Zajimalo by me jaky je vztah takovychto pravidel a pripadny rozpor se zakonem 101/2000 Sb (pripadne jeho obdobou v zahranici)
Konkretne jde o to, ze firma X dostane od klienta zakonem chranene informace. Ale tim, ze na zpracovani pouzije produkt od MS, dava firma tyto chranene informace k dispozici MS, mimo jine k marketingovym ucelum. A specielne v pripadech, kdy klient primo zada neposkytnuti udaju treti strane za ucelem marketingu. Ale tim ze se vyplni formular v Excelu jsou udaje fuc.
"Na druhou stranu jsou dostupné technické prostředky, které zabrání poslání takových dat do MS."
1. Jaké jsou to prostředky?
2. Neodporuje použití takových prostředků licenci EULA?
Stejně si myslím, že by v tomto případě měla přísně zakročit Evropská unie, a ten právní paskvil od Microsoftu zakázat. Tj. zakázat Windows 10 do té doby, než MS změní EULA a opraví W10 tak, aby v žádném případě nemohlo docházet ke zneužití osobních informací. Tj. aby si tyto informace nemohl MS stahovat, ani nijak jinak použít!!!
Ne, to co vyjmenovavate je jiny pripad. Telefoni operator neanalizuje hovor na vyskyt klicovych slov kvuli reklame (nemo to alespon taji). Stejne tak internetovy provider a tam je navic moznost sifrovat..
Ale s cloudem mate pravdu, je to obecny problem. Potiz je napriklad s paragrafem 5 odst 1d. "Správce je povinen shromažďovat osobní údaje odpovídající pouze stanovenému účelu a v rozsahu nezbytném pro naplnění stanového účelu,"
Zpracovani takovychto dat v cloudu, kdy zpracovatel zaroven dava souhlas ke zpracovani k jinym ucelum je vylouceno. Zpracovatel neni opravnen dat souhlas se zpracovanim techto udaji za jinym ucelem, tudiz NESMI ze zakona nahrat tyto udaje nekam, kde plati podminky MS. Ten zakon je zcela jasny. Potiz neni s cloudem, ale se souhlasem zpracovani treti stranou za jinym, nez povolenym ucelem. Komercne dostupny jsou i cloudy s jinyma podminkama a tam to mozne je.
Problem je ale obecnejsi, v podstate to znamena konflikt MS pravidel nejen s ceskym pravnim radem a nemoznost zpracovavat takovato data s produkty MS. A tady je neco spatne. Bud neco ctu spatne v zakone, nebo si se zakazniku dela nejen MS srandu. Poruseni zakona se ale nedopousti provozovatel cloudu, ale ten kdo tam v rozporu se zakonem dokument dat, protoze nema souhlas "majitele" data.
firemní licence Windows 10 má lehce jiné podmínky, nečetl jsem je, prozatím to je v řešení u právního oddělení.
Rovnou mohu říct, že pokud takové podmínky budou součástí i firemních licencí jsou jednak nezávazné (zákon má přednost) a jednak takový produkt je ve firemním prostředí defacto nepoužitelný. Na druhou stranu jsou dostupné technické prostředky, které zabrání poslání takových dat do MS.
Ale to je jen technicka rovina veci. Otazka je, zda to neni predevsim pravni problem. Tim ze technicky zabranim prenosu dat jinam nic nezmeni na licenci k Win10.
Navic jsou tyto uniky informaci defaultne zapnute, pokud to povypinam pres politiky (i jinak) tak:
a) nemam jistotu, ze je vypnuto vse. Oficilnelni KOMPLETNI postup od MS neni a to co si vymenuji administratori po forech nemusi byt nutne kompletni
b) jak office365 tak Win10 neni hotovy produkt a MS ho bude prizpusobovat aktualni situaci. To znamena ze sada pravidel zakazani odchodu informaci platna vcera nemusi byt diky nove pridane funkci platna zitra.
A odkdy bere vláda USA ohledy na zákony jiných zemí? Pochopte už konečně, že informace jsou jen druh zboží, leckdy velmi cenného a proč je riskantně získávat pomocí drahých a odhalitelných špionů, když je mohou dostat doslova na stříbrném podnose a zdarma? Takže kdo doufá, že Mrkvosoft někdy vyrobí nějaký SW, který nebude šmírovat, měl by dostat Nobelovu cenu za naivitu. Jedinou možností, jak si soukromí alespoň trošku uchránit je, nepoužívat žádný SW od Mrkvosoftu a rychle se vykašlat na všechno, co byť i jen lehce zavání cloudem.
technicke prostredky = domenove nebo lokalni politiky nebo specializovane nastroje tretich stran
Jinak je sice hezke, ze je to pravne nevymahatelne, ale tady je opacny problem. MS to dela a informace na jejich strankach nenabizeji zadny pro kazdeho pouzitelny navod, jak se muze uzivatel vyhnou poruseni zakona. Neporusuje ho MS ale uzivatel, ktery zpristupni chranena data bez opravneni. Bezny uzivatel do toho spadne hned.
