pokud má dnes někdo svou datovou schránku podnikající fyzické osoby (DS PFO), případně právnické osoby (DS PO) znepřístupněnou, nebo si ji ještě do konce roku znepřístupní … bude mu zřízena nová datová schránka, ke které dostane nové přístupové údaje.
Takže takový nešťastník skončí se dvěma datovými schránkami PFO? A když si pak tu původní zase zpřístupní, bude mít dvě aktivní DS PFO? Tak to je trochu moc velký Kocourkov i na poměry naší digitalizace po česku...
Kdysi dávno jsem si také zřídil živnost, neb jsem se naivně domníval, že budu pracovat a ne válčit s nechutnou byrokratickou zátěží. Po roce jsem živnosťák zrušil, našel si práci jako zaměstnanec a dál si, stejně, jako za socíku, přivydělával melouchařením. Byly peníze, nebyly starosti. v půl jsem to v práci zapíchl a když jsem měl chuť, šel jsem někomu opravit pračku, televizi, magnetofon a t. d. Dnes jsem v důchodu a kdyby za mnou někdo přišel, abych začal podnikat, tak ho poženu, že nestačí počítat schody. Opravit žehličku? Vyměnit vypínač? Rozchodit magnetofon, gramofon, zesilovač? proč ne, vybavení na to mám, ale: Platit na ruku a nechtějte fakturu! A pokud se vám to nelíbí, jděte do servisu, budete čekat měsíc a zaplatíte minimálně trojnásobek!
Narazil jsem na zajímavý problém, který vypadá na první pohled jako deadlock
. Bylo to na vedlejší přepážce FÚ, kde jsem vyřizoval "svoje záležitosti" a zaměstnávalo to tři úřednice - a nevím, jak to dopadlo, protože můj problém byl jednodušší:
U přepážky byl starý kmet (cca 80 let), který v devadesátých letech, před důchodem, podnikal. Když šel do důchodu, živnost prostě zaparkoval (přerušil). Teď, aby nemusel řešit datovou schránku, živnost zrušil - a vydal se na FÚ dořešit daňové záležitosti. A tady nastal drobný problém
, protože tenkrát byl i plátcem DPH - a to se musí vyřizovat pouze elektronicky, včetně zrušení/odhlášení. Na což nebyl přichystaný ani kmet, ani jeho zhruba o dvacet let mladší syn (oba s tlačítkovými mobily, oba ruce ztvrdlé prací, slovy syna: Jediné, co máme digitální, je teď ta televize
).
Úřednice se - zcela mimořádně a s ohledem na okolnosti - rozhodly pánovi pomoci, že by ten proces založili a on by (pod dozorem) zase vše odhlásil. Odcházel jsem v okamžiku, kdy řešili, jak založit digitální přístup neexistující - protože již zrušené - PFO
.
Tak by mne zajímalo, jak správně řeší taková situace...
Kvůli příležitostnému přivýdělku nemusíte mít živnostenské oprávnění.
Chlubit se tím, že se chystáte podvádět – to se nestydíte? Chtěl bych vidět, jak byste se tvářil, kdyby stejně postupoval i stát. Chcete důchod? Máte smůlu. A pokud se vám to nelíbí, můžete jít do fronty na polévku pro bezdomovce.
Ne, tu původní znepřístupněnou schránku nepůjde znovu zpřístupnit a předpokládám, že po uplynutí původních lhůt budou ty původní schránky zrušeny.
Myslím, že je to především problém zákona, který na znepřístupněné schránky nemyslel. Vytvořením nových schránek se přesně dodrží dikce zákona, že se mají všem schránky založit.
Mně pořád není jasné, jak si někdo nemůže být jist, jestli něco dělá jako podnikatel nebo jako soukromá osoba. Jediný zmatek v tom dělá daňové přiznání, které je společné za obě části.
Zkuste si to představit tak, že to nebude, že kromě osobních údajů uvedete IČO. Představte si to tak, že tam bude IČO, logo a jméno firmy, adresa provozovny, a podepsaná tam bude vaše asistentka. Vy budete mít adresu trvalého pobytu úplně někde jinde. Pořád vám připadá, že by to měl úřad vzít jako návrh vaší osoby? Třeba návrh na rozvod?
