Až po roce 2021 by se podle ministerstva průmyslu a obchodu mělo v České republice začít s přechodem na novější typ zemského digitálního televizního vysílání ve standardu DVB-T2. Ministerstvo to uvedlo v odpovědi na otázky pracovní skupiny v rámci Radio Spectrum Policy Group (RSPG), což je poradní orgán Evropské komise. Právě v roce 2021, resp. 2022, končí kmitočtové příděly pro stávající celoplošné multiplexy DVB-T. Doposud se ale předpokládalo, že DVB-T2 odstartuje výrazně dříve a po několik let budou oba standardy fungovat vedle sebe. S tím počítá i ministerstvo průmyslu a obchodu, ale samotný začátek procesu datuje právě za rok 2021. Co na to říkají zástupci relevantních subjektů na trhu?
Marcel Procházka
ředitel pro regulace a strategii Českých Radiokomunikací
České Radiokomunikace (ČRa) souhlasí s vyjádřením ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) o důležitosti terestrického vysílání, které využívá nadpoloviční většina českých domácností.
ČRa, stejně jako MPO, preferuje řízený přechod ze stávajícího standardu DVB-T na DVB-T2, tak aby občané měli několik let volbu mezi stávající a novou technologií a nemuseli v krátkodobém horizontu po dokončeném přechodu z analogového vysílání investovat do nových přijímacích technologií pro zachování bezplatného televizního příjmu.
ČRa vítají stanovisko MPO ohledně důležitosti přípravy plánu migrace na DVB-T2, který by měl zajistit hladký přechod na tento nástupnický standard. Pro úspěšnou migraci, bez překotných změn a minimálním negativním dopadem na diváky, je nutná koordinace celého procesu ze strany příslušného státního orgánu, kterým je v tomto případě MPO. ČRa souhlasí s tím, že MPO by mělo být tím úřadem, který ve spolupráci s dotčenými subjekty bude migraci na DVB-T2 plánovat a koordinovat. ČRa jsou připraveny aktivně se podílet na přípravě a realizaci migračních plánů a využít dlouhodobé znalosti a zkušenosti z obdobných projektů v ČR a zahraničí.
ČRa souhlasí s názorem MPO, že stávající DVB-T sítě by neměly být vypnuty před rokem 2021. ČRa dlouhodobě prosazují včasné zahájení provozu nových DVB-T2 sítí, optimálně v roce 2015, které by tak umožnily střednědobý souběh provozu stávajících a nových sítí a zajistily tak hladkou migraci diváků na DVB-T2 prostřednictvím přirozené obměny TV přijímačů a set-top-boxů.
ČRa dlouhodobě prosazují včasné nasazení nástupnického standardu DVB-T2, který prostřednictvím vyšší kapacity sítí a nových kompresních kodeků dovolí vysílat v HD případně UHD rozlišení, umožní propojit TV s internetem, zajistí mobilní příjem a optimalizuje potřebné frekvenční spektrum. ČRa jsou připraveny aktivně se podílet na rozvoji terestrického vysílání prostřednictvím migrace na DVB-T2 a využít své rozsáhlé zkušenosti a finanční stabilitu, které jsou pro tak náročný proces zásadní.
Martin Roztočil
manažer Digital Broadcasting (multiplex 4) a Progress Digital (Regionální síť 7)
Reakce Ministerstva průmyslu a obchodu na dotazy pracovní skupiny v rámci Radio Spectrum Policy Group (RSPG) je obecně v souladu s našimi současnými názory na budoucnost zemského televizního vysílání v České republice, které jsme dosud prezentovali v rámci pracovní skupiny ČTÚ. Jsme připraveni spolupracovat jak s MPO, tak ČTÚ na přípravě dalšího postupu, ve kterém veškeré změny spojené s přechodem na digitální standard DVB-T2 budou podporovat další rozvoj DTT u nás…
Petr Formánek
jednatel Prague Digital TV (pražská Regionální síť 4)
Zveřejněné stanovisko Ministerstva průmyslu a obchodu deklaruje rozumný přístup státu k pozemnímu digitálnímu televiznímu vysílání v České republice. Shodné názory zazněly před nedávnem na konferenci Milníky digitální televize 2014, k nimž se připojila i naše společnost. Standard DVB-T je výrazně penetrován v domácnostech a není rozhodně nijak zastaralý, aby musel po cca pěti letech provozu být postupně nahrazován novým standardem. Technický i legislativní rámec standardu DVB-T umožňuje operátorům i provozovatelům nabídnout divákům jak kvalitu, tak i kvantitu vysílaných programů.
Ivo Brabec
provozovatel Regionálních sítí 1 a 3
Přiznám se, že jsem s touto variantou počítal. Stejně jak se oddalovala digitalizace, tak se dalo počítat s tím, že nebudeme připraveni na přechod DVB-T2 v tomto termínu. Já sám jsem si kupoval nový televizor na začátku tohoto roku a při výběru jsem dal přednost dvojitému tuneru (DVB-T a DVB-S) před dvojkou. Nebezpečí pro ukončení činnosti regionální sítě vidím jinde než v přechodu na DVB-T2. Jsou to velcí hráči na trhu, jenž nectí pravidel slušného podnikání a klientům regionální sítě nabízí pozice v multiplexech za nestandardních podmínek (šest měsíců zdarma nebo pouze za poplatek rovnající se částce ročního poplatku za oprávnění atp.).
Marek Singer
generální ředitel FTV Prima
S ČTÚ jsme v této věci dlouhodobě v kontaktu a průběžně monitorujeme situaci. Co se týče samotného přechodu, v tuto chvíli nepreferujeme žádný konkrétní termín. Zahájení vysílání ve standardu DVB-T2 bychom však rozhodně uvítali dříve než v roce 2021.
Josef Uher
technický ředitel skupiny Nova
Souhlasíme, že přechod na DVB-T2 by měl být dobrovolný, aby nezatěžoval naše diváky. Přechod po roce 2021 považujeme za smysluplný, protože odráží reálnou připravenost českých domácností.