348 hlasů pro, 274 proti, 36 se zdrželo. Tak v Evropském parlamentu dopadlo klíčové konečné hlasování o návrhu směrnice o autorském právu na jednotném digitálním trhu. Směrnice tak zdolala poslední překážku a může začít platit.
Část europoslanců se na poslední chvíli pokusila text směrnice změnit a vynechat z něj nejkontroverznější článek 11 a článek 13 (ve finálním textu je číslování posunuté na 15 a 17). Svůj návrh ovšem neprosadili a europoslanci o pozměňovacích návrzích odmítli i jen diskutovat (chybělo 5 hlasů). Posléze schválili návrh jako celek. Jak hlasovali čeští europoslanci? Podívejte se na přehled
Směrnici ještě musí formálně 9. dubna posvětit Rada EU, pravděpodobnost, že zástupci členských států ještě něco změní, je ale velmi malá. Členské státy pak dostanou dva roky na to, aby směrnici začlenily do svých národních zákonů. Jejich parlamenty přitom mohou výsledná pravidla výrazně ovlivnit. Bude například záležet na tom, jak vyloží řadu sporných či neurčitě definovaných pojmů.
Otázky a odpovědi: Jak může reforma copyrightu s články 11 a 13 změnit internet?
Co říkali čeští europoslanci
Seznam, kdo jak hlasoval, zatím není k dispozici. V rámci plenární rozpravy před samotným hlasováním ale svá stanoviska předneslo i několik českých europoslanců. Europoslanec Pavel Svoboda (KDU-ČSL) návrh podpořil s tím, že Unie zcela jistě potřebuje reformu copyrightu, která by přinesla v tomto směru novou rovnováhu. Návrh podle něj umožňuje „vyrovnat se s parazity, s platformami, které vlastně kradou autorsko-právní obsah“.
Europoslanec Jiří Maštálka (KSČM) řekl, že s články 11 a 13 zásadně nesouhlasí a že své frakci doporučuje hlasovat proti návrhu. „Máme na stole návrh, který počítá s cenzurou internetu, šikanou nově začínajících podniků, návrh, který povede k úbytku diskusních fór a nakonec dopadne na každého jednotlivého uživatele sociálních sítí.“
Europoslankyně Michaela Šojdrová (KDU-ČSL) před hlasováním potvrdila, že bude pro schválení směrnice. „Přepracovaná verze velmi dobře vyvažuje zájmy internetových platforem, autorů, vydavatelů a také nás, spotřebitelů,“ řekla. Kritici článku 13 podle ní nepředložili žádný konstruktivní návrh, jak jinak zaplatit odměny pro autory a jak zabránit tomu, že tvůrci budou okrádáni o svá autorská díla. Řekla také, že poslanci vzdorují velké antikampani proti této směrnici.
Na to reagovala europoslankyně za KSČM Kateřina Konečná, která zmínila údajné výhrůžky ze strany českých vydavatelů: „Někteří zástupci českých vydavatelů nám vyhrožují, že … ti, kteří budou hlasovat proti názoru českých vydavatelů, tak jim voliči vystaví stopku. My prostě budeme blokováni v tištěných médiích.“