Obávám se, že musím s MPO souhlasit.
ISP's logicky vadí tento bod výzvy: "podmínky a popis řešení, jak žadatel bude sdílet svou síť, vybudovanou s podporou státu, s jinými subjekty, kteří by chtěli jeho síť využít ke svým podnikatelským aktivitám, a závazek splnit požadavky pro pravidla velkoobchodní nabídky (viz. příloha výzvy)."
Potíž je v tom, že se jedná o veřejné peníze, tj. není možné je bez podmínky přístupu dát "Lojzovi" nebo "Frantovi" (podobnost se skutečně žijícími osobami je čistě náhodná), aby si za ně rozšířili svou síť a nikoho do ní nepustili. Pokud by to stát dopustil, jednalo by se o nedovolenou veřejnou podporu.
A je vidět, že o sdílené médium, ať už je účel internetizace ušlechtilý sebevíc, prostě není zájem. Všichní (od velkých až po nejmenší) raději preferují svůj lokální monopol či oligopol, než by se vystavovali riziku místní konkurence.
A tím je v podstatě řečeno vše.
Kdo chce dělat poskytovatele, musí se zaregistrovat. Kdo se zaregistruje, musí dělat velmi přesně a pravidelně výkazy o počtu připojených a službách. Takže ČTÚ má naprosto přesné a aktuální údaje.
Ale pro potřeby EU se údaje zjišťuji nějakou agenturou co náhodně osloví pár poskytovatelů.
Tak z pohledu majitele te zbytečné agentury mi to smysl dává. Jinak ale vůbec.
Pokud jde o dotace - nejsou to peníze zadarmo. Je to zboží jako každé jiné. Ministerstvo nastavilo podmínky (cenu) tak, že dotace nikdo koupit nechtěl. To ale není chyba poskytovatelů.
Rychlost a kvalita Internetu v obcích záleží na? Zastupitelich, které jste si zvolili. Nadávate na pomalý Internet ve vaší vesnici? Ale co když starost(k)u oslovil poskytovatel, že chce v celé obci položit optiku a on to odmítl? Možná proto v sousední vesnici mají, ale u vás ne...
Stejně jako vyjádření náměstka MPO Mariana Piechy, který na setkání se zástupci firem podle samotných účastníků říká, že telekomunikační operátoři v čerpání dotací selhávají a ministerstvo by proto výzvy po roce 2020 mělo směřovat do státních institucí.
--
Dotyčný poněkud zapomíná vzmínit to, že tento stav je především díky laxní přípravě na straně MPO.
Co tedy (napr. v onom roce 2016) udelalo MPO, ev. jemu podrizene urady, aby dodaly spravne podklady? Ouradove si varili kavu a nemeli cas? Nevedeli jak to v republice realne vypada? Nebo jsou proste jenom neschopni? Jak se jmenuje ourada, ktery za to zodpovida? Skoda, ze tento seriozni clanek uvedene otazky pouze naznacuje, ale nechava je bez odpovedi.
Selhává je v politické rétorice emotivní vyjádření které odvádí pozornost od toho že oni nejsou schopni motivovat v pozitivní rovině operátory a by to pokryly .
Operátor je podnikající subjekt jehož předmětem podnikání není dobročinnost a charita. Účelem je zisk a ten v vesnic kde se asijské komunitě nevyplatí ani večerka nekouká.
Pro Martin P. Omlouvám se špatně jsem pochopil i spočítal 9,-ky.
Jinak 9999,-Kč je vcelku reálný rozpočet na jednu vesnickou přípojku. Vesnice si služebnost většinou počítají v desetikorunách za metr, oproti městu kde jsou to stokoruny.
Z mého pohledu jsou dotace zlo a pokud nám stát usnadní výstavbu zasíťujeme optikou většinu vesnic. My = drobní ISP kteří poskytují internet 60% domácností.
Budte rad za optiku na vesnici za 9999.- Kc mesicne (I kdyz si myslim, ze tento priklad je nerealny a uvedl jste jej zamerne). Bydlim v zahranici ve stotisicovem meste a nejlepsi pripojeni, ktere mam k dispozici je sice optika, ale last mile je realizovana klasickym telefonnim kabelem 40/10 mbps za £39 mesicne, no nekupte to :), zatimco v Cesku mam 100/100 mbps za £10 mesicne.
