Není pravda, že 1.7.2009 začnou všechny orgány veřejné moci (povinně) komunikovat přes datové schránky. Ten den teprve začne MV rozesílat listinou poštou přístupové údaje statutárním zástupcům. Budou dovolené, a tak se jistě převzetí této pošty protáhne. Určitě i tady nějaké "přechodné období" vznikne a zcela reálně bude provoz přes datové schránky narůstat přes prázdniny jen pozvolna. Nebudou připravené sw, metodika a možná ne vždy umožní využití schránek i legislativa. Uvidíme, jak to bude 1.10.
Datum 1.7. je ale důležité, protože třeba zprávy zaslané v testovacím provozu přes systém, nemohou být podle zákona před tímto datem považované za rovné "obálkám s pruhem". A samozřejmě bude ten den zavedena povinnost převzít přístupové údaje.
Co se týká malých obcí, pak by to nemusel být takový problém, pokud se ovšem narazí na počítačově gramotného starostu. Organizačně horší to bude pro orgány, které dnes dotávají poštu rozdistribuovanou na mnoho podatelen (třeba na pobočky v krajích), ale ze zákona budou mít pouze 1 datovou schránku. Budou muset tedy zavést vlastní vnitřní poštu, zřejmě elektronickou a nutně se zaručeným doručením (budou muset ručit za další doručení uvnitř organizace).
Co se týká originálu a ověřené kopie dokumentu, tak kromě právních důsledků (zřekmě záleží na legislativníúpravě agendy) se na to musí také hledět z pohledu zákona č.499/2004 Sb. a jeho připravované novely. Do archivu půjde ten originál a ne notářsky ověření kopie.
Co se týká formátů, tak to nevypadá na striktní pdf, png a tiff a půjdou posílat i speciální formáty, pokud je orgány používají pro svou agendu. Ale bude zřejmě nemožné poslat jednou datovou zprávou více dokumentů, ač dnes běžně do jedné obálky za 26 Kč to v listinné podobě udělat mohu. Platí jednou datovou zprávou posílám dokument = jedno číslo jednací (opět hledat v zákoně č. 499/2004 Sb.) a samozřejmě takový dokument může mít elektronické přílohy.