Vlákno názorů k článku Čermák má možná pravdu od Michal Krsek - Zdravim, jako predseda obcanskeho sdruzeni Projekt PinkNET (vlastnici...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 17. 7. 2001 22:14

    Michal Krsek (neregistrovaný)
    Zdravim,
    jako predseda obcanskeho sdruzeni Projekt PinkNET (vlastnici skoro petilete know-how v dane oblasti) myslim musim uvest na pravou miru nektere veci.

    U vetsiny projektu se skladaji naklady ze dvou hlavnich slozek. Lidske prace a technickych zalezitosti (pod technickymi zalezitostmi si predstavte napriklad hosting serveru, vlastni servery a dalsi).

    Zatimco lidska prace (at uz nekdo pise stranky, dela jim grafiku ci programuje aktivni casti, ale patri sem i administrace serveru) je az na vyjimky tvorena celou komunitou. Vzhledem k cene lidske prace je tento prispevek obvykle nejvetsi.

    Druhou strankou jsou technicke zalezitosti. I tam castecne pomaha komunita, nicmene velkou cast nakladu nesou sponzori. Je samozrejme otazkou, zda si preji byt vytrubovani na vsech sloupich, ci se spise spolehnou na nenapadny reklamni button ci dokonce "pouze" na referenci.

    Co se internetove dane tyce, priznam se, ze jsem skeptik. Zatimco si dokazu predstavit, jak funguje fond kinematografie - i diky tomu, ze posuzovanych projektu je IMHO nekolik desitek - jen tezko si dokazu predstavit vyber tech spravnych z nekolika tisic uchazecu.

    Ostatne zdroje existuji. Nevim, jestli si vzpominate, ale byznys MIA, dnes soucasti CTc, byl nastartovan grantem z fondu EU (tusim Phare).

    Atlas dokazal po celou dobu existence tezit z uzke svazanosti s Microsoftem, Centrum nalakalo rizikovy kapital a Seznam byl proste prvni (snad Ivo pamatuje na pospis smlouvy o provozu lide.seznam.cz - lide.pinknet.cz na krabici monitoru).

    Nicmene existuji i projekty, ktere si za cil nevzaly ziskat maximum zisku (ci se tak netvari). Pokud mohu zacit PinkNETem, pres Open Source komunitu soustredenou kolem Underground a root az napriklad po extremy typu kompost. Presto funguji - a treba po nekolika letech nekomercniho provozu prijde hodny strycek a tvurci dostanou nejake penize (dle vzoru Bonton a Pruvodce). Muj osobni nazor na jedinecnost Internetu je prave v bohatstvi prilezitosti. Mam jen obavu, aby pripadna internetova dan nezpusobila vice skody nez uzitku.

  • 17. 7. 2001 23:42

    Martin Kopta (neregistrovaný)
    Michale, to s tou internetovou daní je samozřejmě nesmysl. Ale jsem rád, že to aspoň vzbudilo zájem.

    Nevím, kolik nových projektů v poslední době PinkNET spustil. Myslím, že asi moc jich zrovna nebude. A nedomnívám se, že by problémem bylo málo sponzorů (díky PragoNETu za konektivitu) nebo málo dobrých nápadů. Problém je v tom, že od roku 1996 (nebo od kdy to vlastně pinknet.cz funguje) se toho hodně změnilo. Ty jsi expert a poradce, Adam těžce vytížený webdesigner, Zdeněk vyvíjí software pro mobily ... prostě sdružení PinkNET nemá na své projekty už tolik času, co dříve.

    Chtělo by to organizaci, kterou budou dotovat sponzoři. Organizaci, která bude zaměstnávat (nebo najímat?) programátory, kodéry a administrátory, kteří pak budou poskytovat svůj servis nekomerčním projektům. Organizace by pak měla nabídnout lidem, kteří mají nějaký nápad, že jim s nim pomůže po tý technický stránce. Když třeba budu chtít udělat server o kaligrafii, můžu to zvládnout s několika málo kamarádama dělat při práci nebo škole, ovšem těžko už při tom zvládnu vybrat server, dohodnout se s hosterem, najít programátora a kódera ... a kdyby ano, tak na to většinou nemám dost peněz. (virtuál dostanu zadarmo -- někteří webhosteři údajně hostují až polovinu věcí gratis -- programátor si řekne o patnáct až dvacet tisíc, o dalších deset si řekne kóder, a pak ještě musíme o našem projektu nějak říct světu...)

    Prostě, myslím, že takovej nějakej inkubátor nekomerčních projektů není špatnej nápad. Zvlášť, když si uvědomím, že se dá využít pro nakažlivý (viral) marketing (vyrábím háčky, budu sponzorovat rybářskej server) a některé projekty lze buď převést na komerční (Neviditelný pes) nebo odprodat (Slunečnice).

    Buď sláva PinkNETu, ale myslím, že už moc na podporu vzniku nových nekomerčních projektů na webu nestačí.
  • 18. 7. 2001 11:38

    Adam Hauner (neregistrovaný)
    Jen jedno upresneni: Slunecnice byl komercnim projektem dnes jiz neexistujiciho Flaminga - Web design, s PinkNetem mel spolecnou cast tvurcu a mozna castecne i trochu propagace.

    Model Projektu Pinknet asi jiz neodpovida dnesnim moznostem, ale nelze zase rici, ze by byl prekonany - v oblasti nekomercniho pusobeni asi nic lepsiho neni. Vse, co by si delalo naroky byt lepsi, si dokazi osobne predstavit jen s castecnym komercnim modelem (servisni cast/management).

    PinkNet a uvadeni novych projektu - ano, potvrzuji, ze nevyjizdime s zadnymi (zasadnimi) novymi projekty. Je to dano tim, ze developeri maji vice prilezitosti pro hrani (zminene webhostingove spolecnosti, ktere radi poskytnout par mega 'kutilum') nez jen PinkNet. Nepodstatne neni ani to, ze je nutne stavajici sluzby udrzovat a rozvijet. Napr. POSTCARD i Alenka jsou prevedeny na kompletne novou technologii, dalsi servery se pripravuji.

  • 18. 7. 2001 19:52

    Martin Kopta (neregistrovaný)
    To s tou Slunečnicí jsem netušil. Každopádně je to docela škoda, že nic novýho nevzniká.
  • 18. 7. 2001 19:58

    MK (neregistrovaný)
    Mno rekneme to tak, ze jsou casy prudkeho rozvoje a casy konsolidace.

    PinkNET se nebude ubirat cestou rustu za kazdou cenu - na to jsou soucasni sponzori prilis mali (dalsi se mohou hlasit na mou adresu).

    Davame prednost tomu, aby projekt mel sanci nejakym zpusobem vyzrat ('z' neni s hackem) :-) Kdyz da buh, povede se 'nam vyzrat jeden velky projekt' a budeme mit misto na dalsi zacinajici. Opravdu nemyslim, ze bychom museli za kazdou cenu mit v systemu 150 uctu a 100 projektu ;-|

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).