Proboha, už by se mělo konečně přestat s démonizováním internetu. Internetová televize není nic jiného, než přenos dat přes internetovou síť a nutno dodat, že je to nejméně vhodný způsob. Podstatně vhodnější je dopravit TV signál přes SAT, kabel nebo terestriku a internet nechat pro doplňkové funkce, než se snažit internetem tlačit takové velké objemy dat.
Bohužel, jste asi nečetl článek, nebo tomu nerozumíte. Vetšině lidí bude pravděpodobně vše fungovat bez jakékoliv změny (při použití širokopásmových zesliovačů + anténa na rodinném domě). Problém je u bytových družstev a SVJ apod, kde jsou použity v rozvodech kanálové vložky (jedna vložka pro jeden frekv. kanál/multiplex). A Jelikož stávající DVB-T a DVB-T2 vysílají na jiných kanálech, tak prostě nový kanál nechytnete, dokud nebudete mít další kanálovou vložku pro nový kanál, nebo nepřeladíte nějakou starou kan. vložku na novou frekvenci/kanál. U nás v bytovém domě to zrovna řešíme, kdy já na svojí anténu (kus drátu přímo do TV) chytnu DVB-T2, ale přes společnou anténu nechytnu nic (zatím).
Kvalitně provedená STA má jak kanálové zesilovače, tak i kanálové konvertory. Oboje má svoje opodstatnění a odborníkům netřeba vysvětlovat proč (a laikovi to může být jedno). Není tedy teoreticky problém vše přenastavit, potíž je ovšem v tom, že v současnosti je třeba zachovat i stávající stav. Takže buď STA patřičně doplnit již dnes s tím, že po vypnutí T zůstanou původní komponenty bez užitku nebo počkat na skončení T a pak provést přeladění na T2, kde jsou náklady výrazně nižší.
Jakési "širokopásmové STA" se hodí tak do bytovky o pár bytech (a nelze snad ani mluvit o STA, ale spíš o ITA).
Děti odmítají čumět na to, co se v TV právě dává? Proboha kam chodíš na takové šílenosti?! Předškolní děti běžně sedí u TV a koukají na pohádky, které tam běží. I starší děti jsou na tom podobně, protože pokud jim dospělý nezačne vnucovat nějaký placený obsah na přání nebo warez, tak prostě jinou možnost ani nemají.
Mé bytové družstvo DVB-T2 zprovoznilo cca měsíc po spuštění patřičného vysílače, náklady úprav pro celý panelák o 90 bytech cca 7 tis. Kč což je na takové množství lidí pár kaček. A co úprava přinese? Krom HD kvality u ČT především funkční TV za rok a něco kdy se DVB-T1 vypne :-)
Co to bylo za "firmy" proboha?
Ozvěte se mi, www.dvbservis.cz, upravíme STA profesionálně a s radostí i bez servisní smlouvy :)
Dobrý večer, opravdu jsem na digizone dlouho nebyl a s nostalgií vzpomínám na dobu před několika lety kdy se na DIGIZONE
předávaly zkušenosti,rady a informace protože digitalizace byla v začátcích, pro obyčejné lidi naprostá neznámá a každý byl
rád za každou radu a informaci.To vše bez urážek,osobního napadání dnešních tzv. odborníků kteří samozřejmně vědí všechno nejlépe. Je to smutné,protože některé rady byly pro naprosté amatéry opravdu užitečné. Samozřejmě že ne všechny. Za dobrou
radu a ůspěšnou instalaci dokázali lidé taky poděkovat a my ostatní jsme z toho měli upřímnou radost. To již bohužel zmizelo
s takovou aroganci a zesměšnování oponentů v některých názorech se člověk jen tak nesetká. Mněli by se nad sebou někteří zamyslet,
je úplně jedno jakou mají přezdívku, ale i ta přezdívka o něčem svědčí.Škoda že ta tolerance zmizela a vystřídal ji vulgarismus.
Myslím,že to byl můj poslední příspěvek na velmi dlouhou dobu.Po uřážkách se mi opravdu stýskat nebude.Jenom lituji těch,
kteří se s nadějí obrátily a poprosili o radu třeba poprvé a po předčtení odpovědí možná i naposled. Děkuji předem,že to
tentokrát za článek neslíznu a kdyby ano je mi to upřímě jedno.
"Každopádně s příchodem hvězdicových rozvodů zůstalo stupačkové vedení na ocet, takže klidně se mohli nájemníci složit a vrhnou do stavby nové STA, jistě by s tím nebyl problém - no, vlastně byl. Protože o STA už dávno nikdo nestál "
Budete se divit, ale jen my jsme za poslední rok dělali několik takto provedených nových STA, kdy se osadily nové antény a zesilovače a k tomu se využilo původní vedení domem (případně se nahradil kabel mezi krabicí se zesilovači pod střechou a sklepem a kabely mezi vchody pro menší útlum, plus samozřejmě se vyházely staré krabičkové rozbočovače a nahradily se moderními). Ta SVJ už prostě nechtěla platit UPC měsíčně defakto za nic a příchod DVB-T2 je motivoval do toho konečně šlápnout.
Placení servisu/oprav je naopak mýtus z druhé strany. Naprostou většinu STA, které jsem dělal, jsem nemusel roky navštívit kvůli servisu. Jediné návštěvy byly v případech, že SVJ chtělo rozšířit počet multiplexů o nové a nebo nyní kvůli DVB-T2. A i tak přidání multiplexů a přechod na DVB-T2 vyšly větší SVJ mnohem výhodněji, než platit UPC 50 Kč i více za byt/měsíc jen za to, že jim tam do původního rozvodu pouští DVB-T.
Vazeny, mohu vam takovych rozvodu stovky, spise tisice vyfotit. Prave proto aby do kazdeho bytu vedl samosatny kabel, tam nacpali ty tenounke nite. A povinnost zajistit prijem pozemni TV je ze zakona. Coz je presne to, k cemu se kabelovka zavazala vymenou za moznost zlikvidovat prave STA. Mnohe domy na postizenych sidlistich tak dnes vypadaji opravdu krasne, desitky anten trcicich z oken namisto spolecne na strese.
Je nefér tvrdit, že to bylo UPC, které hromadně likvidovalo STA. Nicméně byly to firmy, které následně UPC koupilo - v Praze KabelNet, Kabel Plus a Dattel. Tyhle firmy na to šly chytře - SVJ nabídky, že STA nahradí svým rozvodem, kde budou základní programy zdarma a nadto si budou moci obyvatelé platit prémiové kanály. V rámci toho samozřejmě jejich technici uřezali staré antény, vyházeli zesilovače a vložky a mnohde nahradili původní STA rozvod svým, jinde ho nechali a pustili do něj svůj signál a časem si bokem natáhli hvězdici.
Jenže.
Pak začali postupně zdražovat a vyžadovat za programy zdarma platbu od bytů/SVJ za to, že vlastně provozují a servisují v domě STA. A tenhle poplatek se postupně zvedal, třeba v SVJ, kde bydlím, chtělo UPC 50 Kč/měsíc za každý byt. Ve velkých domech klidně se stovkou bytů tak SVJ/družstva platí často dodnes úplně šílené částky a ta rozumná přistupují k renovaci STA, protože se jim to vyplatí i finančně.
Tam, kde zůstal původní funkční rozvod, mají SVJčka řešení snadné - zrenovuje se STA (tedy nové antény, zesilovače, napojení na rozvod) a místo UPC se do něj pustí signál terestriky. Taková renovace vyjde většinou do 50 000 Kč a SVJ s dejme tomu 100 byty si snadno spočítá, že se jim ta investice vrátí ani ne za rok (když UPC platí 5000 Kč měsíčně za programy zdarma a "servis" rozvodů).
