Inverzní počasí, které je typické pro podzimní období, se vrátilo po roce opět do České republiky. I když by teploty na konci tohoto týdne mohly atakovat ještě dvacítku, příjmové podmínky už se „přelily“ právě do stavu, na který můžeme být zvyklí v těchto měsících. Zájemce o dálkový příjem tak jistě potěší ranní mlhy, vzdálené stanice se mohou ozvat i ve večerních až nočních hodinách. Pro řadu běžných lidí je pak tento jev spíše parazitní. Dochází například k rušení místních signálů vzdálenějšími vysílači.
Z ARCHIVU: Inverzní počasí u nás ovlivňuje opět příjem televize a rozhlasu, především v Čechách
Inverzní počasí vytvářelo loni na podzim až mystické výhledy
Zatím nejlepší podzimní podmínky nastaly v noci z 23. na 24. září. V hlavním městě došlo k naprosto ojedinělému jevu. Vzdálené signály bylo možné přijímat i na uvolněných frekvencích po vysílači Žižkov, na kterém probíhala výluka VKV rozhlasu. Ani z pondělí 14. na úterý 15. října a dnes ráno a dopoledne si rozhodně zájemci o dálkový příjem nemohli stěžovat. V Praze se například podařilo zachytit vysílač rakouského Hitradia Ö3 na frekvenci 88.4 MHz, který má výkon v řádu stovek Wattů. S největší pravděpodobností šlo o lokalitu Traisen – Tarschberg vzdálenou 235 km.
ČTĚTE TAKÉ: Poslechněte si, jak hrál v Plzni díky inverzi digitální rozhlas ze Švýcarska
Inverzní počasí pochopitelně ovlivňuje i dění v pásmech, které zajímají čtenáře našeho serveru, konkrétně digitální rozhlas (DAB) a digitální pozemní televizi (DVB-T/T2). Externí spolupracovník a recenzent serveru DigiZone.cz Čestmír Polák upozornil na skutečnost, že bez problémů chodily v pražských Bohnicích opět oba DVB-T multiplexy z Jauerlingu (kanály 21 a 31) a multiplex 1 České televize z jihomoravského Kojálu. V pondělí bylo možné ve večerních hodinách zachytit z Německa kromě Bavorska a Saska digitální rozhlas také z Duryňska a Saska-Anhaltska.
Letos už se v Praze podařilo zachytit i část placené DVB-T2 služby simpliTV z rakouského Jauerlingu (kanál 38).