A pak jsou takoví exoti, jako já - už asi 15 let nepoužívám televizi vůbec a v jakékoli podobě, nemám TV/rádio (ze všech aut vykucháno), pouze monitor a počítač, případně notebook/mobil (bez rádia), neboť koncept TV jako takové považuji za dávno přežitý. A tak se mi za trest, že se na televizi nekoukám, kvůli nenažranosti veřejnoprávních médií brzy fakticky zdvojnásobí cena za internet. Jen tak, bez jakékoli přidané hodnoty, prostě proto, že se tak někdo rozhodl a vnucuje mi, že musím platit za nevyžádanou službu. Taková normální ukázková státem posvěcená šmejdovina, prostě no.
Upřímně když jsem teď s manželkou koukal na fotbal přes IPTV (SledovaniTV) a viděl všechny ty duchy kolem hráčů a zejména míče, vzpomínal jsem na dobu jak jsem ve starém bytě tu samou TV používal přes anténu a nic takového při takových sportech nevídal - i obraz byl obecně ostřejší a kvalitnější. Asi si dám tu práci a anténu na současné bydliště nějak pověsím.
U dnešní starší generace stále funguje schopnost realistického zhodnocení svých potřeb, tedy běžně používají (tlačítkové) mobily, komunikují přes e-mail (ideální přes klienta typu Thunderbird) a spokojí se s terestrickým vysíláním. Zkrátka povinná registrace, měsíční platby, a s tím související opruz nevyváží tu přidanou hodnotu, která byla kdysi propagována jako benefit při zavádění DVBT.
Neužívám pozemní vysílání, protože:
1. Bydlel jsem ve dvou obcích (u Uničova a u Břeclavi) a ke smůle špatný signál nebo od spuštění DVBT-2 mít dvě antény do dvou směrů.
2. Už při přechodu na digitální vysílání jsem věděl, že bude problém (DVBT a DVBT-2) a tak jsem volil satelit a Internet. Hle - po desítkách let, dobré rozhodnutí.
Na anténu jedu už od roku 2019 a měnit to nehodlám. Vzhledem k zrakovému postižení mi horší kvalita obrazu nevadí (hlavní je, že se vysílá v 16:9 a že je signál stabilní). Spíš mi vadí upadající kvalita programu všech stanic a mizerné pokrytí sítě mux 24 na Horno Vsacku (okolí Velkých Karlovic), kde ho pořád nenaladím.
17. 6. 2024, 15:48 editováno autorem komentáře
No, vy si taky porad do jedne mnoziny strkate konzumenty toho obsahu a "detailisty" vaseho kalibru, co honi kazdy pixel na obrazovce :-) Ale ono nejde o stejne mnoziny. To mate stejne jako s AM vysilanim. Zvukove to stoji za pendrek, ale svou cilovou skupinu to taky ma. Proste to ty lidi neresi. A stejne tak to funguje i u SD vysilani.
Jako pravidelny ctenar komentaru i tady na Lupe byste mohl generaci milovniku stareho zaregistrovat... treba v diskuzi o eDokladech nebo o IPv6.
Vy se zabyvate technickym detailem HD versus SD. Ale zro na u te televize nebo mobilu se patlate v detailu, co uzivatele bezne moc ani nerozlisuji. HD vs SD, IPv6 vs IPv4, mobil na 5G siti vs 2G. Detail, ktery ale to lidi proste casto vubec neresi. Funguje jim to, maji farebny obraz, dovolaji se... a tim to konci.
S vodovodem bych byl opatrny - on fakt dodnes vsude neni a lidi jsou odkazani na svou studnu/vrt, stejne jako na zumpu z druhe strany, protoze ani kanalizaci nemaji vsude. A i cela rada obecnich vodovodu ma s dodavkami problemy. Staci si pustit publicistiku verejnopravni televize, mluvi o tom docela casto :-) Jasne, poku jste pricucly na zdroje zasobujici metropoli, tak o tech problemech vedet nemuzete. A ono kdyz resite prblemy kolem vody, tak holt na kraviny typu HD/SD ani nemate cas, ze?
