Hrůza, to za našich mladých časů nebylo. Přesně tohle jsem slyšel v 80. letech, když jsme seděli v počítačovém kroužku, a později i doma, u prvních Sinclairů. "Co z nich bude?".
Problém oné pokřivené reality ale není v Instagramu a Facebooku (to jsou jen technické prostředky), ale v nás všech. Je to zkrátka na rodičích a na tom, co si zvolí. Jedna z cest je například omezení reklamy cílené na věkovou skupinu pod 18 let, kdo z politiků ovšem takové téma otevře?
>> Patří sem i fenomén fake news, mohutně podporovaných vnějšími zdroji (primárně ruskými).
Je klidně dost dobře možné, že většina fake news je ruských, ale tyto se vyskytují převážně na alternativních zdrojích, na které musí potenciální dospělý či dítě vejít. Prozápadní propaganda a fake news ale naprosto a jednoznačně dominují na oficiálních a hlavnoproudových zdrojích a je tak mnohem více dostupná náhodnému čtenáři. Nedá se před jejím dosahem uniknout a dokonce se cíleně zaměřuje na manipulaci dětí, což je mnohem nebezpečnější. Jako příklad mohu uvést třeba projekt Jeden svět na školách, který se snaží ovlivnit děti jak nejdříve to jde.
To, že pan Dočekal často uvádí zdroje s prozápadní propagandou ani není třeba zmiňovat, dlouhodobý čtenář si toho pravděpodobně všiml.
To je jako bych četl idnes a patrika bangu nebo barochovou. Bububu . Za mě mám dva kluky 11 a 9 let, denně hrají overwatch, koukají na videa na youtube... Asi úplně stejně jako já trávil čas na atari 800 , minerovi , basicu, atd...
No a teď jsme byli v beskydech na celý víkend, slezli jsme lysou horu, hledali kešky(ó svatá prostoto turistika a moderní technika) byly to tři dny kdy u sebe neměli mobil ani přístup k internetu jen večer, páč jsme byli na hotelu bez telky, koukali na mém notebooku na ricka a mortyho. Snažíme se sportovat, turistit a věnovat se sobě jako rodině tak jak se věnovali rodiče mě a mé manželce.
Prostě svoje děti děláme my rodiče a jestli někde hledat chybu tak určitě v nás a né v našich dětech :D
Holt lupa už není lupa, ale druhé idnes .tfuj
Problém toho kladiva a hřebíku jsou (mj.) naprosto šílené bezpečnostní předpisy a právní atmosféra. Když byli jednou naši skauti na nějakém mezinárodním soustředění v USA, a náš vedoucí poslal naše skauty nadělat dříví na táborák, tak šli vedoucí z jiných států (západní Evropa, USA, Kanada) do kolen, že si něco takového lajzne, protože u nich by to vedlo k soudním procesům (vím od přímého účastníka).
A ako hovorí klasik, všetko so všetkým súvisí:
https://slovensko.rtvs.sk/relacie/vieme-co-jeme/176270/deti-a-obezita
Tyhle zavislosti, to je strasna vec. Vemte si treba, jaci sme strasni zavislaci na dodavce eletriny, pitne vody. Ta hruza, ze dnes si clovek uz neumi zajit pro vodu k pumpe nebo prameni. A mladi uz neumi zachazet s petrolejkami ani si neumi udelat poradnou louci. Svet se riti do zahuby.
To není žádné překvapení. Za tím je umělá zaměstnanost všech právníků a pojišťovacích agentů. Problém je, že lidé vůči této šířící se stupiditě nejsou dostatečně rezistivní. Ta je ale názor mé generace (45+), která byla zvyklá si prakticky vše vyrobit sama, protože jiná možnost nebyla. Ne že by se ta zkušenost v dnešní době nehodila :-)
I tak si myslím, že za souhlasu a odborného dohledu skupiny certifikovaných "koučů", právníků a pojišťováků by plno dnešních rodičů mělo s hřebíkem a kladivem problém :-)
" obsah televize je regulovaný, s určitým ohledem k dětem, které nemají vyvinuté obranné mechanismy"...přesně tak:
https://www.novinky.cz/komentare/484742-komentar-propaganda-na-detske-statni-televizi-vaclav-klaus-ml.html
"To je jako bych četl idnes a patrika bangu nebo barochovou. Bububu
...
Holt lupa už není lupa, ale druhé idnes .tfuj"
Ale no tak, vzdyt to uz tady napsalo tolik jinych. Je moc dobre, ze se svym detem venujete a tak se popisovany problem netyka Vasi rodiny, ale to vubec neznamena, ze by clanek nemluvil pravdu nebo nepopisoval realny stav!
