Tohle zvěrstvo bude mít stejný dopad i na země mimo USA. Že se toho chytne Evropská uhnije je více než jisté a jak je znám, ještě to vylepší.
Hlavně všechny data do cloudu. Teď už mi svítá kam to směřuje. Pěkně všechno na jedné hromadě, aby se to nemuselo nikde pracně shánět a různé třípísmenné instituce měly co pročítat.
Není potřeba žádná akce EU. Existují reciproční smlouvy, díky nimž se k datům dostane libovolná bezpečnostní složka s jejíž zemí mají USA mezinárodní smlouvu. Tohle již dávno probíhá a vše záleží na intenzitě vazby mezi jednotlivými zeměmi. Co se týká cloudu, tak je to jasné. Je jedno, jestli nyní CISPA projde a nebo ne. Koncentrovaná data budou silné pokušení pro každou státní složku, bezpečnostní i finanční a ďanové. Je jen otázkou času, kdy si vynutí přístup k datům. Proto koncentrovaná data jsou nesmysl, celý internet byl založen na decentralizaci a to je jeho síla a vždy byla. Amíci určitě nebudou prohledávat každou servrovnu, ale mít vše naservírováno na jednom místě a jen si domluvit přístup, ať už přes patriot act a nebo CISPA a nebo NDAA, to je fuk.
1/ Info neposílá EU, ale přepravce. EU jen schválila, že přepravce info předat smí (což bylo nutné, protože jinak by ho amíci jaxi nenechali přistát, že).
2/ Info se u letů v rámci EU opravdu nepředává, to nevím kde jste na to přišel.
3/ Opačným směrem info neproudí, protože to jaxi nechceme. V EU si totiž myslíme, že by to byl zbytečně/příliš velký zásah do soukromí.
Ano, posílat data do USA je taky zásah do soukromí. Zakázat poskytování informací by ale pro změnu byl zásah do osobních svobod - což by byl zásah mnohem větší (když nechci USA info poskytnout, tak tam nepoletím a basta).
4/ Kupodivu je dnes možné porušit zákony nějaké země, aniž bych tam fyzicky musel. Stačí si tam např. pronajmout hosting a na něj šoupnout něco nelegálního, že. A určitě se najde těch možností víc.
Reagoval jsem na tvrzení, že EU to zavleče k nám. Realita podle mě vypovídá o tom, že EU nás naopak před prolamováním soukromí doposud chránila (a tedy i nadále chránit bude).
Co se týče USA, mají tam velkou tradici svobody - a současný vývoj je s ní dost v rozporu. Jsem zvědav, jak se to bude dál vyvíjet - ono tak dlouho se se džbánem pro vodu chodí... Zatím spíš čekám, že o moc víc už se tam utahovat nemůže; naopak: že kyvadlo už je v krajní poloze a brzy se to začne zase vracet ke svobodě. Ale moc mě to netrápí: je to jejich věc, ať si to tam udělají jak chtějí. Pro mě je podstatný vývoj u nás / v EU.
Můj postoj v kostce:
1/ Necítím se oprávněn kecat Američanům do toho, co si chtějí dělat doma. Respektuji jejich právo rozhodovat si o sobě sami.
2/ I kdybych jim do toho kecat chtěl, jako občanovi ČR k tomu jaxi postrádám právo/kompetence.
3/ Zato mám jako občan ČR právo kecat do toho, jak to bude u nás a v EU. A to právo hodlám využívat.
Shrnuto: Ano, USA na nás budou mít vliv, ale takový už je život. Když si soused pustí sekačku, taky to má na mě vliv - ale zakazovat mu to nemůžu (a hlavně uznávám jeho právo posekat si zahradu). Nenechám ho ale s tou sekačkou lézt na můj pozemek. Tečka.
No v té realitě vidím, že USA vyhlásili bezprecedentní stanné právo kvůli honbě na jediného podezřelého a možná k těm tankům chyběla už jen letadlová loď a aspoň jedna atomová ponorka v zálivu. Patriot Act, který bez zájmu lidí už dávno funguje. CISPA je jen pokračováním. ACTA je irelevantní, ten akt neměl právně žádný význam, byl mířen na Asii a lidi se lekli, že už si nestáhnou zdarma filmy z ulozto a využilo to tady několik křiklounů. Ale tohle jsou skutečně vážné právní dokumenty, které porušují ústavu USA a zasahují do mezinárodních smluv. To, co se děje je znakem koncentrované moci a ztráta základních práv lidí, co ještě jásají na ulicích, že přestává platit Miranda. To není paranoia, to je žel dost děsivá realita, kde se pořád posouvají hranice, co vše ještě je možné, aby lidi skousli.
