Celkově bych přidal ještě jeden nešvar, který se ale nepodařil prolomit ani minulému vedení ČTÚ a nemáme ani zprávy, že by se o to snažil ten současný a to je veliká šedá zóna neoficiálních ceníkových tarifů. Kdo z nás má reálně ceníkový tarif? Prakticky téměř nikdo. Ta nabídka je tak absurdně drahá, že se dneska shání tarif ne u operátora, ale u kamarádů. To mě snad děsí ještě víc.
To že byla aukce tragická a celá ta situace a aktéři děs běs je pravda, ale proč máme pořád zájem to přehánět ohledně těch cen? Přijde mi, že tohle neustálé stěžování a přehánění patří neodmyslitelně k některým národům a v ČR je značně podpořeno médii. Teď nemluvím pouze k problematice operátorů, ale obecně.
Konkrétně v tomto případě například: "Neomezená data se zpomalenou rychlostí začínají na cenách mezi 900 a 1000 Kč" - Opravdu je tohle reálná cena, když VF to má ceníkově (!) za 746 Kč a ČEZ za 599 Kč? Opravdu nezmínit, že většina lidí využívá balíčky, kde je cena jinde? A to mluvím čistě o veřejných ceníkových cenách.
nebo třeba "Prostě: žádný velký posun se od roku 2019 nekoná" - Inflace mezi květnem 2019 a květnem 2023 byla 37 % (a dokážu si představit, že v oboru náročném na materiál, energie a nově vyřazení některých dodavatelů z důvodu kyberbezpečnosti jako je mobilní trh spíš vyšší) Ta se mobilního trhu netýká? Co tedy skutečně znamená stagnace cen, respektive zvyšování objemu dat?
Jsou u nás relativně drahá data oproti zahraničí? Ano. Jsou u nás kvalitní mobilní sítě? Ano. Stojí to za to? Já radši budu mít lepší pokrytí a budu platit 600 Kč místo 400 Kč/měsíc. Jasně radši bych měl tu kvalitu i nízkou cenu, ale určitě to není taková tragédie, jak se neustále dočítám v médiích. To je prostě určitý mindset, který má potřebu vyvolávat v lidech neustálou potřebu si stěžovat.
Toť můj názor, který jsem měl zase potřebu vyřknout já, když mi je jasné, že tady zase 90 % komentářů bude nadávat na to jaké je tragédie, že neomezená mobilní data mají v dnešní době za 700 Kč/měsíc. Když si vezmu kolik dám dnes za oběd v lepší restauraci, který mám za půl hodiny v sobě...
24. 7. 2023, 08:54 editováno autorem komentáře
Díky za reakci. Ceny rozhodně nejsou hlavním tématem článku. Uváděl jsem je na konci jen jako ilustraci toho, že poslední velký pohyb na trhu přišel v roce 2019 (neomezená data) a od té doby se nic moc nezměnilo, na tom podle mě balíčky nebo neveřejné nabídky nic moc nemění.
Ad ty konkrétní tarify: balíčky s rychlostí 5 Mbit/s (to je ten vámi zmiňovaný Vodafone a ČEZ) jsem do přehledu úmyslně nezahrnoval. A to, že porovnávám jen ceníkové ceny jsem v článku uvedl.
Reálné ceny, které lidé platí, se ve skutečnosti mohly zvýšit - proto uvádím ten posun od původních "minimálních" tarifů za 500 Kč k 600 Kč. Operátoři při změnách tarifů obvykle přidali data, ale zároveň o něco zvýšili ceny (nebo zrušili levnější balíček a uživatel musel přejít na o něco dražší). Navyšovaly se také ceny pro firmy.
K cenám se ale nejspíš vrátím v dalším samostatném textu, máte pravdu v tom, že téma jejich zásadního nezvyšování v souvislosti s inflací je zajímavé.
Ad zásadního nezvyšování v souvislosti s inflací
: to (možná?) platí u dražších tarifů. Já ale dlouhodobě využívám low-end tarif se 30 minutami hovoru a neomezený v rámci rodiny - což je více než dostatečné pro mé použití (děti v rodině). Původné stál 50 Kč měsíčně. Pak přidali data (50 MB, pak 100 MB), rozšířili volání zdarma v rámci operátora, opět navýšili objem dat (500 MB) - a cena šla na 100 a nyní 150 Kč.