:-) Soudruhy do toho netahejte. Zvláštní je, že v naší republice je obecným zvykem dehonestovat názory nikoliv věcně a argumentačně, ale příslušností k ideologiím. To jen tak na okraj.
Silniční síť, pokud je mi známo, tak na celém evropském kontinentu, a nejenom tam, zajišťují většinově vlády a municipality příslušných zemí. Pokud se někde platí mýto soukromým společnostem (např. Itálie), tak je to u páteřních spojů, nikoliv u regionálních sítí. Logicky, tam to prostě nevychází a vyjít nikdy nemůže. O kvalitě povrchu to není, věřte mi.
Dokážu si barvitě vybavit to "tóčo", kdyby government řekl, vážení, teď na vašich ulicích zavládne neviditelná ruka trhu a budou zajišťovány soukromými subjekty budete platit za jejich užívání. A není to tak hypotetické, tento "experiment" přece proběhl u jisté části vodovodních sítí s velmi nechvalným výsledkem.
Zmiňujete konkurenci, fajn. Jaká je tedy konkurenční možnost výběru internetového providera ve vesnici, která má velkou plochu, je topologicky hodně členitá a řídce osídlená? Limitně blízká nule? Zajišťovaná WiFi překračujícími limity vyzařování v rozporu s generálním povolením ČTÚ? Satelitem s obrovskou latencí?
Pro tyto případy jsou dotace určeny. Ne tam, kde zasíťuji panelák, abych měl za nízké náklady hromadu "home passes".
Zemědělství - jak to říci. Zemědělství je otázka národní bezpečnosti. Jistě, můžete to celé nechat na trhu v dobách klidných a mírových. Ale jak někdo vtipně poznamenal: "Demokracii dělí od anarchie pouze 14 dní prázdných regálů v obchodě." Tak asi tak.
Bazén a rychlodráha moc externalit nepřidají. Internet ano - digitální ekonomie je stále nejrychleji rostoucím odvětvím.
Elektrický grid má parametry monopolu, proto je regulován ERÚ. Není jediný státní - provozují jej společnosti ČEZ, E:ON, PRE a samozřejmě ČEPS. Regulovaná část ceny je cena za distribuci, tj. za ten grid samotný. A princip solidarity tam skutečně je. Ale dokážete si představit toho nešťastníka v hájence v horní dolní, který by tržně za svoji přípojku měl platit třeba 100 000 CZK ročně? Holt, protože je to dlouhý, je na tom vedení sám a když fouká, tak to spadne a musí se to opravit?
Myšleno jedno připojení za měsíc :) né náklady na vybudování. Za 9999.- optika = 0 zákazníků , za 9999.- bezdrát = 0 zákazníků , za 9999.- metalika = 0 zákazníků....... přesto se počítá lokalita jako pokritá. Protože stejně jako nejmenovaná kabelovka počítá skříň dole u vchodu jako všechny pokryté jednotky v daném baráku....... Příklad byl uveden jako upozornění na možné zavádějící nastavení statistiky.
Naprosto souhlasím, že je to ekonomický nesmysl. Ale stejně jako silnice nebo elektrifikace je internet tzv. pozitivní externalita. Tj. statek, který generuje mnohem více, než jen svou vlastní spotřebu. A i když sám o sobě je ekonomicky nesmyslný, jeho společenský přínos převáží záporné náklady. V zájmu společnosti je regulovat a zpoplatňovat negativní externality a dotovat pozitivní externality.
A potom máte jen několik možností, jak pozitivní externalitu rozvíjet i tam, kde to nedává ekonomický smysl:
1) veřejný statek - ano, myslím to vážně, stejně jako například v případě silniční sítě, kterou poskytuje státní správa nebo samospráva. Samozřejmě s veškerou neefektivitou a těžkopádností s tím spojenou. Ale je teoreticky možné, aby internet poskytovala veřejná správa (státní správa a samospráva) stejnou formou jako výše uvedenou silniční síť.
2) dotace/daňové úlevy - to je navrhovaný případ dotací pro vysokorychlostní internet. Logicky i naprosto neefektivní konektivita lokalit, které budou v desetiletém TCO beznadějně červené, mohou mít smysl. Elektrifikace se také ve spoustě případů vůbec nevyplatila, ale jako externalita má význam naprosto neuvěřitelný.