Anténa nepřijímá DVB-T nýbrž radiový signál v určitém frekvenčním pásmu. Takže upgrade na DVB a kamkoliv dál ji z principu věci celkem nemusí zajímat potud, pokud jsou vysílány ve stále stejném frekvenčním pásmu. Ostatně na některé televizní antény lze chytat skutečně leccos a vůbec to ani nemusí souviset s nějakou televizí.
Tak dlouho jsem přecházel sem-tam mezi IPTV a DVB-T(2), až jsem zakotvil v systému, kdy vůbec netuším, kdy to běží po IPTV a kdy z STA.
Z antény mi to převádí NextPVR na IP stream, a přehrávač si zvolí tak nějak to, co funguje. Jestli se rozhoduje podle kvality, bere to co posledně nebo round-robin jsem nikdy nezjišťoval; prostě přepnu na kanál a ono to za pár sekund naskočí.
Budoucnost v anténě samozřejmě nevidí, ale když by se anténa proměnila na datovou síť, tak jsou na internetu najednou jen jedním z mnoha, kdežto na "anténě" mají konkurenci omezenou. Proto budou tyto stanice chtít zachovat status quo co nejdéle a nakonec překousnou i nekalého konkurenta, který si vymiňuje povinné platby i od lidí, kteří se na něj nikdy nedívali.
Nontak, kdyz tu je nezavisla statistika, co se nam argumentacne moc nehodi do kramu, tak ji zpochybnime :D
Data ale krom jineho muzou byt i z HbbTV. Ono uz jen kdyz prepnete, tak si ta televize do internetu smerem k provozovateli popovida. A kdepak asi tak vezme TV to URL, kam se pripoji? ;-)
Co se tech bundlovanych TV tyce, zas musite mit aplikaci... a tedy i televizi, do ktere fakt pujde nainstalovat. A tady klidne muzete sermovat palci obrazovky jak chcete, ale pokud ma stary system, tak mate smulu - ani tem provozovatelum IPTV platforem se nevyplati podporovat kdejaky softwarovy vrak, ze? ;-) Nebo naopak ta TV je moc nova a problem je to podobny. A set-top-box uz v te zakladni cene... nebyva, to uz zas musite pritlacit na pilu, pokud to teda fakt chcete :-) A i kdyz tohle vsecko prekonate, pak vam stejne ten "dodavatel" IPTV padne na drzku a jeste rad se k matlanine vratite. A nekde staci, kdyz husteji zaprsi... a paterni spoje nekterym tem wifinarum s IPTV v cene zacnou taky padat... uprostred filmu skvely umelecky zazitek :D
Žádná nezávislá statistika zde není, jsou zde pouze účelově vytvářené průzkumy o sledování přes terestrickou platformu, kde je každému jasné, že kdo objednává, ten chce mít výsledek podle sebe. Skutečně věrohodná čísla jsou pouze u placených platforem, kde se za každého diváka navíc odvádí peníze TV stanicím a ochranným svazům, takže tam sotva kdo bude čísla nadsazovat.
HbbTV nic nevypovídá o tom, jestli ho divák využívá přes terestriku, satelit nebo kabel, protože HbbTV je pouze jeden servisní PID ve streamu, který televizoru tzv. řekne, že je k dispozici a tím to končí.
Takřka všechny televizory pár let staré jsou "chytré" a sehnat nějaký obyčejný je prakticky nemožné. Pokud jde o set-top-box od ISP (provozovatele IPTV/OTT), tak ten ho klidně může pronajímat za 1 Kč nebo třeba za 50 Kč, to je marginální položka v celkové ceně. Navíc hodně firem to dělá běžně tak, že na půl roku zdarma a pak za peníze, aby se zákazníka podařilo snadno ulovit a pak se počítá s tím, že už zůstane a nebude nic měnit. O2 pak tu TV za 1 Kč v základu dává i k mobilním tarifům a samozřejmě k pevnému připojení k netu.
