Pan CEO trpi zrejme nejakou postraumatickou deformaci z dob sve prace u M$.
Webove mapy, slovniky, ... pouzivaji uzivatele, kteri je vyuziji "jednou za uhersky rok", je pro ne tedy podnekud nadbytecne si instalovat nebo dokonce kupovat specializovanou aplikaci. Kdo pouziva totez kazdodene ma samozrejme aplikaci na svem stroji, protoze ta aplikace bude nejen nekolikanasobne rychlejsi, ale nejspis bude mit i mnohem vice vlastnosti, ktere na webu neexistuji (a nikomu nechybi).
Virtualizace jako takova je samozrejme fajn, protoze setri predevsim administratorum praci. Jen je klasicky problem napr z M$ vypacit, jak ze ty svy produkty vlastne licencuje. Na kazdy dotaz dostanu alespon 3 ruzne odpovedi.
PS: Nevite nekdo jak presvedcit Win XP k funkcnosti na ESX, pokud jsou preneseny ze skutecneho HW ? Vesele zahlasi, ze se chteji aktivovat a posleze (bez pripojeni na net) ze jiz aktivovany jsou :/ . Tudiz backup pro pripad vypadku toho stroje je na ...
Přesně tak!! Normální off-line nainstalované aplikace nabízejí daleko více možností, pracují rychleji a spolehlivěji než webové aplikace...
Co se týče těch jízdních řádů, tak ty mám taky off-line nainstalované a vyhledávání v nich je několikanásobně rychlejší než v těch na webu :-)
Co se týče slovníku, využívám on-line, když potřebuji sem tam slovíčko - ale když jsem kámoškám překládal diplomku z ČJ do AJ, tak nainstalování kvalitního "off-line" slovníku se stalo nutností, protože s tím webovým bych to dělal do dnes!!
To samé platí všude!! Pracuji v jedné velké nadnárodní firmě a v podstatě jedna z věcí je dost podrobná evidence účtů lidí - máme dva systémy - webovou aplikaci a off-line klienty, kteří synchronizují data se serverem až po dokončení všech operací najednou...
Jak to asi funguje??? No s off-line klientem není problém, spolehlivý, funguje vždy atd. A ten webový??? No všechno mu trvá SPOUSTU času - je úžasné na něco kliknout a než se načte nabídka, tak 30 sekund čekat!! Navíc dělá různé haluze a nepřevídané věci, takže musíme mít oddělení lidí, kteří spravují věci, které webový klient dokonil nebo neudělal prostě vůbec :-(((
Mimochodem se nejedná o žádné věci dělané na koleně - systémy nám vyvíjejí firmy Microsoft, Citrix a SAP. Ovšem webové aplikace to je prostě hrůza!!! :-((( a to se ani nebavím o tom, že kolikrát to jenom hodí do prohlížeče hlášku, že systém je zaneprázdněn a fuck off :-(( Tohle off-line klient NIKDY neudělá... asi tak :-)
Jo, na to jsem níže zapomněl. Dostupnost :) Síť bude v řiti (nebo server), a zaměstnanci si na svym lehkym terminálu ani neškrtnou. A firma přichází o miliony, všichni nas...., zaměstnanci i zákazníci. Pěkná budoucnost by to byla. Stačí, že dnes jsou ve firmách výpadky sítě na denním pořádku, nedovedu si představit, kdyby na intranetu byly aplikace všechny. To by rovnou mohly vyhlásit bankrot.
A on FAcebook nekdo pouziva ke komercnim ucelum??? Jako ze si s klienty sdilite fotky a videa z vanocniho vecirku? Online sluzby jsou uzitecny doplnek, ale ze by to nejak rychle znamenalo pad klasickych OS... to uz se tvrdi 10 let.
fotky ve firmne sdilime normalne na sdilenem disku, ale pouziva se hodne online aplikaci, i kdyz provozovanych jako intranet: Wiki, Subversion, trac. Trend prechodu na online/webove aplikace je zretelny. OS to zrejme uplne nevytlaci, ale uz vas OS nebude tak omezovat.
PS: opravdu verite, ze MS nesbira informace z vaseho lokalniho PC a nevyhodnocuje je? Bylo to nekolikrat vyvraceno, ale preci. FBI everywhere.
Měl bys zapřemýšlet více nad tím co je off-line aplikace doopravdy. Vždy ti poskytne více a lepších možností pro dané řešení než webová. Bude i rychlejší a bezpečnější.
I facebook by mohl být jako off-app, a opět by dnes byla rychlejší. Netvrdím že za určitou dobu se rozdíl srovná, ale opět bude záležet na volbě lidí, jaké řešení zvolí.
ps: server s komunikací s off-app bude mít vždy menší počet příkazů či instrukcí, chceš-li, než on-app. Konkrétně tě nemusí trápit nějaké headers, či typ kódování atd. též je bezvýznamné používat sessions a zaplácat si tak prostředky jednoho ze svých strojů.
jednoduse - udelam si adresar facebook, do nej dam prazdny soubor facebook.txt a je to :)
Budu vedet, ze to tam nekde je a tim to skonci. Pouzivat to budu uplne stejne jako webovy facebook - tedy vubec :)
Přesně tak. V práci využívám Google kalendář a když nám nejde net, tak se můžu akorát šťourat v nose nebo se snažit vzpomenout, co jsem tam měl.
