Na svůj výklad rozsahu pojmu "zálohování" máte samozřejmě plné právo :-) Hezký den.
Dost mě udivuje, že v tak obsáhlém článku není ani jednou zmíněna bezpečnost. (*) Pokud bych měl někam umístit osobní data, tak to bude jedna z předních věcí, podle které budu poskytovatele vybírat.
*) Abych byl přesný, jediná věta, která bezpečnost zmiňuje je "Z bezpečnostních důvodů je nutné sdílení potvrdit kliknutím na odkaz, který přijde na e-mail zadaný při registraci.", to je ale spíš parodie na bezpečnost :)
Mi se nejvíc osvědčil SpiderOak. Funguje na Windows i na Linuxu. Normálně dostávate 2GB, které můžete hned zvětšit na 5GB promo kódem "WORLDBACKUPDAY" po přihlášení ve změně služby. A pokud použijete můj referal https://spideroak.com/download/referral/e3f70a77d8cd5790bce58d16b9baa62a dostanete ze startu ještě asi 500MB navrch. Pak můžete pomocí svých referalů dojít až na 50GB.
Co se mi líbí na zmiňovaném Dropboxu více než jen limit je verzování. Dropbox totiž tuším ukládá i historické verze dokumentů a dá se k nim dostat - to oceníte, když si přepíšete soubor a pak se chcete vrátit ke starší verzi... akorát dropboxu jako takovému moc nevěřím, tak ho nějak extra nepoužívám.
U Opendrive je přístup řes web také, viz jejich web:
Přístup z webové stránky
Mějte přístup k vašim datům odkudkoli a z jakéhokoliv internetového připojení. Uploadujte nové nebo spravujte existující soubory, spravujte složky, vytvářejte a upravujte dokumenty v našem online kancelářském balíku a to vše bez instalace jakéhokoliv softwaru.
Určitě je to ke službě OpenDrive Drive (ne OpenDrive Web)? Při testování jsem si možnosti webového přístupu nepovšiml, není v přehledu funkcí ani v uživatelské příručce. Ale možná jsem se díval špatně :-) Kde konkrétně jste to na jejich webu našel?
On ten web je dost zmatený, to je pravda. Dostatl jsem se na to na stránce http://opendrive.com/services/pricing/?lang=cz - vlevo dole.
Naopak jsem nedokázal najít ten Opendrive Web:-)) Možná že to nějak překopali.
To je IMHO právě douška k OpenDrive Web, protože hned vedle zvlášť zmiňují OpenDrive Drive.
Rozdělení služeb mají tady: http://opendrive.com/features/?lang=cz
Je to opravdu trochu komplikované :-)
Na notebooku samozřejmě data šifrovaná. Třeba Ubuntu ti nabízí šifrovaný home jako volbu už při instalaci (hezky blbuvzdorně). Je to tam tuším už rok a půl. Předpokládám, že jiné OS to umí také.
A na mobilu osobně citlivá data nemám, s vyjímkou SMSek a mailů za posledních 30 dnů.
A navíc tam ten rozdíl vidím: do notebooku či mobilu se ti na dálku jen tak nikdo nedostane, musí ho fyzicky držet. Zatímco do cloudu (nešifrovaného na straně klienta) ti provozovatel, stát či v krajních případech hacker může vstoupit i bez tvého vědomí.
S tim pristupem na dalku bych byl opatrny ... rekneme ze to nezvladne kazdy BFU. Co je podstatnejsi, ze bezpecnost dat na vlastim HW muzu zajistit. Bezpecnost dat kdesi na netu, je vec ciste iluzorni.
Ono je zabavne precist si uz podminky lecktere z tech sluzeb, specielne google a M$ ... kde je (mimo jine) napsano, ze s temi daty muze provozovatel sluzby libovolne nakladat a pouzivat je k libovolnym ucelum.
A chápete důvod těchto frází? Nebýt jich, tak Vaše data by Google nemohl zrcadlit mezi datacentry, umožňovat Vám jejich editaci, která probíhá na jejich straně, sdílení a online spolupráci atd.
Myslím, že je to z toho zcela jasné.
