Původně to bylo napsáno s odvoláním na to, že to tak původně CZ.NIC sliboval. Jakmile přišly odpovědi na doplňující otázky, text jsme aktualizovali.
Mate mozna pravdu oba. Na obycejneho soukromnika BIS samozrejme nepujde, vzdyt maji problem "obslouzit" podstatne vetsi ryby a i tak jsou radi, ze jsou radi.
Na druhou stranu, umistovat do routeru (nota bene s firewallem) komponenty, ktere pekne popsal Bob... to nepotrebuje dalsi komentar. Kdyz je nekde backdoor, tak ho driv nebo pozdeji nekdo vytahne na svetlo. Je uplne jedno kdo si to zaplati a jestli to treba praskne autor, kdyz mu po odsouzeni vojenskeho vpadu do jiste blizkovychodni zeme nejmenovana svetova mocnost zrusi grant. V ohrozeni totiz nebude mocnost, ani jejich Firma, ani autor, ale predevsim laxni uzivatel, ktery zije v blahove nadeji, ze konspirace ohrozuji vyhradne psychicke zdravi postizenych jedincu a jeho se to tudiz netyka.
No hlavně už se budou zase tříštit síly programátorů.
Doufal jsem, že postaví kvalitní router s výborným softwarem a ten SW na tom bude to nejlepší.
A začíná to být stejný jako s jinýma věcma - postupně se k základní funkci routeru přibalí NAS, pak řízení chytrýho baráku, tohle, tohle - a máme z toho opět obrovského bumbrlíčka se spoustou skrytých problémů.
Protože čím víc funkcí, tim složitější kód a je logické, že se tam naseká víc chyb.
Já bych osobně preferoval SW, který bude řešit pouze router a žádný zbytečnosti krom toho, aby byl kód co nejjednodušší = míň možností do něja nasekat chyby.
Na druhou stranu - do složitého kódu se dá leccos "schovat" a je otázkou, co tam má CZNIC za úkol schovat - třeba jako úkol od BIS. Protože jestli je něco sakra dobře zabezpečené, vždycky je zájem udělat tam backdoory. A ty se v jednoduchým kódu blbě schovávaj.