na druhou stranu nebudeš muset Ty "doplácet" na pražské metro, na chodíky v Brně...
Líbí se mi to. Současné české zpravodajství není zdravé; lživé, zavádějící zprávy s přemírou reklamy a nulovou reflexí, jenom aby měli co nejvyšší zobrazení stránek, tohle pomůže jasně odlišit hodnotnější informace od těch nesmyslných.
Tak kamion z Ostravy do Prahy platí na mýtném za 1km 1,67 Kč - 11,76 Kč, podle času, počtu náprav a emisní třídy. Takže předpokládám, že tu cenu mýtného pak platím v ceně zboží. Za chodník platím v dani z nemovitosti a asi by bylo divné, platit podle ušlých kroků. Ovšem ať si silnice platí ti, kteří je opotřebovávají nejvíce - pokud je možné to rozúčtovat. Také chodník vydrží násobky toho, co přetěžovaný asfalt na silnici z Ostravy.
On to pěkně shrnuje již první příspěvek v diskusi pod vámi odkázaným článkem: "Chápu, že v PR článku je třeba jásat. Ale přepočteno to znamená taky jen 21 čtenářů s ročním předplatným. A protože ne všichni ho mají, naopak dost bude těch, kteří si občas zaplatí za článek, tak ročných předplatných bude tak 10."
Navíc grafy sledovanosti, jejichž "exkluzivitou" se při zavedení předplatného oháněli, jsou dostupné i zdarma na jiných místech, třeba mediamania. Za mě je Digizone spíš odstrašujícím příkladem, jak web do značné míry zabít (i když PR omáčka se snaží tvrdit něco jiného)...
A nepřipadá vám nespravedlivé, že vám stát vezme tolik na spotřební dani? Nebylo by lepší si platit za dálnici podle ujetých km? Pak by možná nebyla na D1 taková zácpa, protože by si každý rozmyslel, zda raději nezůstane doma, či zda nepojede vlakem, či zda se vůbec vyplatí se stěhovat někam 50 km za Prahu a cca 5/7 dnů dojíždět za prací. Ta D1 je vzácná a její kapacita omezená - proč tedy nezpoplatnit více exponované časy a třeba ať je mezi 1.00 a 4.00 ráno dálnice za nula. Chodníky moc vzácné nejsou. Že může každý (kdo si koupí dálniční kupon/známku) na D1 je tak trochu socialismus. Už i v Německu to chtěli zrušit. Mimochodem, já chodníky moc nepoužívám a silnice také ne. Určitě obojí používám podprůměrně. A platím dost na daních z nemovitých věcí a na DPH, které se z části přerozdělí obci, abych si myslel, že v tom platím opotřebení chodníků. A platím dost i za rezervace příkonu a pravidelné měsíční platby, takže až PRE bude dělat (částečně na tom, co jsem jim zaplatil) nové sítě, tak tam dají i nový asfalt ;-) A ještě roky jsme zdarma obci ten chodník uklízeli od sněhu (a i když ta povinnost teď už není a leží na majiteli komunikace, tak když sníh napadne, uklidím ho, protože obec to nedělá). Chodník a silnice/dálnice D1 nesnese srovnání. Stejně jako jej nesnese článek z Blesku a nějaký dobře dobře připravený a napsaný odborný rozhovor, za který vydavatel chce peníze.
Je to mnohem složitější. Samozřejmě že "lidi nikdy nebudou platit za to, co si můžou přečíst jinde. " Jenže takové exkluzivní informace (odborně, ekonomicky, i jinak) nebude žádný autor publikovat za pár eurocentů na čtenáře. To si může založit poradenství a poskytovat je za stovky eur každému kdo je potřebuje..
Upřímně řečeno ty ceny Digizone jsou úlet obecně, nejen v ČR - nad cenou zaokrouhleně 2 euro za článek by zcela jistě kroutil hlavou i Němec (koneckonců u zde debatované předplatného z NL je zřejmě maximum 99 centů za článek). Hlavní úlet je ale to, že se nenaplnily sliby o exkluzivním obsahu - některé placené články jsou řekněme slušné, ale ne zas tak extrémně, ovšem u některých je požadavek za platbu až téměř drzost.