Tam, kde UPC resp. jeho předchůdci zlikvidovalo původní rozvod jako takový je to složitější - většinou se pohrabáním ve smlouvách ukáže, že jim nikdy nikdo nedal souhlas nahradit STA rozvod svým vlastním a že na ty kabely ve stoupačkách prostě nemají výsostné právo. Pak to většinou funguje tak, že UPC musí umožnit využití kabelů pro STA - kabel bytů, které chtějí STA se zapojí na novou STA, kabel těch, které chtějí zůstat u UPC, se nechá napojený na UPC.
Jestli je o to vůbec zájem. Třeba náš vchod. Já UPC TV pode mnou místní IPTV, pod ním O2 TV. Naproti stará důchodkyně, ta to asi neřeší, nad ní cizinci dělníci, pořád v práci, nad nimi má rodina Skylink. Vedlejší vchod. Freesat, Skylink, UPC, kamarád zatím pozemní, další dva nevím. Pozemní bude asi čím dál méně. Třeba se ale pletu.
Samozřejmě je to od firem sviňárna. V podstatě by mohla STA upravit mimopražská firma. Jsou k tomu nutné 4 věci. 1. Pochopení faktu že firma je zdaleka.... 2. Nafocení stávajícího řešení + údaje, které kanály jsou přijímány. 3. Dohodnutí ceny a dalších podmínek. 4. Zajištění parkování.
V době analogového vysílání měly všechny profesionálně vybudované společné televizní antény filtry a kanálové zesilovače, naprosto běžnou součástí byly také konvertory UHF -> VHF (IV./V. pásmo -> I./III. pásmo), kvůli nižšímu útlumu kabelů na nižších kmitočtech a umožnění přijímat tzv. 2. program i na starších přijímačích bez UHF tuneru. Řešení bylo modulární, nejstarší systémy byly ještě osazeny elektronkami (dlouhoživotními), později polovodiči (TESA-M, TESA-S). Na střeše bylo tolik antén, kolik bylo potřeba - podle pásem a směrů. Když se za totality nájemníci dohodli, že chtějí přijímat zahraniční vysílání (vlastní zkušenost - rakouská televize), složili se, zaplatili a socialistický podnik doplnil, co bylo potřeba.
Proboha Pamětníku - neztrapňuj se tady debatou o něčem, o čem nemáš ani páru. JanMan to napsal zcela srozumitelně, pásmo je jenom soubor frekvencí, kde si můžeš přenášet analog nebo digitál a tudíž VHF nemá v tomto směru naprosto žádný handicap. Ostatně kabelovky v DVB-C běžně VHF používají a i DVB-T a DVB-T2 má VHF také přímo ve specifikaci. A jenom pro tvoje info, tak dokonce v UHD byl ve VHF přímo vysílaný program z Bratislavy-Kamzíku: https://www.satelitnatv.sk/2016/08/towercom-testuje-z-kamzika-kanal-funbox-4k/
Ak sa chcete vyhnúť stratám a výpadkom signálu alebo kostičkovaniu, tak nepoužívajte tenké bytové predlžovacie anténne káble, ktoré majú zaliate koncovky, lebo tieto káble nemajú tienenie (zlatko, alobal) a preto sú de facto ako antény = prijímajú všetky nežiadúce signály a parazity, Wi-Fi, silné vysielačem vysielače mobilných operátorov atď. Kúpte si radšej na metre hrubé koaxiálne káble s tienením (zlatko, alobal) + s hrubým strieborným pletivom a domontujte si na konci obyčajné koncovky (konektory). Kostičkovanie môžu spôsobovať aj anténne rozbočovače - rozdvojky (tie aj znížujú silu signálu o cca 3 dB).
Já žádnou,ale nechal jsem si vše změřit profesionálem,dokonce již více než před rokem tentýž k vůli rušeni LTEnaměřil velmi silné rušení a přesto že,zesilovač má filtr zabudovaný,nestačilo to a musel jsem další přidat,a to na každou antěnu zvlášt.Pro ůplnost,
dokud nebyla jednofrekvenční sít spuštěna z dalších vysílačů bylo vše OK.Na severovýchod vysílač b.hora ústí,Liberec ještěd,
Trutnov č.hora, kanál č.31. na západ j.hora chomutov k.č.31. Totéž platí i pro dočasný k.č.50.Kanál č.28 také dočasný z Teplického vodojemu OK. Tento problém se objevil na více místech v č.r. Dotazoval jsem se i přímo u LG, potvrdily mě,že některé televizory s tímto problém mají.
Abych byl konkrétní, podívejte se níže na tento transmodulátor:
http://www.prijimacitechnika.com/trm23.p.aspx
Výstupní frekvence: 170...230 MHz + 470...862 MHz
Zde vidíte, že horní VHF pásmo se jako distribuční cesta používá vesele i v dobách COFDM nebo QAM či jiných vícestavových modulací.
Proc se vyjadrujete k tematu, o kterem nic nevite? UPC samozrejme STA v mnoha bytovych domech zlikvidovala. Ten jejich "kvalitni" koax o prumeru 1/2mm se setrvale nepouzitelnym, prijmem tam hnije dodnes, odstipany, nebot mezi tim i sami dosli k tomu, ze je to takto zcela nepouzitelne, pripadne odkupem konkurencnich provozovatelu kabelovek ziskali rozvody daleko lepsi.
Apropos, soucasti toho vseho je jejich povinnost zajistit prijem pozemniho vysilani (zdarma pochopitelne), coz namnoze porusuji. Pripdne se snazi uctovat "udrzbu" rozvodu v cene, za kterou by se kazdorocne dal cely poridit novy a jeste by zbylo.
To by měla tuto oblast řešit Česká televize a České Radiokomunikace, které vlastní tyto dokrývače, starostové dotčených obcí taky nic nezmohly,prý to stojí peníze to provozovat,ale v analogové době to taky musely provozovat.Ale vypnout to bez náhrady?!Měli by to řešit když lidi musí za tv platit.
Odpověd pro Nikoloki,ano bohužel i s nálepkou dvb-t2 ověřeno.Mám úplně novou 55 UHD a chová se stejně jako 3 roky starý samsung.Potvrzeno i na internetu,ale nevím již kde jsem to četl.Je zajímavé,že settopbox strong s tím problém neměl.Je to asi kus od kusu,nebo některé značky.Soused má novou philipsku a TA JE V POHODĚ.ALE POZOR,tento jev se neprojevuje všude,ale jenom na některých místech v republice,vím že někde na jihu to samé vysílač votice+ něco. U vás to třeba bude v pohodě.
Ahoj nikoloki,dnes jsem byl v prodejně,kde jsme kupovali LGuh 55 plb 6100,kupovali jsme ji proto,že 3 roky starý samsung
neuměl sfn.jak se říká z bláta do louže.Přímo v LG mně poradily,obrátit se na prodejnu.Tam jsem dostal kontakt na odborný servis.
Měli jsme velmi dlouhý rozhovor,podotýkám,že pán byl velice příjemný a vstřícný.O tomto problému již věděl a proklínal
radiokomunikace,že je to špatně nastavené a poslední dobou nic jiného neřeší.Naposledy včera tel.Samsung.Také říkal,že
settopboxy s tím většinou problém nemají a ty zatracované boxy a televize z číny šlapou jako hodinky.Proto nám reklamace nebude nikdy uznána,že vina podle výrobců není na straně výrobku ale vysílatele signálu.Příklad který se týká našeho kraje,
dokud vysílala pouze buková hora bylo vše OK,pouze do léta kdy se v SFN připojil Liberec ,Trutnov,Chomutov.od této chvíle utrum.