Co kdybyste se pokusil podivat dale nez jen na spicku vlastniho nosu a polozil si otazku, zda je dobre, aby se venkov vylidnoval a mesta bobtnala? V nepravdepodobnem pripade, ze by k tomu doslo, by dalsi krok byla zase dalsi otazka - a totiz jak motivovat lidi, aby na vesnicich zustavali. Nevyhnutelne se pak dostavate k tomu, ze alespon cast mestskeho komfortu (ja vim, ani zdaleka ne vsude ve meste) je pripojeni k internetu rozumnou rychlosti za rozumny peniz, coz NASI mobilni operateri jaksi nesplnuji ... No a pak prijde na radu cost/risk analyza, co je vetsi ztrata - "par" korun na zasitovani nebo vylidneny venkov. Tomu se rika rozhodovani na zaklade faktu, jehoz pravym opakem je placani ideologickych blabolu, ktere tak rad predvadite.
"na zapad od nasich hranic neni vubec bezne, aby napriklad na kazdou samotu vedla asfaltova silnice, coz u nas zavedli ti proklinani soudruzi."
Asi záleží, o kterou zemi se jedná. V létě jsem se vracel z Rakouska a silnice stála od Novomlýnských jezer až za hranice (mimochodem, dálnici od Vídně schází ke hranicím necelých 9 km). Vzal jsem to tedy rakouským vnitrozemím a pokud mohu soudit, tak perfektní bezprašné silnice vedly na každé pole. Podobnou zkušenost mám z Francie.
No a ty asfaltky, co je zavedli ti proklínaní soudruzi, budou mít příští rok nejméně 30. Od té doby na ně většinou nikdo nesáhl a až doslouží, asi je už nikdo neopraví. Ale třeba místo nich přibudou cyklostezky.
100k / 15 let = 6666/rok
*1,5 = 10k / rok
10k/12měs. = 833
Kde je těch 1700?
Navíc to není tak, že by 100m vedlo samostatně od každýho baráku, ono se to nějak agreguje (v jednom výkopu nabo jednom kabelu třeba 20 přípojek)
Náklady:
- Papírování - sfoukne se pro celou ulici součaně, řekněme 50 přípojek, PD + lítání po úřadech řekněme za 50k
- Kabely samotný dejme tomu 30m mezi barákama + 20m na barák po odbočení = 2470m optiky, chrániřka 5Kč/m + vlákno řekněme 10Kč/m = 37050 za kabeláž
- Práce, pokud se to věší na existující sloupy, je třeba pět chlapů + pronájem plošiny na tři dny, takže 10k výplata + řekněme 50k nájem plošiny
Takže bez zařízení je to do 200k za 50 baráků, řekněme 100k "přístroje na ústředí a posvařování" a jsme na 300k. To je 6k na barák.
Kdyby byl modem na přípojce za 9k včetně instalace, je to 15k na přípojku. Při 500 měsíčně je návratnost přesně 12 měsíců. Pokud to využije polovina lidí, stejně vybereš částku, za kterou jsi to realizoval, za dva roky. Pokud bude životnost 10 let (a to bude víc), není o čem.
To je tak, když někdo ideologii zaměňuje za fakta. Zemědělství bez dotací by znamenalo výrazný růst cen potravin (za předpokladu nulového dovozu potravin ze zemí, kde je zemědělství dotováno - např. zbytek EU, Rusko, USA) a nebo k zániku zemědělství u nás. V tom případě ovšem zapomeňte na levné potraviny také, protože proč to sem dovážet levně, když to stejně musíte koupit, že ;-)
Zajedte se podivat do Nemecka (toho zapadniho), Francie, Spanelska, Italie atd atd.
Pravda, ty mosty kterej postavili take jiz padaji, protoze na ne tech 30 let nikdo nesah. Viz Praha. Jenze ty kapitalisty vybudovane ... dalnice, se rozpadaji jiz za mene nez polovinu toho casu. Viz D5. Pripadne spadnou drive, nez se staci zprovoznit (D8, Ostrava, ... ).
Tak na každý se musí zaregistrovat. Fenomén ČR pořád jsou (alespoň někde) freenety, které mají jinou právní formu a záměrně se jako podnikatelé v telekomunikacích neoznačují. Takže žádné výkazy nedávají a na druhou stranu technologie kupují bez možnosti odpočtu DPH, jako koncový spotřebitel.
Kde jste vzal chráničku za 5,-Kč? Taky bych ji bral. Kde máte započítanou služebnost nebo pronájem těch existujících sloupů, rozvody v domech a další náklady? Na sloupy vás Eon nepustí a převěsy (nadzemní vedení) jsou u nás dle zákona pouze na vyjímku a dočasně. Žijete vůbec v ČR?
