Názor k článku Co přinese digitalizace českým rádiím? od Karel Mikuláštík - Ahoj, 1-4: Díky za doplnění, v rámci udržení rozumné...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 7. 1. 2009 12:29

    Karel Mikuláštík
    Ahoj,

    1-4: Díky za doplnění, v rámci udržení rozumné délky článku se samozřejmě dopouštím určité míry zjednodušení.

    5. Stereofonní vysílání v pásmu FM používá tzv. systém s pilotním kmitočtem. Základní FM modulace je uplatňována na součtový signál L+R, rozdílový signál L-R je modulován AM modulací s potlačenou nosnou (DSB) na 38 kHz (posun vůči nosné FM) (potlačená AM -> spektrální a energetické důvody). Aby mohla být nosná 38 kHz obnovena, vysílá se pilotní kmitočet 19 kHz, který se získá dělením 38 kHz a zároveň indikuje přítomnost sterea. Celkový signál v časové oblasti skutečně obsahuje střídavě složky levého a pravého kanálu. Hovoří se proto o kmitočtově časovém multiplexu. Přijímače tak mohou jednak provést korektní demodulaci jak FM tak DSB a poté maticově získat L a R zvukové signály, nebo mohou prostě přepínat celý signál tu do levého, tu do pravého kanálu. Druhá možnost je nepoměrně snažší(levnější), takže je jasné, že ji používá většina přijímačů. Na výstupu stereo demodulátoru tak jsou diskrétní vzorky signálu L a P, které po průchodu dolnofrekvenční propustí dají opět analogový signál v každém audio kanále. V nuceném MONO režimu je tudíž k dispozici silnější nf signál, takže i výsledný šum je menší.
    Analogický k tvému tvrzení by se dalo napsat: Digitální vysílání v technicky přesném termínu přenáší nuly a jedničky ;).

    6. Normy jsou určitě inspirací, ale pokud budu chtít být velmi přesný, budu muset na každý systém napsat článek o několika desítkách stránek, což asi bude chtít číst jen málokdo.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).