Tedy: zdražil na trojnásobek a přinesl služby, které nijak nevyužiji.
Berte to tak, že se vymykám průměru (ať jedním či druhým směrem). ;oD
Ono jde spíš o to, že veškerý marketing operátorů je postavený na úsilí dostat z každé SIMky 300-500-600... Kč měsíčně
(zjednodušeně řečeno!). To znamená, že všechny nižší tarify je potřeb posouvat nahoru, což se maskuje přidáváním navyšováním datového objemu či předplacených minut hovoru.
Nabídka neomezeného volání přišla z opačného (drahého) konce postupně se cena snížila na požadovanou úroveň. Další kolo bylo s neomezenými daty - i tam ta cena postupně plyne na marketingové optimum
.
U těch levných tarifů je pak potřeba poskytovat co nejméně služeb, případně je ve vhodný okamžik zrušit.
Jenže to je právě otázka, co je příčina a co následek. Já si myslím, že právě v tom autobuse většina používá data protože si zaplatili za neomezená data
, nikoliv že si platí neomezená data, protože potřebují stahovat v autobuse
.
Kdyby na tom Vašem výpisu nebylo O2TV (sledovat televizi na malé obrazovce? - pokud by to nebylo "už zaplacené", asi byste dal přednost alespoň tabletu) a zálohování fotek (tok nejbližší wifině prostě počká), jste na pěti giga - a troufnu si tvrdit, že se ten mobil připojuje k wi-fi minimálně. (Protože máte - téměř? - neomezená data a nenastavujete si to.)
Pokud má člověk přednastavenou jednu wi-fi doma, druhou v práci, třetí u rodičů a čtvrtou v hospodě
, pak reálně tolik dat ne(s)potřebuje - pokud vyloženě nechce
.
Mimochodem: všiml jste si, že většina těch dat teče pro zábavu
? Na práci stačí obvykle mnohem méně. Mně se nepodařilo spotřebovat 10 GB během dvoutýdenního home-office (VPN, vzdálená plocha, Skype/Teams audio, občasná videokonference).
U třiaosmdesátiletých babiček může naopak být mobil jediným internetem v domácnosti.
Já nebrojím proti neomezeným datovým přenosům, ani proti mobilním technologiím, tím méně proti mobilové zábavě. Jen přijde, že obvykle to není z nutnosti, ale prostě proto, že člověk podlehne marketingu, pořídí si to - a pak vyhraje lenost a pohodlnost.
Jenže ta "nejbližší wifina" je často nepoužitelná. Stačí mi když na dovolené WiFi ať už v hotelu, apartmánu nebo chalupě bývá často tak nekvalitní že je mnohem spolehlivější prostě neřešit její neustálé výpadky, tragickou rychlost, či nutnost přihlašovat se po každém připojení přes captive portal.
Mobilní data oproti prostě fungují, kdekoli, a to je pro mě hlavní. WiFi vlastně používám jen doma či v práci, protože to jsou jediná místa kde opravdu vím že se na ni mohu spolehnout.
Také díky za reakci. To sice na první pohled ano, ale je jasné, co si z toho čtenář vezme - není to konkurence a je tu draho.
Jen pár poznámek, co mě napadá:
- Ano operátor si nechce snížit ARPU, takže radši přidá data než aby snižoval cenu tarifu. Nicméně cena/GB tím prostě klesá a když k tomu přidáme tu inflaci, tak prostě ta cena reálně i klesá.
- Je zřejmé, že operátoři berou balíčky jako nosnou nabídku (mají pro to logické obchodní důvody) a jejich podíl a výhodnost je s rokem 2019 také nesrovnatelná. Dnes už se nebavíme o 10% podílu služeb v balíčku.
- Úplně bych zase těch 5 Mb/s nemarginalizoval. Běží na tom full HD na Youtube. Jaký podíl uživatelů mobilního tarifu potřebuje víc? Je tedy podle mě vhodné posoudit, jaká rychlost je reálným omezení pro většinu uživatelů. Věta "Neomezená data se zpomalenou rychlostí začínají" v každém případě není fér.
