Proc by se melo urcovat co stranky smi obsahovat? Ze WML ma trochu jiny tagy nez HTML neznamena, ze by v nem nesel vyprodukovat stejnej bordel, jako je na nekterych webech. Vzdy zalezi pouze na tom kdo ty stranky tvori...
To slovo "optimalizovany" sem tam nepouzil jako vypln... takze jeste jednou: Mezi WML a HTML optimalizovanym pro zobrazeni na mobilech neni v narocnosti zobrazovani zadnej rozdil. Jak napsat jednodusej uz opravdu nevim.
Jedine snad doporucit podivat se, co slovo optimalizovany znamena...
No já nevím, ale pokud je stránka větší, než dostupná paměť, jak jí chcete zobrazit? Dál u mobilu přibývá nutnost upravovat stránku pro zobrazení na telefonu a tehdy taky především dešifrovat stránky nerespektující žádné standardy.
Javascript a flash taky, ale dnes jeto taky často třeba nesmyslné vršení průhledných vrstev na sebe a části stránky, keré se neposouvají se stránkou.
Koukam vazne pomalej... Ja si na mobil vydelal uz v dobe kdy WAP vzniknul. Muj prvni mobil ani WAP nepodporoval. To jen tak k tem pubertalnim narazkam na vek...
O processor a pamet ale prave vubec nejde. Parsovani a zobrazovani cisteho HTML je totiz uplne stejne narocny jako parsovani a zobrazovani WML cili jen o neco malo narocnejsi nez zobrazeni SMS (I samotna SIM karta zvladne slozitejsi operace). To co dela dnesni weby narocnyma jsou Flash animace a Javascript ale nic z toho na webu optimalizovanym pro mobily byt nemusi a v te dobe vicemene nebylo...
člověče vy jste úplně mimo. Vážně, kolik vám je? Víte jak vypadaly mobily v době kdy vznikl WAP? Nejde jen o dotykovou obrazovku, ale i o procesor, paměť...
WAP resp. WML neni nic jinyho nez orezany HTML. V poslednich verzich toho dokonce nabizi mnohem vice nez starsi verze HTML. Vzhledem k tomu, ze HTML rohodne nepotrebuje "dotykovou obrazovku s vysokym rozlisenim" (existuji i browsery pro textove terminaly) je argument, ze mobily nemohli HTML zobrazit zase uplne mimo. Staci HTML kod optimalizovat pro mobily a nebyl vubec duvod s WAPem zacinat. To dneska dela automaticky treba Opera Mini a castecne i ostatni mobilni brosery. Ale lepsi je samozrejme optimalizace na strane serveru. Cili stacilo misto WML psat optimalizovany HTML, coz dnes nektere velke weby delaji, protoze samozrejme mobil na zobrazovani HTML naformatovanyho na velky display neni nic moc a nikdy nebude...
Děláte si ze mě srandu? WAP nikdy neměl bojovat s HTML, byl vytvořený v době, kdy mobily čistě a jednoduše NEMOHLY zobrazit plnohodnotné HTML. Prosímvás kolik vám je let? To si snad myslíte že mobily byly vždycky s dotykovou barevnou obrazovkou s vysokým rozlišením?
To je jako rict, ze psaci stroje byly prekonany tranzistorama. WAP vyuziva GPRS/3G stejne jako HTML. Problem WAPu byl ale hlavne nedostatek obsahu a omezeni oproti HTML. Proto boj s HTML prohral i presto ze HTML je starsi technologie...
HTML skutecne neni novejsi technologie :). WAP byl jen berlicka pro pomaly mobilni pripojeni, ale jenze jak se ukazalo lidi o takovyhle berlicky nemaj zajem...
Pod přístupem k internetu si představuju přístup k internetu a ne přístup k několika stránkám které se mi poskytovatel uráčí nabídnout a předžvýkat. Co na tom proboha nechápete? A nějaké paranoidní vize sem netahejte.
ad druhý odstavec - k čemu to potom tedy je? Vždyť stejně dobře by ten obsah nabízený TV stanicí mohl být přímo na internetu a žádná HbbTV není zapotřebí.