O to, aby se vesnice nevylidňovali, usilovali už komunisté. Na rozdíl od dnešních tlachalů podnikali reálné kroky - především tam lidem dávali práci, zajišťovali kvalitní veřejnou dopravu, budovali "občanskou vybavenost" - obchody, kulturní domy i ty hospody a to i v malých vesnicích, fungovala zdravotní střediska, zubaři. Přesto lidé z vesnic odcházeli. Trh a demokracie trhly oponou a ty malé podniky většinoou zkrachovaly, doprava je spíše symbolická, obchody musí dotovat obec, do hospod nikdo kromě beznadějných štamgastů nechodí, za doktory se jezdí do města (chudáci staříci). Tohle nenapraví ani Interent zadarmo, Jo - píšu o skutečné vesnici s hnojem a králíky, ne o satelitu, kam zajíždí MHD.
Nikoli, registrovati se musite, pokud hodlate provozovati verejnou telekomunikacni sit, ale nikde neni receno, ze nemuzete provozovat privatni sit. Dokonce to ma i vyhody, narozdil od verejne site, do ktere musite pripojit kohokoli, do te soukrome nemusite, at uz mate duvod jakykoli.
Pochopitelne to pak pro vas take znamena, ze se na vas nevstahuji nektera prava ktera jako provozovatel verejne telco site muzete mit, ale ani ty povinnosti z toho plynouci.
Apropos k clanku, abych zbytecne nepridaval dalsi post, prijde mi to uplne stejne, jako ze prejmenujeme R na D a lusknutim prstu se dalnicni sit zdvojnasobi.
"Dotační fiasko
Česko se už od roku 2014 marně snaží rozdělit 14 miliard korun z evropských dotací na výstavbu vysokorychlostních internetových sítí. Podle ministerstva průmyslu zkreslená čísla tuto snahu v žádné fázi neovlivnila, neboť úřad data Idate nepoužívá."
A levný vysokorychlostní mobilní internet tu někdy bude?
Rekl bych ze jim vadi mnohem vic, ze je to proste ekonomicky nesmysl. Protoze sdileni infrastruktury je jeste pomerne to nejmensi = nekde vytvorite rozvadec(e) a pripadnemu zajemci proste reknete sem a sem si dotahni svoje kabely a muzes se pripojit na ty nase rozvody.
Jenze vy at chcete nebo ne, musite fakturovat jak tomu zajemci, tak ale svym zakaznikum stejnou cenu za ty kabely. A ta cena se jim libit nebude.
To se ovsem pletete, na zapad od nasich hranic neni vubec bezne, aby napriklad na kazdou samotu vedla asfaltova silnice, coz u nas zavedli ti proklinani soudruzi. Prave proto, ze je to ekonomicky nesmysl. Celkem bezny je stav, kdy do mensich obci vede maximalne uvalcovany sterk. Presto tam lide bydli, protoze tam maji sve pozemky, pole, atd.
Osobne nemam nic proti tomu, aby na telco sluzby byla kuprikladu nulova DPH. Ale mam pomerne mnoho proti tomu, aby se do trhu, kde konkurence kupodivu opravdu velmi dobre funguje, cpal stat, se svymi dotacemi, a vytvoril z toho trh zcela nefunkcni, jako je kuprikladu aktualne zemedelstvi, kde se tak maximalne zmeni duvod, ale stejne kazdy rok zdrazi, protoze bud se urodi moc, nebo malo, bud je moc sucho nebo moc mokro, zima nebo teplo, a dotace chteji tak jako tak.
Jsem zvedav, kdo mi zadotuje neurodu nebo nadurodu na me zahradce.
Stejne dobre totiz mohu argumentovat tim, ze plavecky bazen prinasi pozitiva, a tudiz chci dotace na plavecky bazen do kazde vesnice. O pardon, nikoli bazen, rychlobruslarskou drahu, vzdyt mame nekolikanasobnou svetovou sampionku.
Vsimete si, ze rozvody elektriny provozuje ... jediny statni monopol. Jsem zvedav co reknete na to, ze ve meste nebudete za pripojku k internetu platit 300 nebo 500Kc, ale 1500, protoze ten rozdil se pouzije na dotaci provozu toho vesnicana. Presne takto funguje ta elektrina.
