Předpokládám, že situace u nás bude velmi podobná. Velká komerční rádia budou DAB bojkotovat, jak to jenom půjde a co nejdéle to půjde, takže nakonec se tam jako první objeví (stejně jako v Rakousku) spíš ta menší. Někomu to sice může vadit, já osobně to spíš uvítám (stane-li se opravdu tak).
Rozdíl u nás je pouze ten, že technologii DAB neodmítá (na rozdíl od Rakouska) veřejnoprávní rozhlas.
"Stále nechápu proč se opustilo pásmo 66-72 MHZ? OIRT " - nepodařilo se mi přesně dohledat, proč vlastně bylo rozhodnuto použít v bývalém východním bloku (mimo NDR) jiného pásma nežli ve zbytku světa. Nicméně se (řekl bych logicky) ukázalo, že toto rozhodnutí bylo kontraproduktivní, a bylo změněno. Již od počátku 80. let se připravoval přechod do pásma CCIR, vznikl mezinárodně koordinovaný kmitočtový plán hlavních vysílačů pro celé Československo a roku 1984 byl spuštěn první vysílač v tomto pásmu (Cukrák, 102,5 MHz, stanice Hvězda). Postupně přibývaly další vysílače, a po roce 1990 už to jelo velmi rychle.
https://www.dx.cz/index.php?&rubrika=9&id=326&PUNipomYAnkadradiovYtdperestrojky.html
- Propaganda se vysílala (vysílá stále) na SV a KV z důvodu většího dosahu vysílačů nad cizí území.
- Důvodem VKV-I OIRT byla nejspíše chybějící technologie pro vyšší kmitočty, nedostupná ve východním bloku. Dále výhoda VKVI-OIRT, že nižší kmitočty mají vyšší dosah (viz výše SV a KV) a lépe 'sledují' terén, takže signál pokrývá i údolí. Nevýhodou jsou větší a tím těžší vysílací a přijímací antény.
- Velcí mají dávno kvalitní digi satelitní a internetové vysílání (= i mobilní internetové), neznám procentní zastoupení, ale půjde k polovině posluchačů. Například chytnu na netu stovky celosvětových vysílání na mobilu za 1500 Kč. Kolik že stojí DAB přijímač? ;-)
- Již dnes je FM CZ analogové pokrytí ubohé. Stačí se projíždět kolem hranic (bydlím na moravsko rakouské) nebo zabrousit do Jeseníků a pochybují, že se postaví více vykrývacích vysílačů. DAB nezná pojem slabý signál se šumem, zkrátka přijímaný signál přijímač vypne, ale analog bude nadále slyšitelný.
Taky bych bral čistou alternativu, bez kolovrátků. Při úrovni ochrany EEP 2-A naplníme multiplex devíti programy s tokem 96 kbit/s. Jenomže pokud by těchto devět programů byly jen alternativní malé stanice, musely by provoz své DAB sítě uživit. Zvuk by musel být dobrý, zároveň slušná plošná dostupnost a spolehlivost. Autorádia už dneska umí AF ve formě FM-DAB-FM i DAB-FM-DAB, ale třeba Color Music Radio by na FM povětšinou těžko přeplo, protože je na FM málo dostupné. Takže se taky může stát, že budou jen lokální ostrůvky - 10W bubláčky, na střechách paneláků atd....Otázkou je, co se bude soutěžit za zkoordinované sady. A k čemu bude ČTÚ svolný. Pokud by došlo ke zlevnění českých mobilních dat o 50%, asi by to měl Digitální rozhlas už dost těžké. Operátoři zatím data prodávají k jiným účelům.
Stále nechápu proč se opustilo pásmo 66-72 MHZ? OIRT . Tam neni nic Rádia tam povětšinou přeladit jdou.Pokud se nepletu tak v tom pásmu jedou Madaři.Hned by bylo volněji na pásmu 88-104 MHZ .DAB+ si pokud nebudu muset nepořídím.Mám pc.a internet a to stačí + zesilovač + reprobedny . Stačí VLC media player a máte celý svět.
souběžné vysílání (dlouhodobě) je samozřejmě pitomost, takže ať klidně zůstaňte v FM, ale bylo by spravedlivé aby měli všichni podnikatelé stejné podmínky ... takže jestli do FM nejde narvat všechny stanice, zavedl bych jednou za 10 let férové losování frekvencí. Až pak bude muset ORF1 uvolnit místo Rádiu Maria, možná přehodnotí pohled na digitalizaci rádií ;-).