Provozovatelé IPTV moc nepadají, max. proběhne fúze těch malých s nějakými většími, ale to zákazníka nemusí až tak zajímat, nanejvýš dostane nové přístupové údaje ke službě.
Sázet na terestriku, kde stačí námraza na anténě nebo když se zazelenají stromy a signál je v háji, případně notorické problémy s muxem 21 ČT díky SFN, to fakt ne.
A pokud jde o lokality, kde je net vzduchem a lze očekávat výpadky, tak není nic snadnějšího, než TV vyřešit satelitem, kde HD je. Ten sice může také vypadnout, ale to je problém v řádu minut. U terestriky jsou zase třeba půldenní výluky vysílačů, takže úplně nonstop 24/7/365 nefunguje nikde nic.
Jakoze by si zastanci terestriky objednavali pruzkum, kde jim ten podil vyjde oproti zbytku "lepsich" moznosti horsi? ;-) Tady si fakt sam protirecite. A co dela TV pri prepinani si klidne dumpnete, ani se tam moc neresi sifrovani... :D V tom servisnim PID pochopitelne mate informaci, kam sahat dal. Bez toho byste to ani nerozjel.
50Kc marginalie nebude, kdyz se budeme bavit o nabidkach za dve stovky (a ty samozrejme jsou). K nelibosti nekterych, ze? ;-)
A namraza na antenach? To je opet spis vetsi nepritel u tech wifinaru ;-) Ne nadarmo jsou "zdarma" frekvence, kde to je problem vetsi, ze? A obecne SFN problem neni, tohohle benefitu uzivam uz davno, neb chytim signal ze dvou vysilacu. Takze odstavka jednoho je vec, ktere si pak ani nevsimnete.
Satelit tu cenovku opet posune jinam a vypadne to z toho vaseho "mam v cene internetu". A vetsinou je to opet reseni spis tam, kde chteji kanaly, co v pozemnim vysilani nejsou a nejde sahnout po kabelovce ci IPTV. Jen kvuli HD kanalu z terestriky si to moc lidi platit nebude (coz dokazuji i cetne kolenovrtske argumenty jinde v diskuzich zde).
Zacit muzeme uz tim, ze obsah servisniho PID se muze v zavislosti nadistribucnim kanale lisit. Tedy se muze lisit i u SD vs HD. Je to stejne "slozite" jako dolepit to "HD" vedle loga.
A,ja narozil od vas nejakou statistikou argumentuji. Zatimco vy se ohanite jen svymi dojmy a pocity. A cist a chapat napsany text vam taky cini znacne obtize. Ze HD nikdo nepotrebuje a SD je king jste tu napsal az vy.. Takze ke vsemu nejspise trpite schizofrenii a dikutujete tu sam se svymi vlastnimi argumenty :D
Jo, a jak ta TV zjisti KAM se ma pripojit? Vyvesti to z koule, ci to snad ma pro kazdy kanal v sobe hardcodovane? ;-) Krom zoufalych ad-hominem argumentu typu ze na neco "nemam" prezentujete i mizive povedomi v odborne rovine.
Statistiku jsme resili vyse a rozbodne jsme nedosli k tomu, ze to je vec, co nadchne 100% populace. Vy se proste tady snaxite vsugerovat sve vzorce chovani. Ale ono ne kazdy se chova strejne jako vy. A zacina to uz u te obsese z HD ;-) A pokracuje modelovanim vlhkeho snu, ze kvuli HD si kazdy pobezi priplatit. Ale tak to neni - a dokladaji to i data z nezavislych zdroju, co se vy snazite zpochybnit. Takze namisto pripusteni si faktu (i mlcky), ze jste se pomylil... placate stale vetsi nesmysly :D
Ne, PID pro HbbTV se nijak neliší u HD a SD, je to úplně stejné. Pořád se jedná jenom o PID, který televizoru řekne, co má v daný moment udělat, tedy přepnout na HbbTV. A navíc i to, že všechny programy dané TV skupiny mají HbbTV jednotné, takže nejenom není rozdíl mezi HD a SD verzemi, ale ani v tom, jestli se např. jedná o Nova, Nova Cinema, Nova Action atd. nebo Prima, Prima Cool, Prima Max atd. nebo ČT1, ČT2, ČT24 atd.
