Na to Ti modul nepomůže, do něho tuner nedostaneš. Je to jiný systém na úrovni VF, potřebuješ zcela jiný vstupní díl přijímače. CA modul je až několikátý stupeň "za"...
Jednak musím souhlasít s panem Pantůčkem ohledně nových AS na vysílacích střediscích - to nijak nesouvisí s digitální technologií, ale s novými kmitočty a s prostou živitností těchto částí.
Pokud jde o DVB-T2: Je nepochybné, že tento standart se do praxe dříve nebo později dostane. Otázkou je, zda bude lépe tento proces co nejvíce uspíšit (v mnoha částech ČR ještě není penetrace současnými DVB-T přijímači tak vysoká, aby to k tomuto postupu nesvádělo), nebo na něj přejít, až to bude opravdu nutné (dnes se do vysílání opravdu nikdo netlečí tak, aby byla extrémní nouze o vysílací prostor). Od dob absence TV Nova na satelitu jsem osobně např. k této společnosti značně kritický a k lidem typu pana Železného (i jeho nástupce Dvořáka) mám dost silnou averzi. Ale když přihlédnu k současnému stavu DVB-T (i DVB-S) u nás, musím konstatovat, že dnes bych třeba Nově já osobně celý multiplex přenechal (ještě před takovými třemi roky bych o něčem takovém nechtěl ani slyšet) s tím, aby si s datovým tokem (a potažmo s kompresními i vysílacími formáty) dělala, co uzná za vhodné. Pokud bude chtít vysílat HD program - má možnost. Pokud ne, může třeba vysílat pět SD programů, nebo kombinaci obojího (když myslí, že je diváci budou "baštit"). Zkrátka přidělil bych jednotlivým TV určitou část kmitočtového spektra (část, nebo celý multiplex) a ať si sami určí, jak s ním naloží. Myslím, že v dnešní době, kdy DVB-T zdatně konkuruje DVB-S by na tom v konečném výsledku divák jenom vydělal.
Skvělé by bylo, kdyby šlo DVB-T2 nastavit do režimu kompatibility s DVB-T, když už umí takové "kejkle" s modulacemi. Zkrátka by se přidělil nějaký směšný datový tok "DVB-T módu", aby nebylo nutné ze dne na den zahodit DVB-T tunery. Např. bych snížil rozlišení z 750×576 na půlku, čili tok potřebný dříve pro jeden program by uživil původní 4 a vyšetřil místo pro "nové možnosti", takže někteří špatně vidící diváci jako já by si toho ani nevšimli :-). A pohádky je konec.
Také jsem měl to štěstí a byl jsem pozván na tento seminář Discover DVB-T2. Bylo to poučné a odnesl jsem si mnoho nových poznatků.
A v případě otázky co bylo první? Slepice a nebo vejce. V tomto případě platí, že nejdříve vysílat v DVB-T2 a pak nás výrobci zahrnou množstvím výrobků DVB-T2.
hezké :-)
Akorát to by znamenalo že Radiokumunikace by zaplatily 100 mega za nové technologie, TV stanice dalších 100 mega za nové programy ... a celé by to sledovalo jen 15% diváků, ostatní by byli spokojeni s DVB-T :-)
Takhle by to teda opravdu nešlo :-)
Věta o vysílacích anténách v původním textu nebyla, doplnila ji tam redakce. Přišlo mi také zbytečné se o nich zmiňovat, běžně znalému čtenáři je jasné, že to již nebude třeba a to právě z důvodů uvedených panem Pantůčkem. V mém původním textu se hovořilo jen o vysílacích technologiích, čímž byly samozřejmě myšleny komponenty samotných vysílačů R&S. I tam je to trošku jinak, a nebude třeba měnit vůbec nic, jen se doplní jeden modul, nic tedy nebude muset být vyhozeno. Doplnil mi tuto informaci dnes člověk z R&S, poslal jsem redakci návrh na úpravu, tak snad to doplní.
- Shannove limitu se priblizily jak C2, tak S2 a T2.
- Dva ruzne datove toky v jednom kanalu umoznuje i DVB-T (hierarchicky mod). Pritom kazdy tok muze mit jine konvolucni kodovani a jinou modulaci (napr QPSK "zabudovane" v 64QAM). Otazkou je, zda se to uz nekde ve svete pouzilo.
- Otocena konstelace neni lepsi v tom, ze by se odhadovalo jen z jedne slozky, odhaduje se zase z obou, ale nekdy lepe. Zatimco bit X ovlivnoval puvodne jen napr. slozku I , nyni ovlivnuje slozku I a zaroven slozku Q na jine subnosne a v jinem case. Zavadi se tak dalsi modulacni diversita. Dalsi proto, ze pro silnejsi kody (1/2) neprinasi zlepseni, ale pro slabsi kody (napr.7/8) muze (otocena konstelace) za urcitych podminek prinest skoro 3 dB zlepseni SNR.