Zde je dotyčná fráze z jejich podmínek:
Pokud nahrajete nebo jinak odešlete obsah do našich služeb, poskytujete společnosti Google (a subjektům, se kterými společnost Google spolupracuje) celosvětově platnou licenci k užití, hostování, uchovávání, reprodukování, upravení, vytvoření odvozených děl (například děl, jež jsou výsledkem překladu, přizpůsobení/adaptací či úprav provedených za účelem jeho lepšího fungování v rámci našich služeb), komunikaci, publikování, provozování a zobrazování na veřejnosti a distribuci takového obsahu Práva, která touto licencí udělujete jsou užita za účelem provozování, propagace a vylepšování stávajících služeb a vývoj nových služeb.
Nevidím nikde českou službu. Přidám tedy cenové srovnání bez uvedení názvu služby určené pro zálohováníkomerčně dostupné na CZ trhu. U blobu se učuje míra redundance, počet geolokací a hmotné zodpovědnosti v případě ztráty/poškození/zcizení dat.
varianta IKS 2,00 kč/gb/měs, hmotná zodpovědnost není
varianta YPSILON 3,60 kč/gb/měs, 24,20kč /gb hm zodpovědnost
varianta ZET 7,60 kč/gb/měs, 126,00 kč/gb hm zodpovědnost
varianta ACKO 14,40 kč/gb/měs 253,00 kč/gb hm zodpovědnost
varianta BECKO 25,3 kč/gb/měs 2530,kč/gb hm zodpovědnost
Plus trvalnivá varianta 506 kč/gb/5let, hm zodpovědnost 9350 kč/gb
ceny jsou "komické díky přepočtu z EUR", nicméně nejde o to něco nabízet ale podpořit diskuzi "kolik stojí záloha 1gb dat". Ve srovnání třeba s CrashPlanem se to může zdát drahé, zvlášť v FamilyPlan kde se dá bez problému uložit i několik TB dat za tuším pár set měsíčně.
Jak a kam zálohujete cloudově (pokud) Vy?
Hezky, takze v maximalisticky variante me zalohovani 100GB bude stat 2k5 mesicne a v pripade ztraty tech dat dostanu 250kKc, coz je u firemnich dat naprosto smesna kompenzace. Navic si za stejny prachy muzu dat nekde do racku vlastni stroj s minimalne 10x vyssi kapacitou. A kdyz si takovy stroje poridim 2 a dam je do dvou ruznych lokalit, tak je pravdepodobnost ztraty dat naprosto miziva.
Pro nase firemni potreby pouzivame k synchronizaci dat aplikaci iFolder http://ifolder.com/ifolder. Uvazujeme i , ze bychom uloziste nabidli jako pridanou sluzbu nasim zakaznikum, uzivatelum. Mate nekdo zkusenosti s iFolderem ? Doporucili byste ho nebo mate tip na lepsi open source pro vlastni provozovani synchronizace dat navlastnich serverech ??
iFolder umi i fungovat na mobilech, coz je vybrona vec trab pro ukladani fotek. Nevyhodou je, ze klient na pc na muj vkus zabyra prilis pameti a je dost narocny.
Také už dlouho čekám na uvedení klienta na synchronizaci s google docs. Zatím používám službu insync ( https://www.insynchq.com/ ) a jsem velice spokojený. Synchronizace probíhá velice rychle a program je zdarma.
Presne tak - sync = mit na X mistech/zarizenich/... aktualni data, nezajima me jaka data byla pred minutou.
Zalohovani = potrebuju mit moznost vratit at uz umyslnou nebo neumyslnou zmenu, resit poskozeni HW, ... => prevazne mi staci max nekolikadenni historie. Starsi data jsou v tomto ohledu bezcena, protoze probehlo prilis mnoho zmen.
Archivace = potrebuju mit moznost se podivat, jaky byl stav dat pred mesicem, pred rokem ... ale prevazne nepotrebuju k tem datum mit pristup prave ted. Napr archivuju ucetnicvi po uzavreni roku = nebudu na to uz sahat, ale potrebuju to mit i za 10let.
Kazda z tech veci vyzaduje jiny pristup, jiny SW, jinou praci s daty ...
Jenom tupec muze neco takoveho napsat. Zjevne jediny kdo nechape jste tu vy, protoze k zrcadleni dat k nim rozhodne nepotrebuju mit pristup, natoz opravneni je zpracovavat, uz vubec nemluve o vytvareni odvozenych del ...