Ono to není tak, že by úřad podání z jiné schránky odmítl proto, že by vám tím chtěl zatopit. Jak jsem psal, pokud vám tím nemůže vzniknout žádná škoda, úřad by měl být benevolentní a přijmout i podání z jiné „vaší“ schránky. Jenže někdy to podání nemusí být jenom ve váš prospěch a schválně jste manželce, která občas žárlí na vaši asistentku, dal přístup jenom do své osobní schránky, aby vám mohla vyřizovat pokuty za parkování, ale nemohla vyhlásit úpadek vaší firmy. A naopak asistence, která občas zavdává důvod pro vaši manželku, aby žárlila, jste dal přístup jenom do firemní schránky, aby vyřizovala firemní korespondenci, ale nechcete, aby věděla o těch pokutách za parkování u penzionu, kde jste nebyl ani s manželkou ani s asistentkou.
Měli jsme včera seminář od MV a ČKAIT, kde se k tomuto přednášející vyjadřoval. Úřad je povinen přijmout podání, učiněné jiným typem DS stejné osoby (tedy v tomto případě musí jít o DS fyzické osoby, resp. DS PFO, právnická je už z podstaty jiná osoba vždy), sám musí odpovídat do správného typu, jinak jde o nesprávný úřední postup, který je právně napadnutelný.
Prvni pripad, na ktery jsem narazil, kdyz jsem si pred predchozim prispevkem hledal nejake informace o podani ze spatne schranky, byl advokat, ktery podal dovolani k nejvyssimu soudu jako pravnicka osoba a ne jako fyzicka osoba. https://www.ceska-justice.cz/2022/07/nejvyssi-soud-odmitl-kvuli-spatne-datove-schrance-rozhodnout-dovolani-ustavni-soud-mu-zakazal-pokracovat-ve-formalismu/ Ja netrpim bujnou uredni fantazii, takze nebudu asi zkouset vymyslet dalsi pripady, kde to cloveku nemusi byt na prvni dobrou jasne.
Nezamita to urad, ale urednik, tomu se treba nechce nebo ho to nebavi nebo ma po vecirku nebo na to treba jen kouka trosku moc formalisticky, neni nutne, aby vam primo musel chtit zatopit.
Jsou urcite pripady, kdy je to vcelku nesporne, treba ten rozvod, ale nejsem si uplne jist, ze existence nespornych pripadu nutne znamena, ze vedle nich nemohou existovat takove, kde to zdaleka nesporne neni.
Proč hned podvádět? Jestliže jde o důchodce, je potřeba jako první zvážit ustanovení § 38g ZDP, kdy není potřeba ani z činností obdobných živnosti do 15 tis. ročních příjmů podávat daňové přiznání a platit daň. (Mimochodem, uvažuje se o zvýšení limitu až na 50 tis. Kč). A další věc je, že základní sleva daně na poplatníka (týká se zaměstnanců i OSVČ) ve výši 30840 Kč za rok znamená, že do ročního základu daně ve výši 205600 Kč, respektive prměrné měsíční hrubé mzdy 17133 Kč, se žádné děna neplatí.
Jestli to správně chápu, tak coby PFO budu muset daňová přiznání z podnikání podávat elektronickou cestou, ale např. daň z nemovitosti (Pozemky, dům či byt za účelem vlastního bydlení a užívání z nichž nemám žádný příjem a nejsou vlastněny za účelem podnikání.), a kterou mám coby FO smím bez sankcí podat papírově? Bude stát rozlišovat rozdíl mezi dvojitým stavem osoby, kdy v jednom okamžiku vystupuje jako FO a ve druhém jako PFO?
No a na druhou stranu, vzhledem k tomu, že budu mít pouze DS PFO (nebudu mít DS FO), budu moci i přesto využít DS PFO a využít je ke komunikaci se státní správou pro účely netýkající se podnikání, tedy jako FO?
coby PFO budu muset daňová přiznání z podnikání podávat elektronickou cestou
Ano.
např. daň z nemovitosti (Pozemky, dům či byt za účelem vlastního bydlení a užívání z nichž nemám žádný příjem a nejsou vlastněny za účelem podnikání.), a kterou mám coby FO smím bez sankcí podat papírově?
