let a dočte se o něm v řadě biografií velkých a starých firem, stylem "velká tiskařská firma, která měla problém sehnat kvalitní papír, tak si ho začala sama vyrábět a během půl století se stala jedním z největších dodavatelů tiskařského papíru a jen 20% používala pro vlastní potřebu". Dnes je ale moderní takové firmy rozdělovat. A pak se diví, že to živoří.
Proto mě docela těší, když se staví datacentrum a provozovatel už od začátku říká "30% bude použito pro naše vlastní služby, zbytek budeme pronajímat".