A jen idiot muze nekomu takovemu sva(at uz soukroma nebo firemni) data sverit. Pokud si tam (napriklad) date svoje ucetnicvi, mohou jej totiz na zaklade toho ujednani klido zverejnit, mohou napriklad pouzit vase interni data (ktera jsou to nejcenejsi, co na firmach dnes existuje) ...
Me opravdu bavi, jak na jednu stranu nekdo bude vyhazovat zamestnance za to, ze vynesl informace z firmy, a na druhe strane uplne stejny clovek stejna data dobrovolne zverejni na netu ...
Jiste že lézt z extrému do extrému lze. Průměrná záloha je někde k 30gb (firma) což dělá bratru obvykle 120kč. To není storage, to je záloha. Proto je taky kompenzace rovna 10letům provozu. Zajímalo by mě srovnání třeba práve s CrashPlanem, DropBoxem, SugarSyncem - kolik je smluvně garantována hm. zodpovědnost? Odpovím si sám, není a nebude. Ano není vyloučena domáhat se náhrady škody - nicméně to není ani tady.
Jako u každé služby je rozdíl v garantované a prakticky dosahované. Za 2500 nepořídíš 500 fyzických serverů v 6ti lokalitách na kterých služba běží. A o tom to je, náhrada škody je vždy omezena v případě zásahu vyšší moci - tady není. Samozřejmě je něco jiného chyba poskytovatele a něco jiného je pád letadla.
U serveru v racku je problém že je potřeba využít maximum dat, něco jiného je uložit 8gb kritických dat jako pojistku za 100vku měsíčně než tam zálohovat.
Z hlediska funkcí považuji za bezkonkureční Dropbox. Trošku omezení však může být pouhé standarddní 2GB prostoru zdarma. Ale prostoru lze poměrně snadno získat zdarma i mnohem více.
Například při založení účtu přes http://db.tt/f72e83UM a nainstalování dropbox aplikace dostanete automaticky 0,5GB navíc zdarma.
Dalších 0,5GB dostanete po nahrání první fotky prostřednictvím automatického nahrávání fotek z mobilu. A vždy, když fotkami zaplníte 0,5GB dostanete na ně dalších 0,5GB zdarma a to až do celkové velikosti fotek 3GB. Pokud poté fotky smažete, prostor vám již zůstane.
Dalších až 0,5GB lze získat propojením s Facebookem a Twitterem.
A celkem až 16GB je možné získat, když doporučíte dropbox svým známým (0,5GB za jednoho).
Dnes už je to jinak, 20GB zdarma a doporučováním se dostanete klidně až na 100GB:) Jako já:) Copy - cloud
Primárním účelem zálohy je samozřejmě zajištění ztráty dat v případě SELHÁNÍ ÚLOŽIŠTĚ (nebo jednoho z úložišť). Pokud si někdo smaže data dobrovolně a pak si po roce vzpomene, že to dělat neměl.. pak je to skoro neřešitelné, nicméně to není podstata zálohování. Stejně tak chytře, si to můžu smazat i ze zálohy, i z archivu a na to prevence kromě osvěty skutečně není.
J.Sedlacek, dataflex.cz
http://dataflex.cz/
U řady úložišť lze získat zdarma mnohem vyšší kapacitu.
Například u DropBoxu lze díky doporučením a dalším úkonům získat až cca 20GB zdarma, u SugarSync lze díky doporučením navyšovat neomezeně. Stačí malá AdWords kampaň (například pořízená zdarma díky kuponu od Googlu) a za den jste na maximální kapacitě.
Na box.net je zase akce pro Android, kdy získáte zdarma 50GB. Bohužel degraduje to (v té verzi zdarma) maximální velikost souboru 25MB a neexistence automatické synchronizace.
Navíc autor úplně zapomněl na poslední trumf - Bitcasa, neboli nekonečné úložiště. Nainstalujete malou aplikaci, na disku se vám objeví nekonečný disk a pak už je nahráváte a nahráváte a nahráváte. Třeba terabajt dat. Všechno je pak online přístupné, stačí vybrat jeden ze stovek filmů nebo hudby a začít přehrávat...
Zdravím,
jako další tipy na sync&backup mohu odkázat na svůj blog, protože je to snad týden co týden co se objeví článek na nějakých 5-7 stále omílaných služeb.
Vytvořil jsem 2 celkem rozsáhlé tabulky porovnávající pár desítek služeb.
