Nekolik pripominek k tomuto i budoucim clankum:\
1) Pro SV/FM pasmo se pouziva nejen DRM (ETSI), ale i HD-Radio (ac se nam to libit nemusi, tak HD-Radio stanic a prijimacu je daleko vice nez DRM, v teto norme se vysila predevsim v USA/CAN, tato norma patri mezi uzkopasmove systemy, pro SV je urcen 500-1720kHz po 10kHz krocich...v EU je na SV 9kHz, jeden z duvodu proc se v EU moc nerozsiruje, bohuzel HD-Radio neni urceno pro DV a KV).
2) V tabulce uvadite sirokopasmovy system T-DAB a hned za nim T-DAB+, prosim neplest si to. Existuje jen jedna PRENOSOVA norma T-DAB jejiz vyvoj zaplatila EU v ramci projektu Eureka-147. Nadstavby nad T-DAB (content, zpusob prenosu contentu) je T-DAB+ a DMB, pripadne vsechny 3 normy v jednom MUXu: http://www.ok1mjo.com/all/ostatni/t-dab_dvb-t_drm/t-dab/protokol_T-DAB.png
Technicky presnejsi by bylo treba uvadet jen normu T-DAB.
Je to podobne jako kdyz by se uvadelo, ze na uzemi CZE se vysila dvema normama DVB-T a to DVB-T/MPEG2 (MUX1-3) a DVB-T/MPEG4 (MUX4) i kdyz prenosovka je jen jedna ... DVB-T.
3) Do Vasi tabulky schazi jeste dalsi dva sirokopasmove systemy pouzivane v USA a JAP.
4) Bylo by vhodne, aby jste uvadel presneji kompresni metody T-DAB/DRM.
Nejsou to MPEG2 a AAC, ale MPEG2 a MPEG4-ACC+v2.
5) Analogove FM vysilani je v technicky presnem terminu ve skutecnosti monofonni.
Princip sterea v FM je ten, ze se velice rychle prepina (vysila) mezi levym a pravym kanalem rychlosti 38000x za sekundu, takze dojde k "osaleni" mozku posluchace a vysledny dojem dela stereo s mensim "kvantizacnim" (prepinacim) sumem.
6) Do budoucnosti by bylo vhodne presneji popsat dostupne normy v EU (ano i v SV pasmu lze zachytit US stanice pri DX prijimu), sirky pasma, modulacni metody atd.. .
Ano, to je presne. Ale to o tom prepinani je take pravda. Signal po demodulaci FM skutecne obsahuje v urcitych momentech nastridacku primo signal leveho a praveho kanalu a taky se toho vyuziva.
Ahoj Pave.
Pisi to tak, aby to to bylo i pro laiky.
Slo mi o to, aby pochopili, ze se nevysilaji soucasne dva kanaly zvlast, jako u PAL/SECAM stereo (5.5/5.75 x 6.5/6.25MHz).
Chtěl bych se zeptat jak by se to prakticky řešilo? Mohl bych dál používat k digi příjmu rádia současnou hifi soustavu nebo existuje něco jako rádiový set-top-box? Díky za odpověď
Tímto "jen" přepínáním 38000x za sekundu by i laik poznal, že doma neposlouchá stereo. Princip je složitější a nedá se jen tak zjednodušit. Jde o maticové kódování signálu, pracuje se z rúznými úrovněmi signálu a pak v přijímači se provede rekonstrukce mono přenášeného signálu opět do stereo verzi.
Jak tu čtu příspěvky,tak žasnu,jak jsou diskutující informováni digitalizací rádií.
Samotný článek je též dobrý.
Už nějak zaostávám ve vývoji.http://old.radio.misto.cz/ .Už bych měl asi vyměnit radiopřijímač TESLA Máj(1955)-ještě je funkční a přenosný radiopřijímač TESLA Mír(1961).Ten už nehraje.
Já se jen divím,odkud máte tolik inspirací.Tohle nemá chybu.Na tento tranzistorák si velmi dobře vzpomínám,klasická výroba bývalého SSSR.Hodně se používal v zaměstnání.A když vidím,že jsou lidé,kteří ho zmodernizuji,to lahodí srdíčku...
To je krása.Je vidět,že to je Váš velký koníček,řekl bych kůň.
Pamatuji dobu,kdy doopravdy převládly tranzistory a táta ještě dokupoval do starého rádia všelijaké "lampy".Závěrečná výroba byla v Polsku pro RVHP.Možná kdybych se podíval,tak bych něco ještě našel...