Jeste uvaha k pripadnemu prechodu z DVB-T na DVB-T2. V pripade zlepseni kvality (SD na HD) pro divaka kdo to zaplati. V pripade nezlepseni kvality pro divaka (vic programu na kanal) ma to vubec smysl?
Istého času vysielali nejakí holandania zo satelitu na 16E v DVB-C, bol to taký experiment zo začiatkou digitálu, mnohí si to určite nepamätajú, tak ako arabské pakety DVB-S v MPEG-1 (bojovníci MPEG2 vs. MPEG4 teraz asi vyvalujete oči že :-) )
osobně nejsem proti DVB-T2, jen je mi líto kabelovek, které teď za drahé peníze musí kupovat transmodulátory s DVB-T na DVB-C a potom budou muset kupovat další na T2 ("přikazuje" jim to zákon), navíc jak je zvykem v ČR tak zvýšení (v T2 oproti T) o 30% ještě automaticky neznamená navýšení kvality vysílání, ale spíše více programů ve stejné kvalitě, stačí se podívat co se děje na satelitu, jestli to budou HD programy s max. 6-7Mbipts, tak to jsem raději pro stejný program v SD :D
CA modulem se muze resit vysilani v jinem kodovani - treba modul na dekodovani MPEG-4 v MPEG-2 televizi. Tuner na jinou normu jim ale nahradit nikdy nepujde...
Ale houby. Ve velkych mestech maji kabelovky, bezproblemove IPTV a vetsinou i bezvadne pokryti DVB-T (pro ty co vice programu nepotrebuji) - tomu nemuze DVB-S konkurovat. I kdyz najdou se lidi co se nechaji zlakat obchodnima zastupcema - vim o cloveku co si nachal primontovat na stenu talir od UPC direct, ikdyz ma v byte zavedenou kabelovku od stejne firmy 8-)
Reseni opravdu existuje v CA tunerovem modulu.
Neco jako napriklad Pinacle Hybrid Pro TV CARD.
Cili na PCMCIA karte nejen trankoder/dekoder MP4, ale i vlastni tuner.
Takze koaxial pak prepojite ze zadniho vstupu do TV do koaxialniho "cancourku (cca 20cm)" co je vytahlej z PCMCIA karty.
Po zasunuti teto karty do TV by se mel prehrat cast fw a hlavne ovladacu (UPnP) z flashe PCMCIA do TV (scripta).
Teoreticky by to tak melo fungovat, otazka je, jestli jsou na toto televizory pripravene.
Psal jsem, ze je tam "Xilinx". Nepsal jsem, ze je tam Xilinx.
Ty uvozovky jsou dulezite. Ten obvod neni primo Xilinx, jen je to technicky podobny obvod.
Nektere televizory (Bravia Wx4500) maji na vstupu z IF AD prevodnik s DSP-"Xilinx" obvodem. Cili maji dostatecne vykony HW pro zpracovani 10MHz band/256QAM modulace.
U tehle typu "tuneru" by postacilo dohrat vhodny fw a melo by to chodit.
Co se tyce budoucich konstrukcich, tak je jasne, ze soucasne jednoucelove ic s DVB-T/MP2 problem neresi. Dobre reseni je pouzit "univerzalnich" obvodu typu vykonej AD na IF (14-16b/500-1000MHz) s vykonym DSP tak, aby slo pouzit i pozdejsi nasledujici normy pripadne stavajici (DVB-C2/DVB-S2/DVB-T2) tak, aby pri pripadnych zmenach norem jiz stacilo dohrat pouze aktualni verzi fw pro tunerovou cast. Vypocetni vykony obvodu v IF jsou v soucasnosti jiz pouzitelne pro vsechny...i budouci normy.
Avsak co se tyce contentu (obsah) .... MPEG2/MPEG4/MPEG7/MPEG21... , tak to zpracovava dalsi CPU/DSP v televizoru. Rekl bych, ze televizor, ktery umi MPEG4-AAC (se zvukem v AAC+), bude umet i budouci kompresni metody (kodeky), ktere prijdou.
No to jsem si taky myslel ze to nejde. Ale videl jsem v jedne ze specifikaci CI (TS101699) ze existuje "Type ‘A’ Input Module" a ten ma vlastni VF tuner a demodulator. A ze je definovano "command interface", kterym komunikuje host (tedy snad TV) s modulem nebo modul s hostem, napr. TuneTSReq. Takze teoreticky by nemel byt problem. Alespon ne technicky. Jsou ale jine problemy - ekonomicky (proc pomahat vylepsovat jednou prodanou televizi :-) a mozna dneska problem prav (pristupnost TS pro dalsi pouziti). Zajimalo by me, jestli uz nekdo takovy modul s vlastnim tunerem videl v nejake TV funkcni. Primo se nabizi CI DVB-S(2) tuner do novych HD televizoru s DVB-T tunerem...