Ano.
No a na druhou stranu, vzhledem k tomu, že budu mít pouze DS PFO (nebudu mít DS FO), budu moci i přesto využít DS PFO a využít je ke komunikaci se státní správou pro účely netýkající se podnikání, tedy jako FO?
Určitě ne pro oboustrannou komunikaci, státní správa by vám neměla věci týkající se FO posílat do schránky PFO. Opačně (že byste vy odeslal zprávu týkající se vaší osoby ze schránky PFO) to bude záležet na posouzení konkrétním úředníkem. Obecně by mělo platit to, že úřad má ve sporných případech postupovat ve váš prospěch, podání učiněné z jiné schránky vám asi nezpůsobí nějakou újmu, takže by to úřad spíš měl přijmout… Ale osobně bych to nedělal, když už chcete se státem komunikovat elektronicky i v osobních věcech, zřiďte si i tu osobní schránku, bude to pro obě strany jednodušší.
Já měla za to, že těch 50.000 už bylo schváleno jako přílepek nějakého daňového zákona. Aspoň to tak vrchní elektrikář Stanjura prezentoval v televizi.
Jinak bych řekla, že pánovi asi víc vadí všemožná hlášení, která musí podnikatelé posílat na různé instituce (od dubna 2023 jen ze své PFO), popřípadě mít různé zkoušky (když vrtá do elektriky), školení atp než si platiti měsíčně poloviční zálohy na OSSZ.
Jestli je (ne)prijeti zpravy ze spatne schranky na benevolenci urednika, tak bych se toho take radeji vyvaroval. Spousta podani, ktere vuci OVM cinime ma nejake lhuty a bylo by nemile, kdyby urednik oznamil, ze se k podani neprihlizi, protoze bylo zaslano ze spatne schranky a uz by nebyl cas to napravit podanim papirovym nebo ze spravne schranky. Clovek by teoreticky sice mohl doufat, ze si to nakonec obhaji u nejakeho nadrizeneho organu nebo treba pred soudem, ale to muze znamenat roky zbytecnych problemu.
Nejbezpecnejsi asi bude v pripadech, kde zakon neuklada jinak (danove priznani) a kde si nejsme zcela jisti, kterou schranku pouzit, pouzit papir. Mozna jsem jen spatne informovan, ale jeste jsem neslysel o pripadu, kdy by mel nekdo problem, ze krom svych osobnich udaju omylem uvedl i ICO.
Já osobně jsem se nikde nedozvěděla variantu, když mám již zřízenou datovou schránku jako fyzická osoba, tedy DS FO, a již ji využívám i na podání daňového přiznání (neboť si ho podávám sama i když jsem zaměstnanec), zda mi bude "ze zákona" zřízena ještě další DS PFO, neboť mám i živnostenské oprávnění, a byť na něj nepracuji, je aktivní.
Nikde jsem nezjistila, zda mi bude zřízena ještě další DS jako podnikající fyzické osobě nebo mi zůstane jen ta stávající...
Anavon
Občas chci komunikovat se státní správou elektronicky, ale bez datové schránky. Osvědčil se mi celkem dobře elektronický podpis, kterým lze poslat oficiální žádosti na úřad, a on opačně pošle papír, nebo to alespoň potvrdí. Kdybych jim to napsal obyčejným emailem, tak to budou ignorovat.
První příklad, kde to šetří hodně času, je podání Potvrzení o ubytování pro cizince, kdy MVČR vrátí z jejich elektronické podatelny email s kódem, který jen přepošlu tomu cizinci, kterému jsem ho vydal. On s k´dem pak jde na úřad, kde si tu žádost podle toho kódu dohledají, takže cizinec nemusí nic dokládat papírově. Celé to běží jen elektronicky, v pdf nebo doc, bez skenování podpisování atd. Papírová cesta znamená cestu na czechpoint, a pak poslání papíru dopisem.