Logo HD musí vždy dodat přímo TV stanice ve video streamu, to si ani nijak neupravuje operátor, protože ten pouze přebírá a šíří úplné a nezměněné TV vysílání tak, jak ho od dané TV stanice dostane.
Dál už nic komentovat nehodlám.
Vy proste placate nesmysly. To, kam se televize pripoji k HbbTV sluzbam je informace obsazena u kazdeho kanalu. Ono jaksi neplatilo a ani neplati, ze by MUX pouzivala jen jedna skupina kanalu.
HbbTV je defacto zabalene do obycejneho HTTP, televizi kazdy kanal sam za sebe rekne, kam se ma pripojit. To, ze v ramci skupiny skoncite na jedne aplikaci jeste neimplikuje, ze to URL nenese nejake dalsi artefakty, treba kanal ze ktereho aplikaci volate... a nebo prave ten zpusob distribuce. To URL se predava ve stejny cas jako i to logo. Tim, ze to je uvnitr zabalene do HTTP je prakticky mozny stejny tracking uzivatele jako u webovych stranek.
Jenomže v celé debatě, ty trackingu, byla řeč o PIDu ve streamu TV vysílání a ne o tvých potřebách někde něco protkávat. A jelikož jsi naprosto dezorientován v dané problematice, tak ani moc nepřekvapuje, že se snažíš celou debatu přesunout do jiné roviny proto, aby tvoje ztrapnění v diskuzi bylo co nejmenší. Což se ti samozřejmě vůbec nedaří :D
Pokud ten obsah u tebe stojí za pendrek, tak ho nekonzumuješ ani v HD a ani v SD a tudíž je zbytečné to celé řešit. Tady je ale spíš řeč o těch lidech, kteří obsah konzumují (což je většina národa, alespoň soudě dle sledovanosti) a pak je s podivem, že místo kvality HD dávají dobrovolně přednost SD mazanicím jenom proto, že tím ušetří pár stovek měsíčně. Nebo možná mají jiný důvod proč HD ne a SD mazanice ano, těžko tomu ale porozumět...
Nepochybně existuje část populace, která zastydla když ne v předminulém, tak aspoň v minulém století a stále chodí pro vodu ke studni, pere na valše v neckách a telefonní hovory si nechá spojovat na poště. Ale procentuálně (nebo spíš v promile) to nebude nijak zásadní oproti zbytku národa, který jde s dobou a přece jenom už má vodovod, automatickou pračku a telefonuje přes mobil.
Že je zde velká skupina lidí v důchodovém věku, to se jako argument brát samozřejmě dá. Ale že se rozšiřuje, to už nikoliv, protože ono rozšíření je možné pouze o tu populaci, která je v produktivním věku a u ní už lze reálně předpokládat, že jde s dobou, tj. jak satelitní, tak kabelová či internetová TV pro ni není problém.
Jestli ty sám nerozlišuješ mezi HD a SD a je ti to fuk, samozřejmě tvoje věc. Ale běžný člověk, který má doma nejrozšířenější velikost TV, což je aktuálně 50", jistě pozná rozdíl v kvalitě mezi ČT z DVB-T2 v HD a mezi ostatními programy v DVB-T2, které jsou pouze SD mazanicí.
Jinak kdybych řešil problémy kolem vody, tak je jistě nebudu řešit od rána do večera každý den, abych si nenašel čas se podívat na TV.
Je právě otázkou, nakolik se těm číslům dá věřit, když terestrika je jediná platforma, kde žádné hodnověrné údaje neexistují, protože operátoři nemají s diváky uzavřené smlouvy a tedy i počet diváků je pouhá spekulace nebo max. nějaké průzkumy dělané na zakázku. Navíc prakticky každý, kdo má dneska pevné připojení k internetu, tak dostane od svého poskytovatele i nějakou minimální TV nabídku a není tedy odkázaný jenom na SD mazanice v terestrice.