- V absolutní částce nominálně možná ano, reálně (= se započtením změny cenové hladiny) ve většině případů určitě ne (bez změny spotřeby). A "per GB" pak ani nominálně ani reálně.
Těším se na článek a doufám, že bude mít větší přidanou hodnotu než další článek z věčné série "je tu strašně draho a pár stovek Kč/měsíc za službu, kterou většina lidí využívá několik hodin denně (z pohledu dostupnosti dokonce 24/7) je nehoráznost!" :-) Jinak možná není špatné se mrknout do srovnávače, byť tam je spousta nedostatečností, tak je třeba vidět, že za za částku kolem pěti set Kč dostanu třeba i "o trochu" víc než 500 MB. https://srovnavac.ctu.cz/
No a ještě poslední dodatek. Jak jsem zkoumal ty webovky VF, tak tam na mě vyskočilo "Neomezené volání, SMS a 3,5 GB" za 327 Kč :D Jasně, je to (věčná) "akce", ale vlastně taky ceníkovka. Fakt jsme někde jinde, i když přistoupím na tuhle hru. Souhlasím, že to v ČR s operátorama není jednoduchý, ale fakt to není potřeba přehánět. Díky.
Ono je taky otázkou, jaké služby uživatelé reálně využívají či potřebují.
Uznávám, že moje rodinné telefonování je poměrně neběžné, ale reálně moje děti potřebují telefon (zatím) jen na to, aby zavolaly rodičům (že zapomněly svačinu...), mnohem častěji aby se rodiče dovolali jim (že zapomněly svačinu) - takže neprovolají ani těch 30 minut za měsíc (kdyby volání v rodině nebylo zdarma). Data nepotřebují vůbec, neboť (zatím) nemají smartphone - a ve škole musí stejně mobil vypnout, doma by byly na wi-fi. Čili z pohledu reálných potřeb je ten tarif víc než dostačující.
Ani já neprovolám za měsíc 30 minut - ale to je tím, že bydlím v místě bez signálu, takže volám ze Skype. Žena je OSV4, telefon potřebuje k práci, tarif má s neomezeným voláním, data využívá minimálně (do 500 MB/měsíc).
Kromě týnejžrů neznám nikoho, kdo by pravidelně spotřeboval více, než 2 GB dat za měsíc, jen málo z nich mimo pracovní hovory provolá více, než 120 minut za měsíc.
Operátoři mají určitě přesná čísla - sudě podle toho, jak si řídí cenovou politiku: drahé super-neomezené tarify zlevňují, protože reálně je využije jen málo kdo, super-levnéomezené tarify postupně transformují na většinové a průběžně zdražují.
Ostatně, virtuální operátoři žijí právě z toho, že lépe znají své zákazníky: jen menšina využije nabídku na doraz, drtivá většina nechá spoustu minut neprovolaných, dat nepřenesených.
Projeďte se někdy třeba v MHD a mrkněte, co tam dělá velká část cestujících a rozhodně ne pouze část pod 25 let (nehodnotím, zda to je dobře, jen že to tak je). Já třeba opravdu nepatřím do kategorie do 25 let a kouknul jsem se do spotřeby za červenec a mimo jiné tam mám 3 GB na Spotify, 4 GB na O2TV, 3 GB v Chromu, 2 GB zálohování fotek do cloudu a mohl bych pokračovat a nemyslím si, že jsem nějaký, jak se říká hezky česky, "heavy user". Jen nemám už důvod si doma na WiFi stahovat playlisty a podcasty na Spotify nebo si jinak omezovat. Jasně, šlo to a jde to i nadále, ale proč, když můžu mít za pár stovek neomezená mobilní data?
Ale to už jsme se dostali zase mimo diskuzi, ČTÚ má jistě na webu průměrnou spotřebu, možná i mediánovou nebo podíl SIM s využitím mobilních dat. Uvidíte, že je to dnes většina, kdyz nevěříte vlastním očím :) Prostě data dnes hrají prim, a to jak z pohledu uživatelů, tak z pohledu operátorů (monetizave). To je holt fakt. Samozřejmě stejně jako se před zrušením telefonních budek našli lidé, kteří je strašně moc potřebovali, tak jsou lidé, kteří dnes nepotřebují mobilní data (mimochodem moje 83letá babička má 3 GB). To je v pořádku, jen nemůžeme tvrdit, že je to norma.