Druhý příklad je teď žádost o nějaké potvrzení z finančního úřadu, kdy žádost podám podepsaným emailem, zpátky přijde papír. Do emailu jako pdf ho zatím fú poslat nemůže, takže musí papírově, když DS nemám. Časem snad ale i tohle nějak pořeší.
Takže naštěstí nějaké po*ebané schránky není třeba nutně řešit, i když si potřebujete usnadnit život.
No - byl založený na kvalifikovaném certifikátu, byl poslaný na oficiální mail podatelny, ouřad to byl spíš lokální úrovně - a paní z podatelny prostě vyškemrala, abych to dopodepsal, protože tak nějak nevěděla, co s tím
, protože tohle jim obvykle občani nedělaj. Asi si mne pak zařadili na seznam známých kverulantů. ;oD Zlobit se na ně nebudu.
Moje zkušenost (z poněkud řídké interakce s ouřady) je, že e-mail s "digitálním podpisem" je na stejné úrovni, jako "nepodepsaný" - nejspíš to úředníci ani nerozeznají. Pokud potřebuje něco ouřad ode mne, odpoví e-mailem, ale jednak mne hned tlačí do datové schránky, druhak trvají na podepsání metodou vytiskněte PDF, podepište, nascanujte a pošlete zpátky
. Jednou jsem zkusil jim to PDF podepsat a poslat zpátky, ale nevěděli si si tím rady - a moje námitka, že nemám doma scanner skončila tím, že jsem se zastavil na úřadě, kde jsem na vytištěný elektronicky podepsaný PDF přidal podpis propiskou.
Je možné, že za ty tři roky se situace zlepšila (opravdu s nimi moc komunikovat nepotřebuji), ale mám o tom trochu pochybnosti.
Radši jsem jim ho donesl, abych ho měl potvrzené z podatelny.
Podání byste měl potvrzené i z elektronické podatelny. Při troše štěstí by v potvrzení byl i hash příchozího dokumentu, takže by bylo možné prokázat, co přesně jste podal. „Papírové“ razítko z podatelny naproti tomu nemá žádnou oporu v legislativě, je to jen věc zvyku, a dokážete jím nanejvýš to, že jste na podatelnu asi přinesl nějaký papír. O obsahu neříká vůbec nic.
Živnost jako vedlejší zdroj příjmů do ~68 tisíc nezakládá povinnost platby sociálního pojištění, platí se jen zdravotní a zálohy není potřeba platit.
Celá povinnost se tedy skládá z daňového přiznání, výkazu pro ČSSZ a zdravotní pojišťovnu (obojí znamená jen zadání 2 čísel) a nevelký doplatek zdravotního pojištění.
Při opravách elektro zařízení stojí ale za úvahu mít platnou vyhlášku 50 a pojištění na blbost - protože nevíte, co s tím kdo provede, něco se přihodí a bývalý klient vám může přivodit opletačky s policií.
"Obecně by mělo platit to, že úřad má ve sporných případech postupovat ve váš prospěch, podání učiněné z jiné schránky vám asi nezpůsobí nějakou újmu, takže by to úřad spíš měl přijmout… Ale osobně bych to nedělal, když už chcete se státem komunikovat elektronicky i v osobních věcech, zřiďte si i tu osobní schránku, bude to pro obě strany jednodušší."
Předpokládám, "že podání učiněné z jiné schránky", není zde myšleno tak široce,
že bych posílal na přání souseda třeba jeho přiznání k dani z nemovitostí, aby tento nemusel jít osobně na FÚ s papíry.
Aby mohl úřad elektronický podpis uznat, musí to být uznávaný elektronický podpis. Tj. podpis založený na kvalifikovaném certifikátu. E-mail pak musíte poslat na oficiální e-mail podatelny. Platnost podpisu by pak měla vyhodnotit přímo podatelna. Možná s tím budou mít problémy malé úřady, třeba malé obce – já jsem při podání vůči FÚ, OSSZ nebo zdravotní pojišťovně nikdy s uznávaným elektronickým podpisem problém neměl.