Online aplikace nikdy nepřeválcují desktop, ale vhodně ho doplní. To je stejné, jako když se tvrdilo, že zaniknou knihy.
Smarja, ale tady nebyla rec o tom, ze nejaka offline aplikace umi importovat data z te online, tady je rec o tom, ze online aplikace ty offline vytlaci, coz je blbost.
Jo tohle jsem delal (ale obracene) s W2k serverema.
Staci si precist WinXP resouce kit. Tak je kapitola ktera vysvetluje jak se delaji OEM instace a jak se automatizuji instalace. Musis pripravit specialni adresar("i386" nebo tak nejak) do rootu systemovyho disku. Do nej das ovladace pro diskovy zarizeni cilovyho HW. Pak spustis utilitu sysprep s nejakyma parametrama a presunes image disku. Pozor. sysprep muze zresetovat nastaveni site, clenstvi v domene a uuid systemu.
Zase, a zase, a zase. Hlavně, že z pohledu virtualizace se o bezpečnosti alespoň zmíníte (ovšem online a offline, to je bezpečnost? to sem teda nežral), ale u webových aplikací vůbec. A tam je to zásadní. Často nešifrovaný spojení, a když už, tak to je bezpečnost jen vůči sniffingu (což je naprostá minorita), ničemu jinýmu. Jinak si vesele posíláte data Googlu nebo jiný soukromý firmě, která vydělává na datech a informacích. Využívá je a zneužívá je. Pěkně děkuju za takovej model.
Webový aplikace, šifrovaně v intranetu, to chápu, tam by to mělo jakž takž v budoucnu smysl. Ovšem za určitejch podmínek. Pokud by pořád na terminálu bylo možno připojit externí zařízení - flash, ext. disk apod., každej uživatel si mohl zvolit zvláštní aplikace (po souhlasu administrátora), který potřebuje (tj. ne pro všechny jeden profil a jedna instalace, to je absurdní, pozic je ve firmě milion, a každá potřebuje jiný aplikace, jiný přístupy atd.).
Ale jenom dost hloupej člověk by dobrovolně pustil do počítače spyware a malware, což je úplně to samý, jako sám data posílat nějaký firmě na zneužití v její webový aplikaci. U naprosto nedůležitejch dat to dovedu pochopit, u soukromejch a osobních si musim ťukat na čelo. Pak se nedivte krádežím identit, vydírání atd., a že nějakej jouda z Googlu o vás bude vědět první poslední. A pak to ještě odevzdá Číňanům, když ho hezky požádají (jako tuhle Yahoo). Ale kdo chce kam, Google mu pomůže tam.
Jen hlupák by se spoléhal na jakési online aplikace, unístěné kdesi nikdo neví kde. Jen hlupák by chtěl být závislý na spojení k těmto serverům, jen hlupák by jim svěřoval svá privátní či firemní data.
Věřím tomu, že se takoví hlupáci najdou, ale většina jich určitě nebude.
Tenký klient ano, ale v rámci firmy. Dovedu si představit uživatele u terminálů a služby na firemních serverových farmách. To ostatně není vůbec nic nového !
Ještě by si tam mohl dávat "Plán nákupu pilin a žrádla pro křečka Pepu".
Těmto lidem to nevysvětlíte. Oni totiž ještě vživotě na něčem důležitém nedělali. A jsou tak hloupí, že jim nezáleží ani na jejich vlastním soukromí. Pokud si je Google takto vychová, máme se na co těšit. Budou šmírákům ještě tleskat. :-(
Ono i ty piliny můžou bejt vo hubu, právě proto že je to tak banální a osobní věc. Chytře použitý to může člověka zlomit líp než výpis z účtu. (Vědí i tohle? Tak to vědí všechno...). Stačí si někde přečíst, jaký maličkosti zajímaly StB, a jak s nima pak čarovala, nebo něco od Kevina Mitnicka (a spoustu dalších příkladů).
Jediná naděje v tomhle je být příliš malá ryba, jinak je každá paranoia malá.
Centralizovaní velcí bratři jdou do módy a vy budete pravděpodobně jejich vděčný a nadšený zákazník. Přesně na takové se Google a podobní těší a přestože jsem si myslíval, že takové projekty nepřežijí - vida, zákazníci se už našli...
Na ten poslední odstavec jste přišel sám, žeby v tom byl přecejen nějaký háček...??? :/
Právě jsi se trochu nevědomky přiznal, že se v práci vlastně flákáš a hraješ si kravian či Nadaci. Zásadní je ovšem fakt, že ty GoogleDoc používáš na naprosto nepodstatné <|> zatímco "odborníci" v článku razí nový trendy-směr, kdy by se do takovým net-app měly svěřovat opravdu důležité a klíčové firemní věci.
a kde jsou asi ty klicove firemni veci ulozete ted? Mas ten server zamknuty v kancelari v supliku? Ne jsou na nekde ve svete na interni siti. Takz ze uz ted duverujes spuste lidi/firem, ze ti ty data neukradnou (poskytovatel wan, oracle support , application suport). Uz ted k firemnim datum muze mit pristup dost lidi, ale je to vse smluvne a historicky osetrene. Mozna, ze i vasi interni sit tunelujete pres Internet.
Takze je jen otazka casu, kdy si Internetova aplikace vybuduji dostatecnou duveru.
Je zjevné, že o tom víte opravdu prd.
