> Ono mít vlastní HW je teď už skoro vždy dražší
To není úplně pravda. Je to sice dokola omílaná mantra provozovatelů cloudů, ale ve střednědobém horizontu jsou úspory s vlastním HW signifikantní.
Dobry den,
máme dost podobnou zkušenost, pár let zpátky.
Migrovali jsme z Azure na vlastní hardware a ROI byla kolem 3 měsíců a jako vždy tak trochu proti proudu všech, kteří migrovali na public cloud.
Věc není černobílá, samozřejmě.
Ale tvrdit, že cloud je levnější, než vlastní hardware, je to samé, jako říkat, že jezdit taxíkem je levnější, než jezdit vlastním autem.
Je potřeba si uvědomit, že taxikář koupil auto za plus/mínus stejnou cenu, jako vy. Provoz stojí taky plus/mínus stejně a taky musíte zaplatit taxikářovi jeho výplatu a zisk.
Celé je to vždy o důsledném a racionálním počítání nákladů.
Provozovat 100tis serveru bude vzdy na jednotku levnejsi nez provozovat 10 serveru, tohle proste neokecate.
To ano, ale taky se podívejte, jakou mají velcí poskytovatelé cloudu marže, takže ty úspory z rozsahu neskončí ve vaší, ale jejich kapse. Těch případů firem, které se vrací z cloudu na on premise, je čím dál víc. Stačí si přečíst třeba zkušenost 37signals, která dělá Basecamp a HEY. Ti stáhli roční náklady z 2,3 na 0,83 milionu dolarů. A ostatní náklady na IT jim nevzrostly. Znám firmy, typicky takové, jejichž byznys je obrovsky náročný na množství dat, a ty se do cloudu nikdy ani nepustily, protože to pro ně nikdy nákladově únosné nebylo.
Jenže ta rezerva a mantime u cloudu jsou zatraceně draze zaplacený. A kolikrát do roka se vám rozbije disk, karta, PSU?
Máte-li těch zmíněných 10 serverů, k tomu nějakou rozumnou zásobu nejčastějších komponent, tak častěji než jednou nebo dvakrát do roka do toho datacentra jet nepotřebujete. Porovnáme-li nabídky AWS, Googlu, Azure u těchto "maloobjemových" řešení, tak to vychází jednoznačně ve prospěch vlastního HW, a to s řádovým rozdílem.
Mozna na optimalizaci modelu potrebujete prave mit ho kde odladit:-) Je to situace slepice a vejce.
Jak uz jsem vyse predeslal, da se resit i pronajem HW. Mate-li dobre postavenou infrastrukturu neresite umrety 1 server vyjezdem technika. Mozna ani 3. Proste pockate na pondeli a zavolate chlapikovi at vymeni kus za kus.
Nechapu kde se bere ta vize ze nekdo nekde musi sedet a bude to silene drahe.
To jsou presne tyhle informace ktere vam vsugeruji pres manipulativni techniky obchodnici s cloudem.
16. 3. 2023, 12:02 editováno autorem komentáře
To ze provozovatel cloudu dostane lepsi ceny neznamena ze vam je promitne do koncove ceny. Take nezapominejte ze jsou zdroje u cmoudu kde je to spocitano na nejaky typicky overbooking/sharing. Pokud mate zatez ktera je vyrazne jina (napr 100% vytizeni serveru 24/7 nebo konektivity, specialni hw jako uvedene GPU) veskera vyhodnost jde do haje.
Resili jsme to v byvale firme podobne jako autor clanku.Vydaje byly skutecne o 2/3 mensi. Na zacatku rozjezdu prvni pulrok o 1/3. Par serveru dokonce pred finalnim dokoncenim DC bezelo nouzove v suterenu na pobocce v prazdnem racku po telco prvcich (tedy ten nejmene vyhodny provoz).
Jde videt ze nam konci cloudovy hype cycle. Smula s AWS je ze obchodaci maji ztracene dlouho prsty a tedy aspon u me byvale firmy rozhodoval nekdo kdo nemel ani z bla poneti o technologickych souvislostech.
HW je dnes docela spolehlivy a da se dohodnout na jinych modelech jako treba pronajem serveru v DC, pronajem spravy v DC, remote hands s instalaci doruceneho hw. Musite ale zamestnavat lidi kteri jsou schopni veci spravne popsat, komunikovat na dalku, udrzovat poradek a nepredstavuji si dokumentaci jako kus toaletaku se ctverecky.
Treba muj byvaly korporat ilo licence fakt neresil. Vzhledem k malemu tymu do 15ti lidi ktery se staral o celou evropu jsme nepotrebovali resit extra funkcionalitu na centralni ilo management/zarazeni do AD.
Tyto veci stejne resili systemaci ktere uz jsme meli. U akvizic startupu kde je 99% progrosu se vybere ten jeden ktery vic o technice trochu vic. Ten clovek celou dobu nemusi vubec vlezt do datacentra.