Jak pise RYS o tom Xilinxu a Bravii, tomu moc neverim kvuli neporovnatelne vyssim vypocetnim narokum DVB-T2 a ze by tam davali Xilinx s tak velkou rezervou no nevim, uz jsme tu jednou o tom diskuzi meli. ;-)
Přál bych všem, aby těch "pár" měsíců se dalo spočítat na prstech jedné ruky. Také o cenách si můžeme zatím jen spekulovat. Nakonec ani není dnes jasné, zda vůbec experiment v DVB-T2 bude povolen a spuštěn, ani kdy bude opět nahrazen něčím ještě modernějším. Ono by to čekání mohlo být nekonečné a fakt, že se bude přirozeně zvyšovat nabídka HD programů i díky atraktivním akcím (např. olympiády) i bez těch čekajících, je asi moc neuspokojí.
kdyz neni vyrobce, neni pochopitelne prodejce ani cena. Uvedl jsem pouze soukromy odhad, ze se to v blizke dobe (cca pul roku) zmeni s ohledem na prijeti DVB-T2 standardu a letosni zacatek vysilani DVBT2 v UK.
ptejme se komu to prospěje ?
- výrobcům vysílací a spotřební techniky - to je jasné
- Radiokomunikacím učitě, nižší náklady na provoz, vyšší zisk
- TV společnostem nevím, pokud jim Radiokomunikace nabídnou nižší cenu (?), tak snad
- divákům zemí jako je GB určitě, mají hodně TV stanic, budou mít větší nabídku
- divákům zemí jako je ČR ... tady si nejsem jistý, obávám se že i po skončení analogu nebude moc nových zájemců o vysílání. Máme prostě málo obyvatel, relativně chudých a tedy málo reklamních zakázek. Klidně se může stát, že bude dost volných frekvencí na HD vysílání i ve starém standardu DVB-T.
- a hlavně, TV jako Nova mají panickou hrůzu z přechodu na nové technologie, pokud nemají jistotu, že je budou jejich diváci následovat. Oni si prostě ještě dlouho nebudou moci dovolit přestat vysílat ve starém standardu DVB-T. Takže budou řešit jen to, zda se jim vyplatí pozemní HD nebo mít HD jen na satelitu.
Mně z toho vyplývá, že DVB-T tady (v ČR) s námi bude ještě docela dlouho (klidně 10 let) a do DVB-T2 se poženou snad jen prachaté TV společnosti (ČT a Nova) za cenu, že budou vysílat dublovaně (draze) i v SD i HD.
Ještě jinak, pokud byste zakládali novou TV a mohli si na začátku vybrat mezi 90% pokrytím v DVB-T a 10% v DVB-T2, úměrně tomu byste dostávali peníze za reklamu, do čeho byste šli?
-máte pravdu o Shannonově limitu i u těch ostatních, ale tato skutečnost byla v semináři prezentována v rámci části o -C2, proto jsem ji tam ponechal. viz http://www.postimage.org/image.php?v=gx1fBCtA
-s touto možností už i u DVB-T je to pravda, ale přesně jak píšete, jestli vůbec kdy byla použita? Proto je to u DVB-T2 bráno jako přidaná hodnota, protože v něm budou podmínky pro využití tohoto principu už výhodnější (a asi i prodejnější, nebo jak to nazvat :-)). Prostě u DVB-T byli všichni rádi že se to vůbec zavedlo, ne tak ještě vymýšlet nějaké další obrtličky, i když to systém umožňoval :-)
-souhlas s otočenou konstelací, samozřejmě se budou sledovat dále obě složky I i Q, ale v případě absence jedné z nich bude i tak možno tento bod na konstelačním diagramu identifikovat jen z té druhé, tak to zhruba bylo myšleno. Moc jsem to nerozváděl právě proto, že obrázek hovoří za vše a jak víme obrázek je lepší než 1000 slov :-)
Stejní diváci, kteří hledí na plasmě nebo LCD na DigiTV a tvrdí jaká je to úžasná "digitální kvalita" :-D a běda jim na to šáhnout... jó lidská ješitnost nezná mezí, když za to vyvalili takových love ;-)
No to jo jasně, to je to samé jako jakýkoli tuner do PCMCIA do notebooku.
Obávám se ale že původní myšlenka byla jen CI modul jako něco od Neotion, co dokázalo převést MPEG4 TS na MPEG2 TS a ten tak předložit TV (samozřejmě jen SD). To co popisuješ je vlastně PCMCIA do PC akorát TV musí vědět že pak má výsledný stream brát ne ze svého tuneru ale z tohoto modulu. Ale jsou to 2 odlišná řešení. Jen modul který by z DVB-T televize udělal DVB-T2, nepůjde udělat.
