Nedávno jsem potřeboval jet hodně brzo ráno do Ostravy, takže jsem byl v pražské MHD už v 6 hodin ráno. Všichni smskovali (nebo hráli java hry) na starých nokiích, ale smartphone neměl nikdo.
Normálně cestuji za prací až kolem 10 h, a kdo nemá v ruce náhodou iPhone, ten má samsung, který vypadá jako iPhone. A už jsem viděl i někoho s iPadem.
Záleží tedy dost na tom, v kolik hodin člověk vstane.
nikde a nikdy jsem nevidel jedinou ctecku. mozna mam proste ohronou smulu, ale nejsem si jistej. co pro vas vlastne znamena, ze "je bezne k videni"? jednou za tyden, mesic? pak je beznej i tank v ulicich... (co ale k videni je, prevesim na zapade, je iphone v kazdy druhy ruce. rozhodne ale nikdo necte texty, smskuje, hraje, brouzda na netu, prehrava + zvlastni zkusenost z parize: nikde uz ani stary dobry papirovy knihy nevidet. lidi proste uz v metru nectou...)
Hmmm - mám Kindle 3, možnost nastavení fontu tam je bezproblémová, s podsvícením je obečně u čteček ale problém. Vyřešil jsem to přikoupením lampičky za pět dolarů, se kterou se čte v pohodě. Existuje vůbec nějaká čtečka s e-inkem a podsvícením? Jako hlavní problém bych tam viděl výdrž baterie, pasivní displej je pasivní displej.
První čtečku jsem si pořídil cca před 1,5 rokem. Každý den jezdím do práce metrem. Před rokem a půl jsem byl často jediný co si četl něco na čtečce. Minulý týden jsem si spíše náhodou všiml že z čtečky si čtu já, další člověk vedle mě, a o stanici dál si naproti sedl třetí člověk s Kindlem ...
Souhlasím s autorem že čtečky jsou už dneska masová záležitost pro všechny ne jen pro geeky ap.
Při pohybu ve městě jsem si velice oblíbil audioknihy. Čtečky, tablety nebo papírové knihy jsou super, ty ale nečtu na místech, kde nebudu zůstávat delší dobu.
Na audioknihách se mi velice líbí, že nezabírají žádné místo a máte volné ruce i oči, takže jsou super i při chůzi a nemusíte se bát, že Vás něco srazí na přechodu.
Bohužel, v České republice nejsou audioknihy tak moc rozšířené - v zahraničí jim velice pomohla kazetová autorádia a vyšší rozšíření osobních přehrávačů jako byly walkmany a discmany.
Ovšem díky mp3 přehrávačům v telefonech se i v ČR vytvořila obrovská základna potencionálních zákazníků a tak se pomalu začínají tvořit ve větším kvalitní audioknihy i u nás a lidé je postupně začínají vnímat jako něco normálního a ne jen pomůcku pro zrakově postižené.
Úplně nejraději mám, když nějaká kniha vyjde ve všech formátech - tedy papír, e-book a audiobook. Člověk má pak lepší možnost volby a může si pár kapitol přečíst textově a pár si nechat přečíst přímo do uší například při jízdě na kole lesem.
Mám varianntu bez 3G a vubec mi to 3G teda nechybí. Normálně si nahraju na Kindle zásobu knih předem a pak jen čtu a čtu a čtu. Co jsem zkoušel surfuvat přes wifi, tak na to mi ta Kindle moc dělaná nepřijde... je to docela opruz. Ale na knihy super a během čtení připojení nepotřebuju. (a pokud potřebuju net, tak mám s sebou mobil)
Asi to bude něco podobného jako Kindle s dotykovým displejem... Je to teďka IN, tak to tam dáme. Co jsem četl zkušenosti lidí co to mají, tak je to během čtení spíš omezuje, protože musí Kindle držet za rámeček a ne za displej (což hodně lidí přirozeně dělá). Jediná věc kdy mi to chybělo, bylo když jsem vyplňoval amazon login a pak ještě jednou, když jsem cosi vyhledával v textu.
Takže závěrem - ne každá featura je vhodná - někdy dokonce naopak.
Jinak otázka pro 3G - jakou má teďka Amazon v česku dohodu? může se surfovat kdekoliv, nebo jenom wiki a Amazon?