V první z nich se jedná o cenové porovnání tarifů i toho zda a kolik nabízejí služby bezplatně a seřazení podle ceny nejnižších tarifů služeb.
http://www.e-vanicek.cz/p/blog-page.html
V druhém komparátoru porovnávám opět pár desítek služeb na základě 20ti parametrů.
http://www.e-vanicek.cz/p/sync-backup.html
Práce na obou tabulkách mi zabrala již více než 22 hodin.
Pokud by jste měli tip na další ze služeb, tak tam mám připraven i formulář.
Dále postupně rozebírám i jednotlivé služby.
Tak díky za tipy, komentáře i za návštěvu. :-)
Kdyz nekdo netusi co to je zalohovani, nema o tom psat clanky na lupu. Navic je jeste podstatny rozdil mezi zalohovanim a archivaci.
Nehlede na to, ze vyse zminovane sifrovani efektivni zalohovani (a samozrejme i archivaci) temer naprosto vylucuje. Nelze pak totiz absolutne vubec pracovat se zmenami souboru. A "zalohovat" nesifrovana data na inet === zverejnit je.
V takovém případě je dobré používat dodatečné šifrování na úrovni uživatele, které Vám zajistí například zdarma stažitelný TrueCrypt.
O použití aplikací DropBox & TrueCrypt se zmiňuje článek na technetu.
Vaše soubory jsou tak uložené v zašifrovaném souboru (kontejneru) TrueCryptu a do cloudu na server se přenáší pouze tento Vámi zašifrovaný soubor.
Jelikož se většinou jedná o synchronizaci textových dokumentů a tabulek, které nezabírají mnoho místa, tak není problém použít nejsilnější kombinaci šifer AES-Twofish-Serpent a na rychlosti to nijak nepoznáte i u slabších počítačů.
Pro vyšší bezpečnost můžete kromě hesla požadovat k otevření i keyfiles. Zašifrovaný kontejner pak otevře jen vlastník souborů keyfiles, který zároveň zná heslo.
Ohledně síly zabezpečení jenom podotýkám, že jen při zabezpečení šifrou AES pomocí TrueCryptu nedokázala zašifrovaná data získat ani policie z Brazílie a ani FBI z USA.
Takže data můžete mít pravidelně synchronizovaná na cloudu a zároveň i vysoce zabezpečená před každým nepovolaným.
Hodne me prekvapila dokonce ceska sluzba Capsa (www.capsa.cz), ktera nabizi ve free verzi 5Gb (dobre po zaplaceni 30Kc SMS).
Nicmene k celemu prostoru mate moznost pristupovat pres FTP a hlavne si jej pripojit jako sitovy disk. Neni tedy problem si "streamovat" hudbu a na lepsim pripojeni dokonce i video.
Pomerne slusna je i rychlost D/U v prumeru kolem 3,5Mb/s coz si myslim je hodne dobre.
Osobně si myslím, že synchronizace přes některou z vyjmenovaných služeb může uživatelům značně ulehčit život a v dnešní době je neocenitelným pomocníkem. Mám ale obavu poskytovat některá svá data webovým službám, kde si nemůžu být jist co se s nimi stane po cestě na uložiště, nebo kdo všechno je bude v uložišti analyzovat.
Pro běžné necitlivé soubory bych volil DropBox.
Je to mix služeb pro zálohu, synchronizaci a skladování dat. Synchronizace nevylučuje zálohování. Viz třeba Windows Live Mesh nebo SugarSync. Když přijdete o data lokálně uložená, tak je ze zálohy obnovíte z cloudu.
Pokud Vás zajímá pojednání o službách jako je MozyHome a cloudové zálohování u zálohovacího softwaru, pak doporučuji svůj nedávný článek http://extrawindows.cnews.cz/slasti-strasti-vzdaleneho-zalohovani-popularni-jsou-cloudova-reseni
Například když smažu nějaký soubor, očekávám, že ho na ostatních synchronizovaných zařízeních nebudu muset mazat znova, protože se o smazání postará právě synchronizace. Když si pak ale vzpomenu, že jsem soubor mazat neměl, budu ho hledat v zálohách.
Účelem synchronizace je tedy mít všude co nejaktuálnější data, účelem zálohování je mít přístup k neaktuálním datům.