Ano - servery s důležitými daty bývají uloženy skutečně speciálním způsobem. Ne v šuplíku, ale občas i např. v prostorách, které připomínají spíš protiatomový kryt. Přístup k nim je velmi striktní, velmi přísně se dbá na bezpečné přenosy dat a na hierarchii uživatelů...Externisté podepisují NDA a podobné dokumenty, motají se kolem toho právníci.
Ale klidně si to u vás dávejte na servery Googlu :-) Aspoň bude legrace. Jen těch zákazníků je mně líto.
a co e-shop, firemni web, firemni blog, CRM, komunikace s dodavateli. Dnes tomu Internetu proste neuniknete.
Pred 10 lety firmy nemeli na netu nic. Ted maji cast veci na netu a za 10 let budou mit na netu vsechno. Management v USA, vyvoj v Indii a support v CR.
Firemní blog je jistě mission critical aplikace;) Co je to mít na netu? Konkrétně třeba CRM má třeba externí webovou aplikaci, která se napojuje zabezpečenou linkou na firemní databázové servery.
Nicméně nikdo se přímo přes internet nekouká na mzdy zaměstnancův
Možná ta VPNka z pobočky v Indii. Její data běží po "netu". Firmy nemají na "netu" všechno a ani mít nebudou. Spokoj se s tím že interní informace prostě zůstávají uvnitř firmy a nebo v šifrované podobě u outsourcovaných řešení. Pokud by jsi investoval třeba do vývoje produktu a pak těsně před patentováním došlo ke zcizení informací dodavatelem který se zříká veškeré zodpovědnosti, pak nebudeš mít hůl a koho mlátit. Lepší je mlátit svého zaměstnance než dodavatele:) Tomu věř.
eshop je v 99% pripadu samostatna aplikace nejakym zpusobem komunikujici s firemnim IS, kdyz net prestane fungovat, tak se holt objednavky prenesou pozdeji, pripadne nepujde ten shop. Pokud je ten shop kritickej, tak se replikuje na vic mist a predpoklada se, ze aspon jedno z nich pojede. e-shop je ovsem aplikace, ktera nema zadnou offline nahradu, tudiz se netyka tematu. To se tyka i vetsiny dalsich aplikaci, ktere uvadite.
Vřele doporučuji přečíst i u těchto on-line služeb licenční podmínky. To je to, co se automaticky odklidává bez přečtení. Možná vám pak bude jasné, proč jsou tyto služby v korporátní sféře tak neoblíbené.
As I have to frequently explain to people *why* security is important at all ("if you have nothing to hide...", "nothing you do is important enough to warrant encryption...", "only criminals and terrorists need to sneak around anonymously...", etc. ad nauseam), let alone *why* it's important in this day and age of personal networks behind a DSL or even a full T1, I love being able to point them to a page which sets out a well-reasoned explanation for taking computer security seriously.
Kdyz chcete mit dokumenty vsude,tak muzete mit treba flashku se skriptem,ktery zaruci synchronizaci.Pripadne mit svuj server doma nebo umisteny u hosting firmy se svou domenou,ani jedno z toho neni drahe a tam muzete mit sve dokumenty a zaroven mit system pod kontrolou.Nevim jak vy,ale ja nechodim po ulici a nervu co jsem kupoval,co hraju atp.Nikomu do toho nic neni.Ze stejneho duvodu to nemam potrebu zapisovat do nejakeho souboru a sverovat kdovikomu bez moznosti hlidat,co s tim delaji.
"Jen hlupák by se spoléhal na jakési online aplikace, unístěné kdesi nikdo neví kde. Jen hlupák by chtěl být závislý na spojení k těmto serverům, jen hlupák by jim svěřoval svá privátní či firemní data."
jeste doplnim: jen hlupak by pripojoval svuj PC k internetu a riskoval ohrozeni citlivych dat ulozenych na HDD. Jen hlupak by odesilal cislo sve kreditky do jakehosi formulare, ktere pak bude ulozene nikdo nevi kde.
Riziko existuje vždy.
Jde o to snižovat pravděpodobnost poškození. Nulové riziko nikdy nebude. Proč by si ke všem rizikům, která musejí lidé podstupovat, měli přidávat ještě další, která nejsou nezbytně nutná ?
Pokud připojím PC k Internetu, je to v mých rukou. Nejsem - li mamlas, jsem schopen snížit riziko na minimum.
Mimochodem, já bych číslo své kreditky jen tak někde nenechal.
nj pak se neni cemu divit, ze tu je vse predrazene, kdyz se lidi boji nakupovat v zahranici. Vyplaseni neustalim strasenim placeni po Internetu.
Placeni po netu ma sva rizika a je potreba s nima pocitat a branit se jim. Treba zalozit si u mBanky dalsi ucet s dalsi debitni kartu a tu pouzivat jen na placeni po netu. Na tom uctu nenechavat vsechny penize. Pouzivat Paypal. A nakupovat jen v overenych e-shopech ne u tech nejlevnejsich zlodeju. Pak je riziko unosne.
