Názory k článku Co nabízí nová e-Sbírka a jak se s ní pracuje?

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 8. 1. 2024 9:18

    Danny

    Legracni je zduvodneni toho, proc novy projekt nespustili rovnou pod gov.cz...

    „Start e-Sbírky na doméně gov.cz by znamenal konfigurační vícepráci s dopadem do samotného kódu,“ napsal serveru iROZHLAS.cz Ondřej Krátoška z odboru komunikace ministerstva vnitra.

  • 8. 1. 2024 11:07

    Thalarctos

    Presne to same me napadlo, rikam si to je ale bordel na koleckach proc to rovnou nespusti na e-sbirka.gov.cz. Kazdy si hraje na svem pisecku.

  • 9. 1. 2024 10:55

    Danny

    Legracni (ironicky) je to zadratovani base URL do kodu webove aplikace, pro to neni zadny duvod, to je obycejna prasarna - a ze jich tam je vic ukazuje i vedlejsi clanek. Subdomeny se tam rozhodne nepouzivaji, coz si muze kazdy snadno overit... a vygenerovani serveroveho certifikatu spolu s dalsim virtualhostem pro jinou domenu (dle hlavicek pouzivaji nginx) opravdu neni narocny ukon, to i linuxak na urovni juniora zvladne za par minut. To opravdu neni zadna cerna magie.

  • 9. 1. 2024 13:13

    Danny

    A co brani to mit soubezne a menit to postupne? Aha, nic. A pokud to neni schopno bezet tak, ze se paralelne pouziva e-sbirka.cz i e-sbirka.gov.cz, pak to zprasene proste je. Mimoto i u tech API volani by to melo byt reseno jako konfiguracni volba (base url) a ne ze to nekdo matla natvrdo do kodu.

    A s tou obhajobou pres zadavacky - to se pak nedivte, ze Cesko je takovy bananistan, kde se och**je vsechno, co neni nekde exaktne kodifikovane tak, aby se na tom i v budoucnu dalo vytriskat spousta penez s vymluvou, ze zadavacka to prece jasne nedefinuje. Vzpomente si na tyhle reci, az se zas jinde bude mluvit o predrazenych zakazkach pro stat.

    Ze to nejsou schopni provozovat na IPv6 je v tomhle uz jen malickost. Na to mame uz leta platne narizeni vlady - opravdu to je nutne este extra potreba psat do zadavacek? Nechcete tam priste prepisovat rovnou cele zakony? ;-) Cim vic byrokracie - tim lip, ze?

  • 8. 1. 2024 19:27

    bez prezdivky ...

    Protoze Asseco ... univerzalni a 100% pravdiva odpoved.

    Zmenila se treba adresa nekterych rejstriku. Co myslite, vydaji na to pro sve vytvory patche? Zapomente, kazdy zakaznik si to musi zmenit sam. Tedy tam kde to jde. Maji to i zadratovane na ruznych mistech, a tam to zmenit proste nemuzete, takze si treba 1/2 roku pockate, az bude nadavat dost dalsich zakazniku.

    Pripadne jeste alternativne muzete tedy provadet nejaky ten reverzengeniring ... a vyresit to timhle zpusobem ...

  • 9. 1. 2024 13:47

    Uncaught ReferenceError:

    vidíš to moc technicky. Je to státní zakázka, tj. vše je potřeba nacenit dlouho dopředu a dodat v termínu ideálně jako celek (či dva celky jak tady). Těžko si lze představit, že budou existovat dvě domény, které budou dávat "právně závazné" verze zákonů, co když v nich bude konflikt? Co když jedna nepoběží a bude fungovat druhá? Tyhle drobnosti pak musí řešit legislativa k tomu a to prostě neuděláš za týden. Stejně tak u celého webu zpravidla proběhly testy, kontrola a po změně domény to prostě musíš udělat znovu, to jsou ty vícenáklady.