A co teprve nesnesitelnost srovnání cesty na kole do sousední vesnice a letu na měsíc ..., to by byla panečku analogie, že? :)
Co třeba krásná blondýnka/škaredá bába, bavorák/trabant, bežec-světový rekordman na sto metrů/účastník okresního kola partyzánského samopalu...
Takže krásná blondýnka, co jede v bavoráku s běžcem-světovým rekordmanem po D1 a čte si na svém jablečném přistroji odborné články, schované za paywallem, aby si kvalitním čtením o dosud nepublikovaných informacích o cestě na měsíc ukrátila dlouhou chvíli. :))
Opačný případ se zlovolnou bábou, který reprezentuje svět (nejen) bulvárních článků zadarmo ať zkusí doplnit někdo jiný.
Myšlenka je to jistě zajímavá, technické provedení by šlo, ale:
Kdo by byl ochoten zaplatit 15 Kč za jeden jediný článek, KTERÝ ČLÁNEK TO JE? Mě žádný takový nenapadá.
A naopak, kvalitní odborné články nejdou dělat za cca 24 Kč, mínus provize desítekl procent provozovateli systému.
Že je to bez viditelných reklam je fajn, ale ty řeší doplňky prohlížečů. Co doplňky neřeší, a neřeší je ani tento systém, je skrytá reklama a manipulace v článcích.
Já bych si připlatil za kvalitu, ale není kde, a není za co. Takže platím jen za jeden odborný papírový časopis. Weby, které byly u nás až dosud zpoplatněny mě přiměly k jedinému: přestal jsem je číst.
Obávám se, že na ten "prémiový obsah" šli přesně opačně, než tvrdili: místo toho, aby "prémiové" články byly něco navíc oproti dosavadnímu stavu, udělali placené z toho, co za něco stálo, a zbytek nestojí vůbec za nic. Pro toho, kdo není ochoten platit naprosto absurdní ceny (tady by si mohli podat ruku s DVD produkcí České televize), už nezůstalo ke čtení skoro nic. Dlouho jsem jim dával šanci, ale posledních asi půl roku už se na digizone dostávám jen náhodou, když omylem kliknu na odkaz z některého jiného webu iinfa (to je ale náhodička, že všechny vedou na placené články).
No tak jistě, vždy to někdo zaplatí, inzerent nebo svým časem bloger/novinář který to dělá pro svůj dobrý pocit ... Proč by mělo být tvrdě bojkotováno, že chce někdo za svoji práci zaplatit? Váš zaměstnavatel vás s výplatou taky tvrdě bojkotuje? Kolik jste toho už udělal zdarma?
Vysvětlení je celkem jednoduché, průběžně hledáme ideální rovnováhu mezi spokojeností čtenářů a udržitelností naší činnosti (protože vydávání odborného webu kupodivu něco stojí). A aby to bylo celé ještě tajemnější, ty změny jen tak neskončí, celkem brzo se můžete těšit na další jednorázové i průběžné novinky v nabídce a ceně placeného obsahu :)
Pro jednoduchost se budu tvářit, že s vámi v tom názoru o "lepších datech sledovanosti" souhlasím (i když je to asi trochu složitější). Problém je ale v tom, že Digizone sice tímto argumentovala, ale za podobně exkluzivní cenu měla po startu předplatného snahu zamknout i spoustu článků, kde prostě žádné rozumné zdůvodnění nenajdete. Plně si stojím za tou poznámkou, že u některých bych si označení za "hodnotný placený obsah" troufl označit až za drzost :-(
Zajímavé je, že jsem se nedávno na Digizone opět podíval a subjektivně mi přijde, že se v tom zamykání poněkud (dost) umírnili, v současnosti je mimo těch přehledů sledovanosti zamčeno článků celkem málo. Jistě to bude někdo umět marketingově zdůvodnit, ale asi se vysvětlení nabízí celkem samo...