Opravdu neznám nikoho nad pětadvacet let, kdo by spotřeboval několik gigabajtů dat za měsíc - s výjimkou čistě datových tarifů či zapnutých aktualizací Androidu mimo wi-fi - pokud to není z důvodu když už mám ta neomezená data, tak...
Ono jde hlavně o to, k čemu člověk reálně používá mobilní telefon. Pokud to je hlavně na telefonování (posílání zpráv), vyhledání informací (jízdní řády,...), placení v obchodech a využívání slev, plus občasné čtení drbů/zpráv na sociálních sítích či zpravodajských kanálech (zrovna mimo wi-fi), tak opravdu stačí pár giga dat na měsíc.
Dokonce ani poslech hudby není až tak datově náročný. Mnohem náročnější jsou multimédia: YouTube, Netflix, HBO... Jenže tam je právě ta dělicí čára mezi mlaďáckým a dospěláckým použitím. A zároveň taky dělicí čára mezi tím, kdy je lepší použít wi-fi a používání mobilních dat je v podstatě jen zaplaceným luxusem.
Pan autor si evidentně potřeboval kopnout do Havlíčka. Nenabídl žádné realizovatelné řešení, jak by to udělal mnohem lépe on, kdyby ho k tomu pustili a samozřejmě se opatrně, ale velmi důsledně vyhnul jakékoli zmínce, co tak skvělého udělaly vlády před Havlíčkem a hlavně, jak to zpackané Havlíčkovo galaktické inferno napravila úžasná vláda pána Fialy. Když se podívám na bio autora a vidím, čím prošel, asi se nedalo čekat nic jiného a komentáře vyžadující datový socialismus to jen dokreslují. V v reálu to ovšem vypadá tak, že další operátor prostě není. Malý trh a tichý kartel nenapraví žádný osvícený politik. Přesto ceny klesají tak nějak přirozeně: https://www.e15.cz/finexpert/nakupujeme/cena-mobilnich-dat-za-dva-roky-klesla-o-polovinu-1383513
Velice jednoduse, virtual neni nic jineho nez nejaka dalsi firma, ktera ma "firemni" tarif, pricemz jeji naklady na obsluhu zakaznika matka nevykazuje jako sve naklady, takze marze muze byt nizsi.
Proc myslite, ze firma dostane ceny i mene nez polovicni proti tomu, co si muzete vyjednat sam. Protoze to vse zaplati jako jednu fakturu a znamena to, ze opa nebude obtezovat par set/tisic otrapu se svymi pozadavky = naklady na jejich obsluhu jsou nula.
Prostě dnes lidi (většina v kategorii 0-65) chtějí datovat i v pohybu a neřešit wifiny. Se s tím smiřte a klidně si nechte tarif za 150 ;-) Tady fakt nemá cenu diskutovat. Nikdo vám ty data necpe, ale přesvědčovat ostatní v roce 2023, že je to přece k ničemu, je prostě mimo. Úplně v tom vidím telefonní budky před 5 lety, kdy psal nějakej mag** na ČTÚ, že je hrozně potřeba je zachovat. No taky měl příběh o tom, jak může mít někdo zrovna vybitý mobil a hle vedle bude budka a zachrání život. Prostě doba jde dopředu a ano, dřív jsme fungovali na budkách, pak na fixu, pak na 2G telefonech a dnes holt máme 4G/5G telefony a je v téhle diskuzi irelevantní, z jakého důvodu je chceme a používáme. Prostě to tak je a pokud to nevidíte, tak jste slepej.
Ale tady nejde o nějaké vracení se k budce, ale o to, jakým způsobem lidé data používají a v jakém objemu. (Bez toho, že bych to nějak kritizoval či zpochybňoval.)
Uživatelům totiž primárně nejde o to, kolik dat potřebují, ale o to, aby jim fungovalo to, k čemu ten mobil používají. To je to důležité. A pak už se rozhodují podle nákladů: kolik jsem ochoten zaplatit, aby mi to fungovalo, a jak to zařídím, když jsou náklady neakceptovatelně vysoké.