    Já tě chápu, také mi vadí jak to funguje, ale těžko lze pak kritizkovat každý projekt, když je špatně celý systém, pro stát se dělá prostě na p**u. Vypíšou nějaký tendr s obecnými informace, přihlásíš se do něj, dostaneš několik tisíc stránek dokumentací a máš za měsíc to celé nacenit a dodat za dva roky. Prakticky se do toho nikdy nedostane nový dodavatel, protože bez hotových částí a znalosti, jak fungují externí systémy se tím neprobojuješ, z toho pak vznikají ty obrovské částky. Máš pokuty za pozdní dodání a za chyby, když tě stát osloví dva měsíce před spuštěním, že chce změnit doménu, na ruku mu nepůjdeš, to je past na tebe.

    Stejně tak je pro stát strašný opruz postupovat iterativně a něco ladit, vše musí být jasné dopředu a ideálně, když s tím v průběhu úřadeníky neobtěžuješ (čerpám ze zkušeností z jednotek zákazek pro MPO nebo ČSÚ). Pak ty UI aplikací vypadají jak vypadají, on to nikdo nechce řešit a mít dopředu zpracované persony, use case, výzkumy je sci-fi.

    s ipv6 to je stejné, do smlouvy a požadavků se to nedostane, nařízení vlády platí, pro ty, kteřé tendr vypisují, ti to ignorují, neplatí ale už pro dodavatele, když potřebuješ od státu nějakou ipv6 přidělit a naroutovat, chce po tobě prokázat, že ipv6 máš řešit a je v dokumentaci, prostor pro vlastní aktivnost tady není. Nikdo to po zadavatelech nevymáhá, protože nad ministerstvem už nikdo není, teď nově by to mohl řešit Bartoš. Smutná realita, ale dokud stát sám nebude ipv6 vyžadovat, nikdo mu to nebude jen tak dodávat, zejména, když tomu sám brání a ani běžní státní dodavatele ani ipv6 ještě neznají a museli by se to naučit (to je také smutné).

  • 9. 1. 2024 9:54

    Uncaught ReferenceError:

    proč je to legrační?

    Samotná doména byla v zadávacím řízením přímo požadována, bohužel. Její změna není přece jen konfigurace, ale musí se změnit ve všech doprovodných materiálech a textech, všech externích aplikacích atd. Jak to tak bývá ve státní správě, nic není automatizované a vše se ručně přepisuje, kopíruje a distribuuje.

    Pokud je aplikace nějak vícesvázaná se samotnou doménu (správa DNS, generování subdomén, vydávání TLS certifikátu). Někdy prostě i jen jedna maličkost může znamenat, že ty náklady budou nemalé.

    Pokud v takovém případě dodavatel řekne, že změna domény jsou takové a takové náklady, těžko se s tím dá něco dělat, když se dopředu nepožadovalo, že je doména měnitelná a řeklo se, že má být ta a ta.

  • 9. 1. 2024 12:31

    Uncaught ReferenceError:

    Rozhodně nepoužívají subdomény? Jsi si opravdu jistý? Řekl bych, že se pleteš a to si může také každý ověřit, vždyť řada těch subdomén již existuje. V zadávačce je třeba editor.e-sbirka.cz, od 15. ledna bude spuštěno rest na api.e-sbirka.cz (aplikace ale již běží nyní), legislativci budou chodit na portal.e-sbirka.cz. Vše to jsou vesměs samostatné aplikace, které mají nějaké provázání a opravdu si dokážu představit, že změna domény není jen o změně v aplikaci, ale všechny externí prolinky vč. těch uvedených na doprovodných materiálech a souvisejících zakázkách se musí změnit.

    Stejně tak to může být s TLS, nemusí to být pouze o změně nginx, ale musí tomu nějaký proces předcházet a jak známe stát, ten proces je papírový a zahrnuje deset lidí.

    Práci Asseco znám a ty se zrovna o dodržování best practise nepřetrhnou.