...popripade si ctoupredplaceny Respekt. Ci zadarmove zpravy e15 nebo Idnes. A nebo jako ja casto proste jen mailem preposlany pracovni DOCumenty..... tech moznosti je hodne...
Jinak, knihy se daji koupit vsude mozne, treba i tusim eknihy.datart.cz a podobne. Doporucuju hodit pozadovanou knihu do googlu + klicove slovo cena + ekniha a dost casto vysledek prekvapi. Treba na posled - Stingl a Sex na peti kontinenteh :)
Dotykovy display by nebyl problem, kdyby nevyhodili postrani tlacitka na obou stranach(dobra vychytavka) na prechod mezi strankami. Diky tomu lze v posteli drzet kindle jednou rukou a zaroven precvakavat stranky - s touchem to jde blbe, tedy jen pokud mate ohromne prsty, jinka hold je treba obou rukou na prehcod stranky.
Naopak velmi nedoporucuju, naprosto nanic. Navic muze byt BFU velmi prekvapen poplatky spojenymi s pouzivanim takove ctecky (napr kdyz si ve sve naivite posle knizku na ten email se cteckou spojeny).
Funguje to (podle testu) tak, ze pokud je ctecka na wifi, tak se knizka stahne gratis pres wifi, ale pokud neni, tak se stahne za poplatek prave pres 3G.
Samozrejme chovani zdarma lze vynutit jinou domenou emailu, ale to BFU uz casto nezjisti (pak ctecka ceka, az bude na wifi).
Toto je asi jediná nevýhoda čteček. Z toho důvodu preferuji tablet, podsvícení se dá ztlumit a mohu si číst i v naprosté tmě.
Mám tablet Wooky 2.0. Tablet má již předinstalovanou čtečku Wooky, kam se stačí pouze zdarma zaregistrovat a získáte tím přístup k tisícům knih. Některé jsou i zdarma a nově nabízí také e-časopisy a učebnice.
např:
http://www.zvukoveknihy.cz/
Pokud jste zrakově postižený, tak máte výběr naprosto bezkonkurenční zde:
https://biblio.brailcom.org/biblio/catalog
Pro další hledání doporučuji google a 'zvuková kniha'. Je tam toho až až...
Čtečku mám necelej rok a sleduju, že v metru e-čtenářů dost přibejvá.
Paradoxem je, že nejvíc lidí má Kindl od Amazonu, kterej nepodporuje naše vydavatele. A tak naši vydavatelé dávaj svoje noviny a časopisy zdarma. Naopak na ostatní čtečky, který jsou pro CZ vydavatele použitelný, zase na oplátku kašlou naši vydavatelé. Je to bludnej kruh.
Na čtečkách lze v našich podmínkách číst některý noviny, který nejsou Kindle-only (Idnes, E15 a s obtížema aktuálně), jízdní řády v PDF, HTML stránky (pokud má čtečka webovej prohlížeč), knihy 70 let po smrti autora (doporučuju Haška), několik málo knih prodávaných v eshopech (Palmknihy), technickou literatutu nebo vlastní poznámky (počítače, Linux) a komixy v CBR nebo CBZ (v některých čtečkách)
Chtěl bych timto požádat všechny vydavatele on-line deníků, aby kromě zasílání novin v .mobi formátu na kindle účty z provoznili přímý odkazy na svoje noviny i pro uživatele nekindlovských čteček. Díky
Amazon neumožnuje prodávat publikace v češtině a naši vydavatelé, místo aby se přeorientovali na ostatní čtečky, vlezle posílaj svoje noviny zdarma pouze na Kindle.
Pochopitelně že mobi umí každá čtečka, ale naši vydavatelé většinou noviny posílaj pouze na adresy @kindle.com, což je ostatnim čtečkám platný jako mrtvýmu zimník.
palmknihy.cz, kosmas.cz atd.
Jinak jde o tzv. falešné dilema, protože i kdyby čtenáři nekupovali české knihy, stále by mohli číst a přitom nespadat do nabízených kategorií (např. si mohou číst knihy, které si sami naskenovali a zOCRkovali, nebo mohou číst knihy, u kterých už skončila autorská ochrana, nebo mohli mít knihy dodané přímo od prodejce čtečky, atd. atd.).