Neco podobného používá(la) rozvědka/mv, tam se to kopírovalo přes dva USB flash disky.
https://www.iczgroup.com/wp-content/uploads/2017/08/ICZ_PL_SEC_AirGap02_EN_1610_PRINT_02.pdf
S.ICZ a. s., dceřiná společnost ICZ a.s., je prověřena Národním bezpečnostním úřadem ČR (NBÚ) pro styk s utajovanými informacemi do stupně utajení PŘÍSNĚ TAJNÉ včetně.
Předtím existovalo něco staršího, ale podobného.
Dokonce to má svůj web: airgap.cz a kdo hledá tak, přes různé smlouvy etc. najde víc informaci, kde je to nasazené včetně prezentací těch utajovaných IS.
A narozdíl od zařízení v článku to asi i funguje. To, co tam popisuje je hardwarový port knock. Ne airgap.
Když jsem si, kdysi dávno, v době, kdy začínaly W7, kupoval notebook, nechtěl jsem, aby se mi do něj kdokoli, včetně Mrkvosoftu dostal. Vyřešil jsem to úpravou O. S. (v Lite), kdy jsem odstranil všechny části SW, které umožňovaly kontakt s internetem, t. j. ovladače síťové karty, Bluetoooth, dále IE a e-mailového klienta a aktivaci provedl zásahem do Sytem 32. V7 mi jedou svižně a bez problémů dodnes a k plné spokojenosti, stejně, jako různé, tehdy ještě jednorázově placené aplikace. (Eagle 5, Photoshop 6 CS, Adobe Audition 2 a další). Na lezení na net jsem si nainstaloval jako dualboot ubuntu a jsem v pohodě. Nikdo mi do počítadla nenutil Shit 10, nikdy jsem neměl problém s nějakými nefunčnostmi a hlavně nikdo mi v počítadle neslídí a nekrade data. Takže souhlas; jediné, co je nezbouratelné je HW bariéra.
Problematiku bezpečnosti kryptoměn moc neznám, ale dovedu si představit jako výborné řešení pro aktivaci záložního připojení záložního serveru, do kterého budu zálohy posílat datovou diodou.
Ale pokud pracuju na desktopu, tak pomocí přepínače KVM, k kterému připojím USB disk mám stejnou funkcionalitu za cenu pár stovek. (Ten disk nemountuju ani neformátuju, data kopíruju pomocí dd).
Sám řeším něco ještě trošku komplikovaněšího, totiž jak uchránit OTP klíč, kterým jsou zašifrována citlivá data uživatelů v eshopu. Šifrovací páska musí být stále dostupná, ale jen pro svého vlastníka.
Tak posíláme veškeré požadavky na šifrovaná data s autentizačním tokenem datovou diodou na cryptoserver, který po ověření požadavku vrátí dešifrovaná data a pošle je druhou datovou diodou zpět.