A ze reseni upgradu na DVB-T2 pomoci CI slotu neni uplna blbost dokladaji uvahy DTG/Ofcomu. Bohuzel jsou to jen uvahy, uvidime jaka bude realita.
"Question 5: do you agree with Ofcom’s view that DVB-T2 MPEG-4 reception equipment could be
commercially available in time for DSO in Granada region in late 2009?
The manufacturing membership of the DTG has varying opinions as to the timing of DVB-T2
equipment, due to the fact that the specification is not agreed until April 2008. Indications arethat silicon and early settop boxes could be available in by autumn 2010 or later. Integrated displays will more likely be in 2010/2011 but there may be an upgrade solution for such displays with MPEG-4 decoding. A module could be created to fit into the CI slot, mandatory in IDTVs over 30cm, which could receive the DVB-T2 signal and provide a compatible transport stream into the product. DTG is currently investigating this possibility."
"The DTG are already a long way down the road in creating a simple CI upgrade module, for the future, so that any MPEG4 DVBT iDTV or reception device fitted with a CI slot, could be upgraded for DVBT2 reception using its existing MPEG4 circuitry. But this is for the future when the technology has been proven. New integrated sets would soon come to market but existing sets would be immediately convertible."
jak to myslite tim "zneužít pro znejistění situace"? Naopak, diky temto informacim, mohou lidi ochranit svou investici, kdyz s nakupem nove tv par mesicu pockaji a poridi si tv rovnou s dvbt2 tunerem.
o ceny bych nemel obavu, tak jako samsung (i jini) ma aktualni modely mpeg4, podobne to bude s dvbt2. A vzhledem k tomu, ze UK zacina dvbt2 vysilat, jiste si vyrobci nenechaji utect prilezitost. Zivotnost teto normy (dvbt2/mpeg4) bude nejmin 10let, takze tech par mesicu pockat se jiste vyplati. Lidem ve vetsich mestech, kde bude dvbt2 nejdriv, bych doporucil preckat zatim se settopboxem a pak rovnou dvbt2 lcd tv:)
a proc by prodejci tyto tv nenabizeli? dvbt2 tuner bude kompatibilni se soucasnym dvbt vysilanim. To je jako byste pochyboval, ze se tady budou prodavat mpeg4 tv, kdyz je mux4 jen v par mestech.
... no myslim, ze se uz hodne zaspalo se samotnym DVB-T .. jen na kazdem tretim dome v nasem malem meste nevisi parabola (a zbytek si ji poridi, jen co se zalekne prvniho piktogramu). Ve velkych mestech, kde se T objevilo drive tak jako tak lide prechazeji na satelit z duvodu vyssiho datoveho toku ci pritomnosti HDTV vysilani nebo je pohlcuji kabelovi dravci.
DVB-T je snad dobre pro trempiky z ceska kempujici ve stanu ci karavanu nekde na Lipne. DVB-T2 pouze pro TV nadsence a ctenare Digizone jako jsem ja.
Pokud to beru jen jako pouhý pokus o informování odborné veřejnosti, je to jistě záslužný počin. Pokud to ale bude někdo chtít zneužít pro znejistění situace, zejména v řadách laických "obyčejných" diváků, považoval bych to přinejmenším za neférové.
Tentokrát musím pochválit i titulek. Není v něm nic bulvárního, ani překrouceného. Jak si poradí s nabytými informacemi ČRa, ČT a diváci, to už raději ponechme na nich samotných.
Já si tedy na prognózy a rady pro masy netroufám. :-)
Co ale zajistí a umožní vysílání DVB-T2 v brzké budoucnosti i mimo Prahu, to opravdu netuším. Že bychom dohnali anglický experiment během pár měsíců a naši prodejci si opravdu troufnou patřičné TV opravdu nabízet, no nevím, nevím?
Já Vám mohu zase předběžně slíbit, že pokud k experimentu s DVB-T2 v Praze skutečně dojde a nebude jeho cena nehorázná, moje zvědavost mne "donutí" si takový STB pořídit. :-))
To je tutovka že to budou zase někteří opět škrtit na minimu .... s tím a s lepší kvalitou se potom stejně nikam k lepšímu nehnem. Stačí si vzpomenout na Novu jak nedávno vykřikovala, že jí stačí pro HD jen pouhých 7Mb. Škrti budou škrtit nadále v čemkoliv, k tomu nové technologie nepomohou. Pouze divák bude muset měnit a vyhazovat peníze z kapsy. A STB do popelnic. To musejí mít Zelení opravdu velkou radost.