Tohle ja delam a presto by mne ani ve snu nenapadlo sverit sva data Google Docs ;-) Kdyz vas zajima bezpecnost,tak se tim musite ridit vzdy a vsude,jinak mate <|> a ne bezpecnost ;-)
Zrovna riziko krádeže č. kreditní karty je na Internetu tak obrovský, že vůbec nemá cenu se tím zabývat (neboli to riskovat). Opět, je to jenom hloupost lidí, že si o tom nezjistí informace - a to by mohli i laici, kdyby nebyli líný. Jinak by už dávno došlo k mnohem vyššímu zabezpečení, nebo by dotyčný firmy okamžitě přišli o všechny zákazníky. Jenže zákazníci jsou zatím hloupí a líný se o to zajímat. Ale pak se divěj - jé, mně z tý karty zmizely prachy! Jakto? Ten milý kravaťák v bance říkal, že je to supééér zabezpečený. A ten úředník u vydávání OpenCard mě odkázal na wéb, že tam je od "odborníků" napsáno, jak je RFID velmi bezpečný řešení, doporučené odborníky celého světa (ještě, že na OpenCard je jenom jméno a datum narození, a lze jí nosit ve Faradayově kleci, když už jí vyděrači z radnice Pražákům vnutili ísto tramvajenky)!
Nemyslím si, že je to riziko tak strašné. Technicky vzato není o moc vyšší než riziko, které podstupuju při placení kartou v běžném kamenném obchodě, a právní rámec elektronických plateb dokonce zajišťuje, že platba kartou po internetu je pro člověka méně riziková než platba hotovostí s předáním "z ruky do ruky" - to akorát spousta lidí příslušné zákony nezná.
Tak zase jeden článek o ničem. Hlavně jsem nepochopil co má společného virtualizace HW s webovým OS. To jako že pes i kočka má chlupy ? Nebo jenom že o tom někde nějake managor s dobře utaženou kravatou něco kvákal ?
Já osobně si nemohu pomoci, ale mám problém nazývat webové stránky aplikacemi. Hromada (X)HTML, CSS, JavaScriptu a nějaká ta databáze se sice jako aplikace může chovat, může tak i vypadat, ale aplikace to dle mého názoru není. Ale to je můj názor a nikomu jej nevnucuji.
Věřím tomu, že jistě u části služeb a programů mají webové "aplikace" budoucnost. Jsou prostě věci, které je rychlejší udělat jednou za čas on-line, než kvůli tomu instalovat jakousi aplikaci, jejíž možnosti člověk zdaleka nevyužije. Např. takový mail, kalendář, atd. si dovedu představit jako čistě webové "aplikace", byť sám dávám přednost klasickým programům instalovaným na desktopu. V tomto směru též fandím projektům, jako je Mozilla Prism, nebo Adobe Air, aj., které poskytují jakousi možnost propojit webové "aplikace" s desktopem a používat je jako klasické aplikace.
Budoucnost ale vidím spíše ve spolupráci klasických aplikací a jejich webových protějšků a webových služeb. Tj. např. něco ve stylu Windows Live, kdy něco uděláte v klasické aplikaci, ale výsledky můžete snadno publikovat na internetu, z internetu nim přistupovat, případně je i jednoduše editovat, atd. Zatím je to spíše v začátcích, ale věřím tomu, že bychom se mohli dočkat i toho, že celé pracovní prostředí klasického OS (nebo jeho zvolené části) se bude synchronizovat kamsi na server, odkud se k datům bude moci přistupovat buď z jiného počítače (podobně jako přes Vzdálenou plochu), nebo s ním pracovat přímo on-line v nějakém zjednodušeném prostředí po stylu "WebOS".
V úplný přesun pracovního prostředí na web však nevěřím. Klasické aplikace mají totiž své nezastupitelné místo, pro nějž nemají webové "aplikace" odpovídající náhradu, či možnosti. Netvrdím ovšem, že jednou se skutečně čistě on-line prostředí nedočkáme (byť já tomu příliš nefandím), ale myslím, že minimálně v řádu několika příštích let, či desetiletí k tomu ještě nedojde.
a jake klasicke aplikace pouzivate ted doma na PC? A kolik casu travite s klasickymi a kolik s webovymi aplikacemi?
Ted se mnohem vice casu travi online - blog, e-banking, web mail, komunity, vyhledavani, encyklopedie nez offline open office, email, hry, icq, spravce souboru. Vlastne online aplikace uz prevazuji.
Je pravda, že většinu času na domácím PC trávím on-line, tedy se s webovými "aplikacemi" (chceme-li je tak tedy nazývat) střetávám relativně často. Ovšem...
Nedovedu si třeba představit, že bych video editoval v jakémsi on-line editoru, nebo upravoval fotografie. (vím, že i takové on-line pokusy existují a někomu mohou třeba i vyhovovat, ale řekl bych, že na složitější a rychlejší práci je prostě klasická aplikace nezbytnost).
Stejně tak texty píši v klasickém Writeru a to i pro svůj blog. Je pro mě totiž pohodlnější napsat si text off-line a pak jej jen nakopírovat do formuláře ve webové "aplikaci", než jej tam smolit přímo bez rozšířených možností, kontroly pravopisu a já nevím, čeho ještě. Využít bych mohl také Live Writer, který ovšem nepodporuje systém mého blogu.
WebMail? Dobrá volba, když jsem mimo svůj počítač, ale raději využívám služby desktopového klienta, který běží na pozadí a upozorní mě při příchodu nové zprávy a poskytuje další možnosti. Nemusím stále kontrolovat schránku v prohlížeči (byť vím, že existují i různé notifikátory webmailových schránek).