V r. 2002 rozšiřovali v obci, kde jsem měl chatu, vodovod. Když jsem zjistil, kolik zaplatím za vodoměr a příslušný HW, (30m potrubí 1,5 m hluboko, vodoměrná šachta) a kolik bych platil za vodné, nechal jsem si raději vyvrtat studnu (30m, pramen o vydatnosti 0,8 l/s, kojenecká voda). V celé obci jsem byl za blbce - než přišlo léto a obecní zdroje zvládaly požadavky na odběr ze slabých 30%, takže dvě třetiny obce byly na suchu a já jsem si spokojeně kropil trávník při ceně 3 Kč za kubík. (domácí vodárna, ve vrtu 1 kW Nautila, za hodinu běhu vytáhla 3 kubíky.) Kolem chodili naštvaní spoluobčané, kteří museli přes noc chytat vodu do kbelíků, nebo žebrat u těch, co měli studny a starosta mne pokorně žádal, abych neprovokoval, když ostatní trpí. Jo, když chceš něco kvalitního a levného, musíš si to udělat sám a když to neumíš, máš smůlu! Jenže stádní pud a propaganda ( zaručená kvalita, bez starostí s vybavením pro domácí odběr, vody je dost...) jsou mocní čarodějové. A prozření pak bývá bolestivé.
nitruhir:
Voda ze studny, čerpaná domácí vodárnou, vyjde cenově na cca 2% toho, co zaplatíš za vodné. Automatické pračce je úplně jedno, odkud ta voda teče. A mobil mám opravdu jen na telefonování a SMS. Můj syn si nechal na zahradě vyvrtat studnu, na obecní vodovod napojil jen jeden kohoutek v kuchyni, ze kterého platí vodné a stočné, (cca 5 kubíků ročně) a zbytek domu napájí ze studny, s domácí vodárnou, kde ho stojí elektřina pro čerpadlo max. 3 Kč za kubík. Kolik myslíš, že takto ušetří, když si ze studny napouští bazén a zavlažuje trávník a záhonky?
Asiofil:
Udělal jsem to stejně. Ale odnaučit ,,chytrou" TV, aby se pořád nesnažila připojit na internet a při tom nemrvila uživatelské nastavení nebylo zrovna jednoduché. (Naštěstí jsou všechny wifiny, které jsou v dosahu, zaheslované.) Takže debilbedně konečně došlo, že bude papat jen signál z pokojové antény a DVD přehrávače a že bude hezky poslouchat, co jí, prostřednictvím ovladače, nařídím a na veškeré vlastní aktivity zapomene.
22. 6. 2024, 12:47 editováno autorem komentáře
Když už píšeš A, napiš i B. Studna fajn, ale platíš za rozbory vody, občas se ta studna musí vyčistit, když je všude málo vody, tak ti státní orgány klidně můžou zakázat i to napouštění bazénu a hlavně nemáš vůbec žádnou jistotu, že ta voda ze studny nezmizí třeba proto, že někdo o kus dál udělal podobné vrty a vodu ti sebral. U obecního vodovodu navíc vesměs dostává obec dotaci na vybudování, a i případný nedostatek vody se řeší třeba přivaděčem odjinud, což u tvé studny, která vyschne, nevyřešíš vůbec nijak.
Kvalita antény má jen dvě podstatná kritéria a sice frekvenční pásmo a zisk, směrovost už je jen taková třešnička na dortu. Výhodou těch aktivních pokojových je vícenásobný systém, takže jsou, pokud jde o frekvenční pásmo, dost univerzální. Zisk se dohání zesilovačem a případné přebuzení lze řešit, u některých typů, jeho nastavením pomocí knoflíku. A hlavně nemusíte řešit případné spory s majitelem objektu, dlouhé svody a riziko poškození spotřebičů při bouřce.