"Kritická masa 60–70 % tisku v dané zemi" znamená v podstatě kartel. Asi ne zcela odpovídající zákonným kritériím, ale přesto víceméně pokrývající určitý segment čtenářstva. Ti pak než by četli něco nevyhovujícího (tj. určeného pro jiné čtenáře), raději zaplatí. Úředníci ovšem zůstanou v klidu, protože nějaká (byť jinak zaměřená a tedy nevyhovující) konkurence mimo kartel zůstane. (Monopol Microftu na poli OS je obhajován podobně)
Je to celkem v souladu s tvrzením, že lidé nebudou platit za to, co si mohou přesčíst jinde zdarma. Kartel jim tu možnost jednoduše vezme.
„Nizozemsko“ se na rozdíl od toho patvaru „Česko“ používá docela dlouho. Je to zrhuba takhle nějak:
Koninkrijk der Nederlanden = Království nizozemské, ovšem včetně ostrovů v Karibiku
Nederland = Nizozemsko, evropská část výše uvedeného království
Nederlanden = Nizozemí, v podstatě celý Benelux (někdy s výjimkou francouzskojazyčných částí Belgie)
Receno na rovinu, za ty clanky nikdo neplatil a navstevnost klesla natolik, ze ani reklama uz to nevykompenzovala.
Kdysi jsem pravidelne kupoval nekolik ruznych casopisu. Jejich kvalita ale upadala a upadala, casto se i tencil rozsah, a reklamnich stranek pribyvalo, az jsem dospel k tomu, ze si jiz zadny nekupuji. Ve vsech se totiz doctu maximalne to, co na 150 webech, jen o mesic pozdeji.
Vydavatele to ovsem radi svadeji na ten zly internet.
Co se pak tyce internetoveho zpravodajsvi, drtiva vetsina tzv "zpravodajskych" webu maximalne prebira zpravy tiskovych agentur a opisuje to, co kde probehne pres FB, Twitter a dalsi. Tedy rozhodne nic, za co by byl kdokoli ochoten platit byt jedinou korunu.
Z několika nekvalitních informací se dá složit kvalitní. Je stejně, pokud čtenář není úplně blbej, kvalitní, jako ta placená, ale je zdarma. Pouze její získání vyžaduje o něco větší namáhání šedé kůry mozkové, což je dnes nejspíš největší problém, ne každému tyto buňky fungují.
za jízdu autem po silnici už dávno platíte ( spotřební daň z paliv)za sezení v tramvaji slušný člověk platí tím, že si koupí jízdenku, poplatek OSE za hudbu v hospodě je započítán v ceně toho piva... A ten obecní chodník platíte z toho, co zbyde z vám ukradených peněz ( daně)po přefiltorování přes socialistovu kapsu na radnici
Neplatí se za práci, ale za poptávku. Pokud poptávka není dostatečná, nemáte šanci dostat práci zaplacenou. A tak je to správně, je to pojistka proti tomu, aby lidé dělali to co je baví a ne to, co je potřeba udělat, aby dostupné zdroje byly alokovány optimálně. Navíc uveřejněním informace ztrácí na ceně, protože ji může mít každý. Takže uveřejněná analýza je z obchodního hlediska bezcenná. Tedy pokud to není manipulace a tu autor dostane zaplacenu od zadavatele té manipulace.
Tak na digizone.cz (z dílny Internet Infa) je možnost zaplatit k odemknutí placeného článku jednorázově 50,- Kč. Ovšem co je to "běžný člověk" - našinec, který má odpor dát 2,- Kč za použití veřejného WC a běžně čte Metro a ohmataný Blesk, který si půjčí večer v hospodě? http://www.digizone.cz/clanky/premiovy-obsah-digizone-cz-slavi-vyznamny-uspech/
to je stejné jako říct dneska ráno si v sámošce koupilo za 2,- rohlik 47 lidí. Kolik by bylo ochotno si ho koupit za 100,-? nějak mi uniká pointa, prostě buď vytvoříš něco co si je za nějako cenu ochotno koupit xxtisíc lidí nebo třeba nikdo je úplně jedno jestli ti to trvalo hodinu dvě nebo týden
Problém je, že za těch 50 Kč pořídím jedno číslo odborného časopisu v papíru.
