Jsem toho názoru, že má Česká televize až příliš stanic, ale ve srovnání s Českým rozhlasem je to ještě v pohodě, protože ten, podle mě, mrhá veřejnými prostředky mnohem víc. Nebylo by na místě konečně sloučit ČT a ČRo jako je to třeba na Slovensku? Každé medium zpracovává tutéž zprávu samostatně a za veřejné peníze tak vzniká ten samý obsah v podstatě dvakrát od začátku až do konce a to ve dvou různých budovách. Chápu, že by dost věcí vznikalo i tak odděleně, ale velká část procesu by mohla být sdílená. V budově ČT by zůstala studia a vysílací technika + by se z uvolněných kanceláří udělala studia pro rozhlas a naopak by se všichni redaktoři přestěhovali do Vinohradské, tam by se mohlo udělat jedno menší televizní a jedno menší rozhlasové studio pro případ potřeby něco rychle odvysílat. Vinohradská by měla dostatek prostoru pro všechno - zvládá to i při současném stavu a navíc by se prostor rozšířil o místa, kde jsou dnes studia. Kdyby se přeci jen redaktoři tísnili, časem by nějaká chytrá hlava přišla na to, že je jich tam až moc z nich nadbytečně a tak by se jejich stav snížil, případně se převedl do regionů. Na Kavčích horách by problém s místem taky nebyl. Možnou úsporu místa bych pak viděl ve zrušení některých stanic Českého rozhlasu, či převedení některých z nich na playlist bez živého moderování, případně by se program menších stanic vyráběl v regionálních studiích, kde jsou velkou část dne studia prázdná. Stěhování redaktorů na Vinohradskou by probíhalo v několika fázích, aby nedošlo k narušení vysílání ani jednoho z médií. 1) Došlo by k softwarovému propojení obou médií. 2) Někteří redaktoři ČRo by se dočasně přesunuli do regionálních studií, místo nich by se do kanceláří na Vinohradské nastěhovali redaktoři ČT. 3) Z uvolněných prostorů na Kavčích horách by se udělala nová studia jak pro televizi, tak i pro rozhlas, případně by se využila jiná místa, rozhlasové studio nemá takové nároky na prostor.
Kdyby se mělo rekonstruovat některé ze studií ČT, vysílání pořadu by se převedlo do odpovídajícího studia ať už by to bylo na KH nebo v regionech. 4) Z uvolněného prostoru na Vinohradské by se udělaly nové kanceláře pro zpravodajství, do kterých by se vrátili pracovníci ČRo z regionů.
Váš názor má jedinou chybičku, vlastně 2. Za 1. asi nikoho soudného nezajímá a za 2. vychází z mylných představ.
Samozřejmě, že: "Každé medium zpracovává tutéž zprávu samostatně a za veřejné peníze tak vzniká ten samý obsah v podstatě dvakrát od začátku až do konce a to ve dvou různých budovách. " není pravda. On je propastný rozdíl mezi zpracováním téhož tématu pro audio výstup ČRo a video výstup ČT. Víc to ani nemá cenu komentovat.
Jasne. Treba na tiskovku musi dorazit oba staby. Bohuzel technika jeste nedospela tak daleko, aby bylo mozne odvysilat jen zvukovou stopu. A rozhovory se taky musi delat na dvakrat. No a kdyz si predstavim, ze obe instituce jeste ke vsemu zpracovavaji zpravodajstvi pro sve weby, tak by bylo na miste asi zridit jeste instituci Cesky Web a zavest nove poplatky. Mezi zpracovanim tematu pro televizi a pro web je taky propastny rozdil.
Ale vsiml jsem si rozdilu, samozrejme. Ale je celkem jasne, ze se jejich cinnost v mnohem prekryva a spojenim by se dalo dost usetrit. A proc do toho tahate CTK netusim. Jako ze by CR a CRo prestaly delat webove stranky, protoze mame CTK? No proc ne, asi by se taky usetrilo, ale CTK ma trochu jine poslani - to, na rozdil od zbylych dvou, dela pouze zpravodajstvi.
To, že se činnost různých institucí překrývá, je podstatný prvek demokracie. Zajišťuje to její stabilitu. Zkusí poslanci zaútočit na ČT? Pořád ještě tu máme ČRo, který o tom může kvalitně informovat a může se pouštět i do věcí, na které ČT v tu chvíli nemůže. Za nějakou dobu se to zase může obrátit. Nedaří se ČT v nějaké oblasti zpravodajství naplňovat dostatečně kvalitu, informuje třeba zkresleně o zemích V4 (uvádím jen vymyšlený příklad)? ČRo o nich informuje lépe. Ano, některé náklady jsou „zbytečně zdvojené“, ale má to svůj dobrý důvod.
Ona celá demokracie je „zbytečně“ nákladná, totalitní vládce je vždy levnější. Akorát s ním nebývají spokojení lidé, kteří v tom totalitním státě žijí. I když je to třeba zpočátku „osvícený diktátor“, nikdy to nevydrží dlouho. Proto v zemích, kde to umějí lépe promyslet, vydržují tu drahou demokracii – protože je to dlouhodobě nejlepší.