    Ono je prasárna více věcí, ale dokud tyhle prasárny nebudou ukotveny v nějakém předpisu, podmínkách zadávačky, je to ryze subjektivní věc. Však i tady se dokážeme na některých zásadách neshodnout.

    Za mě problém je, že to takhle nechali a že tu doménu vlastně začali řešit až teď na podzim a ne v minulých 6 letech.

    Stejně tak na ty open data, jak o nich píše Ondra se nikdo, ale opravdu nikdo při testování nepodíval. Asseco ná to má asi šablonu, jak to dělat špatně. Stačí se podívat i do zadávací dokumentace, není to tam nikterak, ale nikterak rozepsané.

    Dokud tuhle věci se dopředu nedomluví, logicky vždy dodavatel zvolí tu nejjednodušší a nejlevnější cestu, ať už to je zadrátování domény (však ze změny má příjmy navíc nebo neudělání open dat). Proč třeba stát nepožadoval dodržení vlastních

  • 9. 1. 2024 15:13

    Uncaught ReferenceError:

    Máš pravdu, ve sbírce zákonů, kde jsem to v prosinci viděl, to je jako redakční poznámky a nikoliv obsah.

    Máš tady spousty doprovodných materiálů, školení, prezentací, které tu url obsahují. Kdyby si na to vzpomněli před rokem, budiž, když si na to vzpomenou na podzim, těžko lze tak rychle tu změnu udělat. To je legitimní důvod. Těžko házet vinu na dodavatele, že to má zadrátované, což je mimochodem možná jen parafráze úředníků, sami totiž tu url mají několik let ve všech svých interních materiálech zadrátovanou asi ještě možná víc.

    Ta url je tady totiž už od počátku. Tohle je dokument, který se mi před mnoha lety (cca 2015-2016) dostal do rukou k nacenění, https://www.mvcr.cz/soubor/priloha-c-1-mvcr-esel-1-navrh-architektury-3v0-verejne-pdf.aspx, koukám, že adresa pořád funguje. Třeba ipv6, vyžadují pouze, aby jednotlivé lokality v DC měli ipv6, už ale nechtějí, aby na nich běžela aplikace. Všechny technické věci jsou specifikovány dost vágně, ty open data tady ještě vůbec nejsou atd., hlavně že už ví přesné url. Tohle přitom vstup pro nacenění dodavatelům. Jeden z hlavných vstupů, neptej se ani kolikv stát zaplatil MS za tenhle dokument.

    Stát se tedy za posledních 10 let naprosto vykašlal na to změnit adresu e-sbirka.cz na něco smysplného a nechal tam původní pracovní verzi a tím jí legitimoval, pokud si po 6 letech realizací vzpomenou dva měsíce před ostrým spuštěním na změnu domény, je za mě naprosto v pořádku, že jim to jako dodavatel patřičně nacením (vč. např. nového testování) a nevezmu si na triko tuhle změnu.

  • 8. 1. 2024 12:59

    jkjk

    V té části "Právo Evropské unie" jsou koukám v souvislostech i odkazy na české předpisy, to je celkem užitečné (i když opět nic, co by v komerčních databázích nebylo). A jsou tam i stálá URL na jednotlivé sbírky/zákony/zně­ní/ustanovení, to se taky může hodit.

    Ale škoda té neaktuálnosti (jak už je v článku popsáno), zrovna na těch změnách k 1.1.2024 by si to člověk chtěl vyzkoušet (třeba na novelách zákona o daních z příjmů), ale má smůlu.