Bů, bů, svět se mění. A jako vždy k horšímu, protože líp už bylo. A nejlíp bylo v rajské zahradě, že? Svět se stále mění a změna je jednou z podstat života. Novodobí bubáci ve formě sociálních sítí a počítačových her vyvolávají stejné reakce jako kdysi nástup rádia a televize. Dokonce i začátek povinné školní docházky a tím i zvyšující se gramotnost vyvolávala v nechápající generaci stejné reakce. Místo řemesla a pořádné práce si teď bude číst jen hověziny, holomek jeden!
No, ono to není tak jednoduché. Jak tu někdo výše psal, je to princip tlupy. Nejsi na FB? Pro ostatní neexistuješ... A dítě na základce fakt neocení, že nezapadá, protože je výjimečné... A navíc už jsem se setkal s úlety typu zadávání úkolů do školy přes FB apod... A není to jen FB, Instagram a YT. Přibývají věci typu TikTok/Musical.ly, apod...
Připadá mi, že bezpečnost mobilů je někde na úrovni bezpečnosti počítačů v raných devadesátkách, a úroveň povědomí rodičů tamtéž, většina prostě povědomí nemá, protože jim chybí vlastní zkušenost, a musí se spolehnout na to, co jim jejich děti oznámí. Štěstí, když mají v okolí někoho znalejšího, kdo na nich spáchá osvětu (pokud ovšem mají zájem). Jediný rozdíl oproti devadesátkám, co vidím, je, že tenkrát bylo připojení na Internet rarita, dnes je rarita, když Internet není. Mezi prvními dotazy kamarádů mých dětí když přijdou na návštěvu je, jestli jim u nás doma dám heslo a přístup k wifi...
Cože ?
"... fenomén fake news, mohutně podporovaných vnějšími zdroji (primárně ruskými) ..."
Můžete to Dočekale nějak doložit ?
Argument, že to tvrdí americká administrativa či FBI apod., to rovnou přeskočte.
A "analýzy" porno-análníka Jandy z Evropských hodnot prosím vynechte.
Děkuji.
Takže vlastně jste článek potvrdil. Aktivně bojujete se závislosti svých dětí tím, že jim věnujete maximum svého času, abyste je odvedl od techniky, kterou jste jim sám do ruky dal. A co ti, co tolik času nemají? Budete se věnovat i jejich dětem? Založíte nějakou turistickou skupinu pro rodiče, co nemají tik energie na boj s tímto fenoménem? A když tito jim odepřou techniku, jak to mají zdůvodnit svým dětem, kteří žijí pospolu s těmi vašimi?
Ještě jedna věc mě zaujala.
V článku píše Dočekal, že
a) YouTube, Instagram a Snapchat jsou jediné sociální sítě, které jsou na vzestupu
a kus níže píše že
b) Snapchat má problémy, ubývají mu uživatelé, pro děti je Instagram lákavější.
Tak jak je to s Snapchatem Dočekale ? Je na vzestupu nebo mu ubývají uživatelé a má problémy ?
Otazka co je lepsi. Zda zavislost na telefonech, nebo na drogach. Zda je lepsi travit cas na pocitaci, nebo sikanou a kriminalitou mladistvich. Zda je lepsi byt zavisly na pocitacovych hrach nez na alkoholu.
Problem je, ze se mladi nudi a timto si krati cas. K tomu jsou vsichni az na vyjimky lini a sport je nebere.
Nelze toto jednoduse odsoudit.
Rozdíl mezi televizí a mobilními hrami je v tom, že mobilní hry útočí na naše nejnižší pudy a jsou záměrně designované ve spolupráci s vystudovanými psychology, aby využívaly známé slabiny mozku.
Všechny mechanismy her: odpočítávání času, truhly s neznámým obsahem, sbírání předmětů, nečekané odměny, notifikace... všechno cílí na udržení pozornosti a konvertování v platícího zákazníka.
Už to ani není hra ve smyslu "zabavím se", ale je to "hrací automat", cíleně vyrábějící závisláka.
Zatímco obsah televize je regulovaný, s určitým ohledem k dětem, které nemají vyvinuté obranné mechanismy a svět přijímají jako jedinou pravdu, tak v mobilních hrách může být cokoliv.
Správně je za B(), omezit všechnu reklamu, ať už přes ublock, pihole apod zákaz 3rdparty scriptů, zákaz cookies a jscriptů, kde to jde.inin.
