Aktualizováno 15:15: Přihlášku je možné podat čistě elektronicky i bez konverze dokumentů, pokud k tomu bude využit Digitální přihlašovací systém (DiPSy). Pouze při posílání přihlášky mimo tento systém přes datovou schránku by bylo nutné přihlášku a její přílohy elektronicky konvertovat. Doplnili jsme článek o vyjádření šéfa CERMATu Miroslava Krejčího.
Řada rodičů dětí školou povinných poohlížejících se po dalším studiu na střední škole má obrázek loňských přijímacích zkoušek ještě v živé paměti. Kritický nedostatek míst na školách hlavně ve větších městech ve spojení s tím, že školství zůstalo zcela stranou nesmělých snah vlády o digitalizaci, vedly k tomu, že rodiče méně šťastných uchazečů si museli brát dovolenou, aby se zápisovými lístky obcházeli školy, které vypisovaly druhá a další kola.
Po tomto fiasku stát sliboval rychlou nápravu. Ne posílením kapacity škol, která za demografickým vývojem citelně zaostává, ale aspoň odstraněním nedůstojného martyria se zápisovými lístky.
Cíl vlády, na kterou se obratem snesla kritika, byl velmi ambiciózní: oblast školství dostat z roku na rok na úroveň 21. století. To znamená alespoň do té podoby, kdy jednotlivé zainteresované instituce neobíhají žáci nebo jejich rodiče s papírovými formuláři, ale kdy se drtivá většina administrativních procesů přijímacího řízení odehrává když ne zcela automatizovaně, pak alespoň elektronicky. Vedlejším produktem vládního zadání bylo vyjmutí procesu přijímání studentů na střední školy z režimu správního řízení. Jestli to je dobře, nebo není, by bylo na delší právnickou diskusi, která však není smyslem tohoto článku.
Přihlášky vytvoří DiPSy
Cermat, který má v tuzemsku jednotné přijímací zkoušky na starosti, dostal zadání a relativně omezený čas na to jej splnit. Ač za těch několik měsíců odvedl mnoho práce, zázraky čekat nelze a výsledek, který si už za několik týdnů budou moci ozkoušet budoucí středoškoláci a jejich rodiče, stále zaostává za očekáváním.
Nový Digitální přihlašovací systém připravený Cermatem se jmenuje DiPSy, má už svoji doménu a pro veřejnost bude spuštěn 1. února. Z prezentací Cermatu však víme už nyní, jak bude vypadat. V kostce: uchazeči budou mít na výběr ne ze dvou, ale ze tří škol, závazné rozhodnutí, kterou z nich si zvolit, budou muset učinit mnohem dřív (a nepůjde později změnit) a budou moci si vybrat jednu ze tří možností, jak přihlášku podat. Nakonec bude možné zvolit i cestu plně elektronickou.
Kritiku si zaslouží už omezený výběr, kdy se ze dvou preferovaných škol od letoška rozšiřují možnosti volby jen na tři střední školy. Přitom s použitím představeného mechanismu postupného propadávání sítem neúspěšných uchazečů, tedy zavedením dopředu určeného a neměnného pořadí preference zvolených škol, zpracovateli nic nebránilo výběr středních škol nijak nelimitovat, nebo jeho počet významně rozšířit.
Není důvod, aby žáci neměli na výběr klidně z deseti, dvaceti škol, které si seřadí podle svého uvážení a preference. Ano, pokud to tak udělají všichni, povede to logicky k tomu, že nám tu vznikne skupina elitních škol, kam budou mít šanci se dostat nejlepší z nejlepších, kde se chyby v přijímacích zkouškách neodpouští. Potom šedý průměr, kam bude směřovat převis těch, co na elitních školách skončí řekněme do dvacátého místa pod čarou. A nakonec tu bude velká skupina těch méně oblíbených, které budou bojovat o každou „duši“, za niž dostanou od státu zaplaceno.
Nebudeme si nalhávat, že tento státem podporovaný kastovní systém nevznikne už při výběru ze tří možností. Preferovaná a na prvním a druhém místě široce volená gymnázia posbírají smetanu. A třetí volba takzvaně na jistotu bude vždy mířit tam, kde si uchazeč bude jistý přijetím za všech okolností.
