trochu se obávám, že malé státečky jako jsme my na to budou mít jiný pohled, než obři jako Francie nebo Německo. Jestli se u nás reklamou uživí řekněme 15 TV stanic, opravdu zbudou po vypnutí analogu frekvence, které mohou využít třeba modeláři pro řízení svých letadýlek :-). Jenže v takové Francii se uživí třeba 40 TV stanic a proto bude mít Brusel jako takový trochu jiný pohled na věc ... neříkám že horší.
Ano, jen tam dejme další wifi. A už si asi nikdo nenaladíme TV a radio bez rušení. Jako kdyby nestačilo to, že už dnes je všude mnoho instalací Wi-fi, 5 GHz nebo CDMA, které ruší ostatní pásma natolik, že např. v radiovém pásmu VKV CCIR se zvedne šumová hladina o 30 dB, a žádná zádrž tomu nepomůže. Stejně tak TV. Je potvrzené i ČTÚ, že CDMA od Ufona ruší TV signál v okolí až 200-400 m od vysílače. A problém není jen na straně diváka. Zatím mluvím jen o kolizi stávajících zařízení a kvalitně provedených AS !
Ovšem teď si představte ČR. Povolí se vysílat cosi v UHF pásmu. Na vesnici dají na obecní úřad nějaké AP o výkonu 100-200 W, a co se stane? Lidem najednou nepůjde TV. Všem se zahltí jejich "skvělá" polská síta se zesilovačem.
A rušení popisované výše se jen zvedne. Jak říkám, v některých městech na sídlištích se již dnes nedá kvalitně přijímat rozhlas, jen místní silné stanice, protože na střeše je několik wifi zařízení, které pískají a šumí. I já mám na střeše 5 GHz pojítko, a i když mám stíněné kabely, a to zařízení je velmi kvalitní, rádio mírně ruší. Anténa je 3 m nad tím, i tak je šum o 2 - 3 dB vyšší než když dotyčné zařízení vypojím ze zásuvky.
Proto říkám: v žádném případě v ČR nepovolovat datové služby v UHF. Naopak spíše zpřísnit pravidla a kontrolovat ty stávající instalace. Protože bordel, který tím lidé dělají, už dnes ruší služby, které si všichni platíme, a ty snad mají přednost, ne?
predpokladam, ze po prechodu se bude N+P snazit trucovat nez pochopi, ze digitalizaci a nastup nove konkurence nezastavi. Stanic bude alespon ze zacatku dost aby se vyuzila stavajici kapacita spektra a pokud vznikne prostor pro sireni HDTV pozemni cestou, tak to pouze pomuze rozsireni prijimacu. Takze chvili nechat kmitocty u ledu a vydavat je na experimenty. Zmeny v oblasti TV se teprve zacnou dit po skonceni digitalizace. Tempo predpokladam stejne jako pri vyvoji PC(vymena nekterych prvku technologie tak co 4 roky). Lide dnes kupujici IDTV Mpeg-2 do budoucna budou mit k temto pristrojum pripojeny externi STBoxy, nebo budou tocit penize.
Nechapu ale co dnes CTU resi, kdyz dnes nema kmitocty. Pohled lidi na kvalitu se za dalsi 4 roky rapidne zmeni. Pokud CTU zbavi TV kmitoctu, tak budou lidi v budoucnu nadavat a zbytecne odchazet k drahe a nesvobodne druzici.