Mimochodem, ty rozvody jsme si jiz jednou pekne vsichni zaplatili, stalo nas to 50 miliard. A pak nasledoval pekne prechod z impusu na vteriny, zdrazeni o nekolik radu, zavedni pausalu za "vlastnicvi" telefonu atd atd. Dnes ty draty jiz temer 30let hniji nevyuzite v zemi.
Toto nemuze dopadnout jinak.
Tábor, Pražské sídliště, provider Inet4, deklarovaných i reálných 30/30 za 250,- měsíčně. Mně to stačíla rychlostí , tak cenou. Optiku s menší latencí bych bral, router je na to připraven. Taková investice není v lokalitě reálná. Platit větší částky nehodlám.
Podle mně by si stát (Kraje) musel vzít do péra ... a zadat a zaplatit páteřní optiku alespoň do obcí s přenesenou působností (stejně jako stát platí silnice a železnice). Už to je velký úkol, ale reálný během nějakých 5 let. Takových obcí je 6.246. Bývalých okresů je 150 a tak připojit z okresu 40 obcí na optiku 40 obcí není zas tak nepřekonatelné.
100 000 *3 / (15x12) = 1666, naucte se cist a pocitat.
Nebo vy snad dodavate vyrobky za cenu za jakou nakoupite? Pak si u vas lecos rad objednam, vase naklady s manipulaci mne nezajimaji, a vas pripadny zisk jiz vubec ne.
Ono se to nijak neagreguje, pouzijte alespon pul mozku vazeny. Takova vesnice bude mit rekneme 50 domu. Do te vesnice povede 5km pripojka. Kolik ze vychazi na kazdy dum? Na to potrebujete nejmene dve vysoke skoly.
Naklady na zakopani metru cehokoli jsou tisic Kc/m (to kdyz levne, protoze kazdy majitel pozemku ma pravo pozadovat kompenzaci vecneho bremene ktere timto automaticky vznikne). Zadne sloupy nebudou, takovy rozvod vam nikdo nikde neschvali. Pripadne za nej dostanete jeste peknych par milionku pokuticky. A jako bonus, budete pri kazdem vetsim vetriku natahovat(zdarma) vse znova.
Ale jinak chute do toho, zjevne umite kabely natahnout za hubicku a provozovati je prakticky zdarma, takze se divim, ze jiz nemate alespon prvni milion spokojenych uzivatelu site.
Společenství funguje pouze pokud jednotlivci nehledají prospěch společenství, protože ten nikdo nezná a ani nemůže znát, ten se dá zjistit přibližně jen kolektivním optimalizačním heuristickým paralelním algoritmem jako je trh. No a dotace vychází z toho, že jednotlivec může vědět něco co nemůže znát a to je prospěch společenství jako celku. Proto je to porucha optimálního rozdělení zdrojů. Z hlediska společenství není optimální všude mít vysokorychlostní internet. To je jen pokřivené vidění jednotlivců, jakým nahlíží na celé společenství, protože to neřeší otázku, kdo to zaplatí a zda ty zdroje nebudou chybět jinde.
Zcehoz je videt, ze nemate poneti co kolik stoji.
I kdyby prumerna metraz na pokryti jednoho domu byla jen 100m, tak to znamena, ze jen zbudovani rozvodu bude stat 100 000Kc. Coz znamena, ze majitel toho domu musi zaplatit behem rekneme 15 let nejmene trojnasobek. Tzn neco kolem 1 700Kc mesicne. Rychlost je prakticky irelevantni parametr.
Pro vasi informaci, natazeni dratu (tech metalickych a analogovych) telecomem, nas stalo cca 50 miliard Kc. Coz dava peknych prumernych cca 20 000Kc per pripojka.
Ve skutecnosti ale poskytovatel libovolne sluzby muze pocitat tak s 10% vyuziti rozvodu, tudiz budete platit bratru 17 tisic Kc mesicne. A zadna dotace to nevyresi. Protoze by se to muselo dotovat setrvalne a navzdy.
A jiste, muzete si natahat kabel svepomoci, mozna po vas sousede nebudou chtit zadne penize za vecne bremeno a mozna najdete troubu, ktery se vam o to bude zadarmo starat. A kdyz se pohadate se sousedem, tak bude 1/2 vesnice bez internetu, protoze vas nepusti na svoji zahradu.
Prave proto se kabely tahaji po sidlistich, kde per pripojka vychazi mene nez 10m.