Dobrý den chci se zeptat na na jaké čisle se dá chytit digitalní radia z Hore Bogenu ? Ja doufam že i únás se to zozjede i digitaní radia čau Jarda Eret z Habartova
Já dosud žil v domění, že se vysílá mono, a nahoru nad slyšitelný zvuk je namodulovaný rozdílový signál. (Ještě výš je pak modulován další subkanál s RDS pípáním.)
Ten Uniwave vypadá opravdu velice pěkně. Ale ta přišroubovaná prkýnka vruty s tím trafem a těmi součástkami - no nevím nevím, zda je to zrovna vhod o obýváku :-)))
minuly tyden jsem zakoupil prenosne dab radio/pure/,bydlim v londyne,zde se da zhruba naladit pres tricet stanic,nedokazu si uz predstavit vyjit z baraku ven bez prehravace,sorry ipode,ale jdes do supliku.
Signál po frekvenční demodulaci lze vzhledem k uvedené definici popsat matematickým výrazem (L+R) + (L-R)cos ωt, kde ω = 2πf (frekvence nosné f = 38 kHz). Takže v kladné amplitudě (cos ωt = 1) je výraz roven 2L, v záporné (cos ωt = -1) je roven 2R.
Již pár měsíců nazad přijímám T-DAB z německého Hoher Bogenu. Hraje mi to tu bezvadně, dokonce i na pouhou klasickou teleskopku radiopřijímače. Bohužel se musím spokojit jen s německým vysíláním. Mám naladěno 8 stanic - BR 4 Klassik, Bayern Plus, BR Verkehr, on 3 radio, Radio Galaxy, Rock Antenne, B5 plus, Bayern 2 Plus.
Kdo je min. v dosahu Hoher Bogenu v JZ a Z Čechách, tak by mu to mělo jít naladit. Už by se měli ti naši úředníci konečně rozhoupat !!!
1-4: Díky za doplnění, v rámci udržení rozumné délky článku se samozřejmě dopouštím určité míry zjednodušení.
5. Stereofonní vysílání v pásmu FM používá tzv. systém s pilotním kmitočtem. Základní FM modulace je uplatňována na součtový signál L+R, rozdílový signál L-R je modulován AM modulací s potlačenou nosnou (DSB) na 38 kHz (posun vůči nosné FM) (potlačená AM -> spektrální a energetické důvody). Aby mohla být nosná 38 kHz obnovena, vysílá se pilotní kmitočet 19 kHz, který se získá dělením 38 kHz a zároveň indikuje přítomnost sterea. Celkový signál v časové oblasti skutečně obsahuje střídavě složky levého a pravého kanálu. Hovoří se proto o kmitočtově časovém multiplexu. Přijímače tak mohou jednak provést korektní demodulaci jak FM tak DSB a poté maticově získat L a R zvukové signály, nebo mohou prostě přepínat celý signál tu do levého, tu do pravého kanálu. Druhá možnost je nepoměrně snažší(levnější), takže je jasné, že ji používá většina přijímačů. Na výstupu stereo demodulátoru tak jsou diskrétní vzorky signálu L a P, které po průchodu dolnofrekvenční propustí dají opět analogový signál v každém audio kanále. V nuceném MONO režimu je tudíž k dispozici silnější nf signál, takže i výsledný šum je menší.
Analogický k tvému tvrzení by se dalo napsat: Digitální vysílání v technicky přesném termínu přenáší nuly a jedničky ;).
6. Normy jsou určitě inspirací, ale pokud budu chtít být velmi přesný, budu muset na každý systém napsat článek o několika desítkách stránek, což asi bude chtít číst jen málokdo.
Základní FM modulace je uplatňována na součtový signál L+R, rozdílový signál L-R je modulován AM modulací s potlačenou nosnou (DSB) na 38 kHz (posun vůči nosné FM) (potlačená AM -> spektrální a energetické důvody).
Výše uvedená formulace není správná, podle ní by byla signálem L+R frekvenčně modulována hlavní nosná a signálem L-R amplitudově modulována vedlejší nosná s odstupem 38 kHz (+ nebo -?). Správná formulace namísto uvedeného textu má být: : Modulační signál pro FM se skládá ze součtového signálu L+R a rozdílového signálu L-R, namodulovaného pomocí AM (DSB) na 38 kHz (s potlačenou nosnou - spektrální a energetické důvody).