Nedělej ze sebe neználka, že nevíš, kdo asi nejvíc profituje z terestriky. No samozřejmě držitelé licencí, tedy hlavně dva dominantní operátoři a nikoliv nějací zastánci kdesi na webu (nebo kde). A u těchto operátorů se točí miliardy, takže jejich zájem na terestriku je logicky enormní a mají také potřebu o její údajné výhodnosti přesvědčovat kde se dá. Hlavně proto, že rok 2031, kdy jim končí licence, se nezadržitelně blíží a business je zkrátka business.
Ve streamu v servisním PID pro HbbTV je pouze info, že je tato služba dostupná a TV se tak může přes červené (a někdy i modré) tlačítko přepnout na internetový HbbTV provoz. Ale nic jiného v tom PIDu není, ani nemá co by tam mohlo být.
Že ty nemáš 50 Kč měsíčně, to fakt není problém většiny národa, aby mělo smysl to nějak vážněji řešit. Lidi prokouří, propijí, utratí za auta, za dovolené, za mobilní telefony a spoustu dalších věcí takové sumy, že ta pajzka je naprosté nic.
Námraza na anténách je problém hlavně terestriky TV, protože antény jsou vesměs konstruovány tak, že se tomuto nelze vyhnout. Naopak antény pro internet ve všech pásmech námrazou obvykle netrpí, ani to většinou není technicky možné díky jejich konstrukci. Jedině směrové antény pro LTE ano, ale těch je jak šafránu. A antény pro net na páteřích mají obvykle i vyhřívání a nonstop servis, takže to je skutečně o level výš, než když někomu na baráku omrzne Colorka a on tam má v lednu šplhat kdesi po stožáru na střeše a shazovat led.
Satelit se dá dneska pořídit kolem 2 stovek měsíčně a v ceně je navíc i netová TV pro 5 další zařízení, takže rozhodně to není tak, že by satelit využíval pouze ten, kdo nemůže sáhnout po kabelu či IPTV. A samozřejmě i programová nabídka, např. fotbal PL, je u Skylinku k mání za pár peněz, balíček CANAL+ CANAL+ Action, CANAL+ Sport, CANAL+ Sport 2, DocuBox, FightBox, FilmBox Extra HD, FilmBox Family, FilmBox HD, FilmBox Premium HD, FilmBox Stars
+ 61 základních programů DIGITAL A11, Barrandov Krimi, BBC World News HD, Bloomberg Europe, CNN Prima NEWS HD, CS Mystery, ČT :D HD, ČT art HD, ČT Sport HD, ČT1 HD, ČT2 HD, ČT24 HD, Dvojka HD, Earthx TV, EuroNews, FilmBox HD, France 24, INPLUS, Jednotka HD, JOJ Family HD, Kino Barrandov, Markíza International, Mňam TV, MTV DE, Newsmax HD, Nickelodeon DE, Nova Action HD, Nova Cinema HD, Nova Fun HD, Nova Gold, Nova HD, Nova Lady, ÓČKO, ÓČKO BLACK HD, ÓČKO EXPRES HD, ÓČKO STAR, Paramount Network, Prima COOL HD, Prima HD, Prima KRIMI HD, Prima LOVE, Prima MAX HD, Prima Show, Prima STAR, Prima ZOOM HD, Retro, RTVS 24 HD, Senzi, Sky News International, Spektrum Home, Sport 1 DE, STORY4 HD, Šláger Muzika, Šláger Originál, TA3 HD, Televize Seznam, Travelxp, TV Barrandov HD, TV Lux HD, TV Noe, TV8 HD
je dlouhodobě k mání za cenu 2390 Kč na rok. Pokud mám druhou TV se SAT, tak díky kartě NEXT jenom doplatím 1428 ročně (totéž lze i na třetí TV) a pochopitelně pořád je i možnost dalších 5 TV přes net. Tady není co řešit a terestrika to má dávno za sebou, ta už může konkurovat jedině u programů ČT v HD, jinak mrtvola navěky.
