Protože firmy mají zisk v zemích s normální daňovou hladinou právě kvuli tomu že z daní, které tam sami víceméně neplatí, se udržuje infrastruktura pro lidi, udržuje se bezpečnost, financule se vzdělanost, udržuje stabilita atd.
Ty firmy profitují na tom, že žijí v prostředí co přinesli daně zaplacené ostatními ale sami nic nepřispívají zpátky.
Kdyby všechny státy zavedly daně na úrovni Irska, tak za chvíli všichni bankrotují. Irsko si to může dovolit jenom proto, že se tam shluknou firmy z ostatních zemí, takže tam platí sice pidi daně, ale z mnohem větší částky, takže se to Irsku a podobných pořád vyplatí. Navíc jsou tam pak smouvy v pozadí o investicích a další prasárny.
Daňové ráje jsou zlo a podle mě je to věc číslo 1 co by měla EU zaříznout.
To je zase vyživna diskuze. Google vygeneruje v zemich A B C D E zisk, virtualnimi učetnimi operacemi z nej udela nulu, a tento zisk zdani v uplne jine zemi F, kde jsou zcela nahodou nizke nebo zadne dane. A podle vas je to zcela v poradku, zatim co konkurent googlu pusobici pouze v zemi A plati dane jak mourovaty. A tomuhle mate drzost rikat rovne trzni prostredi?
2. 9. 2020, 13:36 editováno autorem komentáře
Za mě v pořádku, alespoň lidi uvídí, že Google z těch přijmů nejspíše žádné daně doteď neplatil :)
Dokud bude EU tolerovat tzv daňové ráje uvnitř EU bude to potíž. Takto značně daňově optimalizovat mohou jen ti nejvetší a jak je videt neustoupí dokud se nezatlačí ještě více. Google se chová tak jak mu to státy EU dovolí a jedine jednotou se dá tlačit zpět proti takto značné tržní síle.
Není pravda, že by Google neplatil žádné daně z příjmu, v rámci Evropy je platí v Irsku, jiné daně i zde. A nechápu, proč by měla EU zakročit proti daňovým rájům, každý stát může být takovým "rájem" a nastavit si vlastní daňovou politiku a tím nalákat firmy. Když bude daňový ráj všude, tak se to nikomu nevyplatí a daně se začnou opět zvyšovat, je to stejné jako s cenou zboží. To že jsme zemí nenažranou a zdaňujeme každý prd je náš problém. I v rámci zdanění občanů jsme na Lafferově křivce daleko za vrcholem.
Využívá spousty služeb státu. Datovou infrastrukturu, bezpečnost kterou udržuje policie a nikdo jim tak nemůže rozkrást třeba servery, silnice které využili pro mapování ČR a tyhle natěžená data pak pro prodej služeb. Atd. Využivájí všechno. Něco přímo, něco nepřímo tím že to slouží lidem jako třeba zásobování potravinami. Jelikož je dostatek jídla, můžou lidi řešit "blbosti" jako google a youtube místo toho aby celý den sháněli co si dát k večeři.
Žijou zkrátka z prostředí které vytvořili a udržují daně. Výhody z toho čerpají, ale nic nedávají zpátky...
Podle me delas chybu uz v tom, ze se ti dane slevaji v cosi neurciteho.
Dane mame neprime, tedy DPH a to se plati z titulu prodeje sluzby nebo zbozi. Cili v zemi, kde k transakci doslo.
A pak mame dane prime tedy z prijmu a ty se plati z titulu vyuzivani statnich sluzeb, jako policie, skolka, doktor, osvetleni ulic a tak podobne.
A jsem si zcela jisty, ze budes hodne tezko vysvetlovat, jakych sluzeb statu u nas Google vyuziva.
To je právě ten problém. Že ty stoleté daňové zákony, které se vymýšleli když se pomalu ještě jezdilo na koních a high tech byla tak morseovka už dávno nefungují. Kdyby ano, tak se to nemusí záplatovat digitální daní.
Dneska už na to to narovnat bohužel ČR sama osobě nestačí, s tím jak funguje EU. Na to by se museli udělat reformy plošně ve všech členských státech.
Problém je že pro to je potřeba souhlas všech členských států, ne jen většiny, a státy jako Kypr, Lichtenštejnsko nebo Irsko to blokují, protože na okrádání ostatních států o daně mají založený super business.
Vysvětlovat se mi to nechce pořád dokola. Nevím co je tak špatně na větě že když mám zisk z prostředí, které někdo jiný ekonomicky udržuje, tak je normální na něj taky část přispívat. Podle vaší argumentace je ok, když v zemi, kde má nulové zastoupení (pro příklad třeba Estonsko) prodává služby přes zahraniční pobočku, bude tam platit 0 daně za služby co vyinkasoval třeba v Irsku, ale reálně proběhli právě v Estonsku.
