Nejnovějším zástupcem streamovacích služeb na českém trhu je Canal+. Francouzská společnost je u nás dobře známa hlavně jako satelitní operátor. Přes dceřinou společnost Canal+ Luxembourg vlastní značky Skylink a FreeSat.
V březnu roku 2021 jsme porovnávali její nabídku v mateřské Francii, sousedním Polsku a u nás v České republice. Tehdy jsme se ale zabývali téměř výhradně satelitní distribucí, neboť v České republice společnost poskytovala online jen omezenou nabídku prostřednictvím internetové televize Skylink Live TV.
27. dubna tohoto roku však Canal+ Luxembourg představila streamovací aplikaci s prostým názvem Canal+. Klienti Skylinku ji dostávají jako součást balíčků Canal+ (dříve Canal+ Sport) a také Kombi+/Kombi+HBO. Všem ostatním zájemcům je k dispozici jako tzv. stand-alone aplikace, nezávisle na tom, jakého operátora využívají nebo jakou další službu si platí.
Na náš trh byla aplikace uvedena v notně okleštěné podobě, ovšem za poplatek prakticky srovnatelný s tarifem Basic od Netflixu. Rozdíl činí pouhých 10 Kč (189 Kč u Canal+ oproti 199 Kč u Netflixu). Nemá žádné zkušební období, tudíž kupujete „zajíce v pytli“.
Přestože z úst viceprezidenta Canal+ pro ČR a SR zaznělo: „Nechceme konkurovat Netflixu…“, vstupní stránka pro nové klienty je velmi nápadně podobná téže stránce amerického hegemona.
V české aplikaci se bez přihlášení dozvíte název titulu, lokalizaci podle země, žánr, rok, velmi krátký popis na úrovni tištěného programu a herecké obsazení. Nechybí věková hranice. Co však zcela chybí, jsou technické údaje o rozlišení, jazyku audia, titulcích atd.
Doprovodné informace k pořadu bývají velmi chudé, paradoxně spíš u vlastní tvorby skupiny (a to nejen v české verzi, totéž se děje i ve francouzské a polské verzi).
Obdobný stav je u starších zahraničních (amerických) filmů. Neplatí to ale vždy, třeba seriál „Emigracja xD“ z polské nabídky má jak velmi obsáhlou vlastní stránku, tak obsažnou kartu pořadu, kde si první část seriálu můžete pustit zdarma.
V polské aplikaci Canal+ je sice popis bez přihlášení rovněž velmi krátký, ale informace jsou již na standardní úrovni, kterou obvykle streamovací aplikace poskytují. Nechybí ani klíčová slova pro vyhledávání a technické informace. Karta se zde navíc zobrazuje ve vrstvě, přes otevřený seznam titulů.
A na rozdíl od české nevypadá jako něco ušitého horkou jehlou… Ukažme si to na příkladu aktuální jedničky ve sledovanosti – filmu Tichá země (Cicha ziemia) z roku 2021.
A pro úplnost podoba informací bez přihlášení ve francouzské aplikaci. Jako příklad jsem vybral film z čerstvě přidaného obsahu Apple TV+, letošní hit Ghosted v hlavní roli s Anou de Armas. Popis je tradičně velmi krátký, ani zde však nechybí technické informace – v psané i grafické podobě. Klient této služby má na výběr mezi rozlišením HD, 4K a 4K Dolby Vision. Zájemci si mohou přehrát i upoutávku.
Online obsah je vždy dostupný kromě webového rozhraní i prostřednictvím aplikací pro různá prostředí a operační systémy. Nejmenší podpora je u české verze.
Pokud nejste oddaným fanouškem anglické fotbalové Premier League, obsah nedávno spuštěné české verze není vůbec oslnivý. Naprosto převažují tyto typy pořadů: licencovaný obsah Premier League, evropská tvorba obvykle z vlastní produkce, oproti francouzské verzi o několik let zpět, a konečně letité filmy, které už prošly i volným vysíláním českých televizí.
Katalog české aplikace je na to, jak dlouho zde společnost působí, opravdu velice chudý. Náhledy titulů jsou z naprosté většiny v originální verzi, českou lokalizaci prozatím uvidíte výjimečně.