Systém to zvládne, školy ne
Cermat tvrdí, že za omezením počtu přihlášek stojí kapacita škol, které konají školní část zkoušek. Těch ale není tolik. Většina spoléhá na jednotné přijímací zkoušky a talentové zkoušky jako školní součást přijímaček konají jen úzce vymezené obory, kde to dává smysl.
Lichý je i druhý argument, že by možnost volby představovala pro školy zátěž. „Systém zvládne nekonečný počet přihlášek, ale vyšší počet by paralyzoval školy v legislativní části zpracování přihlášek,“ uvedla mluvčí Cermatu Jana Patáková. Rozhodnutí o nepřijetí se nevydávají a vše probíhá jen v elektronické podobě bez nutnosti zásahu ze strany ředitelů škol.
V naprosto ideálním případě by portál měl zajistit celé přijímací řízení čistě v elektronické podobě. Rodič by podal přihlášku, prospěch by si elektronicky doplnila základní škola ze své databáze a pak už by nezbylo než čekat, jak potomek uspěje v testech. Každá škola by dostala seznam úspěšných, stejně uchazeči by okamžitě viděli své pořadí u zvolených škol. Tak daleko ale zatím nejsme.
Podle informačního portálu Přihlášky na střední jsou na výběr tři možnosti, jak přihlášku podat. První je čistě elektronická. K portálu se rodič přihlásí přes Identitu občana (například přes mojeID, bankovní identitu nebo datovou schránkou). Uvidí předvyplněné údaje o sobě a svých dětech získané z registru obyvatel. Vybere trojici škol v preferovaném pořadí a do systému nahraje sken nebo fotokopie požadovaných příloh (prospěch z posledních dvou let, případně zdravotní potvrzení, podklady pro přiznání bodového zvýhodnění na jednotlivé školy apod.) a kliknutím odešle. Víc dělat nemusí. Originály ofocených příloh je ale nutné uchovat. „Ředitelé škol byli instruováni, že si mohou vyžádat předložení originálu,“ říká ředitel Cermatu Miroslav Krejčí.
Druhá možnost je hybridní. Na portál DiPSy se rodič nepřihlašuje, tím pádem žádný z údajů nebude předvyplněn a všechny kolonky tak bude muset vyplnit ručně. Do systému také vloží naskenované prosté přílohy k přihlášce a po odeslání mu přijde do e-mailu výpis ze systému, potvrzení o tom, že v DiPSy údaje zadané jsou. Tento výpis pak musí podepsat a doručit na každou z přihlášených škol zvlášť. Neposílá se tedy přihláška ani její přílohy, ale jen vlastnoručně podepsaný výpis. Ten lze doručit osobně, poštou, e-mailem se zaručeným elektronickým podpisem nebo datovou schránkou.
A třetí možností, jak se ke zkouškám přihlásit, je se DiPSy zcela vyhnout a každé zvolené škole doručit vyplněný formulář přihlášky se všemi přílohami.
Cermat na svém webu po uzávěrce loňských přihlášek ke zkouškám zveřejnil nedatovanou informaci k nutnosti elektronické konverze přihlášek posílaných přes datové schránky. Ta se však podle šéfa organizace Krejčího prý vztahovala k loňským přijímacím zkouškám.
Elektronická forma přihlášek na střední školu by Lupacz on Scribd
„DiPSy nijak nemění pravidla zavedená pro datové schránky,“ potvrdil na dotaz Lupy Krejčí. Elektronická konverze by tak byla nutná pouze v případě, kdy by rodič uchazeče chtěl posílat svou datovou schránkou přihlášku nezpracovanou systémem DiPSy, kde by chtěl konvertovat jak přihlášku samotnou, tak i její přílohy. Takový postup ale postrádá smysl. „V případě, kdy rodič má datovou schránku, může se jejím prostřednictvím přihlásit k DiPSy, tam přihlášku vyplnit a rovnou podat,“ dodal Krejčí.
Česká podoba eGovermentu ve školství se zastavila na půli cesty. Kromě omezeného výběru ze škol není naplněn ani samozřejmý předpoklad, že si školy dokáží na dálku předat prospěch uchazeče. „Předávání dat mezi základní a střední školou bude možné až po spuštění systému MŠMT, kterému se pracovně říká registr žáků. To určitě nebude dříve než za dva roky,“ dodává mluvčí Patáková.