Něco jako bych chodil do posilky A kde je čelnství 300 Kč, neplatil ho tam a místo toho platil členství v posilce B kde je 10 Kč ale pořád dál chodil do posilky A.
V 2019 nezaplatil google ani 9 mil. Tohle muze jeste nekdo kdo tady zije obhajovat?
https://www.lupa.cz/aktuality/google-loni-v-cesku-opet-nezaplatil-skoro-zadne-dane-penize-tecou-pres-irsko/
4. 9. 2020, 12:18 editováno autorem komentáře
Kdyz prejdeme to komunalni a ekonomicky diletantske 'nejspis zadne dane neplati', tak ty sam muzes klidne optimalizovat stejnym zpusobem jako Google. Prestehuj se do Irska a dan z prijmu ti taky klesne. Obzvlast, jestli Irsku slibis, ze nebudes vyuzivat jejich silnice, skoly, policii a armadu - mozna dostanes specialni sazbu. Ale osobne dost pochybuju, ze budes umet napodobit platby DPH, ktere vytvari Google.
Dan z prijmu postavena na obratu je pitomost. Chces danit prodelek? To asi dobry napad neni...
Kazdopadne pro Irsko je lepsich 272 milionu eur ktere dostanou od Google, nez 233 milionu korun, ktere nedostanou od Seznamu :-)
Alternativou k daneni Googlu v Irsku nejsou vyssi dane v EU, ale to, ze bude Google danit v USA a reklamu si holt inzerenti budou objednavat z Ameriky..
Tak to je hodne kreativni pristup k veci :-))
Zasobovani obyvatel kteri surfuji na strankach Googlu je sice super, ale opravdu to neni sluzba poskytovana statu poskytovana Googlu :-D
Ano, pokud ma Google v CR vlastni servery, tak za jejich provoz nepochybne plati komercni ceny. A pokud tu ma zamestnance kteri se o ne staraji, tak tady zcela jiste plati dane v adekvatnim rozsahu takto vzniklle pobocky. Ale tohle vsechno pada, kdyz to pro nej udela nekdo jiny, treba datacentrum. Ma tady vubec neco takoveho?
Jako nemusi kazdy rozumet ekonomiii, ale je hloupy, mit v takovem pripade radikalni nazor a snazit se na zaklade nej predelavat danove zakony ktere plati po celem svete uz dobre sto let.
Zkusme to z druhe strany. Kde vsude bys sam chtel platit dan z prijmu? Urcite se obcas stavis na nejakem americkem serveru a pritom vyuzijes americkou infrastrukturu a zatizis americke obcany kteri potrebuji zasobovani jidlem.... takto stupidne to sice pisu ja, ale jsou to tvoje slova ;-)
Chyba není v dani, ale právě v oněch virtuálních operacích, kde si firma uměle navyšuje nehmotné náklady - tedy různé licenční, fanšízové, poradenské a jiné poplatky. Je to jen mírnější varianta karuselového schématu, na jehož konci je místo tunelu na peníze daňově korumpující stát. Stačila by tedy úprava účetních pravidel. Malí podnikatelé, kteří se opováží si dát do nákladů třeba ledničku do kanceláře, jsou proti tomu jen příštipkáři.
Omg... to nemyslis vazne tuto uvahu. Clo se plati na vsgtupu zbozi na trh a je jedno zda ho importuje zahranicni subjekt, nebo lokalni. Stejne tak loklani dane plati subjekty bez ohledu na to, zda je zahranicni nebo ne, vyjma urcitych pripadu.
Clo navic plati kazdy, kooho se tyka. Proste pokud na zbozi je uvaleno clo, plati ho pri importu kazdy. Stejne jako kazdy zaplati spotrebni dan, kdyz kupuje benzin...
Ve finale je to uplne jedno zda se neco jmenuje dan, koncesionarsky poplatek, clo... vsechno to jsou prijmy statu
No a danis vyplatu tam kde zijes, nebo nekde jinde? :-)
Jinak na to srovnavani bacha, aby si nekdo nevsiml, ze nafasujes jakysi zisk aniz bys z nej odvedl DPH. To by se ti sakra prodrazilo. Ale jestli teda myslis, ze by mela jet vyplata po stejne linii jako trzby... :-D
3. 9. 2020, 10:56 editováno autorem komentáře
Opravdu se může stát daňovým rájem každá země včetně "nových" členů EU? Kdyby to bylo možné, jistě by to už někdo udělal, minimálně Poláci, a nastal by asi boj o to, který ráj je lepší. No a mohlo by se stát, že třeba by z Lucemburska byl chudý příbuzný - to by asi velení (skutečné) EU nepřipustilo.