Můžete nazývat třeba wikipedii aplikací, nebo spolužáky.cz, atd. Ovšem z mého uživatelského pohledu toto nejsou aplikace, ale webové stránky, kde mohu nalézt informace, nebo být v kontaktu s přáteli, atd. Toto přece nejsou aplikace pro klasický OS, tedy jej ani nemohou nijak ohrožovat. Navíc tyto on-line "aplikace" jsou stále jen klasické serverové a databázové aplikace běžící na nějakém serveru s nějakým systémem, jejichž výstupem je pouze ono webové rozhraní, nikoliv něco, co by bylo na OS nezávislé.
Možná je to o otázce pohledu na to co je a co není aplikace. Přiznejme si ale, že většina těch on-line "aplikací", které zmiňujete nejsou náhradou klasických programů. Jsou to "aplikace" vytvořené pro on-line prostředí a pak jsou tu zase aplikace pro klasické desktopové prostředí. Takový Facebook, Spolužáky, nebo e-banking na desktop skutečně nedáte a oni tam ani nemají žádný smysl. Ty pokusy s on-line editory textů, tabulek, grafiky, aj. tu sice jsou a pro určité skupiny mohou být využitelné, ale nenazýval bych to něčím co je schopno konkurovat klasickým aplikacím. Minimálně ne dnes. Proto věřím - jak jsem již napsal v předchozím postu - ve spolupráci desktopových a webových řešení, ne v to, že čistě webová řešení budou moci kompletně nahradit řešení v podobě klasických OS a aplikací. Virtualizace všeho? Možná. Ale v tom virtuálním světě stále poběží různé druhy klasickýh OS a aplikací, které teprve umožní běžet i těm webově orientovaným řešením.
Jen se spise klonim k nazoru, ze online aplikace se budou zlepsovat, pripojeni k internetu bude rychlejsi, takze i ty editory fotek a videa budou casem na netu pouzitelne.
Vidim tu jeste jeden dulezitou vec, lide za aplikace nechteji platit a vyvoj aplikaci je drahy. Presunem aplikaci do web lze ziskat penize z prodeje reklamy, coz je pro uzivatele prijatelnejsi nez prime placeni.
S tím, že on-line "aplikace" se budou zlepšovat souhlasím. Přesto nevěřím, že je možné zcela oddělit on-line aplikace od klasických. I kdyby totiž (snad ne :)) na klasických domácích počítačích začali zcela převládat webové "aplikace", tak stále je tu potřeba klasických aplikací a OS k provozu serverů jež tato on-line rozhraní tvářící se jako "WebAps", či dokonce "WebOS" budou poskytovat.
Samozřejmě, že se vzrůstající dostupností připojení a zvyšováním rychlosti internetu se některé věci budou moci dělat on-line snáze než dnes, takže potřeba klasických aplikací na některé činnosti možná opadne. Ostatně vámi zmiňovaná reklama je možná jedním z důvodů, proč se dnes všichni velcí hráči pouštějí do těchto on-line "aplikací" a proč se o nich vede tolik sporů. Pro firmy je to jen další distribuční kanál, jak vydělat nějaké ty nemalé peníze a pakliže bude tento trh vyčerpán, můžeme se jednoho dnes dočkat zase nějakého úplně opačného návratu z webu na desktop, který budou všichni velcí hráči propagovat jako úžasnou novinku, kterou musíme mít ;).
Že lidé nechtějí v době internetu a rozsáhlých internetových služeb za aplikace platit je z velké části pravda. Na druhou stranu se nedomnívám, že by nějakým spásným řešením měli být právě on-line "aplikace". V dnešní době je tu přece již mnoho řešení, které si umožňují pořídit softwarové vybavení zdarma, nebo levně a přesto kvalitně. Je zde open source software, je zde freeware, jsou zde celé open source operační systémy. Vystavět svůj software nad Linuxem si uživatel může zcela zdarma, nebo si koupí PC s Windows a díky freewaru a open source programům si stejně tak zdarma může vystavět své softwarové prostředí i na Windows platformě. A bez reklam i s možností práce off-line.
Pokud se týká např. té editace videa, je fakt, že zvyšování rychlosti internetu a jeho dostupnosti, by mohlo přát i on-line editorům, ale přeci jen - posílat své HD video někam na server, tam jej následně editovat a zase jej tahat zpět ze serveru mi nepřijde jako nejlepší a nejrychlejší nápad ani při velmi rychlém připojení. Ostatně uvažte nutné kapacity takového serveru, kdyby na něm chtělo takové HD video editovat současně mnoho uživatelů z celého světa. Jsou prostě druhy aplikací, které (alespoň dle mého názoru) nemohou být zcela nahrazeny on-line aplikacemi. A např. editory videa (zvláště v době HD videa, které se bude postupně šířit i do obyčejných kamer mezi domácí uživatele) patří mezi tyto aplikace. Prolnutí webu a desktopu říkám ano a bude to pro uživatele přínosné. Pokusy o přesunutí všeho na web mi ale přijdou jako krok mimo.
V mém příspěvku ale není uvedeno, že by můj prohlížeč nepodporoval kontrolu pravopisu ;). Na rovinu se přiznám, že používám IE (aktuálně IE8B2) a byť ve výchozím nastavení toto nepodporuje, tak díky IE7Pro (mimochodem - aktuálně ve verzi 2.4) mám samozřejmě kontrolu pravopisu i zde. Nepletu-li se ale, tak např. i do Firefoxu se toto musí doinstalovat jako rozšíření, takže tohle není až tak relevantní. Ale k věci.