Pokud si otevřete vedle sebe prezentace české, polské a francouzské nabídky (bez uživatelského účtu), lze si ihned a velmi snadno udělat představu o její šíři.
Asi nikde neplatí víc než tady známá poučka „content is king“. A opět se ukazuje, jak je přístup mateřské společnosti Canal+ zcela odlišný od dceřiné Canal+ Luxembourg,
Na českých stránkách kromě mlhavých frází typu „skvělá filmová a sportovní podívaná“ moc relevantních informací nezjistíte. Proto si autor vyžádal vyjádření zákaznické podpory. Podle ní Canal+ obsahuje programy Canal+ Action, Canal+ Sport (1–6), Filmbox HD, Filmbox Stars HD, Filmbox Extra HD, Filmbox Premium HD, Filmbox Family. Kromě živého vysílání filmových programů je dostupné přehrávání pořadů až 7 dní zpětně a videotéka se stovkami titulů.
Videotéka Canal+ je také součástí vybraných balíčků z nabídky Skylinku. Za stejný poplatek můžete pořídit v základním balíčku větší porci obsahu, operátor však na svých stránkách uvádí informaci o šíři nabídky zcela odlišnou od toho, co sdělila zákaznická podpora českého Canal+. Skylink poutá na něco, co opravdu český Canal+ nenabízí, tedy „bohatší výběr“ a „premiéry těch nejlepších filmů a seriálů“.
Zcela odlišnou situaci a nabídku najdeme u polské pobočky Canal+. Bohužel se zde jasně ukazuje filozofie „jedna značka, dva zcela odlišné přístupy“. Pod označením Canal+ Online je na výběr hned z několika balíčků, v nichž lze kromě vlastního obsahu společnosti sledovat i partnerský obsah.
Uživatel si může rovněž vybrat, jestli chce variantu zaměřenou více na filmy a seriály, nebo variantu zaměřenou na sport, dále je mu rovněž umožněna platba na více měsíců za zvýhodněnou cenu. Naprostá většina obsahu je lokalizovaná do polského jazyka.
Polský Canal+ Online nabízí (za příplatek) i partnerský obsah. Z filmové/seriálové tvorby jde o Netflix (plány Standard a Premium) a HBO Max/Max (stejnojmenný balíček). Sportovní obsah od Eleven Sports a Polsat Sport Premium je sloučen do jednoho balíčku, obsahujícího šest lineárních kanálů (4× Eleven Sports, 2× Polsat Sports Premium) a čtyři ve formě PPV (Polsat Sport Premium 3–6 PPV Super HD).
Francouzská streamovací služba je nabízena pod názvem myCANAL. I tady je na výběr mezi variantou zaměřenou na filmy a seriály a variantou zaměřenou na sport. V základním nastavení je měsíční platba, službu lze využívat bez závazku s možností okamžitého zrušení. Druhou možností je závazek na 24 měsíců (s možností hybridního hardwaru, na kterém lze sledovat i online obsah). Do 26 let věku je možno aktivovat cenové zvýhodnění pro studenty.
Vlastní obsah zastupuje tvorba Studio Canal a Canal+ originály. Pod skupinu nově patří i OCS, převzaté od skupiny Orange (za příplatek). Nabízen je i partnerský obsah od Apple TV+ (v ceně vybraných tarifů), Netflixu (plán Standard je v ceně tarifu Cine Series), Disney+ (v ceně tarifu Cine Series) a Paramount+ (za poplatek). Sportovní obsah pochází od BeIN Sports a domácího Eurosportu (v ceně tarifu Sport).
Závěrem lze konstatovat následující: v současné podobě je česká verze Canal+ výhodná tak pro klienty Skylinku nebo pro fanoušky fotbalové Premier League. Jiným uživatelům nemá totiž aktuálně naprosto co nabídnout, kromě prázdných reklamních frází. Požadovaná cena naprosto neodpovídá obsahu.
Autorovi se honí hlavou otázka: jde tu opět o další vzdušný zámek, na které jsme již v podání trojjediné společnosti Canal+ Luxembourg / M7 / Skylink zvyklí, nebo má francouzské ústředí o našem trhu opravdu tak značně zkreslený obraz?