Nesmysl. Když chcete diskutovat tak diskutujte, a ne že ostatní zahltíte nějakými dlouhými irelevantními texty nebo půlhodinovými videi bez toho abyste naznačil co tam mají hledat. To je jednoznačně snaha diskuzi zdržovat. Tak když to podle vás něco přináší tak snad sakra víte co, ne? Proč to jednoduše nenapíšete?
A čo si teda predstavujete pod internetom? Skutočne slobodný prístup k internetu dnes NEEXISTUJE. To čo ponúka HbbTV bude za pár rokov štandartný prístup poskytovateľov pripojenia. Už dnes predsa sú funkčné technológie ktoré blokujú prístup k nevhodným stránkam na úrovni poskytovateľa pripojenia (typický prípad - prístup na internet poskytovaný zamestnávateľom, alebo prevádzkovateľom lokálnych wifi sietí). Naopak poznám desiatky stránok, ktoré povoľujú prístup k svojmu obsahu na základe IP adresy - napr. časť amerických vládnych serverov.
Vzhľadom k tomu, že HbbTV je postavené na báze internetu, nič nebráni prevádzkovateľovi portálu sprístupniť ikonu pre zadanie vlastnej cesty http:\\absd.xy - a umožniť užívateľovi presmerovanie tam kam chce ísť. Lenže to nie je úlohou HbbTV - jeho úlohou je sprístupniť doplnkový obsah poskytovaný televíznou stanicou pre diváka tejto televíznej stanice, nie sprístupniť celý internet. A ak má televízor podporu HbbTV, nič nebráni výrobcovi TV implementovať normálnu podporu internetu bez naviazania na obsah HbbTV.
Rok 2010 a pokrytie EDGE v ČR: O2 - 16% pokrytie technológiou EDGE (je pravda že 90% územia je pokrytá technológiou CDMA). T-Mobile - 92%, Vodafone: 86% . Neviem ale aká je situácia dnes - je pravdepodobné že EDGE už bude skutočne všade. Ja používam internet cez GPRS od roku 2004, na EDGE som prešiel v roku 2006. Od roku 2007 používam 3G/HSPDA a rozdiely sú neporovnateľné.
Jen jsem zareagoval ve vašem stylu - viz cit. z vašeho příspěvku "Nebudu ztrácet čas sledováním dlouhých reklamních videí."
Prostě mi to nedalo. Diskuze na webu jsou o vzájemnosti. Když si někdo odpovědi vynucuje bez toho aby ukázal kousek snahy, asi těžko mě přesvědčí abych mu věnoval svůj čas a své znalosti.
Áno, EDGE je už prakticky všade (závisí ale na poskytovateľovi) - lenže práve v EDGE (a ešte pomalšom GPRS) je WAP výhodou, pretože zabezpečuje rýchle stiahnutie stránok do mobilu. Osobne používam mobilný internet a aj internet v mobile - pokiaľ som v dosahu 3G/HSPDA je všetko v poriadku, akonáhle som len v sieti EDGE (nedajbože GPRS) tak je väľká väčšina súčasných stránok nepoužiteľná - s optimalizáciu sa dnes už obťažuje málokto. Keď som s mobilným internetom pred pár rokmi začínal, tak bola situácia iná.
Nevím proč bych vám měl hledat argumenty? Vy přece tvrdíte, že to k něčemu je, tak proč je takový problém napsat k čemu? Já chápu, že vás za to třeba platí nějaká PR agentura nebo kdovíco, ale mějte proboha člověče trochu sebeúcty!
P.S: samozrejme aj v SR sa stretávam s oblasťami kde je len GPRS/EDGE.... Ale sú to len malé územia (ktoré dosť naštvú, keď tam vbehnete zrovna v čase, ak zrovna načítavate nejakú graficky obludnú stránku).