Kam se má TV u HbbTV připojit, to zjistí dle servisního PIDu a co jako? Na co to má mít vliv v souvislosti s terestrikou, o které je řeč ohledně HD vs. SD? Nějak ses do toho zamotal a teď už jenom trollíš.
Svoje statistiky dle smyšlených průzkumů si dej za klobouk, protože jejich vypovídající hodnota je asi stejná, jako totéž o volebních výsledcích, kde se nakonec vždy ukáže, jaký to byl nesmysl, když se ukážou skutečně hodnověrná čísla po volbách.
A nic na tom nezmění ani tvoje nutkavá potřeba reagovat za každou cenu v každém vlákně jenom proto, aby o tobě ostatní diskutující věděli a ještě s blábolo-argumenty typu, jak HD nikdo nepotřebuje a SD je king a vrchol dokonalosti (nebo co to tady za žvásty furt vypisuješ, ani už nemám náladu to celé číst).
Pamětník:
Když máš na tři TV vysílače, (Žižkov, Cukrák, Ďáblice) přímou dohlednost a vzdálenost max 25 km (Cukrák), tak pokojovka bohatě postačí. A když ji dám k severnímu oknu, chytnu i Ještěd a Bukovou horu. A pokud jde o sport; v krámu, když jsem byl pro rohlíky, jsem zaslechl cosi o tom, že bylo MS v hokeji a údajně jsme vyhráli i skleněné zlaté medaile. (to jediné mne trochu zaujalo). A prý má být v Paříži letos olympiáda.
24. 6. 2024, 09:53 editováno autorem komentáře
ADD studna:
Pro soukromé domácí použití nejsou rozbory vody povinné a u 30 m hlubokého vrtu , do kterého se povrchová voda nemá šanci dostat, ani nutné. Kvalita vody v obecních vodovodech, zejména ta chuťová, je kapitola sama pro sebe a pokud jde o to vysychání, tak moje studna dávala svých 0,7 l/s i v době, kdy obecní vodovod byl tak podzásobený, že ve dvou třetinách obce byly kohoutky suché. A čistit studnu, postavenou profesionálně, (Vrt je vodotěsně vypažen a nad vodonosnou částí utemován jílem a navíc ve skále), opravdu není nutné. Bohatě stačí, když jednou za tři až pět let necháš vodu téci z několika kohoutků, tak aby odtok byl vyšší, než přítok z pramene, voda klesne až k úrovni sání Nautily, kterou to nijak neohrozí. Čerpací výkon je 1 l/s, přítok 0,7 l/s takže po vyčerpání rezervy, (sloupec vody ve vrtu je 8 m vysoký), začne jen přisávat vzduch, jenže tím se zbytek vody zvíří a usazeniny se odčerpají, čímž je případný problém vyřešen.
Nitruhir:
Stačí umět logicky uvažovat a mít technické vzdělání. A také si vážit peněz. Takže: 1/ odmítám utrácet za něco, co nutně nepotřebuji. 2/ když mám, (a to mám vždy) na výběr z více alternativ, volím vždy tu, která je pro mne nejvýhodnější, bez ohledu na to, co dělají ostatní. (když se půjdou všichni utopit, tak jim budu maximálně z pohodlí domova fandit, ale nikdy se k nim nepřidám). 3/ odmítám vyhazovat fungující věci jen proto, že mi slouží o pár let déle, než ostatním. Postrádám totiž vlastnost, zvanou stádní pud. Takže mám 11 let starý NB s win 7, (a původní baterií!), které jsem upravil tak, aby nemohly na internet, (V lite) a pro komunikaci s vnějškem mám Ubuntu.
Pod w7 mi v pohodě jedou jednorázově a na ,,věčné časy" zaplacené aplikace; dnes bych za Eagle Professional plati ročně několik desítek tisíc, jenže verzi 4.16 r2, kterou mi, dnes už neexistující firma, u níž jsem pracoval, koupila, mám stále a zadarmo. Mobil- Véčko bez O. S. potřebuji ho jen natelefonování a SMS a za rok mne důchodcovská předplacenka vyjde na max. 300 Kč.