(A v tom rozhodování hrají updaty aplikací opravdu až jednu z nejnepatrnějších rolí.)
Pominu firemní tarify, protože profesionální používání má svá pravidla a své ceny - a protože o používání takového telefonu rozhoduje firma. U osobních telefonů je důležité především to, jakým způsobem je kdo používá. Jsou tací, kteří mají telefon na telefonování
, ale i většina, která potřebuje
sociální sítě, streaming, atd. Dokud rozhodují každý za sebe, je těch cca 600 až 900 korun měsíčně snesitelná částka za pohodlí.
Jenže: pak následuje svatba, děti a sociální jistoty
- a ve chvíli, když platíte mobil pro dva dospělé a dvě děti, k tomu doma internet, a taky domácnost, nájem, energie, atd, v té chvíli začnete přemýšlet o tom, zda opravdu všichni potřebují vše neomezené, nebo zda se nedá ušetřit tisícovka měsíčně, když to trochu omezíte.
Tohle ale už dnes není zdaleka tak dramatické jako před několika roky...
Sám sice mám v rodině "neceníkové" firemní tarify (Vodafone), ale rozdíl už není až tak velký a dokonce jsem nedávno rozjímal nad převodem jednoho čísla na "klasický" tarif, protože za podobnou cenu měl pro mne lepší strukturu služeb.
U zbylých čísel tam nějaká výhoda je, ale ani náhodou není rozdíl v "násobcích", jak tomu občas bylo v minulosti, dnes už je to spíš v rovině "příjemná sleva, ale ne zcela zásadní rozdíl".
A ano - pamatuji časy, kdy byly rozdíly zcela brutální, není to zas tak dávno, ale prostě už to je trochu jinak....
Ale fuj.
Psal jsem, že zhruba 2 GB měsíčně potřebuje holý Android, takže lze předpokládat, že další aplikace si k tomu přidají - a já předpokládám, že podstatně. To znamená, že jen aktualizace (tedy nikoliv používání!) mobilu může znamenat klidně 10 GB měsíčně.
Ale pokud by tohle měl být důvod pořizovat si neomezený či téměř neomezený tarif za vysokou cenu, přijde mi to jako vyhazování peněz. Tedy: samotný přistroj (odhadem) 6000 Kč každý druhý rok, tarif pro aktualizace
8000 Kš za rok... = aktualizace software by stály minimálně stejně (možná dvojnásobek), jako hardware!
Sám předpokládáte, že ta data potřebujete na běžné používání - takže argumentovat tím, kolik sežere aktualizace, není právě fér: buď máte neomezený tarif, tak to necháte na mobilních datech, nebo nemáte a vyřídí se to přes wifinu. Ale kvůli aktualizacím si fakt (skoro) nikdo vyšší tarif pořizovat nebude - i kdyby to mělo znamenat nechat to celé neaktualizované.
Popravdě: nepřipadá vám pořídit si neomezená data, aby se mohl aktualisovat Android
poněkud divné? Ano, jen holý systém potřebuje kolem 2 GB za měsíc - ale zrovna kvůli tomu si připlácet je pěkná hloupost.
A na cestách je člověk obvykle jen párkrát do roka, přičemž pokud opustí EU, stejně to musí řešit jinak.
No...ne. Diskuze je už řadu let o "drahých" datech, takže opravdu většina lidí spotřebuje min. X GB za měsíc. Tak to prostě dnes je.
Co se týče těchto příkladů s potřebou pár minut/měsíc a jinak nic, tak to taky berte tak, že jste díky té službě dostupný 24/7 na 99 % obydlených míst, takže já si ani s tou Vaší (ne)spotřebou nemyslím, že by to mělo stát 50 Kč. Nicméně ty možnosti tady jsou, a to v postpaidu např. 79 Kč u Emtecka, no a nebo holt 150 Kč u síťového operátora. Nebo je pak otázka, jestli už pak lip nevychází předplacenka bez balíčku.
To s tím, že operátoři sekají levné tarify a chtějí, aby ARPU bylo v řádu nízkých stovek je pravda. Otázkou je, zda to není pochopitelné obchodní rozhodnutí.