To, že prohlížeč podporuje kontrolu pravopisu neznamená, že je tato pro mě tak pohodlná a uživatelsky přívětivá, jako kontrola pravopisu např. ve Writeru z OO.o, nebo ve Wordu, kde je navíc k dispozici i kontrola gramatiky. Proč bych tedy měl smolit své příspěvky na blog v nějakém webovém formuláři, kde jsem navíc omezen různými limity a než článek dopíšu můžu být systémem odhlášen, atd.? Mnohem pohodlnější je napsat článek v klasickém editoru (byť by to měl být třeba i jen Wordpad), tento si pořádně pročíst, upravit, třeba si jej zatím uložit pro pozdější úpravy do počítače, nebo klidně do Windows Mobile zařízení, kde jej mohu editovat i off-line a teprve po jeho dokončení se přihlásit ke svému blogu, článek jednoduše běhěm 10 vteřin nakopírovat do formuláře této webové "aplikace" a mít hotovo.
Zdaleka ne každý z nás vytváří blog, tráví celé dny posíláním platebních příkazů, maže spamy z prostředí webmailu nebo se vykecává na chatu. A i kdyby - tohle všechno jsou činnosti, které nejsou pro život (pracovní ani soukromý) většiny lidí kritické: když nepůjde net, tak se holt večer místo chatováním stráví koukáním na televizi. Z toho žádná ztráta nebo riziko neplyne. U produkčních věcí ovšem najednou ta rizika webových aplikací tvrdě narostou, stejně jako jejich nevýhody.
Opravdu si umístíte svoje skladové hospodářství s vědomím, že když zrovna vypadne net, tak prostě stáhnete roletu a celý den se nebude prodávat? Dáte tam svoje kontakty s tím, že když se do toho někdo probourá a ty zákazníky vám přetáhne, tak přece vždycky dokážete okamžitě najít dost jiných zákazníků? Budete riskovat, že se někdo provalí do vašich na internet umístěných mezd a vy pak budete platit jako mourovatý pokuty (ÚOOÚ) a odškodnění (zaměstnanci)?
A z jiného pohledu - možná vám nepřijde ztráta čtvrt sekundy na operaci až tak podstatná, pokud tu operaci neplatíte a tak jako tak těch operací děláte za den osm. Pokud těch operací dělá vašich 20 zaměstnanců každý 8000 za den, tak už to máte 11 člověkohodin denně, které budete muset zaplatit - v přímých nákladech (mzdy), ale i v nákladech nepřímých (kolik je hodnota zákazníků, co se na nákup u vás vykašlou, protože to trvá déle než vedle u konkurence?).
Webové aplikace mají své místo a své výhody, ale nezavírejme oči i před jejich nedostatky!
trošku si pletete dojmy s pojmy, alespoň já bych Google jako aplikaci nepočítal, to je jako byste kopírování a přejmenování ve správci souborů považovali za samostatné programy (což je možná v UX systémech i pravda, ale ne ve win), nebo blog nebo diskusák
blog nepotrebuji,e-banking zabere tak 30 minut za mesic,k web mailu pristupuju pouze sifrovane z klasickych aplikaci,komunity nepotrebuji na to mam sousedy,vyhledavani ano,ale to se musi umet,encyklopedie prakticky vubec,OpenOffice tak 30 minut za mesic,vystacim si s vi nebo notepadem,email jsem jiz psal,hry mam jen jednu a k te se ani tak moc nedostanu,icq jsem davno zrusil,je to jen ztrata casu,spravce souboru - konzole je rychla,takze nevim co tim bylo mysleno.Jinak ctu hlavne knihy a to klasicke,elektronicke proti nim nemaji sanci,i kdyz jich ctu taky dost v ruznych formatech,ale ty ctu offline.
A klasicke aplikace doma?OpenBSD,Kaffeine,TVtime,Kpdf,Konsole,DigitalPaint,OpenOffice,Kwrite,Gimp,Kgpg,Opera,Irssi a dalsi a dalsi.
nikoliv jejich sdileni po internetu. Nejvice uniku a skod nadelaji vlastni zamestnanci co vedi po cem jit a co je pro firmu cenne. Jestli nekdo trpi dojmem, ze nejaky provozovatel webovych aplikacich nedela cely den nic jineho, nez kouka co by zdefraudoval, tak se pletete.
Ano google chce o vas znat vse. Je to logicke a nekomu to nemusi byt prijemne. Je to proste na vas komu sva data poskytnete.
Ad microsoft. Tak nevim, zda o tom vite ale office 2003 poctive sbirala udaje o pouzivani a podle techto dat jsou nove office.
Jak tu bylo zcela spravne poznamenano, pokud chcete uchranit 100% své soukromí nesmíte se připojovat na internet. Je mi líto, ale je to tak. Zkoušeli to, vzali udaje od internetového providera a i když ty data byla anonymizována, tak jim nedalo práci sestavit kompletní profil toho člověka a pak už se jen lehce určilo jméno.
Můžete křičet proti webovým aplikacím ve firmách, ale pádlujete proti proudu. Již brzo příjde Váš zaměstnavatel s tím, že mu webové aplikace šetří peníze a pojede celý intranet jako webová aplikace.