Tak také doufal,že to pánové v nejbližší době vyladí,aby to hrálo všem. Do té doby máme bohužel smůlu. To samé i když byli
dávno varováni,PS 13 z teplic.vodojemu k.č.28 rušen k.č 28 Trutnov.Dvbt pánové ladili 8 let a když už to jakž-takž chodilo
je tady dvb-t2,jenom doufám,že to bude sladěno dříve než za 8 let.
Popravdě... když vidím, co je dneska ve větším městě ve vzduchu za bramboračku, tak mám pocit, že SFN je úplně až ten poslední a nejmenší problém. Momentálně tady svítí z různých směrů asi 9 multiplexů + shora ruší LTE + zdola ruší CDMA. Nejsilnější signál (klidně o 20-30 dB) a ideální pokrytí našeho ďolíku mají LTE a CDMA a jakási odpadní regionální síť DVB-T z ideálně umístěného a kdysi analogového vykrývače ČRA, ze kterého nic dalšího užitečného nesvítí. Takže širokopásmovým zesem prakticky bez šance. Užitečné vysílače jsou buď slabé nebo "těsně za horizontem", takže na pokojovou anténu v bytovce ani náhodou. Pořídit na to basu vložek za 20+ kKč jenom materiál? Když toho 2/3 za dva roky zahodíme? Uspořádal jsem v baráku anketu, aby nebyla mejlka. Výsledek: z 22 partají odpověděla asi čtvrtina. Zřejmě jsme v baráku tak 4, kdo ještě STA používáme. Takže mám dva roky času, a až budou jasné finální frekvence, provedeme přepojení opět "střihem". Až si v roce 2020 sedne prach, nasadím dva-tři kanálové předzesy s individuálním nastavením zisku a širokopásmový koncový stupeň s vyšší vybuditelností, který to pošle do starých rozvodů. A pohraju si s anténní soustavou, abych pokud možno dostal signál ze žádaného směru a potlačil různé odrazy a pre-echa a boční příjmy SFN a silné místní odpadky.
Nejvíc mě můžou dojmout kecy typu že "širokopásmový zesilovač je vhorný tak do menší bytovky nebo RD". Není - v menší bytovce nebo RD se čtyřmi televizemi je širokopásmový zes úplně stejně na p**u jako ve vysokém věžáku, akorát si ta menší bytovka nejspíš neodhlasuje upgrade na košer vanu plnou kanálových vložek.
"V dřevních dobách kabelovky, kdy se majitelé domů velmi rádi zbavovali šrotu v podobě STA, pozemní vysílání začínalo a končilo 2 programy České televize, někde navíc i OK3. A občas Němci nebo Rakušáci jako negarantovaný bonus. A o takovou STA nikdo nestál, a navíc tu hromadu harampádí bylo nutné udržovat neboli platit servis/opravy, což se nikomu nechtělo, když měli možnost kabelovky."
To se velice pletete. U nás se to udělalo tak, že UPC natahalo svoje rozvody a majitel domu se nechal slyšet, že nadále STA nebude udržovat, neboť každý může využívat služeb UPC, a STA přestala velmi záhy fungovat. No, naštěstí anténa na balkónu funguje spolehlivě. Mimochodem, i UPC musí svoje harampádí servisovat.
Zdravím Vás,tak se ptám a kdo vyřeší v údolí Posázaví pro zdejší obyvatele tv příjem od dob analogu, kdy se zde vypnuly všechny dokrývače nejde tv signál,ale jako perličku zde máme digitální rádio.A bude někdy v této lokalitě zase kvalitně fungovat na klasickou anténu televize?Koncesionáři platí ze zákona a signál ČT nikde.Jedná se o obce,Mrač,Nespeky, Poříčí nad Sázavou,Čerčany,Vysoká Lhota,Lštění, Čtyřkoly, Javorník,Zlenice, Senohraby Poddubí.Tedy více jak 2000 obyvatel, jedná se o dokrývače Čtyřkoly Dubsko,Nespeky Borová Lhota,které nefungují od dob vypnutí analogu.Náhrada zde není žádná,jen sat příjem, ale kvůli stromům a svahům na jižní straně,příjem neřešitelný. Jinak příjem samé odrazy,nestabilní příjem jak z Votic tak Cukráku za vysokými kopci.Jinak DAB šlape na kus drátu,proč nemůže jít televize na anténu.Petr
Pokud by Rácz byl tak neschopný, tak by v počátcích digitalizace na Domažlicku asi neměl tolik práce, třeba i s jiným přístupem k naladění programů, návratem do standardního ovládání, když se divák nedopatřením zamotal v menu a nevěděl jak se z toho dostat. A na nápravu nebyly potřebné žádné měřící přístroje, na to stačila pouhá praxe. A v tu chvíli to bylo pro diváky lepší, než se nedívat na nic.
Ano máte pravdu, v tu dobu to opravdu bylo něco mezi léčitelstvím a magií, hlavně když to mnohým pomohlo. ;-)
Ahoj,naší STA svj-máme taktéž připravenou již delší dobu,nejdříve vypadával mux 12,potom mux čt,ale pouze na některých televizorech,já mám samsung a novou uhd LG,dělají to obě.Evidentně si nerozumí s jednofrekvenční sítí,settopbox strong
s tím problém nemá.Konzultoval jsem to s radiokomunikacemi,jejich odpověd byla.bohužel,pravděpodobně se u Vás jedná
o echo,je nutné odstínit anténu od rušícího vysílače,ale neřekli jak to mám udělat,když jsou v jednom směru.Nakonec,ale
to mám štěstí,že to v místě našeho bydliště jde,každý tu možnost nemá,jsem otočil anténu na jiný vysílač s opačného směru a je
po problému.Mám nainstalované i německo a s tím žádné problémy nejsou.Já jsem STA dělal sám,nevím jak je to u Vás,
jestli máte programovatelný zes. U nás jsem to vyřešil pásmovým zes.+kanálové propusti.Je to levnější a dobře sestavitelné v případě změny.Zesilovač mám 2x UHF,FM,DAB+.Naprostá spokojenost. Zkuste nejdříve jinou televizi nebo settopbox,teprve potom
problém řešte.Přeji mnoho ůspěchů.
U nás v domě STA kdysi byla. Pak přišlo UPC, zařízení STA zlikvidovalo, natlačilo do kabelů svoje programy a - začalo zdražovat! Takže jsem je poslal do háje, koupil pokojovou anténu a jedu na terestrial. V nejbližší době pořídím ten nejjednodušší a nejlevnější settopbox a až se DVB-T odmlčí, pojedu na T2 a pokojovku spokojeně dál A internet mi do TV rozhodně nesmí, mám ,,blobu" Sony Bravii a protože jede bez problémů, budu ji mít tak dlouho, než umře stářím, i když si myslím, že mne možná přežije. Na to, abych se koukal v přímém přenosu celý den, jak se stádo de*ilů, co si říká parlament rve o koryta, opravdu nejsem zvědavý.
Zrovna nedávno mi v ,,chytrém" ventilku uhnila baterie a palubní počítač začal mektat cosi o prázdné pneumatice. Nasadil jsem rezervu, kolo odvezl do pneuservisu, kde jsme ,,chytrý" ventilek rozebrali, vyměnili baterii, (cena 70 Kč), ventilek nasadili zpátky a bylo. Výměna takovéhoto ventilku ve ,,značkovém" servisu vyjde na dva a půl tisíce! (zout, nasadit nový, přeprogramovat palubní počítač, obout, vyvážit, namontovat kolo). A se servisákem jsem se dohodl, že bude tyhle ventilky sbírat a já mu v nich budu měnit baterie; vyděláme oba. Takže hlupák platí jak mourovatej, kolenovrt si najde levnější alternativu.