  • 9. 1. 2024 15:43

    Danny

    Pustit pricetne napsanou webovou aplikaci na dvou soubezne fungujicich URL proste nemuze byt zadny problem. V tom dokumentu se mimo jine ale take pise i o nepomlckove verzi second-level domeny... kterou uz v dobe vzniku toho dokumentu drzel jiny vlastnik. Kupodivu tenhle rozpor ve specifikaci problem neni, stejne jako uvazovana moznost to provozovat na dvou domenach soubezne. Tak proc to najednou je problem pustit treba na esbirka.gov.cz, kdyz esbirka.cz stat neziskal...? ;-)

  • 9. 1. 2024 14:24

    Danny

    Domena ale v legislative nikde zadratovana neni. A ke stejnemu rozporu mohlo dojit i v minulosti, kdy se sbirka zakonu publikovala v PDF na vnitru a soucasne tiskla knizne. V praxi stejne vetsina pravniku pracuje s nastroji, co to zpristupni stravitelnejsi formou (ASPI&spol). Proste neexistujici, presneji receno smysleny problem... A samozrejme je technicky nesmysl, ze by na webu provozovanem na dvou ruzne pojmenovanych virtualhostech byl rozdilny obsah - za predpokladu, ze by to dodavatel nejak bezbastlil.

    eSbirka je do znacne miry system zcela novy. A rozhodne vic jak asi 700 milionu, co stal neni malo penez na to, aby to bylo udelane poradne. Necrcali se s tim jen dva roky, ale mnohem dyl... a nebavime se o UI, ale o technickem podvozku (domena/domeny, ze ktere to bezi, IPv6). Ty veci jsou z principu jednoduche - ale holt dodavatele maji potrebu to delat zamerne slozite a vytvaret si ruzne hacky, pomoci kterych se nasledne udrzi u penezovodu. Treba formou tech zadratovanych URL v kodu, ze? Zatim jste tu nerekl jediny duvod, proc by ta aplikace nemohla bezet na libovolne adrese.

  • 9. 1. 2024 16:39

    Uncaught ReferenceError:

    tak ono to i teď běží na dvou doménách, www.e-sbirka.cz a e-sbirka.cz a zvládá to i správné přesměrování vč. query argumentů, ikdyž nevím proč s 302.

    Mají to celé psané v .NET 23, umí to fungovat na testovacích doménách (test.e-sbirka.cz, z venku nepřístupná) a během vývoje to bylo k vidění i na interních adresách, moc se mi vysvětlení, že v aplikace je doména zadrátovaná a neumožňuje změnu nezdá a nevěřím mu. Řekl bych, že ďábel bude v nějakých detailech, neznáme celek a napojení, které to kam má.

    Z praxe vím, že nejvíc pracné jsou právě ty změny, které nejsou přímo v aplikaci, ale souvisí s tím. MV na to již několik let dělá školící materiály a interní prezentace, vše s touhle doménou. Dokáži si představit spousty scénářů, které znamenají vícenáklady, kdy je potřeba upravit nějaký materiál, postup, po změně něco otestovat.

  • 9. 1. 2024 17:56

    bez prezdivky ...

    " ikdyž nevím proč s 302."

    Protoze ... viz vejs.

    To by tam musel byt alespon jeden tvor, ktery alespon tusi, a takovy tam neni zadny. Toto je pak jedna triska z toho lesa. Dokonce bych rekl, ze totok je ze strany dodavatele zcela umyslna sabotaz. (podotykam, ze nikoli toho, kdo to konfiguroval, protoze to byla opicka, se stohem papiru, ze ktereho opisovala, co ji nekdo predlozil - opakovane osobni zkusenosti)

    Pokud mi totiz slouzi skleroticka seda kura, tak takovy nepatrny rozdil mezi temp a perm je ten, ze v prvnim pripade se klient na to presmerovani pta s kazdym dalsim pozadavkem, zatimco u perm rovnou pouzije ten spravny cil = tech pozadavku (a zatizeni) je radove jiny pocet.

    Mno a kdyz chcete nekomu prodat nasobne drazsi/vice HW(a s tim spojenych vice a nakladnejsich sluzeb) ... tak samozrejme potrebujete aby to generovalo co nejvyssi zatez ze ...

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).