Je to prístup k internetu - k obsahu, ktorý sprostredkuje portál prevádzkovateľa. A teda môže znemožniť prístup k obsahu, ktorý prevádzkovateľ považuje za nevhodný (mimochodom, rovnakú cenzúru dokáže každý internetový prehliadač, závisí len na tom, ako je nastavený).
WAP? Napríklad ja..... Boli časy v období GPRS/EDGE (a myslím že v ČR sú oblasti kde sú ešte dnes šťastní ak EDGE majú) keď WAP predstavoval jedinú rozumnú alternatívu ako zobraziť web v mobile. A aj dnes si na mobile radšej pozriem wap stránky (ak sú k dispozícii) ako normálne stránky - rýchlejšie sa načítajú a je tam omnoho menej zbytočného balastu.
No když vezmete že se to pár let připravovalo, tak to zhruba odpovídá. Youtube začlo v roce 2005 a dlouhou dobu byly videa jen v dost žalostné kvalitě. Autoři prostě začli z něčím, co tehdy vypadalo naprosto fantasticky, ale nevzali v úvahu, že za pár let to už tak úžasně vypadat nemusí. A teď už se v tom určitě utopilo dost peněz a nikdo není schopný se na to prostě vykašlat, tak do toho budou lejt další peníze dokud všichni nezkrachujou.
Ale jisteze je to nutne a nestacil by obycejny prohlizec. Staci si sednout 4 metry od TV a zkusit si ovladat bezny PC prohlizec obycejnou klavesnici a mysi - je to nepouzitelne. Tohle je optimalizovane prave pro toto pouziti, neco jako Media Center v PC pro prehravani obsahu na TV...
Ano, vyšlo, ale všechny jsou ve stejném stylu jako tenhle čláínek, bude to naprosto úžasné, jen bohužel nikdo neví k čemu to bude. A jak vidím ani vy nevíte.
K tomu ale nepotřebujete žádný standard, stačí aby výrobce dodal do TV prohlížeč. Není vůbec zapotřebí aby se kvůli tomu musely speciálně upravovat stránky.
Tak první ukázky HbbTV byly kolem roku 2009, co jsem našel. To zas tak dávno není z pohledu technologické změny. Jistě se ale ten standard vyvíjel nějakou dobu předtím, takže tohle bude také jeden z faktorů.
Jinak mi celé HbbTV přijde extrémně překombinované a zbytečně složité. A to z mnoha pohledů. Ať už na straně návrhu, kde se vymýšlí další standardy když by šlo využít stávající, nebo se snaží řešit věci, které stejně najdou využití v minimu případů. A s tím se z druhé strany pojí složitost nasazení, kdy taková Česká televize X let přemýšlí, jak to vlastně uchopí.
Přitom by podle mě naprostá většina diváků ocenila jedinou věc - archiv pořadů přístupný přes TV obrazovku, s možností hledání a s ovládáním přizpůsobeným dálkovému ovladači televize. Plus možná nějaký lepší TV program a prohlížení internetových stránek televize (nebo jakýchkoliv) lehce upravených pro lepší orientaci a čitelnost na TV.
A na tohle skutečně není potřeba nic jiného než webový prohlížeč, s podporou některých techologií dnes označovaných jako "HTML5" - hlavně co se týče vkládání videa. K tomu nějaký jednoduchý standard, který jednotným způsobem zpřístupní věci specifické pro TV přijímač - např. vstup z TV dálkového ovladače.
Naprosto nechápu, proč je to celé navrženo zásadně složitějším způsobem. Jak už tu napsali jiní, daly by se najít analogické případy kdy právě takovéto technologie v komerčním světě selhaly. Jenže tady to je určeno pro TV stanice, což jsou zpravidla obrovské firmy s velkým rozpočtem kde velká a relativně neefektivní investice není problém, pokud je jednou schválena.
něco umět - niekde (tuná) som nedávno čítal, že sat poskytovatelia budú vyhodnocovať záujem "divákov" a budú zostavovať súbor sto naj-žiadanejších programov, ktoré každú noc odošlú na stb, tam sa nahrajú a "klient" si vyberie čo chce pozerať. ak by to tak bolo, tak mi bude jedno, že mám pomalý internet.