Chápu, že se mohou zkušenosti různých diskutujících různit a potom zastávají odlišná stanoviska. Z mé vlastní zkušenosti zase vím, že v našem SVJ stále funguje STA, která je občas servisovaná a části bydlících pražská nabídka stačí. Dokonce i v mém bytě mám provozuschopné 2 zásuvky od STA a výjimečně, při výpadku kabelovky UPC, se na ně dočasně on-line připojím. Na jedné ze zásuvek je pověšeno jedno z PVR, kde občas zaznamenáme pořad z nabídky DVB-T. Možná není od věci ještě podotknout, že na náklady s provozem STA se v poplatcích všech členů SVJ měsíčně vybírá po pětikoruně. Na druhé straně je pravdou, že rozvody kabelů UPC jsou rozvedeny v lištách uvnitř domu, i k bytům, které jejich služby nevyužívají. Čili si rozvody STA a kabelovky UPC nepřekáží.
"od kritiků typu JanMan, Technik a pod"
To jsou lidi kteří si musí po webech honit své ego, protože nikde nic pro nikoho užitečného nejspíš ani neudělali ... umí jen kritizovat. Ostatně my to známe a víme od začátku digitalizace a diskuzí na Digizounu. Jiným slovem jsou "Chudí duchem" ;-) Jsem zvědav jaké další nicky z minulosti zde ještě soudruh Technik vytáhne.
"V rodinných domech je situace jasná - nic se měnit nemusí, anténa, zesilovač i další prvky rozvodu budou fungovat i nadále pro DVB-T2." (OPRAVDU ??? JAK TO DOTYČNÝ VÍ, KDYŽ TO NEVIDĚL ???)"
Většinou ano ... Proč? Protože používají širokopásmové antény ... často pásmové či širokopásmové nesmysl zesilovače (např. domovníky apod.) Často je na střeše JEN 1 anténa ... Střech s vícero antén různých směrů je mnohem méně. Širokopásmové antény a kabeláž se měnit nemusí pokud jsou obecně vpořádku a v kondici. Jakožto odborník snad toto víš ...
Situace jasná není, ale je dost pravděpodobná. Je nás málo co používáme v ITA vícero antén + laděné prvky na míru. Ti slavní instalatéři antén co jsou z těch všemožných elekter co nemají ŽÁDNÝ měřící či identifikační přístroj (finder) istalují jednoduchým stylem - 1 anténa, koax, konektor ... šmitec. Max někde doplní o nějaký min pásmový zesilovač. Na takové sestavě pojede jak T1, tak i T2 bez jakéhokoliv nutného zásahu pro úpravu. Otázka zda majitel vůbec tuší jak to je, to samé onen instalátor ... ten si nemůže pamatovat kde co jak komu kdy nainstaloval.
Zapomněl jsem dodat, že ve větším městě je dnes už víc než jeden vysílač LTE, takže v podstatě ať namíříte anténu kamkoli, obvykle nějaký blízký vysílač LTE "trefíte" přímo a další budete chytat odkudsi z boku. Nepoužívat antény se zabudovaným zesilovačem, to je taky rada jak "od pramene", když se snažíte chytit signál kdesi zdáli. Takže zabudované zesilovače ano, ale zabudované po svém, s omezeným ziskem (10-20 dB) a s pasivním filtrem před prvním stupněm, aby se LTE aspoň trochu přiškrtilo. Případně použít k odstínění LTE směrových vlastností pasivně sfázovaného dvojčete - což funguje taky jenom do jisté míry, protože pásmo rušivého vysílání je relativně široké, "nula" vzniklá fázováním (a třeba i čtvrtvlnným zkratem) je naopak dost úzká a soulad zisku od obou antén těžko srovnáte úplně přesně.
Duchy v rozvodech (jak je kabel různě zlámaný, plus nekvalitní prodlužky apod) bohužel také dál existují, jenom už nejsou přímo vidět v obraze, takže se podle nich nedá kabeláž debugovat.
Takže nadále platí to, co odjakživa v analogu:
1) nejlepší zesilovač je kvalitní anténa. Pokud je ve vzduchu bramboračka s více směry příjmu téhož kanálu a divoce nevyváženými úrovněmi různých kanálů, tak se pokusit o směrový příjem, potlačení bočních a postranních směrů příjmu. Prostě si ujasnit, které směry a kanály chci chytat přednostně (a které vhodně potlačit) a podle toho postavit anténní soustavu.
2) podle výsledků anténního dobrodružství poskládat kanálové předzesilovače
3) snažit se o kvalitní rozvod, vyhnout se odrazům z impedačního nepřizpůsobení apod.
A chce to aspoň improvizovaný spektrální analyzátor (rtl-sdr). Bez něj už to "na koleně" fakt nejde. Bez biografu je člověk úplně slepej a nedá se dedukovat vůbec nic. Jakékoli "potom, tedy proto" platí jenom velmi velmi omezeně. To že se někde v dáli rozsvítil další vysílač v SFN na "užitečném" kanálu může být úplně podružné vedle toho, že se někde poblíž rozsvítila nějaká pleva, která Vás vůbec nezajímá (nebo zvedla výkon o 10 dB, což dostalo do kolen Váš našponovaný domovní zesilovač). Díky duchům = rezonujícím odrazům v nekvalitních rozvodech můžou mít dost jiný signál různé partaje v domě pár metrů od sebe. Porovnat dva různé přijímače ("tenhle jede, tenhle ne") by mělo znamenat, že je oba střídavě připojíte na stejný konec stejného anténního kabelu ve stejné místnosti. Alternativní postup je, když se vyskytne hádka "proč to jemu jede a mě nikoli", připojit si biograf postupně na oba kabely v obou místnostech a porovnat skeny. Mě z toho zatím většinou vyšlo, že byl horší problém někde jinde než v tom, že jeden přijímač hůř snáší SFN. Nebo máte anténu pod lehkou střechou, a volá Vám nešťasný uživatel "dyk to doteďka chodilo! a najednou to vypadává!" - no a ona je zrovna dneska na střeše ledová krusta, která tam jistě celý rok nebyla.
Problém je v tom, že financování a vysílání ČT určují zákony. Ty tedy ukládají na jedné straně občanům povinnost platit koncesionářské poplatky za držení přístroje, na druhé straně Česká televize má ze zákona (§ 3) povinnost finančně zajistit pozemním digitálním vysíláním pokrytí 95% obyvatelstva. Podle posledního stavu zjišťování šíření signálu, podle přijaté metodiky, zajišťují ČRa již nyní v přechodových sítích DVB-T2 pokrytí signálem stanic ČT 99,6% populace. Čili zákon je bohatě splněn a předmětné oblasti mají zatím jen smůlu. Zákon tedy předpokládá, že těch zbylých maximálně 5% populace řeší své problémy s příjmem ČT pomocí DVB-S, kde je též možné její stanice sledovat zdarma. A, pokud ani to není řešitelné, tato část populace má prostě smůlu, pokud časem ČT a ČRa neudělají další vylepšení pokrytí. Většinou žádný zákon nezajišťuje úplně stejnou úroveň služeb pro všech 100% populace.
Ciste hypoteticky mohou byt soucasti rozvodu filtry/kanalove zesilovace, ale takovy rozvod budete hledat opravdu dlouho. Pak muze byt treba je vymenit/preladit. Typicky je totiz na strese jedna sirokopasmova antena a za ni krabice se zesilovacem. Velmi vyjimecne jsou k videni sety vice kanalovych anten, a to spise u ruznych lovcu kteri prijimaji z dalky a z ciziny.
V realite naprosto drtive vetsiny rozvodu neni (a ani pri prechodu z analogu nebylo) treba delat vubec nic. Ale proc nevystavit fakturku za papir na ktery vam nekdo napise ze vas rovod je pro T2 OK.