Globální zákaz google, facebooke, imedia, heureka a vvbox a dalších srágor. (myšlen globální zákaz na routeru a na prohlížeči, pro jistotu v hosts)
Deti nevedi co je to hruska, nedokazi spojit nazev a ovoce v podobe fyzicke. Nevedi jak vypada krava, a kdyz, tak ze je fialova a doji cokoladu. Maso pak vznika pravdepodobne sublimaci v obchodech. Pokud diteti sverite kladivo a hrebik, bude z toho nejspise masova (sebe)vrazda. Presto, ze to do skoly maji 300m, vozite je autem.
Ja vam nevim ale neco asi delame hodne spatne.
Svému dítěti jsem odepreli mobil do sedmé třídy. V očích spolužáků se tak stalo podivným asocialem, s čímž bojuje i na střední škole s mobilem v ruce kvůli nízkému ratingu zkušenosti. Netvrdím, že se nakonec nestane normálním, jelikož my rodiče jsme jej neodepsali. Ale to v tomhle věku ono toto neoceni. Takže to není jen o individuálním přístupu. Je to princip tlupy.
Dospělí bojují s vlastními démony
Plné ruce práce s věcmi, kterým buď nerozumí, nebo jim zcela podlehli, ale mají i dospělí. Patří sem i fenomén fake news, mohutně podporovaných vnějšími zdroji (primárně ruskými). Záplavy phishingu a scamu, na který dospěli naletí stejně snadno jako jejich děti. Nemluvě o malwaru či ransomwaru – tady je nutné zdůraznit, že tohle všechno jsou i rizika pro děti samotné.
K dospělým stále patří i obvyklý strach z internetu, strach a obavy ze sociálních sítí, ale i nových věcí. Neochota či neschopnost naučit se všechno to nové. Čím starší, tím spíše. Ruku v ruce s klasickou počítačovou nevzdělaností.
Je běžné, že samotní dospělí jsou závislí na sociálních sítích, konzumaci zpravodajství, mobilních telefonech i mobilních hrách. Není možné nevidět stoupající záplavy falešných e-shopů či okrádání přes mobilní platby (oboje je zásadním rizikem i pro děti
Ahoj Dane tohle přeci není závislost to nemůžeš myslet vážně ;)
Tady bych se dost pozastavil. Na leceni jsem byl s podobnou holcinou ktera se podrezavala. Duvodem nebyly socialni site ale jeji zivotni situace a nepochopeni okoli. Socialni site,dopisy, verejne pokusy o sebevrazdu, demonstrativni a pohorsujici jednani na verejnosti jsou jenom manifestaci toho ze clovek vnitrne vola o pomoc ale ty jako rodic mu nemuzes pomoci protoze to treba presahuje tvoji osobni zkusenost. To jestli pred 30ti lety k tomu pouzil letaky, dopisy na rozloucenou a dnes k tomu uziva socialni site je preci uplne jedno. Je to jen zmena komunikacniho kanalu s dobou. Muze snad tuzka za to pomoci ni napisi takovy dopis?
Ja se pokousel o sebevrazdu z uplne jinych duvodu - diky spolecnosti kde jsem se musel i v dobe pre/postpubertalni vyskytovat z moci uredni(povinna skolni dochazka) a nebylo co jineho delat kam se vrtnout. Vetsinou za ty silene stavy mohla skolka/skola. Prevazne zakladka v mensi mire pak zmena prostredi z prirody do prahy.
Paradoxne tyhle moderni technologie mi pomohly najit lidi se kterymi bych se nikdy jinak nesetkal. At uz internet - jo to byly drevni doby rok 95 nebo mobilni appky. Diky nim jsem nasel jinou spolecnost a nynejsi manzelku coz mne postupne vylecilo. Nevim jak bych bez nich neco zacal noveho. Na malem meste neni tolik prilezitosti socializace s nekym kdo ma IQ vetsi nez houpaci kun jako v praze (tehdy jeste po zruseni nekolika domu deti a mladeze magistratem ). Tyhle technologie jsou casto jedinym pojitkem komunit ktere maji cleny od sebe dost vzdalene a minoritni zajmy.
Clanek s jedinym ucelem a to vyvolat paniku a prihrat malou domu z eurodotaci nejake pochybne neziskovce, kterych ma mimochodem CR nekolik (ktere maji v nazvu bezpecny internet, bezpecnejsi internet, jeste bezpecnejsi internet apod.), pravdepodobne v EU nejvice na pocet obyvatel. U dnesnich deti je hlavni problem drasticky narust PC negramotnosti, protoze diky vysoke chudobe v CR jen maloktera rodina vlastni PC, vse je dnes jen o "smrdlani" prstem na Androidu.