Bez pořádného zahuštění sítě to bude stále bída a zůstane mnoho špatně pokrytých nejen míst, ale celých regionů. Viz třeba už to v článku zmíněné pomezí Čech a Moravy okolo Svitav, kde je to k použitelným vysílačům několik desítek km (Praděd 65 km, Kojál 50 km, Černá hora > 100 km), což je pro kmitočty kolem 200 MHz už prostě daleko i s 20 kW ERP. V budovách to dobře nehraje, jen ve vyšších patrech a směrem k vysílači. V současné podobě tak DAB není alternativou k FM pro mobilní příjem.
Takže co se změnilo.....
- budget spotřebitelů na premiové služby se nezvětšil
- mobilní telefon s DAB+/DMR atd... ...stále se nedělá ( ne z Asijského tržiště) a proč taky.
- a vozový pak stále stárne s tím , že ani aftermarket výrobci se nemají k tomu by dělali náhradu za integrované ( tedy né unifikované 1 ,2 DIN ) radia
Tedy ten trh se nezvětšuje , spíš opačně.
Takže stále labutí píseň lineárního mediálního obsahu?
Pro spoustu lidí to porovnání ale stojí takto: doteď používané FM rádio, nebo nové DAB? Kolik mě stojí to FM a kolik DAB? Proč si mám kupovat několikrát dražší přijímač a ještě budovat anténní systém, když to samé (poslech rádia) můžu dostat mnohem levněji a s menším úsilím? A ještě je krajně nejisté, jestli to bude hrát.
Chápal bych kritiku od těch, co neznají ani základní zákony šíření VF signálu a pořídí si levný, ne moc citlivý DAB přijímač a jsou z příjmu v jejich lokalitě zklamáni. Na druhé straně bych od nich neočekával kritiku špatného příjmu TV signálu na malý proutek, zastrčený za televizorem. Pro stabilní TV příjem má většina diváků nějakou venkovní anténu, nasměrovanou k vysílačům a považují to za normální. Většina levných DAB přijímačů sice nemá možnost přímého připojení venkovní antény a tak je příjem v interiéru na všelijak směrovaný proutek obtížný a nestabilní. Kde je ale chyba? Na straně provozovatelů vysílačů DAB s jejich mapami, nebo v neznalosti majitelů přijímačů, že si neuvědomují, že DAB je vysílán v bývalém TV pásmu a zde většina domácností používala venkovní anténu bez divení.
Jiná situace je v mobilním příjmu DAB v exteriéru a v autě. Srovnávat příjem DABu s FM na jeho frekvencích není úplně spravedlivé. Pokud má někdo zánovní auto s už povinným DAB tunerem v autorádiu, má i laděnou venkovní anténu a příjem má proto většinou lepší, podle úrovně pokrytí oblasti kde právě projíždí. Na druhé straně nechápu ty komentáře, které hrozí pokutou 5000 Kč a odebráním techničáku. Vždyť nalepovací DAB anténa nemusí bránit ve výhledu, nevhodně umístěná na předním skle, ale může být nalepená třeba vzadu, místo některých nálepek, které často reprezentují majitele vozidla. Lepší je ovšem vyměnit starou autoanténu za novou, dvoupásmovou, funkční i pro pásmo DAB.
Co se dívám kolem sebe, velká část populace něco poslouchá i na cestách, ale většinou to ale není ani FM, natož DAB, ale nějaká muzika z mobilu. Zde opět platí, že 200 MHz často vyžaduje poctivou anténu, nebo štěstí na pokrytí v oblasti, kde chce rádio poslouchat.
Je tedy pravdou, že zatím DAB nenahradí ostatní rozhlasová pásma, ale dejme mu šanci. Pokud chceme a potřebujeme dostat do éteru více stanic, než limituje FM, tak musíme přejít na digitální vysílání i s jeho počátečními problémy na straně vysilatelů i posluchačů.
DAB – plýtvání peněz daňových poplatníků
V místě bydliště příjem není a vytvářet jakýsi stožár pro dálkový příjem považuji za krok zpět. Používám internetový tuner – někdo z diskutujících zmínil, že hodně lidí takto poslouchá přes mobil. Mám stanice, které na rozhlasových vlnách nevysílají vůbec (a mimochodem mi nejvíce vyhovují).