Kanálové prvky mohou být i v ITA s jednou anténou, na tom počtu samotných antén vůbec nezáleží. Každopádně tady se řeší příjem v STA, kde je případným výpadkem signálu naráz postižena větší skupina lidí. A také se při úpravě STA musí větší skupina lidí předem domluvit, což je možná potíž ještě větší.
Ale to je pak o našich bublinách - mě by nenapadlo tvrdit, že ti co jsou zvyklí domala čučet na televizi, že najedou prozří a budou si sami vybárat obsah na např. Netflixu.
Naopak vy tvrdíte, že
" Nehledě na fakt, že i ti mladší dřív nebo později zestárnou a jejich nadšení pro warez opadne spolu s tím, jak přijdou domů z práce, budou mít děti a spoustu jiných starostí, než aby trávili čas nějakým stahováním kdesi na netu, takže ještě rádi sednou k TV a budou sledovat, co se zrovna vysílá."
...což je zkrátka blbost. Klinout na spuštění filmu či dílu seriálu z NAS, nebo na Netflixu, není opravdu žádný intelektuální výkon.
Jenomže to "kliknout na spuštění filmu" v první řadě znamená ten obsah někde sehnat. A to už je podstatně větší výkon, než zapnout TV a vybrat si něco z desítek programů. Nehledě na skutečnost, že spousta obsahu se prostě jen tak nesežene nebo sežene, ale v pochybné kvalitě, případně z placených úložišť. O kapacitě nemluvě, protože kolik filmů v průměrné HD kvalitě do NAS nacpu? 200? 300? To je nic a ještě za takový NAS dám navíc ranec peněz (pokud budu mít RAID 1, abych při havárii HDD nepřišel o všechno).
A přehrávání ze záznamu je tady od doby VHS, pak DVD, pak BD nebo HDD/flash, takže ten NAS jenom pokračuje v tom stejném - a v tom, že je to čistě doplněk k běžnému sledování TV, rozhodně ne jako náhrada.
Lidem se spolu s věkem mění priority a zčásti je to také vnějšími okolnostmi. Sám si dobře vzpomínám na začátek tohoto tisíciletí, kdy přišla móda přepalování DVD. Člověk měl doma stovky nosičů, různě se to vyměňovalo, půjčovalo, objevovaly se do té doby filmy a seriály zapomenuté v archivu... - no za pár let to opadlo, většina obsahu se objevila běžně v TV (a reprízuje se několikrát ročně) a všechno na DVD akorát skončilo v koši, stejně je to jenom SD.
Jak se jedná o peníze, zejména ty "moje", vznikají i absurdní názory. Stát provozuje ČT podle zákona a ta postupuje jen tak, jak jí to zase zákony a vyhlášky dovolují a nařizují. Ale, dokonce ani stát si nemůže dovolit nereagovat na změnu situace v zahraničí, na rozhodnutí Telekomunikační unie a orgánů EU obecně, které se právě dotýkají přechodu na DVB-T2.
Zda je ČT taková, jak si myslíte, je to Váš názor a klidně jí nesledujte. Ale koncesionářské poplatky se platí za zákona, před těmi se moc bránit nedá, protože je to daň za držení přístroje, schopného volitelně sledovat televizní vysílání všech typů.
Orgány, jako ÚS a ombudsmanka jsou ale normální a tak asi nebudou dělat žádné krkolomné kroky proti státu.
Pokud jsou Vašim vzorem tuzemské komerční stanice, i když na ně se můžete dívat jen proto, že jste zaplatil koncesionářské poplatky za držení televizoru, není proto nutno ČT kódovat a ještě připlácet, pokud bude mít stejnou možnost se financovat z reklamy, jako komerčky.
Pokud se Vám tento systém nelíbí, osobně nevyhrajete volby a nezměníte pravidla pro ČT, asi Vám nezbývá nic jiného, než emigrovat. Ale, vybírejte pečlivě, v mnoha "zaslíbených" zemích se koncese za veřejnoprávní média také vybírají a mnohdy v ještě vyšších poplatcích, než u nás.
Pohádka JardyA se ale týká jen prehistorie TV u nás. Chtěl bych vidět, jak jsou dnes desítky stanic z DVB-T konvertovány v STA do analogů ve VHF. Také nebyl problém montovat antény na celé 2 tuzemské programy, případně na něco ze zahraničí. To ještě analogový systém STA zvládl i s elektronkami. Pro dnešní dobu z toho ale žádné poučení neplyne.
Nevím co bych měl tobě a jakýmsi imaginárním "nám" vysvětlovat, když jsem se o tobě nikde nezmiňoval. A jestli ses v nějakém mém příspěvku poznal, pak se spíš zamysli nad tím, že je to pravda a hlavně, aby se to už z tvé strany neopakovalo.
O duševní poruše je zbytečné se bavit, opakovaně zde byly popisovány (i tebou samotným) tvoje zdravotní problémy, pro které ses léčil na psychiatrii. Což pochopitelně není žádná ostuda a ani se za to nevysmívám, nicméně by ses měl umravnit a nemíchat se zbytečně do diskuzí, které nejsou z tvého oboru violisty.
krakonoš se připojuje z normální sítě UPC a tady to zkouší zahrát na nějakou "utajenou" síť, což je pochopitelně kravina jak bič. Max. se jedná o černý přeprodej, tomu by se dalo ještě věřit. A legálně není problém mít od UPC Business i 100/100: https://business.upc.cz/firmy-a-korporace/akcni-nabidka/100-100-mbps/ nebo klidně 10 Gbps (to ovšem pro velké korporace)
No bohužel to u nás v pohodě není - zepředu Cukrák 38 km a Žižkov 22 km, zezadu 63 km Ještěd, všechno tak v úhlu odhadem 15 stupňů, a DVB-T2 certifikovaný televizor LG s citlivějším tunerem se dává na můj vkus až příliš často zarušit a vypadává. Méně citlivý linuxový přijímač Octagon SF4008 je rušen daleko méně, ale taky dokáže vypadnout. Je to na houby, ty blbé SFN (single-frequency network) nám byl čert dlužen. V pravěku nám rušil v létě občas Cukrák na 1. kanále z veliké dálky Kyjev, analog ze Žižkova a DVB-T ze Žižkova i s pár watty bůhví odkud šlapaly celá léta v pohodě, a nejdokonalejší DVB-T2/HEVC se 100 kW z Cukráku je na prd zřejmě "díky" SFN a nikdo s tím nic nenadělá …
Pokud si STA platí ti, co ji chtějí nebo se na tom domluví SVJ/BD, pak je všechno v pořádku. Totéž u kabelovky. To pouze nějaký fd všechno hrotí do krajnosti a představuje si, jak "zlá" kabelovka likviduje jeho moderní STA v podobě TESA-S, která tam v reálu mele z posledního :-)
Snad kdyby to bylo pouze tou SFN, tak by se příjmová situace neměla prudce měnit takovým způsobem, že "kvalita" signálu (jediné co dostanu v reálném čase, ukazuje mi to televizor v menu "test signálu") kolísá pár minut mezi 30 až 70 procenty (přitom pod těch 50% už to jde do háje a na 30% už vůbec nic nezobrazuje) a najednou šlus a konec a kvalita se usadí na sto procentech a sedí tam jak přibitá. Na anténě je LTE filtr, šest kanálových vložek, rozvod je hvězdice. Jelikož mi příjem blbnul i s anténou na balkoně, kde je volný pouze směr na Cukrák (teda skrz pár topolů a lípu) a směry na Žižkov (vpřed) i na Ještěd (vzad) jsou kryté domem, tak jsem měl chytat vlastně jenom ten Cukrák a výpadky jsem během září měl taky - Octagon SF4008 mi udával SNR tak od 24 do 32 dB, což je podle něj "kvalita" 70 ÷ 100 %. Tak doufám, že SFN za to nemůže, máme tady jedno armádní velitelství a možná tu v okolí řádí i nějací radioamatéři. Taky je za rohem vysílač O2 a zřejmě tam běží CDMA na 450 MHz a 26. kanál je na 514 MHz. Zatím ještě čekáme, jak se to vyvrbí, já bych v nejhorším mohl taky ještě zkusit na balkón pořídit yaginu na 26. kanál, protože předtím jsem měl přechodně starou širokopásmovou "matraci" (sundanou ze střechy někdy začátkem devadesátýh let).