A já že jsem zdroj naprosto minoritních příkladů! ;oD
Aniž bych zpochybňoval uvedený případ, tak si dovolím předpokládat, že většina uživatelů se po většinu času pohybuje mezi dobře připojenými sítěmi (doma - v práci), případně jde v podstatě o návrat na základnu, protože v práci na net ani nesmí a nemají na to čas.
Dovolená je trochu zvláštní případ, ale na to si beztak stačí pořídit extra datovou předplacenou SIM-ku, často od místního operátora. A na chalupu se vyplatí pořídit si připojení - třebas i LTE neomezené, po wi-fi posílané (tímto zdravím z chalupy..!) - už proto, že pak nemusím dělat z mobilu AP, abych si připojil noťas.
A nebo stačí pro takové výjimečné a krátkodobé případy prostě dokoupit data.
Ale no tak... Já přeci jasně píšu, že datové přenosy mají své využití a opodstatnění (obvykle více pro zábavu, než z nějaké potřeby). Jen tu polemizuji s tvrzením, že jsou potřeba pro aktualizace systému. To je totiž obvykle to poslední, co běžného uživatele zajímá.
A taky pochybuji, že většina těch autobusových mobilistů má neomezený tarif - spíš mají dost dat, aby došli k wifině. Protože ne každý dá víc než pětistovku měsíčně za každého člena rodiny - a na firemních tarifech bývají data omezená záměrně.
Tak to není tolik o sítích jako o tom, že v tom vlaku s pokovenými skly (Faradayova klec) není opakovač signálu. Respektive ano, pokud by byla základnovka každý kilometr podél kolejí, tak to prosvítí i bez opakovače, ale je jasné, že to asi není ekonomicky udržitelný model, protože z těch pár vlaků/hodinu, které by ten kilometrový úsek za půl minuty projely asi úplně business case neuděláte. Bohužel zde platí jako u jiných témat, prvoplánově kritizovat než se o dané téma nejdřív zajímat. Více třeba zde: https://www.ctu.cz/mereni-pokryti-zeleznice
Nicméně chystá se nějaká podpora i na opakovače do vlaků, tak snad se ČD konečně rozhoupou.
Aha, tak to je silný argument. To měření, na které jsem vám dal odkaz je oproti tomu velmi neprůkazné...
Ten signál prostě venku je, na většině koridorů i na dobré úrovni, ale přes plášť se prostě nedostane. Jasně, charakter toho příjmu signálu na koridorech i na dálnicích má větší nároky z důvodu rychlého pohybu a potřebě častých handoverů a nikdo nepopírá, že jsou místa, kde je úroveň toho signálu nebo jiné parametry pro tyto účely nedostatečné, ale moc jich není a většina toho problému spočívá v útlumu, tedy v neexistenci repeatru. Tady máte fyzicky naměřené parametry signálu na všech hlavních koridorech: https://vportal.ctu.cz/mobile/mapa?x=15.673859&y=49.7504162&z=8&o=2&t=4&f=0&m=ko&r=ra&v=avg&e=c&a=z&c=pop&mp=1_100&ma=1_90&ea=0_80&ba=0_90&bp=0_100&ca=0_50&am=1_50&bt=0_80_d&bg=1_40_b
Tuhle problematiku řeší všude a bez repeatrů se kvalitního signálu uvnitř nedočkali nikde, takže tak...
Ty data ten mobil implicitne pouziva na vsechno mozny, treba i pro sve aktualizace. A samozrejme instalace a aktualizace vsech aplikaci, co tam jsou. Jasne, setrilkove si to muzou vypnout... aneb me, to neni jen o tom, co delate v autobuse. A dnes se to chovani lidi meni i na cestach, zvlast po EU, kdy roaming vlastne moc resit nemusite. A ono uprimne - ty mobilni data zvlast na cestach dnes funguji casto lip, nez nejake pofiderni free wifiny....
A zase si to zjednodusujete do holeho Androidu a aplikace (ktere asi ani neznate) uz neresite. Pritom nektere aplikace i ze store muzou mit desitky MB a cetnost aktualizaci... ehm, o ni vite prd, jak casto tam naskacou. Proste takova ta retoricka klasika - ja to nepotrebuju, takze to nepotrebuje nikdo, ergo neni problem.