Panové od vwmware mají pravdu v tom, že již teď existují čistě tencí klienti běží na linuxu. Ale ten tam není důležitý. Důležitý je internetový prohlížeč. Vtip je v tom, že tyto počítače jsou prakticky bezudržbové. Když umřou, tak se tam dá jiný počítač a hotovo. Není třeba tedy tolik investovat do IT a už vůbec není třeba tolik investovat do adminů. Hlavní je že pracovník může bez problému poměrně rychle pokračovat tam kde přestal. A to je kde firma šetří peníze.
Kdo mluví o 100%? Celou dobu se tu mluví o minimalizaci. Minimalizace ale neznamená 0%, což doporučuješ ty :)
Firma, která by přešla komplet na webový aplikace, by hnedle krachla, protože to sice je možná levnější, ale taky pomalejší, nebezpečnějuší a každá síť má denně plno výpadků.
Ale to už opakujem postý. Navíc mluvíme o firmách, který vůbec nepoužívají proprietární aplikace. Tam je to např. zhola nemožný, protože dodavatelů jsou mraky, a nikdo to kvůli vašim krásnejm vočím předělávat nebude, ale když už, tak si to nechá setsakra zaplatit (jsou to několikanásobky). A většinou je ve větších firmách takových aplikací desítky, ne-li stovky, a každá druhá má jinýho dodavatele.
M$ prodlouzil smlouvu s Citrix na desitky let.
V brzke dobe hodla sdilet klasicke aplikace, tak jak je u M$ znate, prave pomoci Citrix a nejakou dobu pote prestane produkovat krabicove verze. Misto nich bude pouze M$ Meridian, coz je thin-client, pripojujici se k virtualizovanym aplikacim.
Funkcnost je stejna, jako byste se pripojili pres VNC, i to podobne vypada, lze samozrejme prepnout do fullscreen rezimu.
Vykon je vyssi, nektere funkce aplikaci vsak jsou z bezpecnostnich duvodu uzamceny a nelze zapisovat jinam, nez do prirazeneho adresare.
Odpada nutnost instalovat / administrovat aplikace, nicmene to byly vyhody, a ted nevyhody:
-moznost sledovani kterehokoli usera v real-time (jako VNC)
-vsechna vase data jsou ulozena na serverech v Redmondu
-nutnost platit za licence
-s nefunkcnim internetem nedostupny M$/Adobe software
-Adobe bude poskytovat SW stejnym zpusobem, jako M$
-pravdepodobny zamer zavest pausalni poplatky za pristup k ulozisti s vasemi daty i poplatky za pristup k virt. aplikacim
Na zaver odpovidam ANO, mam to jiz vyzkousene, bezi to uz nejmene rok v testovacim rezimu, po registraci a ziskani MS Passport si to muzete vyzkouset take.
Nevim za kolik let se prestanou produkovat krabicove verze aplikaci jako je MS Office. Oficialni vyjadreni s presnym rokem ci alespon dekadou doposud nebylo vydano, nebo jsem jej alespon nedohledal, nicmene to o cem pisi v mem predchozim prispevku jsou fakta, ktera si muzete overit na strankach Microsoftu. Mozna by stacilo do google zadat Microsoft Citrix Virtualization
Ne, ne. Vy mi nerozumite. Pripojeni k internetu znamena, ze vydavate svoje soukromi vsanc svemu poskytovateli internetu. Tady neni nic mezi tim. Proste vse o vas vi. Zde neutajite kam chodite, co vyhledavate.
No ze vy mate zrovna sit, ktera nekolikrat denne padne, tak to je mi vas lito. Pripojeni k internetu je ted pro firmu zhruba stejne dulezite jako telefon.
Firma která přejde komplet na webové aplikace nekrachne. U nás i ve světě je dost příkladů firem.Znate salesforce.com? tak tihle borci dodávají CRM jako webovou aplikaci. A existuje do nich mraky pluginu pro různe obory.
Fakt by mě zajímalo kde pracujete. Buď někde v tovarně a nebo programujete tlusté klienty a doufáte, že nepříjdete zkrátka. Já jen doufám, že nikde neděláte nějakého správce sítě nebo něco podobného. Protože vaše znalosti jsou tristní a svá tvrzení nemáte čím doložit.
Pripojeni k internetu znamena, ze vydavate svoje soukromi vsanc svemu poskytovateli internetu. Tady neni nic mezi tim. Proste vse o vas vi. Zde neutajite kam chodite, co vyhledavate.
To je velmi odvážné (a potenciálně velmi nesprávné) tvrzení.
Panove, kteri se tu pozastavuji nebo dokonce rozciluji nad tim, ze web aplikace nikdy nemuzou svymi funkcemi nahradit tvrde OS aplikace jsou mi k smichu. To ze dnes webova aplikace nemuze bezet nativni kod a vyuzivat "rich" sluzby OS je pravda, ale bude to tak i v budoucnu? Co je to webova aplikace? To nemusi byt kus pomaleho crappy javascriptu, ktery nekde obarvuje nejake HTML elementy. Web aplikace muze byt plnohodnotny kod, ktery funguje nad sluzbami nejakeho rich frameworku, obdobne jako "EXE" je (nativni) kod, ktery funguje nad sluzbami OS. Je to jen otazka terminologie a trochu te predstavivosti.