Osobně bych byl rád, kdybych měl kvalitní příjem aspoň na FM – ten mám bohužel hlavně u stanic, které neposlouchám.
Moje zkusenost s prijmem cca 15 km od Hradce Kralove (Trebechovice p. O.) a v Hradci Kralove v 4. patre panelaku je velmi tristni. Prijem je temer nemozny, jen CRo na hranici sensitivity a Teleko, ktere ma sirit CRo HK je bez prijmu. Kdyz ani CRo poradne nefunguje, tak je tezko vysvetlovat posluchacum, ze DAB dava smysl, kdyz FM ma lepsi nabidku i prijem :-( Samozrejme v Praze je situace jina, ale napriklad RTI (2-A) a Color DAB (3-A) je taky indoor problematicky.
Testovano s DAB SDR https://github.com/KejPi/AbracaDABra (RTL-SDR HW), coz sice neni super citlivy prijimac, ale IMHO srovnatelny s beznym DAB radiem.
Jenže mobilní příjem (stejně jako stacionární příjem indoor) vyžaduje poněkud lepší parametry příjmu, než nabízí současná síť ČRo. Tady se s dálkovým příjmem např. za jízdy běžný posluchač těžko spokojí. Však pěkně je to vidět na stránce ČTÚ - qos.ctu.cz. Četná údolí i se silnicemi 1. třídy jsou nepokrytá nebo jen velmi špatně.
Jsme tu ale i my, kteří kritizujeme dab(+) jako celek
Nemáme nic proti digitalizaci rádia, ale nelíbí se nám, jak se to dělá.
Nechceme protokol ve vývoji, ktery se bude příští čtvrtstoletí několikrát zásadně upgradovat.
A to navíc, za naše peníze - jak posluchačů, tak daňových poplatníků.
Dále, soucítíme s obyč. posluchači, kteří při přechodu z vkv na digital budou - a to opodstatněně - očekávat, že když musí kupovat novou super-duper technologii, že tato bude ve všech hlavnich parametrech lepší: menší (rozměr přijímací kraxny oproti té analogové), lepší zvuk, dokonalejší pokrytí.
To, jedtli očekávají i vice stanic je otazka. Ptal už se jich na to někdo? A nebo se kouka jen na nazor těch, kdo chtějí vysílat?
Tuto otazku malinko zlehčuji - nicméně pochybuju, že posluchači nějak víc strádají tím, že je malo stanic.
Při výběru SDR přijímačů pro výuku jsme objevili několik typů, které s krátkou anténkou nebyly ochotné hrát DAB+ v Dejvicích ani z blízkého Strahova. Kromě toho, že může být eSDéeRko v daném pásmu od přírody tupé vadilo také rušení od počítače a v některých případech špatně fungující AGC. Podtypů RTL-SDR jsou mraky s velkým rozptylem stability a citlivosti i reakcí na ovladače. Doporučuji předně vyzkoušet jiný SW pro příjímem DAB+ - např. Qt-DAB nebo QIRX, velmi dobré výsledky také dává DAB player. Velkým kamenem úrazu u SDR příjmu bývá anténa - pokud se použije ta přiložená s odřenými zády zamýšlená na příjem DVB-T na 3x vyšším kmitočtu. Pokud jste vlastnosti Vašeho SDR nesrovnával s několika přenosnými přijímači, těžko můžete tvrdit, že jsou příjmově srovnatelné.
DAB je mrtve. Kdyz se podivam tady v US tak lidi maji v autech budto satelitni radio nebo poslouchaji muziku/radio pres internet. Klasicke radio/DAB sice porad funguje ale s nastupem a dostupnosti 5G a satelitniho vysilani je to proste mrtva technologie. V CR je situace jina, mistni mobilni trojka ryzuje na tom co ji CTU a EU dovoli, lidi si to nechaji libit/nemaji jinou moznost, takze 5G pro poslech muziky/radia vzhledem k (ne)omezenym datum nerealne a pak se tlaci technologie ktere nemaji sanci pokryt celou CR, nemaji sanci byt dostatecne levne,…
Můžete přiblížit, na jakém podkladě vynášíte soudy o parametrech a nemožnosti příjmu - tj. jaké typy přijímačů používáte a v jakých podmínkách s nimi máte problém? Já pro mobiní testy i běžný provoz používám např. Pure Highway 200 a SDR příjímač SDR play se SW QIRX (umožňující záznam podmínek příjmu a identifikaci vysílače) s magnetkou určenou pro DAB na střeše vozu. S těmito přijímači je qos.ctu.cz velmi kritické a i multiplexy RTIcz, Teleko a Color hrají většinově bez výpadků na podstatně větším území, než predikuje tento zdroj.