P.S. Momentálně mi právě TV ukazuje kvalitu 100% a Octagon SNR 24.50 dB (kvalita 74%) …
Zásadním problémem STA je, že se lidi nedomluví.Polovina nemá zájem vůbec (mají satelit, kabel nebo IPTV), čtvrtině je to jedno (nedívají se nebo mají příjem na anténu za oknem nebo na balkóně) a zbývající čtvrtina ztratí zájem většinou v momentě, kdy jim ostatní členové SVJ nebo BD sdělí, ať si tu STA zaplatí a provozují z vlastní kapsy. A i když se podaří STA zbudovat, tak totéž se pak řeší v momentě, kdy jsou potřeba investice do rozšíření nebo úpravy. Prostě cokoliv s nádechem "společná" je už z principu nesmysl.
STA může uspokojivě fungovat v domech, které mají jednoho majitele, ten zavelí a STA se vybuduje a lidi platí za její údržbu a servis (což je pak otázkou, jestli je to oproti jiným službám skutečně terno nebo spíš propadák).
Placení za servis a opravy jsou pak realita, protože jenom těch změn, které neustále probíhají (ať už to byly kdysi jakési roční sítě DVB-T pro ČT, vznik nových muxů, spuštění LTE, přechodové sítě T2 a T2 jako takové, pak zase bude LTE na 700 MHz atd.).
V neposlední řadě pak STA nemůže mít nikdy programovou nabídku srovnatelnou se satelitem nebo kabelem. HD programy v STA max. ČT (a pseudo Prima Comedy Central, JOJ Family) a nemožnost si doplatit za sporty, filmové kanály, dokumenty atd. I programy STV1 a STV2 jdou v STA jenom v místech, kde je možnost přeshraničního příjmu, zatímco SAT a kabel je nabízí na celém území státu. Není co řešit.
Nesmyslné číslování finálních Muxů,kde jsou ty HD programy kromě ČT?Proč ČT stále duplikuje program na Déčku s ČT2 hlavně dopoledne????To neví ani rada,ani ředitel.
Kdy,když ne právě teď...no přeci až příští rok na podzim,až to Sdéčko ČT vypnou a lidi si to uvědomí a koupí si nový settopbox.
Ve skutecnosti s tim internet zadny problem nema, protoze umi fungovat uplne stejne jako to TV vysilani. Rika se tomu multicast.
Jen jste nejak pozapomel na fakt, ze na TV v podobe "tu mas program a cum" se diva cim dal mene lidi, protoze predevsim ti mladsi, se chteji divat na to, co si sami prave ted vyberou.
Pak se objevil digitál a s ním přišla spousta mýtů a polopravd, například že stačí jedna anténa na všechno a hlavně se vynořily pochybné existence, které začaly do montáží antén fušovat bez jakýchkoliv znalostí. Zažil jsem dokonce absurditu, že montáž antén prováděl člen symfonického orchestru. Výsledek byl pak samozřejmě naprosto tragický, nájemnci byli velmi rozezleni a zvažovali i žalobu k soudu (tuším kvůli nesvéprávnosti dotyčného filharmonika se to potom odložilo).
Nemohu vyloučit, že někteří diváci, závislí na STA, ještě dnes musí koukat na televizi ve VHF pásmu, ale není jim co závidět. Samozřejmě je konverze i dnes možná, ale který divák by o ní stál? Čili nejde o technologickou možnost, ale o realitu. Analog ještě zachovává třeba kabelovka UPC, což bych za kategorii STA nepovažoval, ale jen jako berličku pro ty, kteří se s tím spokojí, jako možná ten bez přezdívky, nebo to snad ještě nyní někde udržuje při životě.
O žádný stihomam z techniků nejde. Technik zkrátka před časem oblažoval diskuze na webech zaměřených na TV technologie. A kdo si to nepamatuje, je to jen jeho problém se zapomínáním. V době začátků podnikání Rácze a Donáta byl problém zavolat odbornou firmu. Třeba na Domažlicku, kde se s digitalizací začínalo a vzhledem k počtu "postižených", neměl Rácz téměř žádnou konkurenci. Kde by se taky z ničeho nic vzala? Aby byla firma opravdu odborná, na to nestačí název, ale musí mít i patřičné technologické vybavení a její technici dostatečnou praxi.
Problematický príjem DVB-T v Liptovskom Mikuláši 1: https://1url.cz/MMLfE
Problematický príjem DVB-T v Liptovskom Mikuláši 2: https://1url.cz/cMLfB
Sousto: Tvoje srovnání jsou klasické hrušky s jablky, protože v DVB-T2 (pokud bereme stávající stav) rozhodně není totéž, co nabízí UPC, O2TV, Skylink nebo freesat. Dostaneš tam mizérii v podobě 5,5 HD od ČT, Prima CC HD a JOJ Family HD, a toť vše, co je v HD. Pak už jenom plejáda SD mazanic. V případě UPC a O2 navíc dodávku signálu s komplet servisem, u Skylinku zase cena od 89,-Kč měsíčně a freesat o trochu víc, každopádně ne 500-600,-Kč. Za ty peníze je už rozšířená nabídka, kde pak celé DVB-T2 jenom smutně kouká, jak to vypadá v jiných platformách.
Úsměvná je ta poznámka, kolik kdo údajně ušetří - pokud chce někdo skutečně šetřit, tak v první řadě musí začít u cigaret, alkoholu, provozu motorového vozidla, mobilního telefonu, internetu. Nějaká stovka měsíčně za TV je v nákladech domácnosti až kdesi úplně vzadu a pouze marginální věc.
Internet s tím problém nemá, ale má s tím problém infrastruktura ISP a multicast to nezachrání, protože na posledních mílích ta konektivita na přenos TV prostě není dostačující (myšleno v takovém rozsahu, jaký umožňuje již zmiňovaný SAT, kabel nebo terestrika).
A vybrat si na co se chce člověk dívat, je a bude možné jenom v mezích, které povolí majitelé práv a samotné stanice. Je iluzorní čekat, že si někdo bude kdesi na internetu vybírat co je libo. Nehledě na fakt, že i ti mladší dřív nebo později zestárnou a jejich nadšení pro warez opadne spolu s tím, jak přijdou domů z práce, budou mít děti a spoustu jiných starostí, než aby trávili čas nějakým stahováním kdesi na netu, takže ještě rádi sednou k TV a budou sledovat, co se zrovna vysílá. K tomu pochopitelně sport, zprávy, dětské pořady a další, kde je warez zcela bezpředmětný.
Pak zde existovali také samozvaní guru digitalizace - Rácz, kteří bez erudice a znalostí hlásali svá moudrá do tisku i jiných .médii a naprosto tragický prodejce setopboxů Donát, který na dálku z věštecké koule určoval příjmové podmínky v jednotlivých lokalitách a doporučoval konkrétní antény a jejich slučování.
Sice také nepovažuji Rácze a Donáta za zachránce digitalizace, ale na rozdíl od kritiků typu JanMan, Technik a pod., pro běžné lidi něco dělali a udělali. Jak pomohla jejich tehdejší i dnešní kritika na nějakém webu třeba bezradným divákům, když skutečně znalých profesionálů s praxí byla v té době jen hrstka?