Tak denně člověk čte kupu článků o "super" technologích, které z naprosté většiny někam zapadnou. A nevím proč by člověk nemohl vyjádřit názor, že daná technologie je k ničemu.
Je to pár dní co ukázali v TV údajně ohebný mobil, přitom šlo pouze o ohebný displej napojený kabelem kamsi na zbytek elektroniky, baterku apod. A hned z toho byla zpráva jak za 2 roky budou mobily ohebné.
Já tady jen od začátku říkám, že celý tento standard hbbtv je na nic, protože prostě nenajde (platící!) zákazníky. A na druhé straně tvůrcům obsahu brzo dojde že nemá cenu obsah tvořit a celé to samo od sebe hezky krachne. :-) Samozřejmě to dokázat nemůžu a od toho je diskuse abych vyjádřil NÁZOR. A abych tak mohl učinit musím asi ten článek přečíst ne?
Ale koukáte se na ní z větší vzdálenosti a rozlišení také není tak velké jaké můžete mít na monitoru. Ovládání mysí a klávesnicí dálkovým ovladačem nenahradíte atd. Kdo chce, nechť používá standartní prohlížeč nebo speciální aplikaci nebo HbbTV. Nechápu proč čtete článek o nečem o co nemáte zájem.
No v tomhle případě spíš myslím, že to vzniklo v době kdy takové věci přes internet ještě nefungovaly a potom už nebyla vůle to zastavit, když už se do toho nalily peníze.
Speciální aplikace na co? Pokud myslíte speciální aplikace třeba na facebook nebo google maps tak to je proto, že na té malinké obrazovce by standardní verze byly nepřehledné. U TV to není zapotřebí, ta je větší než obrazovky u počítače.
No tak těžko by se dalo očekávat že to půjde bez připojení k internetu, ale tak nějak by člověk čekal, že to i něco ude umět, a ono nic.
Pokud máte pořád ještě analog tak nadávejte jedině na Novu, pokud máte nekvalitní obraz v kabelu nebo satelitu tak nadávejte svému poskytovateli. Kvalita pozemního vysílání je pro TV s vysokým rozlišením dostačující, dokonce i ČT24.
a proc se teda delaji specialni aplikace na iPhone, iPad a android a lidi si je hromadne stahuji? Protoze jde o komfort ovladani a pouzivani v tom to je.
Pro koho? Treba pro jo a urcite se najde i nekdo dalsi. A pokud ne, tak se neda nic delat a upadne to v zapomneni, stejne jako Vami zminovany WAP pro mobilni telefony.
No přece kvůli kšeftu! Už dávno není pravdou, že poskytovatelé a výrobci čehokoliv to dělají pro diváka (zákazníka), ale jen a jen pro sebe a pro svůj zisk, což jim ale pochopitelně nemám za zlé. Jen je čím dál složitější přinutit diváka (zákazníka) si draze pořídit něco, co vlastně nepotřebuje, nebo co má k dokonalosti ještě daleko a než se to zdokonalí, už je zde nová technologie.
To už si tu zpětně asi nedokážeme, ale podle mě za to cena nemohla. Cena byla/je větší než za net na druhou stranu stránky WAP byly ubohé což vzhledem k ceně byla zase výhoda. Dnešní úvodní strana třeba Idnesu má klidně MB, WAP stránka má/mívala pár kB.
Dneska kdy objem dat nikdo neřeší je podle mě nějaké hbbtv nesmysl. Není důvod proč duplikovat funkce internetu. Jak už někdo napsal - když web s videem zobrazí každý (druhý) mobil tak proč by to neuměla telka?