Jde mi pouze o síť ČRo s plošně největším pokrytím. Zkuste projet trasu z Brna přes Svitavy, Lanškroun, Jablonné n.O. do Dolní Lipky. Většinově tedy trasa po silnici 1. třídy, až na hranice s Polskem přes oblasti, kde je problematický i příjem FM. Stačí běžný vestavěný vozidlový přijímač, ale může být klidně i ten Pure Highway 200. Jak často a na jak dlouho dojde u DABu k výpadku? Obdobně i ve vlaku např. v úseku Brno - Svitavy, samozřejmě s anténou vně vozu. To bych opravdu rád viděl někoho, komu to tady hraje.
Srovnávat příjem DAB+ s příjmem analogové televize je poněkud nešťastné. Zapomínate totiž na to, že pro kvalitní obraz ATV bylo nutné mít na vstupu nějakých řekněme 75 dBuV, kdežto DAB+ hraje stabilně i při daleko nižších hodnotách. Tedy kde pro příjem televize byla venkovní směrová anténa naprostou nutností, u DAB+ skutečně mnohdy postačí teleskopický prut někde v interiéru. S příjmem DAB+ na velké antény se evidentně moc nepočítá, když ani spousta stolních rádií nemá anténní vstup.
Zrovna Qt-DAB neni zrovna ideal z hlediska citlivosti, QIRX taky ne, ale je asi trochu lepsi. Souhlasim s tim, ze DAB Player je jeden z nejlepsich, ale to AbracaDABra take ;-) (doporucuju vyzkouset). Samozrejme zadny z techto SDR neni vhodny pro mobilni prijem kvuli HW, ktery vyzaduje velmi agresivni AGC (8 bit je pro mobilni prijem proste malo). Antena muze byt problem (pouzivam klasickou teleskopickou antenu), ale nemyslim si, ze je horsi nez antena u radia, ktere se da bezne koupit za 2000 a ktere si koupi bezny uzivatel. Jinak muj HW je original RTL-SDR.com stick v3, ale mam i Airspy mini nebo Nooelec s E4000 tunerem. S prenosnymi prijimaci jsem nesrovnaval, ale na generatoru merena "pseudo-citlivost" (EEP 3-A, kriterium je vypadek audio signalu) je < -101dBm, coz myslim neni uplne spatne.
DAB+ Českého rozhlasu pod Lupou – letošní rozšíření sítě a co dál ?
Hodně lidí si tu stěžuje na kvalitu signálů DAB+ !
Signály DAB+ jsou všeobecně slabé úrovně, vysílány malým výkonem .
A to navíc na vysokém kmitočtu kolem 200 MHz .
Jednou tak výše než FM .
Čím vyšší kmitočet, tím kratší dosah .
Jsem přesvědčen, že i Vstupní Přijimací Jednotky v DAB+ rádiích na 200 MHz,
jsou stejně odrbané s Dvojnásobným Laděním,
jako ty Analogové v FM - VKV na 100 MHz !
Já to v minulosti řešil Širokopásmovým Předzesilovačem Mosfet a výsledky byly výborné .
Přidáním takovéhoto, nebo podobného Předzesilovače, do Přijímače na vstup antény, markantně zlepšíme příjem DAB+ , na 200 MHz.
Je to velmi jednoduché řešení pro zlepšení přijmu,
než provádět zásah do Přijímací Vstupní Jednotky DAB+,
přidáním třetího ladícího prvku Varikap a následného nastavení .
(Všechny ladící prvky Varikap, musí být párované - aby stejně ladily).
Taky se mi osvědčila malá Elektronická, Varikapem Laděná Anténa s jedním tranzistorem na plošném spoji který byl současně anténou a řiditelným zesílením.
(konstrukce ing. Kalabala)