Az na to, ze Eu uz davno schvalila (napr) ze do US posle info o kazdym, kdo vleze do letadla ... a to zcela bez ohledu na to, kam leti (staci v ramci EU) a posle informace vcetne jeho bankovnich uctu, kdezto opacnym smerem - z US, samo zadne takove informace nedostava ... a dalo by se pokracovat. Trebas snahou vydavat obcany EU do US ... a to presto, ze tam nikdy nebyli a tudiz se ani nemohli dopustit zadneho poruseni jejich zakonu.
A můžete prosím prozradit, jak tomu chcete bránit? Volat EU poslancům? Volbama? Dělat petice? Jestli jsem něco vynechal, tak mě prosím doplňte :) Nechci Vás ani trochu podceňovat, ale myslím, že nikoho nezajímáte a že je úplně ukradené, jestli se Vám to líbí nebo ne. Se sousedem možná něco zmůžete, i když pokud bude papaláš tak i tady o tom pochybuji. Ale v případě tzv. "bezpečnostních zájmů" nezmůžete vůbec nic a ani se o tom nedozvíte, pokud tedy nemáte prověrku na tajné a ani tak asi ne ;)
Můj a Váš pohled je rozdíl mezi "věřím demokracii" a "nevěřím demokracii". Neříkám, že demokracie je 100% funkční, ale nepřijde mi to až tak špatné.
Tak jako tak myslím, že ani jeden nehodláme své paradigma měnit (každý pro to máme dostatek svých zkušeností) a další diskuse by v tomto ohledu tedy byla zbytečná...
Zadny hodiny nocniho klidu neexistuji ... soused si klido muze sekat v noci a vy si na vlastni naklady musite zaplatit certifikovane mereni hluku, ktery musi opakovane a soustavne prekracovat povolene normy ... (a to mnohonasobne) aby stim (mozna) zacal nekdo neco delat => uzijte si 10+let nocniho sekani.
To je taky pravda, tohle už prosazoval CEO Google Erik Schmidt viz. http://en.wikipedia.org/wiki/Eric_e_schmidt a myslím, že to zaznělo od některého z US kongresmenů. Takže pokud budete šifrovat, tak se na vás ihned zaměří a vedení těch firem jim ještě bude pomáhat vás "odhalit" jako toho teroristu, co si dovoluje něco schovat ;)
Hodiny nočního klidu jsou dané zákonem od 22:00-6:00. Tady neplatí, nějaké certifikované měření hluku. Dělá bordel a stačí, že nemůžeš spat a voláš měšťáky.
Problém je přes den. Pokud je to podle §127 OZ, tak tam je cenově problém měřit hluk, jeho délku a opakování, jak by soud řekl, že se musí zkoumat intenzita. Pokud je to provozní činnost, tak tam stačí zavolat KHS a ti to změří podle vyhlášky.
Ale jinam máš naprosto pravdu, že už to musí být aby to někdo řešil a to ještě můžeš dostat nálepku kverulanta.
Pokud to sekání píšeš z vlastní zkušenosti, tak doporučuji gůglit brenek a to umístit sekáčovi mezi oči.
Hodiny nocniho klidu byly v zakone pred peknou radkou let vypusteny. Plati hlukove normy pro ruzne typy osidleni.
Dela bordel = mestaci me poslou doprdele, protoze nemaj jak mu prokazat, ze "dela bordel". Aby bylo nekoho mozno postihnout je treba mu neco dokazat. JInak (zcela popravu) ukaze policajtum tak leda vztycene prostrednik. Ostatne, viz vsemozne akce v polich, jakmile je to na soukromem pozemku, jedina cesta jak ro zrusit = musi prijet higiena a zmerit to.
Existuje Zákon o ochraně veřejného zdraví, ktery stanovuje prave ty hlukove limity. Nocni klid muze (ale nemusi) stanovovat obecni vyhlaska.
U nás jest tak: http://www.mpb.cz/infocentrum/caste-dotazy/?tx_odfaq_pi1[uid]=2&cHash=43b703111a37042e875b1c062a4d5a66
Abyste se probudil, tak tady již několik let platí eurozatykač a US konstatoval, že je vpořádku vydávat občany do zahraničí. Viz. http://aktualne.centrum.cz/domaci/kauzy/clanek.phtml?id=144321
Jsem si jist, že pokud by USA prohlásili Vaše jednání za ohrožující národní bezpečnost, třeba že budete nějaký džihádský hnojový fanatik vyrábějící dusíkatá hnojiva pro araby, tak vás vytáhnou a skončíte na guantanámu. A tam si můžete mávat Listinou doaleluja, tedy po nějakém tom zahřívacím kole na waterboardingu ;)
Aha, tak to jsem špatně pochopil Váš příspěvek (chápal jsem to jako vyjmenování věcí, které podle Vás "stejně nemůžou pomoct"). Ale jinak jste v podstatě trefil to, co bych dělal: podepisoval/zakládal petice, demonstroval, bombardoval poslance/ministry dopisy a bouřil známé, aby taky protestovali.
