Povazovat neco zeleza a na nem databazovy program u eBay za nejakou pridanou hodnotu, je pro me ponekud komicke. Zvlaste u eBay se o obsah staraji surfari, kteri do databazi zapisuji popisy prodejnich artiklu, plus ti, co na ne reaguji.
eBay je jen centralizovany aukcni mamut, ktery mel dostatek investic na to, aby prorazil drahou reklamou, plus neco stesti, protoze na nej chodilo jeden cas porad vic lidi, takze ti ostatni poctem transkaci zaostavali (coz opet prokazuje absurdnost centralizace, ktera hlavne omezuje vyber). Ti ostatni pouzivaji (typove) zcela stejny HW/SW. Jedine, cim se eBay muze vykazat, je suma podilu, ktere bere z nabidek, a objem reklamy na ni umisteny.
O sluzbach poskytovanych prodejci zrejme nic nevim. Jakou sluzbu dostanu pri koupi cedecka nebo svetru? O cem vim, je, ze prodejce na nektere zbozi potrvdi zaruku danou vyrobcem (nikoli prodejcem, pokud prodejce neni vyrobcem), a preda kupujicimu seznam spratelenych servisu.
Na male a stredni vyrobce klidne nemyslete dal. Oni ale na soucasnem tristne centralizovanem Inetu jsou v situaci, v jake jsou, i kdyz na ne nemyslite.
Axiom, ze by v jogurtech mel byt nejaky "skutecny byznys", zatimco v hard discich nikoli, se vymyka mym mentalnim kapacitam.
A lokalni jogurt si kupuju v lokalitach, kde zrovna jsem (pozadavku na jejich prevazeni a zasvinovani prostredi bych se nikdy nedopustil - bohuzel, to treba u procesoru nejde, ale to neznamena, ze by to tak muselo byt u vseho).
Brante preprodejovecke prostredniky jak libo, ale vyvoj s podporou Inetu se bude ubirat jinymi cestami. Jedna z prvnich oblasti, ktera anihiluje, jsou preprodejci cedecek apod. A jakmile nastoupi site peer-to-peer tak, jak je popisuju v clanku, ceka stejny osud preprodejce obrovskeho mnozstvi hmotnych (elektronicky nereplikovatelnych) artiklu.
Vite, co? Misto dohadovani se z hodne rozdilnych pozic, pockejme na rok treba 2005...a uvidime to na vlastni oci, OK?