UVNITŘ MAPA POKRYTÍ Plány Českých Radiokomunikací se zaváděním zemské digitální televize druhé generace (DVB-T2) dostávají povážlivé trhliny. Firma chtěla do letních olympijských her v Londýně v létě 2012 pokrýt většinu obyvatel České republiky signálem nové sítě DVB-T2, která by umožnila zdarma sledovat televizní vysílání ve vysokém rozlišení obrazu (HDTV) na klasickou anténu. K tomu ale České Radiokomunikace potřebovaly toto vysílání vyzkoušet, a pilotní test DVB-T2 chtěly spustit letos na podzim v Praze.
K TÉMATU: Smělý plán: do olympiády 2012 pokrýt většinu Česka signálem DVB-T2
První několikadenní experiment tohoto vysílání proběhl v české metropoli letos v květnu, u příležitosti konference, na které České Radiokomunikace seznámily odbornou veřejnost i média se svým plánem rozšiřování vysílání v systému DVB-T2. Dlouhodobější pilotní vysílání z pražského vysílače Žižkov chtěla společnost zahájit letos na podzim, přičemž signál měl pokrýt 1,9 milionu obyvatel Prahy a Středočeského kraje. Předpokládaným termínem startu tohoto vysílání měl být letošní listopad.
Teoretická mapa pokrytí pilotního vysílání DVB-T2 v Praze a Středočeském kraji, jak jej plánují České Radiokomunikace (Zdroj: ČRa)
Jenže České Radiokomunikace dosud nepožádaly Český telekomunikační úřad (ČTÚ) o přidělení kmitočtů pro toto zkušební vysílání. ČTÚ připravuje možnost realizace časově omezeného digitálního vysílání v systému DVB-T2 v rámci současné legislativy, která tuto problematiku však samostatně neřeší. Cílem je umožnit zahájení vysílání v Praze v co nejkratší době (původně se předpokládalo do konce listopadu 2010). ČRa oficiální žádost nepodaly,
řekl serveru DigiZone.cz předseda Rady ČTÚ Pavel Dvořák.
ROZHOVOR: Kamil Levinský: Příchod DVB-T2 a MPEG-4 je otázkou dvou až tří let
Podle Dvořáka bude důležité dobře definovat cíle ověřování vysílání DVB-T2, dobu tohoto ověřování i konkrétní podmínky pilotního projektu. ČTÚ nepochybně bude o takovém ověřování informovat standardním postupem,
dodal šéf Rady ČTÚ.