Jste schopen pochopit, že toto (pásmo VHF) nemá absolutně nic společného s analogem? Vy jste jak zamrzlý před 20 lety. VHF pásmo nerovná se a priori analogový přenos - je to pouze jedno z frekvenčních přenosových pásem. A na nosných v tomto pásmu může být namodulováno v podstatě cokoliv.
Kapišto?
Každá anténa je zkonstruována tak, aby zvládla s optimálním ziskem poměrně široké frekvenční pásmo, takže pokud se změní digitální protokol, ale ne vysílací frekvence, není potřeba anténu, pokud není věkem uhnilá, nějak drasticky řešit. A ty jedničky a nuly jsou tak jako tak zakódovány do sinusových frekvencí, protože vysílat přímo digitální signál z mnoha důvodů nejde. Takže není důležitý digitální protokol, ale vysílací frekvence, protože od té se odvíjí jak požadavky na pásmo, které musí anténa umět, tak požadavky na kvalitu kabeláže.
I v ITA je potřeba vyměnit kanálové prvky, je-li tím taková ITA vybavena o 3 či více anténách. Já už jsem připraven a T1+T2 jede a pojede zatím stále paralelně. Němce z Bogenu vyřeším až to na jaře spustí, už mám doma ale nachystané zboží na míru - takže za pár minut bude vyřešeno. 2. německý vysílač Ochsenkopf mám vyřešen ... již nyní hraje v T2 mux BR který jediný potřebuju. Čili vše pěkně postupně ...
Ty 2-3Mbit zvladne i hodne spadne DSL.
A i vase druha premisa je zcela spatne, nebot je tomu presne opacne. Deti naprosto odmitaji cumet na to, co prave v TV davaji, tudiz je nezbytne nutne, pokud tedy patrite k odladacum deti k obrazovce, jim poridit to, co videt chteji prave ted.
fd je úplně mimo mísu, protože do stupačkových vedení (jenž se dělaly počátkem 90 let) se dával jeden jediný koaxiální kabel místo původních zelených hnilob, a byl to CommScope 7mm. A o tom jsem psal.
Při hvězdicových rozvodech se používá kabel min. 5mm a v takovém případě je to Belden 121. Přičemž tento kabel je parametrově naprosto bez problémů a jenom naprostý mimoň může psát pitomosti, že ne.
V dřevních dobách kabelovky, kdy se majitelé domů velmi rádi zbavovali šrotu v podobě STA, pozemní vysílání začínalo a končilo 2 programy České televize, někde navíc i OK3. A občas Němci nebo Rakušáci jako negarantovaný bonus. A o takovou STA nikdo nestál, a navíc tu hromadu harampádí bylo nutné udržovat neboli platit servis/opravy, což se nikomu nechtělo, když měli možnost kabelovky.
Na pomatenosti o tom, že si kabelovka zahrála na odvoz odpadků, je zbytečné reagovat. fd je obyčejný blábola, který kdesi cosi slyšel a drží se toho jak moucha lejna. Přitom není schopen doložit jediný dokument, kde by si majitel domu takovou práci objednal a Kabel Plus (což byl tehdejší název pro dnešní UPC - jenom pro neznalé) na to přistoupil a demontáž šrotu provedl. Každopádně s příchodem hvězdicových rozvodů zůstalo stupačkové vedení na ocet, takže klidně se mohli nájemníci složit a vrhnou do stavby nové STA, jistě by s tím nebyl problém - no, vlastně byl. Protože o STA už dávno nikdo nestál a kdo dostal desítky programů z kabelu, ten se nebude vrhat zpět do století páry a nějakého pochybného pozemáku :-)
Tak tady pozor!
Co je lepší? Snažit se blbě a mnohdy nesprávně radit a uvádět nebohé uživatele v omyl ve jménu nezištné pomoci nebo raději mlčet a neradit, když nevím, nejsem erudován?
Ale vlastně máte pravdu, bylinkáři, mastičkáři a různí pseudoléčitelé mají také svou klientelu.
Proč bych měl zkoušet HBO kdesi na webu, když si ho mohu pustit přímo v televizním vysílání? A další zmiňované služby nejsou ničím jiným, než jenom vylepšenou půjčovnou filmů, kde si také mohu vybrat pouze z toho, co tato půjčovna aktuálně nabízí a musím za to platit. S tím by samozřejmě problém nebyl (platit), nicméně pokud bych tou půjčovnou chtěl zaplácnout rozsah sledování, který nabízí televizní vysílání, pak bych se asi nedoplatil. Takže ano, jako doplněk k TV je to zajímavá volba, ale rozhodně to TV nemůže nahradit, o což tady primárně šlo.
Kolik máš za sebou montáží, že píšeš cosi o tom, kdo co pro lidi udělal?! Leda pár zfušovaných v jedné bytovce, kde jim ještě dodneška naskakuje kopřivka, když slyší tvoje jméno.
A ti popisovaní instalatéři antén jsou asi na stejné úrovni, jako když antény instaluje filharmonik (fušeři svorně), ale rozhodně to neznamená, že u antén nejsou skuteční odborníci. Asi jako v hudbě - někdo je dřevo, tak vrže v ZSO, zatímco jiný umí a hraje třeba u Andre Rieu.
Jo a ještě něco - profík má pamatováka na montáže i za půl století, tomu věř. A nejvíc si pamatuje, když musí předělávat nějakou čuňárnu po těch, co anténám nerozumí, ale mají neustále pocit, že do tohoto oboru musí fušovat. Taková oprava se pak vryje do paměti na celý život!
Tohle je neštěstí. Jeden je přesvědčen, že má právo se vyjadřovat k věcem, kterým si myslí, že rozumí.
Bez vzdělání, praxe, erudice či jiného relevantního oprávnění do těchto věcí kecat.
Pak je zcela legitimní dat těmto jelimanům plně na vědomí, že jsou pro ostudu a k smíchu.
Nebo jim dát rovnou pár přes tlamu.
V podstatě je jak vysílání multiplexů, tak komprimace obrazových dat už v DVB-T2/HEVC na hranicích jak fyzkálních, tak programátorských možností. Pokud nedojde k nějakému průlomu, žádné DVB-T3 už nemůže přinést takové výhody, aby se vyplatilo na něj přejít. Muselo by dojít ke kvalitativnímu průlomu ve fyzice.
Pokud by někdo dokázal vymyslet ještě lepší komprimaci dat bez znatelné ztráty kvality obrazu, určitě by nešlo o skok na poloviční objem dat jako dnes, přínos by byl například 5%. Pravděpodobně by se na něco takového přecházelo v rámci DVB-T2 - prostě by se čekalo, že bude penetrace vhodných přijímačů mezi lidmi dostatečná.
Spíš se připravujte na příjem internetové televize.
A což takhle postupovat stejně jako Diag Human?
Arbitráž, zablokovat majetek státu, vymáhat nutné náklady na příjem signálu ze zákona placeného!
Pokud mám TV a stát mi není schopen poskytnout příjem signálu protože prodali frekvence a šli na ruku lobbistům aby se hýbaly jejich kšefty, ale chtějí poplatky za to, že něco vysílají mimo možnost příjmu na mé TV, tak ať si trhnou i s poplatkama!
Já se bez prolhané a zmanipulované ČT klidně obejdu a nechci platit za něco, co nechci a nechci být ani státem vydírán abych jim za to ještě platil!
Co na to Ústavní soud? Co na to ombudsmanka? Co na to naši velmi drazí zákonodárci, investigativní novináři...? Klasické vydírání … tak koho za to zavřeme?
