Kazdy si to musi posoudit sam, ale cenove srovnani nakonec nemusi byt az tak neprijatelne (vzhledem k usporam za dalsi zarizeni i vyssi flexibilitu).
Co se proxy tyce, jde o to, zda hledate vykon (no, to asi ne vzhledem k lince jakou budete mit ven), kladete duraz na bezpecnost nebo na jednoduchost obsluhy a zda ma pro vas nejaky vyznam cena. Linux (i kdyz ja bych spise doporucil neco BSD based - treba FreeBSD) je zdarma, v porovnani s Windows je na stejnem hardware vykonnejsi (tedy pro stejny vykon vam staci slabsi hardware - moje routery jsou obvykle 386 nebo 486 - tedy znovu je to lacinejsi), reseni je to flexibilnejsi co se tyce pridavani pripadnych dalsich funkci a sluzeb (i kdyz na firewall nic dalsiho nepatri!) a dle meho nazoru lze verit ze je to i bezpecnejsi. Je to vsak narocnejsi na odbornost obsluhy - bud cloveka shopneho starat se (dobre se starat - jde o bezpecnost!) mate, nebo nemate. Jestli nemate, pouzijte Windows, ty se nauci ovladat kazdy. Mozna nejsou tak bezpecne, urcite jsou daleko drazsi a i hadrware budete muset mit drazsi/silnejsi, ale pokud dokazete rozchodit jen je, nic jineho vam stejne nezbude.
Normalni modem je schopen prenest po nezarusene lince up-to 5,6kB/s smerem k vam a (tusim) 3,3kB/s smerem od vas. Na mene kvalitni lince a s kazdym rusenim tato rychlost klesa, naopak, pri prenosu prevazne textovych dat (HTML) se dobre uplatni komprese a efektivni rychlost muze jeste vzrust. (Nesdileny) bezdrat 256kb/s nabizi obvykle 32kB/s duplexne. Znovu, s rusenim muze rychlost (i vyrazne) poklesnout. Znovu je to spise o ekonomicke uvaze - tj. jake objemy dat jak casto prenasite, jestli si muzte dovolit cekat, jestli potrebujete permanentni pripojeni ap. Obecne se zase neda rict co je lepsi ...