Tyhle věci jsou prostě na naše příjmy moc drahé. Pokud bych měl v € to, co mám nyní v korunách (asi jako ti, kdo v Německu nebo tom Nizozemí dělají zhruba stejnou práci), tak by to pro mě byl ekvivalent nynějších 2 Kč (skoro), a bylo by to o něčem úplně jiném.
Cena je prostě částka, kterou je ochotna za dané zboží nebo službu zaplatit taková část potenciálních zákazníků, že se prodejem zboží nebo služeb jejich poskytovatel (výrobce) uživí. Pokud je to moc drahé, tak prostě a jednoduše krachnou a na volném trhu je to jen a jen jejich problém.
Sochorkův výklad znám, a přece jsem vše pojmenoval právě tak.
1. Holandsko jako synonymum pro Nizozemsko užijí občas sami Nizozemci, nebo možná aspoň Holanďané.
2. To, o čem je článek, beztak pochází především z vlastního Holandska.
3. Díky Vlámům se beztak týká Nizozemí za hranicemi Nizozemska.
4. Významy českých slov „Nizozemí“ a „Nizozemsko“ jsou otázkou domluvy a užití. Odkazovaná stránka popisuje to, jak si Mgr. Sochorek přeje jejich paritu s „Nederland“ a „Nederlanden“.
To s tím sezením v tramvaji je dobrý nápad. Díky očipování/Opencard bude jasné, kteří lidé mají právo sedět zdarma (starší, invalidé, těhotné), o zbylá volná místa se může bojovat aukčním způsobem. Mě by se líbilo, kdybych si mohl při delší cestě tramvají to sezení zaplatit, případně si ještě vybrat sedadlo (jako v letadle). Pro dopravce by to byla další možnost příjmu. Co bych dal za sezení v tramvaji, bych bych možná ušetřil za dálnici, ať platí víc za dálnici ti, kdo jezdí každý týden Praha-Ostrava-Praha za tchýní, než já, když jedu jen na chalupu kus za Prahou. Ono by pak taky šlo třeba tu dálnici zpoplatnit jinak v méně vytížené časy atd. Co je na tom nebezpečného? BTW za hudbu, kterou slyšíte v hospodě, platíte už v ceně služeb, pokud tedy nejdete do té hospody, jako kolemjdoucí, jen použít jejich WC - což je další nápad - prostě použití WC něco stojí, v hospodách by mohla být placená síť "veřejných" WC.
digizone, kde pár lidí z oboru čte nějaké analýzy, které může dále využít ve své práci a i tak to není podle komentářů pod článkem žádná sláva. Tady se ale bavíme o běžném tisku, běžných článcích, které když si Franta nepřečte, nic se nestane. Není to o tom, že by Franta byl tak lakomý, ale těch firem/služeb, které by rády měsíčně něco utržily jsou mraky a na všechny prostě nevyjde.
Proč platit za něco, co mohu mít zdarma? Podobné pokusy by měly být vždy tvrdě bojkotovány. Bohužel, se vždy najde dost hlupáků, kteří jim ty prachy dají a pak už se to začíná nabalovat jako sněhová koule. Přitom by stačilo tak málo. Půl roku až rok být bez novin. Pak by je podobné nápady rychle přešly.
To je nebezpečný trend, protože za pár let, díky internetu věcí budete platit takto za použití výtahu ve veřejné budově, cestu po obecním chodníku, za jízdu autem po silnici, za vyfocení architektonického díla, za hudbu, kterou uslyšíte v hospodě, za sezení v tramvaji atp. Kasírovat vás budou rovnou věci a samy si odečítat kredity.