To pak ano, ale je právě otázkou, jestli by to tady pomohlo. Nejen že se o těch bezpečnostních projektech ani nedozvíme, ale je malá šance je ovlivnit. Podívejte se, jak nyní je v USA tlak na změnu ústavy, na omezení práv jednotlivců, protože ty útoky nahrály lidem, co chtějí silnější stát, větší kontrolu lidí a omezit jejich práva. Problém je, že národ jásá, protože lidi cítí strach. No a kdy se nejlépe vládne? Když lidi mají strach a nejlépe, když ho ještě něčím umocníte. Pak si lidi sami nasadí oprátku a ještě u toho budou tleskat, protože jim někdo řekne, že když spadnou, tak ten špagát je pořád udrží nahoře. To, že zařvou, tak v tu chvíli strachu to nikoho nezajímá a pak až budou ve vzduchu, tak už stejně nic neudělají ;-) Proto demokracie je hodně ošidná a je těžké se vyhnout manipulacím. Obávám se, že je úplně jedno, jestli je to v USA a nebo v EU. Tyhle snahy jsou totiž globální a vyvolání strachu je taky globální.
>> Že se toho chytne Evropská uhnije je více než jisté a jak je znám, ještě to vylepší.
Až na to, že EU ochraně soukromí dává řádově větší váhu než USA. Viz např. problémy Googlu se Street View nebo odpor vůči ACTA.
Krom toho to ještě neprošlo ani v těch USA (a že ta šance na schválení není moc velká).
Doporučuji více smyslu pro realitu a méně paranoii.
No tohle co říkáte, tak je podle mě krátkozraké a nebezpečné. Žijete v globalizovaném světě, kde mezi sebou zápasí různé velmoci. EU není v pozici, že si může dělat co chce a že je suverénní. Formálně ano, fakticky ne. EU má mnoho reciprocit s USA a bude jich mít pořád více, protože ekonomika EU jde dolů a USA jsou pro EU hlavním partnerem, díky kterému se může držet v souboji s Čínou a rostoucí Jižní Amerikou a to hlavně proto, že USA jsou pořád nejsilnější vojenská velmoc. A jak jsem již psal. To, co dokáží bezpečnostní složky v USA je dostupné i pro složky v rámci EU a NATO. V rámci těchto reciprocit je možné překlenout jednotlivé jurisdikce a dostat se k datům. Jste v globalizovaném světě, ne žádné uzavřené EU a je zaslepené si myslet, že vás nějaká EU ochrání, ta EU, která se neumí ani pořádně domluvit a kde levá ruka neví, co dělá pravá nemá šanci odolat vlivu USA. To dokazuje např jak UK kašle na EU a domlouvá se s USA a mají již dávno velmi těsné vazby právě v oblasti bezpečnosti. EU je obálka, každý člen si hraje na svém písečku a EU je "akční" jen v nařízeních do vnitřní politiky aby regulovala banány. Navenek je slabá a nejednotná.
To jste se z toho hezky vykroutil. Dokonce mi to připomíná reakci tiskových mluvčí. Neděláte náhodou obdobnou práci? Jinak o demokracii nejde, pta jsem se na konkrétní kroky, co uděláte a neodpověděl jste ničím konkrétním a co od toho čekáte, jen vírou. Jinak pokud jsme na úrovni víry, tak pak již chápu Vaše komentáře, protože tady opravdu nic jiného než víra nepomáhá. Ale díky za reakci, jen mě to děsí ještě víc, že demokracie pomalu/možná i rychle umírá.
Přesně tak. Šifrovat a nejlépe nějakém OSS nástrojem, ne pazmekem z USA, kde o implementaci nemáte tucha a asi nemá cenu dělat si iluzi, že když u nás BIS tlačí na vznik backdoor do aplikací, tak jak velký tlak musí být v USA. Takže šifrovat vše a všude a otevřeným standardem a nástrojem :)
Soukromí v datové oblasti znamená: Počítač musí mít HW i SW způsobem znemožněn přístup na net, žádné cloudy a jiné podobné nesmysly a nikde, zejména do sčítacích archů nepsat, že nějakou výpočetní techniku vlastním. Totéž platí i pro ,,chytré" telefony; čím je telefon ,,chytřejší" tím větší je riziko, že z něj něco unikne.
A teď mají šmíráci v ruce další argument: Chcete skoncovat s terorismem? Vzdejte se svého soukromí! Jenom tehdy, když budeme vědět na každého všechno, můžeme se terorismu bránit! O tom, že by se buranská zahraniční politika USA a dalších supervelmocí měla změnit, se taktně mlčí.