Ať si ČT své kanály klidně zakóduje a ať jsou placené. A z toho si pak mohou financovat nesmyslné seriály, Silvestry od roku 1968, festivaly a žranice. Ale na to by ti příživníci brzy dojeli!!!
A pak ses probudil a měl ruku v nočníku. Fa UPC totiž nikdy STA nelikvidovala, protože na to ani neměla čas a nějaká stará komoušská STA ji byla leda u zadnice, když se nájemníci rvali o to, aby měli kabelovku. Jediné co fa UPC dělala, že vytahala ze stupaček starý shnilý zelený koax. kabel a dala tam svůj kvalitní a vyměnila rozpadlé zásuvky PZX za novější funkční, přičemž se jednalo i tak o dočasné řešení, než se vybudovaly hvězdicové rozvody. A to vše samozřejmě se souhlasem majitele domu!
To je odkaz na nějakou firmu Pat & Mat? Už podle toho blábolu je vidět, že tomu dotyčný prakticky nerozumní, když hází od stolu takové závěry bez jakékoliv znalosti konkrétních anténních sestav.
"Poslední dobou se často setkáváme s dotazy zákazníků z rodinných i bytových domů, zda musí měnit antény pro příjem televizního signálu v souvislosti s přechodem na DVB-T2."
V rodinných domech je situace jasná - nic se měnit nemusí, anténa, zesilovač i další prvky rozvodu budou fungovat i nadále pro DVB-T2." (OPRAVDU ??? JAK TO DOTYČNÝ VÍ, KDYŽ TO NEVIDĚL ???)
"V bytových domech také není nutné měnit antény (OPRAVDU ??? JAK TO DOTYČNÝ VÍ, KDYŽ TO NEVIDĚL ???), ale ve většině případů bude nutná úprava zesilovacího systému - ať už kanálových vložek nebo programovatelného zesilovače."
UPC nikde STA nelikvidovala, protože k likvidaci starých šrotů jsou jiné firmy. Takže pokud si majitel domu takovou likvidaci objednal, pak to nějaká firma provedla, ale UPC se tím nikdy nezabývala, tak nepiš kraviny.
A koaxiální kabel ve stupačkách dávala fa UPC CommScope 7mm a ne jakýsi 1/2mm (tuto pitomost tady kdysi vypisoval jistý vrzal ze ZSO, který to prý viděl někde v Prostějově). Přičemž důvodem, proč to fa UPC přestala používat je jen a pouze to, že se přešlo na hvězdicové rozvody, aby byl každý byt připojitelný a odpojitelný samostatně, nikoliv jako ve stupačce, kde to platil první a poslední a zbytek se mohl dívat i bez placení.
Kabelovka rozhodně nemusí něco zajišťovat zdarma, to si zákony vykládáš nějak divně. Kabelovka není komunistický podnik, aby něco dávala zadarmo. Kabelovka musí zařadit programy ze zákona do základní nabídky a nic za ně účtovat, což se také děje. Ale za dodávku signálu až pod nos se pochopitelně účtovat může.
Bytová družstva mají podstatně jiné priority, do kterých je potřeba investovat, než je jakási společná anténa, jak se někdo z Českých Radiokomunikací nebo Digital Broadcasting mylně domnívá. A pokud i někde o úpravě společné antény uvažují, pak se v první řadě ptají, co jim to oproti dnešku přinese. V momentě, kdy je odpověď krčení ramen nebo 5,5 programů České televize, tak vše shodí ze stolu.
Víte Vy co? Píšete podivnou řečí, češtině na hony vzdálenou a chtěl byste, aby Vás ostatní zorientovaní brali s plnou vážností?
Nezlobte se, ale tak to prostě nefunguje. Ti znalí se ke svým znalostem a zkušenostem museli dobrat nelehkou cestou, věnovat své erudici úsilí, čas a mnohdy i na úkor své rodiny.
Považujete za normální, že se tací lidé budou o tyto těžce nabyté znalosti nezištně dělit s kdejakým hejhulou, který neumí ani správně položit svůj dotaz a ve výsledku za odpověď ani nepoděkuje a ve své neomalené hlouposti ještě takového donátora informací sepsuje za to, že odpovědi nerozumí?
Přesně tak, know-how je to nejcennější, co každý odborník má a co ho také obvykle živí. A rozhodně svoje vědomosti nesděluje někde po webech nějakým kolenovrtům, kteří místo aby si zaplatili odborníka, tak somrují rady. Je celkem s podivem, že se tento stav týká zrovna anténní a satelitní techniky. Nikomu nepřijde divné, že když mu přestane fungovat auto nebo kotel na vytápění, tak zavolá firmu a neleze po webu a neshání informace o postupu opravy. Ale u těch antén a satelitů si každý trouba myslí, jak to podle rad zvládne sám. Hrůza :-(
Dneska jsou signály konvertorovány jakbysmet a klidně i do VHF, když na věc přijde. Což ale neználek Pamětník nechápe.
Pokud jde o stihomam z techniků, tak na to je nejlepší pan doktor na psychiatrii a jinak spousta odborníků šla místo nějakých webových rad raději do terénu neboli od slov k činům. Nehledě na to, že nikdo svoje know-how nebude jen tak vytrubovat do světa, jak si někteří představují. Kdo má problém, může si zavolat odbornou firmu a ta mu vše provede. Ne čekat, že kdosi bude zadarmo dávat fundované rady a kolenovrti si to pak budou dělat sami.
Technici kabelovky rozhodně neměli čas odstraňovat nějaký starý šrot typu antén a zesilovačů (leda mimo svoji pracovní náplň a privátně). Běžná praxe byla, že se uzavřela smlouva mezi kabelovkou a majitelem domu o tom, že kabelovka vymění původní stupačkové vedení STA za nové (přičemž ale toto nové vedení připadne do majetku majitele domu) a zapojí se tam signál kabelovky. Po nějaké době pak kabelovka udělala svůj nový hvězdicový rozvod a stupačkové vedení přestala používat, takže si s ním mohl majitel domu naložit jak uznal za vhodné, klidně oživit zpátky STA. Jenomže kdo by měl zájem o STA, do které je navíc potřeba neustále investovat (ať už za servis nebo rozšíření programů, přeladění frekvencí atd.), když kabelovka všechno dělá automaticky a navíc později začala nabízet i internet a telefon, čímž STA definitivně poslala na druhou kolej.
Kabel Plus (dnes UPC) měl uzavřeny smlouvy s majiteli domu, což většinou bylo město nebo nějaká městská část, případně bytové družstvo (SVJ v té době vůbec neexistovala) a bez toho do žádného domu nešel!!! A neměl to ani zapotřebí, protože sami majitelé domů se rvali o to, aby k nim byla kabelovka zavedena a nikoliv, že by se sama kabelovka někam cpala.
On ten blábol o tom, jak kabelovka likviduje STA zjevně pramení z toho, že odpůrci kabelovky (případně montéři STA, kterým kabelovka sebrala práci) nemají nic do placu, a tak vymysleli jakousi pochybnou legendu a neustále ji papouškují dokola, i když se tomu každý trochu znalý člověk může leda zasmát. Obzvlášť proto, že si majitelé domů mohli dávno vybudovat STA novou, když by o ni tak vehementně stáli a navíc ta původní bolševická na bázi měničů kmitočtů a rozvodu ve VHF I+III by jim stejně dávno nefungovala, když její životnost skončila spolu se životností analogu.
Co je to za blobst? Pro dvbt2 stačí anténa co dříve byla na DVB T nebudu se tady někdo hanět nějakými parametry.. ale sám jsem si tohle zkusil a dvbt2 jede na staré anténě..opravdu se mi líbí jak se najde někdo kdo bude chtít vydělat na tom že lidi prostě o tom nemají ani páru.