Hmm. U nás (okresní město, necelých 50 tis. obyvatel) jsou 3 Wi-Fi provideři, 2 z nich nabízí 2 Mb za 400, 3. (od kterého jsem s radostí utekl jen co i knám do baráku doputoval UPC, poslední půlrok byl tragický) 4 Mb za 500. Upload u obou je 0,5 Mb. Tady přibývají nové Wi-Fi přípojky jen u lidí, kteří nejsou v dosahu kabelového operátora, ADSL jim nejde zavést nebo z principu odmítají cokoliv od TO2. Není to všude tak růžové. :-/
Nejenom 10GHz ... u menších až středních vzdáleností do toho můžeš počítat i 80GHz. Vyjde to sice na cca 400 tisíc bez DPH, ale máš gigabit na rozumnou vzdálenost do 2km (i víc, ale to už je otázka) s velice rozumnou spolehlivostí. A kolik zaplatíš za 2km optiky? Pokud budeš dělat vše (od výkopu až po nasvícení), tak asi pod 2 mil. nedostaneš. Samozřejmě, optika má i jiné výhody (např. řádové navýšení kapacity v podstatě zdarma), ale nelze udělat za odpoledne, jako ta mikrovlna ...
A pokud netrváš na plném fullduplexu, nebo přímo gigabitu, tak dáš polovinu (Siklu myslím se to jmenuje).
Ale jestli bude někdo prodávat 10GHz za dvacet tisíc, tak nás asi pánbůh chraň ... Do teď se to ještě dalo považovat za garantované pásmo, potom už to bude jenom wifi ...
jenže nevěřím ani anténám od UBNT, ani na kvalitu rádia. Sice pětkové vcelku ujdou, občas u těch nanobridge nevěřím vlastním očím, ale na desítku to podle mě bude málo.
A i kdyby nakrásně bylo všechno technicky OK, tak cena způsobí, že to bude mít každá střecha, nedejbože v PtMP. A nikdo ani kanálování dodržovat nebude.
Tak naznačte, v kterých místech na VDSL dojde.
Bude to vyžadovat určitou investici do vybavení ústředny, takže se musí najít dost zájemců. Dále má VDSL skutečný význam jen na krátkých místních smyčkách (funguje i na délkách jako dnešní ADSL2, ale tam výhody mizí). Takže buď pro lidi blízko ústředny a ještě na kvalitním vedení - takových je podle mě pro každou ústřednu příliš málo.
Pak je tu možnost budování předsunutých VDSL DSLAMů. To už je ale investičně ještě náročnější (páteřní optický spoj, příprava lokality), čili se to vyplatí jen v místech s vysokou koncentrací zákazníků - bloky bytových domů apod. A tam už je skoro všude dávno už kabelová TV (tomu VDSL nemůže konkurovat) nebo optická/FWA síť jiného ISP.
Nakonec když už se dotáhne optika k bloku bytovek, je podle mě levnější a lepší v nich udělat rozvody klasickým ethernetem (jak to dělají stovky lokálních ISP), než řešit VDSL. Telefonní linku rozhodně nemáte v každém bytě, takže se tam nějaký kabel ze sklepa stejně tahat musí.
Takže kam s tím VDSL? Podle mě Telefonica už příležitost propásla, jako tradičně...
Kdo vam brani se s par sousedy slozit na nejaky to lepsi pripojeni dratem a rozdistribuovat si to potom pres wifi ? Vetsinou se dostanete na parametry, o kterych si na DSL/UPC/... muzete nechat jen zdat. Samo, vyzaduje to praci a alespon jednoho zapaleneho troubu co se o to +- zadara bude starat.
"Ale jestli bude někdo prodávat 10GHz za dvacet tisíc, tak nás asi pánbůh chraň ... Do teď se to ještě dalo považovat za garantované pásmo, potom už to bude jenom wifi"
Vsechno zalezi od anten, koukni se v Praze na Strojimport, kolik 10G spoju muze byt na jednom miste. Navic jak tak znam UBNT, brzy tomu udelaji TDMA ;-)
"Díky tomu máme široko daleko největší penetraci WiFi přípojek. A jejich podíl na trhu se kupodivu nesnižuje, ale spíše roste."
Co je na rustu WiFi pripojek 'kupodivu'? Za ty leta se Cesi s WiFi naucili pracovat a dosahuji s ni vyssich rychlosti nez ADSL (na jedne takove prave sedim).
"Další růst ADSL je ale významně ohrožen i tím, že tato technologie je dnes už na hranici svých možností, pokud jde o dosahovanou rychlost. Stejně tak je na tom i WiFi."
Pokud se wifi vhodne zkombinuje s dalsimi bezlicencnimi pasmy (10,24 a 80Ghz) tak se dostavate s propustnosti nekam na uroven VDSL, ktere u nas jeste ani nebylo spusteno.
Venovat shrnujicimu clanku o telco v cechach roku 2010 wifi (resp. bezdratum obecne) jen nekolik radek je TRESTUHODNE! WiFi provideri na patere uz davno masove pouzivaji 10Ghz spoje ve kterych se v roce 2010 vyostrila konkurence vstupem dalsi silne spolecnosti na 10G trh. Tento vstup vyvolal i cosi na zpusob cenove valky.
Kdyz dnes poridite do huste obydlene lokality 100Mbit FD spoj za cca 100kKc,- a k tomu nekolik smerovych PtP WiFi spoju na distribuci do obytnych bloku. Jste na hruba 200kKc,- za pripojeni 100 domacnosti. Kdyz k tomu pripoctete nejakou praci (kterou prevazne zvladne jeden clovek), mate to do roka zpatky a uz dalsi rok muzete setrit na vlaknove propojeni lokality. O takovehle efektivite se ADSL a mobilnim providerum ani nezda. Navic na zacatku pristiho roku ma na nas 10Ghz trh vstoupit i firma Ubiquity se 100Mbit spojem v cene <1000 USD!!! To vyvola dalsi vlnu levneho zrychlovani mikrovlnnych pripojek.
Kdyz se podivam na strechy vysokych domu v ceskych mestech a v mestech zahranicnich, tak mam dojem ze by si cesti mikrovlnni provideri zaslouzili vlastni clanek...