Tak samozřejmě to jde, ale ne jedním kliknutím.
U Enterprise tedy ano, u Home a Pro je to složitější, ale je na to řada postupů, třeba: http://winaero.com/blog/how-to-disable-telemetry-and-data-collection-in-windows-10/
V diskusi je pak řada doplňků a upřesnění.
Proč se bavit jen o Microsoftu? Vždyť Seznam a mnoho jiných českých tvůrců webových nesmyslů požadují tolik údajů že je až s podivem že jim to ještě nikdo nezatrhl.
A jsem zvědav jestli my to tady neřekne že nemám registraci a nemohu přispívat.
To není je Microsoft.
Bývalo kdysi zvykem že jste na hotelu napsali svůj podpis do knihy hostů a dnes,? kompletní rodné listy nestačí.
O čem že se to tady vlastně bavíme? o svobodě ? o útlaku a šikaně ? o policejní zvůli ? o špiclování ?
zákon a soud je nad podobnými podmínkami, nejde o porušení, ale o jasnou nadřazenost.
Každopádně nevím na základě čeho a v jakém množství MS NSA vydával údaje, připadá mi ale nejpravděpodobnější, že to dostal od státní správy nařízeno a vlastně jde jen o to, jak moc jim šel na ruku a jak moc házel klacky pod nohy.
EULA, respektive ty její pasáže, které jsou v rozporu se zákony dané země, není právně závazná, takže toto je zbytečné řešit. Co bude naopak nutno řešit, (a bude to dost problém), je taková úprava W 10, která umožní jeho plnou funkčnost bez vazby na účet u Mrkvosoftu a zalátání všech děr, kterými by mohla data nekontrolovatelně unikat. U XP to šlo celkem snadno, u Sedmiček už hůř, osmičky jsem do počítadla už nepustil a u Desítek to nejspíš nepůjde vůbec.
chapu submisivitu ovecek a nadseni pro win10, nicmene ostanim bych doporucil precist http://aeronet.cz/news/analyza-windows-10-ve-svem-principu-jde-o-pouhy-terminal-na-sber-informaci-o-uzivateli-jeho-prstech-ocich-a-hlasu/
- zkracena adresa pokud link vejs bude nejak poskozen - http://jdem.cz/bs6wz4
No minimalne verze HOME a PRO se v licenci nelisi. Viz http://www.microsoft.com/en-us/useterms
Na MVL jsem nekoukal, ale podle webu MS nevypada, ze by mel extra jine podminky co se tyka ochrany osobnich udaju (nebo to schovava)
Krome toho jsou technicke prostredky bezcenne. Potiz je v tom, ze od dob Office 365 a nyni i Win10 muze kdykoli MS pridat dalsi uzasnou sluzbu na sdileni nebo lepsi hledani nebo cokoli. A jak je u MS zvykem, defaultne zapnute. Takze osetreni zakazu platne dnes nemusi platit i zitra bez predchoziho upozorneni od MS.
Vsichni? Tezko. Nebavime se o tom, ze nekdo pouziva vedome cloud. Tam to delaji "vsichni". Ale u operacniho systemu? OS X to urcite nedala, zadny z me znamych Linuxu take ne. Mate alespon jeden priklad?
Ale hlavne to nic nemeni na tom, ze ze strany uzivatele jde o poruseni zakona, pokud tam i pres podminky, ktere jsou v rozporu se zakonem nacpe chranena data.
Dokud to nedokáže udělat každý BFU max. třemi kliknutími, je to na dvě věci. A jakmile šmíráci zjistí, že tok informací ,,vysychá", začnou okamžitě konat, protože jde o peníze a o ty jde vždy až v první řadě. Takže upravit tovární instalaci - a za pár dní dostanete záplatu, která systém buď totálně zbourá, nebo do něj udělá další díru. Bohužel to vždy bude o tom, že jakmile se připojíte na net, můžete na nějaké soukromí okamžitě zapomenout; podle toho, co se s Widlemi už delší dobu děje, začínám mít dojem, že jediné, co se na nich neustále vylepšuje, je šmírování.
Blahoslavená totalita. Moderní technika vložila demokraturním vládcům do rukou nástroje, o nichž mohli mít soudruzi leda tak vlhké sny. Jediné řešení je, tuhle techniku buď hardwarově izolovat od netu, nebo ji preventivně nepožívat vůbec. A jsem moc zvědav, co bude demokraturní nomenklatura dělat, až teroristé všech zemí hodí na tyhle technologie totální bobo a přejdou na konspirační metody poloviny 19. století. Protože teroristé nejsou blbí, na rozdíl od veřejnosti, která si nedokáže uvědomit, jak snadno jsou tyhle kchůl a in věci zrádné a zneužitelné.