Až na to, že WAP v ČR zabila především cena jakou si za to operátoři účtovali, 0,6 Kč za 1 kByte, což byl tehdy cca desetinásobek toho co účtovali za běžný internet. Jinak to byl poměrně šikovný způsob jak dostat online obsah do levných hardwarově slabých telefonů i přes pomalé GPRS.
taky si myslím, že je to otázka max. roku-dvou, kdy bude v každé tv/boxu s internetem pořádný webový prohlížeč s obrovskou nabídkou obsahu, kterou uživatel zná z PC/mobilu. vždycky omezená nabídka hbbtv tak bude dřív nebo později zaostávat až zanikne..
dneska to zvládá kdejaký mobil, včetně flashů a streamu v h263/h264. proč by to nemohla zvládat i tv? ve standardu mělo být něco jako "html 5 prohlížeč, podpora rtp streamu s nějakými kodeky a příp. interface pro ovládání tv/boxu (to přepínání kanálů apod.)". pak není třeba vyrábět extra rozhraní pro tv.
mimochodem, existuje pro to nějaký klient pro pc nebo mobil? a má to nějakou webovou adresu, kam by se dalo na ten zázrak podívat? :-)
správně, je to stejné jako s aplikacemi pro chytré telefony. Pro ně je také k dispozici plný internetový prohlížeč, ale aplikace naplno vyuziva moznosti ovladani daneho zarizeni.
Omyl, tyto možnosti (internet i Hbb) budou v přijímačích existovat spolu a už i existují v některých nových sat. přijímačích. S tím rozdílem, že Hbb má ještě i jiné možnosti a je hlavně v HD (video s různými kodeky, audio, grafika a hlavně texty, vyhledávání apod.!!!!! To internet vše v takové kvalitě a s takovým menu neposkytuje, i když některé aplikace se k němu blíží. Chce to ale vidět a nezavrhovat to předem.
Ale to je právě ono! Kdy kdo používal věci jako WAP (internet přizpusobený pro mobily) a podobné nesmysly?
Jde o to že žádné instituci se nechce/nevyplatí dlouhodobě a kvalitně udržovat více variant obsahů. Jeidná možnost je nějaké automatizovaná konverze do jednodušší verze zobrazení. Ale o to právě jde! Tuto konverzi má dělat KLINT ne SERVER.
Příklad - existuje web. Na mobilu/TV nejdou zobrazit všechny prvky, řekněme flash reklama. Asi těžko bude vydavatel obsahu dělat dvě verze webu - s flashem a bez flashe. Prostě a jednoduše na mobilu uvidím web +- OK ale něco bude scházet - upravil si to KLIENT.
A o tom to je - proč vytvářet nějaký nový standard, když jich kolem webu/netu existuje milion? Stačí prostě vyrábět KLIENTY (tedy v tomto případě TV) tak aby stávající web dokázaly pojmout.
Vzpomenete si na mě za dva tři roky. Telky budou mít ethernet port/wifi, standardně přístup na web/net a po nějakém hbbtv neštěkne ani pes.
Ta otázka č. 2 bude naprosto zásadní a rozhodne. Ono je to totiž úplně k ničemu. Už dneska 90% čumí především na růžové zahrady, ulice a podobné ptákoviny a naprosto je nezajímají věci jako teletext, EPG apod. Pokud chce někdo video/informace/zábavu sedne si buď k internetu nebo si k tv připojí playstation nebo nějaký přehrávač.
Vůbec nechápu proč vymýšlet nějaký další pseudo-standard když by úplně ale úplně stačilo všechny ty věci dát na internet a do TV dát internetový prohlížeč.
či reklama, to neviem, ale doktor tanier to má už dlho. a upozorňuje ... tuná v článku je až na samom konci zmienka o pripojení na internet! inak nič. teda je to ako pri predaji hd televízorov - vysoké rozlíšenie obrazovky ale nekvalitný signál. podstata je zamlčaná.