Naklady na elektrinu by byly i pres stavajici situaci stale okrajovy vydaj. Muzete si vybrat datacentrum i jinde mimo evropu.
Pracuji jako DevOps inženýr a mám certifikace AWS, takže tady člověk z oboru, spravoval jsem účty na cloud v milionech dolarů, takže k tématu mám co říct.
Co se týká tohoto konkrétního případu, tak si myslím, že vlastní HW smysl dává. Já bych osobně do starých vlastních serverů asi nešel, ale třeba pořídit si nějaký základně manažovaný server od firmy, co vám tam dodá OS a v zásadě zajistí vše kolem (elektřina, UPS, poruchy) my smysl dává.
Taky si myslím, že v tomto případě hodně dává smysl hybrid. To je, když budou problémy s HW, tak se to prostě na pár dnů pustí v cloudu, a žádný dohled 24x7 není potřeba.
Teď jsem si experimentoval s cloudem, a AWS chce za jeden secret 1 USD / měsíčně, to jsem si snad říkal, že si dělají srandu.
Ten cloud dává největší smysl u cloud-native aplikací v korporátu, kdy na správu aplikace potřebujete lidi atd. a hlavně třeba granuralita přidělování práv v cloudu je o hodně lepší než u on-premise. U cloud-native aplikace ten účet pravděpodobně ani u většího týmu nepřekročí 1.000 USD / měsíčně.
Ono je vlastně drahé dnes vše, i ten čas který já účtuji korporátu a ty faktury co jim posílám nejsou levné. Na rovinu řečeno, spousta IT projektů a firem je ekonomicky nerentabilních.
Ach jo... edge case s grafikama uz od titulku generalizujeme na celou realitu. Pro tuto firmu to treba nedavalo smysl, ale
A porovnavat cenu ec2 se (virtualnim) serverem je sice hezke.. ale sluzeb v cloudu jsou stovky. Pokud chce byt nekdo v cloudu, aby tam bezel jenom virtualky, tak je to jelito :-)
A teď si představ že jsou firmy co ti infrastrukturu a mainteance udělají na klíč, per hypervisor od 200-400 EUR/m. Tj investuješ jen do hw , případně zvolíš pronájem od někoho z velké pětky pokud je to fakt velká realizace.
Spousta firem jede a pojede hybridní model, to co kouká do světa Azure/AWS a vše ostatní pěkně v závětří on-premise. To mi přijde jako optimální řešení s ohledem na neekonomičnost last-mile filtrace DDoS. Případně CloudFlare nebo jiná řešení.
www.ahrefs.com odhaduje jejich úsporu na 100M+ usd za 3roky, sice v tom svém modelu dost kecají ale vzhledem k tomu že mají 800 serverů je uvěřitelné. My máme vlastních asi 400 a zákaznických přes pětikilo v "cloud" modu.
U ostatních služeb (relační databáze specificky) je úspora uplně někde jinde, zvlášť když nejedeš viditelnej BE. Cloudu zdar, stejně nás všechny nakonec hyperscaleri rozmlátí kreditama na padrť.
Obvykle vam tento pristup funguje do te doby nez se snazite prehodit zodpovednost za vami vytvorene exkrementy v cmoudu na interniho bezpecaka, admina nebo architekta.
Nerkuli propoj s firemni siti.
Ona ta byrokracie obcas neni samoucelna. Firmy musi splnovat vselijake bezpecnostni zasady uz jen tim ze neco je na ne napsane. Takze byrokracii neujdete.
Jinymi slovy v nekterych firmach si nemuzete jen tak rozjet ani nejakou izolovanou instanci v cmoudu.
17. 3. 2023, 14:50 editováno autorem komentáře
Jenomze v te kalkulaci u vlastniho HW obvykle chybi sprava toho vlastniho HW, naklady na objednavani, servis, licence, atd. U cloudu neresim jestli provozovatel stravil shanenim HW 5hodin nebo 100, u vlastniho HW to muze byt docela velika castka, to same ruzne licence na ilo, nekdo ten hw musi nekam zapojit, nekdo musi chodit vymenovat vadne disky, karty,.. a tohle je obvykle u vlastniho reseni schovane za jinou hromadkou penez. Kdyby se vsechny tyhle naklady presunuli do ceny HW reseni tak se jiz neda resit o usporach. Provozovat 100tis serveru bude vzdy na jednotku levnejsi nez provozovat 10 serveru, tohle proste neokecate.
Cloud bude výhodnější pro situaca kdy je zapotřebí mít nepřetržitý provoz.
V okamžiku kdy firma dělá od 6-20 hodin, tak je na cloudu nejlevnější optimalizovat využívaný, a požadovaný, výkon. Prostě stroje uvolnit, a neplatit za ně.
