Pánové, omluvte mou češtinu. Jsem jednoduchý Angličan na stáži v Košicích. Může mi někdo laskavě vysvětlit, co Monsieur Jiří Peterka myslí výrazem "digitální dividenda?" Ve Spojeném Království se potkávám s výrazem "digital divide," co volně znamená "digitální předěl," "digitální propast." Mýlí si Signor Peterka výrazy "dividend" a "divide?"
Děkuji uctivě.
Digital Dividend je celosvetove ustaleny vyraz pro vyuziti frekvenci pro z televizniho pasmu uvolnenych po prechodu na digitalni vysilani.
Mozna pozadejte babicku, at vas trosku nauci s internetem, protoze jste si to mohl zadat do vyhledavace a najit napriklad toto (kdyz uz umite tak perfektne anglicky): http://www.gsmworld.com/our-work/public-policy/spectrum/digital-dividend/digital_dividend.htm
Napadá mě zase taková hnusná materialistická připomínka, kdo to zaplatí?
Ono o proprietární Wifi není zájem ani v mnohem lidnatějších oblastech pro né moc dobrý poměr cena/vlasnosti a v oblastech s nízkým příjmem zaboduje? Dost těžko.
Kámen úrazu je to, že to jsou oblasti kde proště není dostatečné množství zákazníků, kteří by byli ochotni nebo schopni broadbandové připojení platit.
Pro velké ISP to jsou "podnikatelsky neatraktivní" oblasti. A ti kteří t těchto oblastech paběrkují se do licencovaných technologií a pásem nepohrnou a dál budou lepit vesnické a maloměstské MAN na komponentech IEEE 802.11b/g protože to je hlavně levný.
Ano nabízí, ale ti zákazníci zato nebudou platit svou spokojeností z vyššího uploadu, ale svými penězi.
A počítejte s tím IEEE 802.11n v 2,4 je pro mnohé již cenově neakceptovatelné o 5GHz či licencovaných věcech jako Wimax nemluvě.
Prostě se jedná o oblasti s nízkou kupní sílou obyvatelstva proto se tam nehrnou velcí poskytovatelé. O nějakém ažDSL si můžete na mnoha vesnicí či maloměstech jen zdát.
Realitou vesnických poskytovatelů je x krát předprodané pomalé IEEE 802.11b/g které je ve své podstatě také agregované.
O 3Mbit... si mohu nechat tak akorát zdát.Při vzdálenosti kolem 3,5km od ústředny dostávám po telefonu od O2 z AŽ 8Mbit, pěkných 833kbit, což je proti vytáčenému připojení kdysi, asi pokrok.
No neberte to za ty prachy.Jo, prý více nejde(mohlo by to padat).Inu na vesnicích je nás málo, takže proč investovat do zrychlování.
VDSL je po WiFi dalsi zbytecny mezistupen. Budete draze predsouvat DLSMy, vymenovat modemy a pak zjistite, ze Vam to po shnilych komunistickych dratech jede rychleji stejne jen v par nejblizsich barakach. Jedine reseni do ktereho ma v dnesni dobe cenu investovat je FTTB[H], aneb kdo si driv polozi do lokality optiku, vyhral.
Co vidím okolo sebe, tak kromě úplných zoufalců řešení na 802.11b/g dožívají, a do 2.4GHz se nikdo nehrne.
Už několik let jsou zařízení 802.11a / 5GHz cenově srovnatelná s 2.4GHz a pokud se to umí udělat, funguje to velmi dobře. V poslední době nasazuje mnoho ISP řešení na bázi 802.11n (opět v 5GHz, je tam přeci jen více kanálů), a často i s nějakým TDMA rozšířením, které odstraňuje známé neduhy outdoor WiFi (např. hidden node). S respektováním toho, že jde o ISM pásmo lze na takové technologii už něco garantovat, a dostat se na "přirozenou" agregaci 1:3 - 1:5, kdy to prostě vychází, že 98% času uživatelé vliv agregace vůbec nepocítí, a jede to nominální rychlostí. Stejně tak v místech, kde je to třeba nemají i malí ISP problém převést páteřní linky na 10GHz nebo i licencované spoje.
VDSL - přečtěte si něco o tom, jaké to má vlastnosti. Zásadní je, že použitelné délky vedení jsou cca o řád nižší než u ADSL, a ty 100Mb/s rychlosti platí opět pro nejnižší vzdálenosti. Vliv kvality vedení a realita v síti O2 bude také možná rozčarováním. Čili v české sítí O2 to znamená budouvat předsunuté DSLAMy, tj. např. VDSL DSLAM pro pár domů na sídlišti, připojený dále optikou. Mě to vychází, že by se jim to mohlo vyplatit jedině v místech, kde už stejně jsou rozvody kabelové TV nebo jiní ISP s optickou páteří a Ethernetem do bytu. Možná i místy jinde, ale nic masového to nebude.
