Dnes jsem v jeho regále zahlédl 2 přístroje značky AKAI. DVD přehrávač s tunerem pro DVB-T2 a samotný STB pro DVB-T2. Nikde samozřejmě ani zmínka o H.265/HEVC, ani na nějaké nálepce. Jen maximálně 1080 a MPEG2/4.
Sice v Tescu rozumný zákazník elektroniku nekupuje, ale cena může lákat a TESCO DAB+ rádio ve slevě nedávno určitě za nákup stálo.
Opravdu mne Vaše odpověď svým tónem příjemně překvapila. Samozřejmě, že existují případy a místa, kde je ještě v provozu již překonaná technologie. Jen si nedovedu, ze strany zákazníka, představit jiný důvod pro čerstvou koupi přijímače pro DVB-T/MPEG-2 a DVB-S/MPEG-2, než pouhou neznalost a nešťastné použití systému "3 vejce do skla".
Ano, u nás jen v Praze zatím probíhá experiment přípravy na dobu, kdy bude TV pásmo nuceně okleštěno kvůli požadavkům poskytovatelů mobilních dat. To je prostě vývoj a technologický pokrok podporovaný pocitem konzumentů, že se bez toho už neobejdou. I kdyby DVB-T2 v CZ podání nabídl jen to, že nedojde k prostému omezení počtu stanic, šířených pozemní cestou, je to snad málo?
Nezávidím prodejcům jejich situaci. Pokud si ale pořídí na sklad neprodejné/nefunkční modely, je to jen jejich podnikatelská chyba. Jen opět nechápu, že si dovolí právě třeba v Praze, kde se už experimentálně vysílá, nabízet přijímače na tzv. DVB-T2 normu a ony jí nejsou schopny zpracovat.
Srovnávat to se situací v prodeji přijímačů pro DAB+ mi připadá značně přehnané, i když dokončení přechodu ze zatím sporadického digitálního vysílání na celoplošné a vypnutí analogového rozhlasu, nastane asi později, než přechod TV z DVB-T na DVB-T2.
Vy asi zase máte důvod takové varování odmítat. Když se, jak sám tvrdíte, pohybujete kolem prodeje, zejména satelitních přístrojů, asi máte zájem na tom, aby neznalí kupovali cokoliv, i když je to k nepotřebě. Zkrátka hodnota vlastních prodejů je u Vás pochopitelně na předním místě a když něco může poškodit pozemní příjem, tak to spíše podpoříte.
Asi tímto způsobem se díváte na komentáře článků typu "Chystáme se na DVB-T2,..."? ;-)
Pokud neplánuje kupovat novou telku, tak určitě dobré aby hleděl zda nevít náhodou už i s Hevcem, kterej je dražší jen o špetku - pokud vůbec.
Nebo dle tebe má za 5 vyhodit tento a pak jít kupovat zase novej? :-D Ten novej mu pojede i na současné vysílání .... Pokud chce PVR, tak by stejně kupovat box k nové televizi .... (poněvadž protože v televizi je recorder téměř k ničemu)
No ..., vzhledem tomu Adolfe, že nadpis je o "Chystáme se", tak to vážně není o přístrojí only MPEG-2, že .... :-) Navíc těch 5 let uteče coby-dub. V dnešní době už je určitě dobré hledět do budoucna a vzít něco už i s tím zatraceným HEVCem.
Můj osobní názor je ten, že bych ponechal současné vysílání .... je spousta nevyužitých kmitočtů. Není pravda že už je vše obsazeno - z daleka není. ČTÚ má obrovské rezervy s volnými kmitočty, v podstatě úplně k ničemu!
Jak říkám, je to jenom o té mobilní lobby .... pak lobby výrobců, prodejců - aby měli obrat, že jo :-) Nejsme hloupí aby nám tohleto nedošlo. Chudáci my kteří musíme zase šetřit na další drahé krámy a chudák příroda když se musí téměř vše jinak fungující vyhodit. To bylo keců o šetrnosti k přírodě před vypínámím analogu .... haha! Kde chrápou Zelení a ti další zmetci podobně naladění nechápu .... zase budou šplhat po komínech k jiným případům.