Samozřejmě pořízení vlastní infrastruktury je zajímavé, ale jednorázově drahé.
Plno startupů nedokáže na toto finančně dosáhnout. Stejně je to se zahraničními firmami které jdou na místní trh, a nehodlají zde pořizovat "do majetku" cokoliv, prostě si to pronajmou a jde jim to přímo do nákladů = neplatí, optimalizují, dan z příjmu.
Cloud má ale jednu obrovskou výhodu, a to je škálovatelnost. Jednoduše pro 25 dní v měsíci potřebuji 100% výkonu, ale pro 5 dní potřebuji 500% výkonu.
Vas cas u rizeni auta stoji 0Kc? Pokud ano, neni efektivnejsi nez chodit do prace jezdit profesionalne taxikem a vydelavat prachy? Tohle jaksi u tech vsech ROI u vlastniho HW chybi. Provozovatel cloudu se 100tis servery dostane lepsi nakupni ceny, lepsi ceny energii, atd. nez kdokoliv provozujici 100serveru. Souhlasim s vami, zavisi na use case, pro nekoho muze byt specificke vyuziti v xloudu drazsi nez mit lokalni HW, v naproste vetsine pripadu tomu tak ale neni.
Ono často ani nelze u cloudu zjistit, jaké jsou náklady na nezbytné položky (virtuální servery, licence, konektivita) a co jsou náklady navíc (instalace, údržba, podpora, výpočetní čas apod.). U vlastního železa jsou tyto informace k dispozici, takže náklady lze uhlídat. Cloudová infrastruktura spíš (alespoň mně) připomíná společenské vlastnictví ze socialismu. která využívají všichni a nestará se nikdo.
Způsob řešení by asi měl vycházet z prostředí a požadavků zákazníka, který systém používá.
Z pohledu ochrany know-how bude lepší vlastní HW, byť nemusí být nutně levnější. Jestli virtuálně školíte první pomoc a obecnou pracovní bezpečnost, je vám zřejmě jedno, když informace uniknou, ale často asi bude model obsahovat i citlivá data. A průmyslová špionáž navíc často podporovaná státem není neexistující pojem.
To možná u mail/webserveru... ale ne v tomto odvětví :D Opravdu se jedna malá firmička nemůže srovnávat s náklady na obří datacentrum... Přesně tak, jak píšou ostatní - asi do toho on-premise, podle kterého to srovnáváte není započítáno vše. On je logicky potom cloud levnější - než mít buď člověka, který sedí v těch Dejvicích 24/7 a čeká na request nebo tam Franta musí jet ve špičce 3h přes celou Prahu, aby vyměnil disk/grafiku/něco jiného... To jste nikdy nebyli třeba jen ve Wedosu v datacentru? A teď si vemte, jak funguje třeba takový Google, Microsoft, Oracle datacentrum... O ceně za enterprise SW výbavu ani nemluvě, znalostech Franty taky ne - když jak píšu, ani ten model si neumí optimalizovat :D
16. 3. 2023, 10:22 editováno autorem komentáře
Vse co popisujete lze resit pronajmem HW a nemusite nic vlastnit. Dle cenoveho modelu se resi i refresh nebo odkud. Velci dodavatele maji uz nejakou dobu uzavrene dealy s DC nebo jejich subdodavateli.
Na tohle dosahne dnes uz dosahne mala firmicka s jedinou vizi - trhni a zdrhni.
Nevim jak ma cloud pomoci v nepretrzitosti provozu. HA stejne musite resit v architekture tak jako tak. Dodavatel cloudoveho reseni vam maximalne muze poskytnout vhodne nastroje na jeho podporu, ale aplikaci ktera ma spatne resenu HA proste presunem do cloudu zazracne na HA nevyrobite.
To co jsem musel resit na fyzicke infrastrukture resim na cmoudu take. Samozrejme s navzajem nekompatibilimi API,rozhranimi a klikacimi interface ktere se kazdych par mesicu meni.
Zrovna pro situace 100%/5 dni +400% je idealni hybrid cloud s vetsinou zeleza a nebo casove omezene licencovani bezicich cpu/jader ktere jiz mate on site s nejakym load balancing presahem do cloudu.
Z toho co jsem videl v korporatech, tak vlastne ani moc nezalezi na tom kolik cloud stoji. Ono je casto snadnejsi dohodnout se s nejakym inzenyrem z Microsoftu nez s nekym kdo s vama sedi na stejnym patre. Cloud je chapan predevsim jako unik z korporatniho pekla. V dnesni dobe vubec nechapu chovani lidi co maji na starosti site anebo vmware - tyhle tymy si cilene pod sebou podrezavaji vetev.
PS: i kdyz na druhou stranu musim rict ze security model AWS dokaze vytvorit jeste horsi korporatni peklo, nez je to ze ktereho se nazite utect.