A Wimax? Na to je reálně potřeba licenční pásmo a podstatně dražší zařízení než na 802.11, takže to je více méně pro firemní sféru. Jistě, je to lepší technologie, vyšší spolehlivost. Jenže nárůst kvality oproti WiFi nejsou lidé ochotni zaplatit, prostě už pro ně není významný. A parametry toho Wimaxu taky nejsou taková bomba - spolehlivost, dosah a pokrytí ano, ale rychlosti jsou spíše zklamáním.
Napadá mně že jste toho trochu zmotal moc dohromady
To co jsem psal je k tématu, že v članku je uvedeno ...Například stanovením povinnosti pokrýt obce do 5000 obyvatel do 2 let....
Mluvím o téma tu z konce tedy klienta. Co naplNapadá mně, že máte jiný úhled pohledu a trochu mně odpovídáte na to co psali jiní.
To co jsem psal je k tématu, že v članku je uvedeno ...Například stanovením povinnosti pokrýt obce do 5000 obyvatel do 2 let.... Já to beru z konce, ze strany nefiremního klienta, kterému chci prodat službu.
Lokality do 5000 nejsou pro broadband to pravé, velcí ISP vědí, že tam zisk z toho nekouká. Proto ta narážka na O2. Naprosto chápu, že se jim nevyplatí tam dělat upgrade technologie, pokud z toho nekoukají peníze.
Ten problém prostě není jen o technologii. Z vašeho pohledu cenově srovnatelné a jste si jistí, že klienti mají snad srovnatelné finanční možnosti a priority? Ono aktivní prvek, který je jen dražší o 500,- a měsíční paušál o 200,- může být nepřekonatelný problém.
Často na venkově právě raději toho vrabce v hrsti než holuba na střeše. Takže se setkáte s tím, že lidé dají přednost zastaralému 802.11b/g protože prvotní náklady jsou jen pár stovek a u lepší technologie kromě vyšších až neakceptovatelných nákladů nepoznají rozdíl. Prostě Frantovi z HorníDolní ten seznam a tn.cz půjde furt.
Takže než technologický problém to je ekonomický. Tvrdím, že jsou to nechtění zákazníci a mnoho ISP se do toho nepohrne. Možná to skončí nezájmem jako DVB-H
Tedy jsme zas na začátku.... ....kdo to zaplatí.
Název je sice správně, ale smyslem NGA není "optika do domu", ale sdílení vybudovaných datových tras mezi různými subjekty, kdy je možné, aby tyto sítě vybudovalo město na vlastní náklady a pak trasy pronajali poskytovatelům. Případně, aby síť za podpory státu(typicky = neházení klacků pod nohy) vybudoval soukromý subjekt, který musí pak dodržovat určité podmínky, např. sám tuto síť pronajímat konkurenci za určitou cenu.
Cílem je hlavně usnadnění budování hlavních tras do míst, kde by se to jinak soukromému subjektu nevyplatilo(typicky malé města a vesnice), tedy aspoň pokud se jedná o NGA v ČR.
http://en.wikipedia.org/wiki/Digital_dividend#Digital_switchover
Tak jste odbornik na anglictinu nebo francouzstinu? Nebo snad na oboji?
Název Česko je nevhodný, cynický a nepřesný. Česko je totéž, co Čechy, totiž vývojově novější tvar, i když někteří akademicky vzdělaní lidé si myslí opak (?!). Česko i Čechy mají stejné vlatnické přídavné jméno "český" (dle místních zvyklostí dokonce "českej"). Obdobně dnes již archaický tvar Slezy a současný tvar Slezsko possesivum slezský. Vyhledem k tomu, že jsme stát občanský a ne národní, je označení podle většinového národa nemístné. Naproti tomu Sudetsko není vázáno na žádný národ, ale na pohoří Krkonoš a Jeseníků (na Ptolemaiopvě mapě ze 6.stol. označeno řecky Soudéta), což je jediný geografický útvat, který je společný všem našim zemím: Slezsku, Moravě i Česku/Čechám.
Je podobně neutrální, jako název Belgie (místo Vlámsko nebo Valonsko). Obyvatelské jmého by mohlo být Sodeťan (podobně jako Tibeťan), národní potom sudetský Čech, sudetský Moravan i třeba sudetský Němec nebo Vietnamec, popřípadě sudetský Rus.
Pokud se jedná o celou Českou republiku, bylo by dobré , aby o ní bylo mluveno jako o takové a nebyl používán název její západní části.
Pokud si MPO myslí, že Česko je celý stát, bylo by vhodnější, kdyby se ČR rozdělila (podobně jako Československo v r.1993) na Česko se 6 miliony obyv. a nové, menší Československo (mezi Českem a Slovenskem) se 4 miliony obyvatel.