Je dobré vědět jednu věc - kdo si jde dneska koupit set-top-box, tak pouze proto, že mu ten jeho stávající kleknul a má to jako tuner k nějaké starší TV, která je víceméně na odpis. Takže takový člověk nepotřebuje a ani nechce investovat přes tisícovku do něčeho s HEVC, protože to má akorát na dojetí a pak nejspíš koupí rovnou nový televizor. Boom v prodejnosti set-top-boxů nastane až po vypnutí současného DVB-T, resp. pokud se DVB-T2 stane natolik atraktivní, že o něm budou lidi uvažovat dřív, než skončí DVB-T (to se ale bohužel nestane díky nesmyslnému požadavku na volné vysílání).
Se zbytkem už nelze než souhlasit, ale to asi nevyřešíme...
Už jsem ti psal, že jsou v prodeji i přijímače pro DVB-T/MPEG-2. A našel bych v nabídkách prodejců i přijímače pro DVB-S/MPEG-2. A rozhodně nevím, proč bych se měl nad tím pozastavovat, když vysílání v těchto normách stále existuje. Kdo si něco takového koupí, tak k tomu má asi svůj důvod a všem ostatním je po tom houby.
K tomu pozemnímu příjmu pak jenom tolik, že když je tady pouze jakýsi experiment v Praze, tak se nelze divit, že se prodejci nepřetrhnou nabízet přijímače. Už proto ne, že jako prodejce musíš nakoupit na sklad (tj. leží ti v tom peníze) a za situace, že tyto přijímače zákazníkovi nepřinesou nic navíc oproti běžným přijímačům, je z nich prakticky neprodejný artikl (podobně jako z DAB přijímačů). A nedělám si iluze, že kvůli přechodovým sítím bude nějaký extra zájem ze strany lidí, protože DVB-T2 v CZ podání nenabídne naprosto nic oproti současnosti.
Ta technologie, která je údajně překonaná (ona po technické stránce samozřejmě překonaná je) ovšem pořád funguje. V pozemním vysílání MPEG-2 do roku 2021 a u satelitu má MPEG-2 freesat. Takže může být skupina lidí, kterým to prostě stačí. Pokud bych se podíval do jiných telekomunikačních odvětví, tak třeba u mobilních telefonů jsou taky na trhu modely bez LTE, resp. mají LTE, ale ne všechna v ČR používaná pásma - no a taky se normálně prodávají a nikdo se nad tím nepozastavuje.
V Praze ti prodejci ale nabízí všechno, tj. modely na T2 s HEVC, modely na T2 bez HEVC, modely T s H264 a modely T s MPEG-2. Zákazník si může vybrat dle vlastní uvážení. Trestuhodné by bylo jedině to, pokud nějaký prodejce strčí zákazníkovi model, který HEVC neumí a prodejce mu bude tvrdit, že umí. Ovšem to není moc pravděpodobné.
Každopádně prodejci berou na sklad to, co se prodává. Až opadne zájem o ty "zastaralé technologie" ze strany zákazníků, tak to prodejci prostě brát nebudou. Ale je nesmysl 4 nebo 5 let před definitivním přechodem na T2 stopnout prodej stávajícího sortimentu a nutit lidem nějaké set-top-boxy s HEVC, za které zaplatí min. dvakrát tolik, co za obyčejný set-top-box, který jim nějakou službu ještě udělá. Navíc i ten set-top-box s HEVC se může ukázat jako špatná cesta, protože stačí zakódovat programy a zákazník bude mít doma krám tak akorát na příjem ČT a Šlágru (ten asi kódovat nebude).
S DAB byly velké plány, někteří prodejci do toho dali i dost peněz a nakonec se z toho stal propadák. Lidi to prostě nechtějí, buď jim stačí FM nebo přešli na poslech rádií z internetu a DAB je mimo hru. Navíc ani kvalitou ten DAB nijak nepřesvědčil a k tomu ještě chaos v podobě dvou pásem (III. a L).