Bezny uzivatel tohle neresi. A nikoliv neobvykle jsou i situace, kdy si treba clovek pusti na mobilu hotspot a Windows si pres nej smele na pozadi pusti svuj update. A data litaji, a najednou prijde SMS o precerpani, ze...?
Tyhlety s prominutim hemzy, ze par GB na FUP musi stacit kazdemu si fakt nechte pro nekoho jinyho ;-) Ze jste skrblik a skrtite to kde muzete neznamena, ze se tak chova kazdy.
Ve vlaku hraje roli ještě jedna věc: ve stanicích se vypíní wifina
, aby nedocházelo k nepříjemným interakcím s tou nádražní, ani s těmi v okolních vlacích - a platí to i pro projíždějící vlaky.
Proto je brouzdání během cesty tak adrenalinová zábava... A pár míst bez signálu v lese mezi poli či v klikatých údolích se najde taky.
Ale pokud si dáte na okno vlastní modem a máte vlastní AP, je to mnohem lepší (až na ta bílá místa na trati).
No z mého pohledu úplně zbytečně diskutujete o tom, zda jsou data hlavně pro zábavu a že neznáte nikoho nad 25 let, kdo spotřebuje několik GB měsíčně, čímž implicitně podsouváte, že buď to většina lidí nevyužívá nebo nepotřebuje. Přitom holý fakt je, že většina lidí pod 65 let ty gigabajty spotřebuje a na co je využívá je ve výsledku jedno (jak jsem říkal, nikdo, kdo má dost/neomezeno dat se vracet k budce ani k tomu, že si bude na domácí WiFi stahovat písničky na Spotify nebo všechno skudlit na WiFi uz nebude). Takže nevím, proč zde diskutovat o tom, jestli potřebuju stahovat aktualizace nebo koukat na O2TV na mobilní síti. Článek a návazné komentáře jsou o primární nabídce operátorů a tou jsou nepochybně datové tarify. A mimochodem doporučovat připojování na veřejné WiFi není úplně dobrá rada.
Uprimne - me je jedno, jakym zpusobem mobilni operator dosahne toho, abych mohl jeho sit pouzivat. At se klidne domluvi s provozovateli draznich vozidel.
Mozna je pro operatory prekvapenim, ze lide na zeleznici jezdi v modernich vagonech. Ale mozna by to nemelo byt takovym prekvapenim, protoze v nich jezdi vic nez deset let.
Protoze nadesignovat sit tak, abych vyhovel merakum CTU a zaroven tak, aby ji nemohli pouzivat uzivatele, to je v lepsim pripade fachidi*tstvi, v horsim pripade scam.
Ten signal venku neni. A nijak se tam nezjevi ani v pripade, ze vlaky budou mit vlastni BTS. Coz si muze kazdy overit velice snadno tam, kde je ve vlacich wifi, ktera cestou neustale umira. Tedy ona neumira ta wifi, ale ta data, ke kterym se marne snazi pripojit.
Az si nekdy budete kupovat auto, tak napriklad zjistite, ze presne toto se i u aut resi. Ten signal neni, protoze ho neni kde brat. Kazdy den projizdim misty, kde je sotva "jedna carka" a pri trochu horsim pocasi se telefon proste odpoji. Po dalnici.
Mimochodem CTU samozrejme nikde nic nemeri, opet pisete naproste nesmysly, to je teoreticky vypocet. Kdybyste zvladal cist, je to tam i napsano.
No bílých míst fakt není tolik, viz to fyzické měření ČTÚ s kvalitní externí anténou. A pozor, že ta okna jsou většinou kvůli hluku pokovená, takže to byste musel dát ten svůj modem ven za okno, respektive ideálně na střechu, protože signál svítí hlavně zeshora. Proto je nejlepší anténa opakovače na střeše. Co se týče těch wifin, tak důvodů je víc, ale jedním z nich je jejich blbá kvalita (zisk antény atd.) a kapacita routeru. Mimo jiné proto je taky lepší kvalitní opakovač (teď se mění nařízení ČTÚ, který umožní instalaci lepších opakovačů bez povolení operátorů, aby se ČD dotovali jen kvalitní opakovače). A i to je třeba dobře nasadit, aby se signál uvnitř vagónů následně "odrážel" správně.
