O tom, že DVB-T přinese kvalitnější signál jsem zapochyboval v okamžiku, když jsem měl před několika lety možnost přímého porovnání kvality. DVB-T - cyběly detaily, např. listy na stromě byly slité do jedné zelené plochy, v analogu totéž byly vidět jednotlivé lístky. Pochopitelně záleží na datovém toku a tedy stupni komprese, ta je však v DVB-T asi vždy ztrátová. Rovněž pojem digitální kvalita pro mne znamená zasekávání obrazu a kostičky.
V případě širokoúhlého vysílání je DVB-T kvalitnější než analog, který přenáší dva černé pruhy-tedy naprosto k ničemu a zužuje tím "šířku pásma" pro užitečná data/obraz. A wide bude čím dál více převažovat nad 4:3
Pochopitelně záleží na datovém toku a tedy stupni komprese, ta je však v DVB-T asi vždy ztrátová.
Otázkou je "ztrátová v porovnání s čím". Analogová TV je také ztrátová - když si porovnáte obraz ze přímo studia a obraz po příjmu z analogové TV (PAL) tak zjistíte že se liší (a v některých věcech dost významně). Pokud otázka stojí tak, jestli je SD digitální TV horší než analogová, tak na to není jednoduchá odpověď. Stejně tak jako se dá vysílat v analogu dobře ale také i špatně, tak to samé jde i v digitálu.
Ano, komprese běžně používané v digitální TV jsou ztrátové, ať už to je MPEG2 a nebo MPEG4-AVC (H.264). A nejde jen o DVB-T, ale obecně o digitální TV jako takovou (DVB-S,-T,-C a i IPTV). Jestli ztráta kvality bude vidět, případně jak moc to bude, záleží na různých okolnostech. Datový tok je jen jedna z nich, kvalitní enkodér další.
Pojem digitální kvalita je kapitola sama o sobě. Ještě teď mi vstávají hrůzou vlasy na hlavě při pomyšlení na masivní reklamy UPC z dřevních dob digitální TV - "Digitální kvalita", a jejich konfrontaci s drsnou realitou.
take zalezi na tom, kde analog a digital prijimate, u nas je to jednoznacne zlepseni - jiz zadne duchy, prolinani dvou stanic na jednom kanalu, zrneni, cisty zvuk...
...nez barevne vysilani. Barevny signal byl totiz tehdy zpetne plne kompatibilni, takze nic divaky k porizeni pridavneho vybaveni nenutilo. Mohli novinku vyuzit, pokud chteli, nikdo je ale nenutil. V tomto ohledu zde srovnatelna zmena tykajici se televiznich divaku vlastne jeste vubec nebyla.
Kvalita DVB-T vysilani je dana vysilaci stranou (tedy lidmi, kteri reknou "to a to uz tam byt nemusi, takova a takova kvalita nam staci"), nikoli pouzitym standardem. Pokud se Vam ale obraz z DVB-T zasekava, mate spatny signal nebo spatny prijimac. Program se zasekavanim urcite nikdo nevysila ;-). A co se tyce ztratovosti, prijde Vam, ze DVD nebo BD jsou synonymem slov "zasekavani a kosticky"? Oba formaty pouzivaji ztratovou kompresi.