V podstatě souhlas, je Vás malinko opravím. ;o)
Modem by bylo ideální umístit na střechu nikoliv proto, že signál svítí hlavně zeshora
(není to z družice, pokud nemáte StarLink), ale proto, že většinou jde ze strany a tak máte zhruba poloviční pravděpodobnost, že mezi anténou a vysílačem je vagón - a to je docela dobré stínění. (Na druhou stranu: máte šanci, že z druhé strany bude jiný vysílač...)
Ta pokovená okna jsou sice nepříjemnost, ale pokud je podél trati slušnější pokrytí (což většinou je - viz i Vámi uvedené měření), tak to signál nezastaví. Mám to vyzkoušené.
A pokud je ve vlaku opakovač... - tak je to komplikovanější, protože se to má tendenci připojovat k němu a jste ve stejném průšvihu, jako ostatní cestující (kromě wifinářů). ;oD
To je dost na hlavu postavený ne? To se má taky domluvit se všemi majiteli domů se sklepy, aby jim to fungovalo i tam? A co když se nedomluví? Tak mu sebereme příděl?
Signál ve vlaku má zajistit především poskytovatel vlakové dopravy (pokud je v dostatečné kvalitě signál venku). Operátor tak maximálně může součinit, ale do cizího vlaku fakt nic instalovat nemůže. Proto jsou taky nastaveny kritéria na signál vně vozu (s běžnou pravděpodobností prostupnosti do indooru dle modelu ITU), protože signál uvnitř vozu je mimo kontrolu operátora.
A kdyby se to mělo na krásně řešit tím, že se to bude propalovat silným signálem, což je dosažitelné vystavěním základnovky na každém kilometru, tak si to měl dát stát do podmínek aukce. Pro operátora je to totiž ekonomický nesmysl, kromě toho, že je to absolutně neefektivní řešení a je to i nesmysl třeba z pohledu ekologie, takže proč by to dělal?
Treba i morkar muze vozit prives, ktery si vyveze na kopec, projede kolem, poskytne si signal, a pak si ho tam zase dojede vyzvednout, aby jej presunul na dalsi kopec ... Takhle nejak si to predstavujete vy ... a nasi slavni opove.
Edit: Zajimave je, ze staci (v tech exaktne stejnych vagonech) prejet hranice, a vse zacne fungovat. Asi zazrak ze?
Apropos, kdo chce videt dukaz, najdete si nejakeho kamionaka, ktery treba na yt dava streamy z jizdy. Prejizdi 1/2 Evropy, a stream jede, priblizi se nasim hranicim, a typicky rika "a ted pocitejte s tim, ze to za chvilu padne, protoze budu, v tech ceskych velehorach ... bez signalu". Takovy velehorsky misto misto je treba prechod hranic na D5.
7. 8. 2023, 16:57 editováno autorem komentáře
Ne, já si to představuju tak, že dá provozovatel do vlaku dovnitř kvalitní opakovač s venkovní anténou (kde signál dle měření ČTÚ očividně je). Jako je to třeba v rakouských, švýcarských a dalších vlacích, kde to u státního dopravce už dávno zafinancoval stát. U EC vlaků se to snad dokonce vypínalo při vjezdu do ČR, ale nevím, zda to stále platí a jaký byl důvod (určitě ne u operátorů, spíš to asi zakazoval předpis ČTÚ nebo čeští dopravci nechtěli spolufinancovat, nevím). Teď se na to má vypsat pro dopravce dotace, tak se třeba alespoň ČD přihlásí :)
Co se týče pokrytí dalnic, tak Česko vs Německo to opravdu nechcete srovnávat :D V posledních letech se Němci teda kvůli přísnějšímu podmínkám v aukci polepšili, ale pořád to není úroveň ČR. Na hranicích to může nastat, protože existují limity presvitu (příděl platí jen v dané zemi) dle mezinárodních dohod a není jednoduché je vyřešit (ideální je mít zakladnovku přímo u hranic a svítit směrem dovnitř, ale i to může být problém kvůli zadnímu laloku vyzařování). Jinak zrovna u Rozvadova je dle měření (vportalu.ctu.cz) krátký úsek s horším signálem, takže by to sedělo, ale prakticky celý zbytek dálnice je ok.