Zakladni vlastnosti weboveho prohlizece je poskytnout technologii pro zobrazeni weboveho obsahu. Dulezite pri tom je, aby tato technologie byla dukladne odstinena od operacniho systemu (bezpecnost), protoze uzivatel muze potencionalne brouzdat v nebezpecnem prostredi.
Soucasnou hlavni technologii je open stack javascript+html+css. Ale neni jedina. Java applety byl pokus jak poskytnout javovy runtime. Adobe poskytuje Flash/Flex runtime. Microsoft se ted snazi prijit se svym .NET frameworkem v podobe SilverLightu. A kdo dnes vi co prijde v budoucnu?
Kazda tato technologie musi resit dve otazky:
1. jak odstinit bezici webovou stranku (aplikaci) od OS a ostatnich aplikaci
2. jak naopak povolit bezpecnou komunikaci aplikace versus OS a aplikace versus aplikace
Bod 1 byl v minulosti neuralgickym bodem temer vsech implementaci prohlizecu a pluginu na vetsine platforem. To vedlo k paranoie. Webova aplikace nesmi mit pristup k disku (local storage), webova aplikace nesmi mit primy pristup ke clipboardu, webova aplikace nesmi nic vedet o ostatnich aplikacich v OS, atd.
Bod 2 temer nikdo neresil, protoze na to implementatori browseru zkratka nemeli koule. Cest jedine vyjimce a tou je flash (prave proto se dnes pres flash musi delat tolik hacku, aby se webova aplikace vic priblizila desktopu, protoze je to jedina mozna cesta).
---
Predstavte si na chvili, ze za 10 let bude bezna sirka pasma 100MB/s a cena bude blizka nule. Ceny dnesniho vypocetniho vykonu a prostoru budou take marginalni.
Prestavte si, ze prijde nova webova technologie, ktera poskytne bohatou multiplatformi technologii pro tvorbu a beh aplikaci, ktera bude podobna treba dnesnimu .NET frameworku (nebo dosadte vasi oblibenou).
Zatimco dnesni pristup je:
1. stahnu instalator
2. apliakci verim, takze ji nainstaluji do OS (a dam ji fakticky prava s nim delat cokoliv)
3. aplikaci pouzivam
4. aplikaci odinstaluju
Budouci pristup bude
1. navstivim stranku s aplikaci
2. aplikace se sama stahne a nainstaluje do noveho "sandboxu"
3. aplikaci pouzivam, pokud chce aplikace nejakou sluzbu po OS nebo od jine aplikace v OS, tak tuto aktivitu musim jako uzivatel povolit
4. aplikace se muze s celym sandboxem odinstalovat sama, pokud ji treba mesic nepouzivam (to neni zadna tragedie, data mohou byt ulozena nekde v cloudu)
Co je to ten sandbox?
To je zivotni prostor pro aplikaci izolovany od zbytku vesmiru. Nicmene mohou existovat uzivatelem kontrolovatelne kanaly, jak muze tento sandbox interreagovat s okolim.
Jak se da tento sandbox implementovat?
1. tak jako doted, browser je sandbox (flash runtime je sandbox, apod.), tady je obrovska nevyhoda, ze browser je normalni aplikace na urovni OS a jakakoliv bezpecnostni chyba v ramci browseru muze znamenat kompromitaci OS.
2. na urovni OS, tzn. OS sam umi vytvaret izolovane prostory a jejich management (=WebOS)
3. na urovni virtualniho stroje: "pro kazdy sandbox vytvorim novy box s cistymi windows a aplikaci do nej automaticky nainstaluji", dale poskytnu na urovni hostujiciho operacniho systemu neco co bude agregovat desktopy vsech sandboxu, jejich filesystemy a dalsi komponenty.
Bod 3 neni zadna science fiction, podobne mechanismy ma dnes jak VMWare (Unity mode), tak Parallels (Seamless mode).
S takovou technologii neni pak vubec problem bezet webove aplikace, ktere jsou stejne komplexni jako dnesni CAD systemy.
A co s dnesnimi windows(OSX,*nix) a vsemi temi aplikacemi pro ne? Windows budou v budoucnu bezet jako jeden z tech sandboxu. A uzivatel nemusi ani nic poznat. Vsechny stare tvrde aplikace, budou automaticky instalovany do tohoto "bordel sandboxu".
Pak v takovýhle představě dost daleká budoucnost (to co jsi napsal je hezká teorie, ale praxe je jaksi poněkud jiná - rozhodně u stávajících firem, který by přechodem k něčemu takovýmu musely mít řádově úplně jiný rozpočty, aby něco takovýho implementovaly).
A ty výpadky? Nejde o to, že by to nešlo udělat prakticky bez výpadků nebo několikrát zálohovaný, ale stálo by to ve středně velký až velký firmě takový prachy (v počátku, i jako pravidelný testy a údržba), že by si to každej setsakra rozmyslel. Navíc, když pro to neni žádnej rozumnej důvod.
Ano, varianta 3 je velmi reálná a je vidět, že tam vývoj směřuje. Netroufl bych si sice tvrdit, že přesun na síť bude tak velký, ale bude velmi znát.
Svým způsobem je už dnes vidět velký posun na Windows Vista a MS tímto směrem evidentně hodlá pokračovat. Nyní dostávají různé aplikace svůj prostor, jsou odstíněny od zbytku světa přes virtual stores (viz UAC), pro podporu starších aplikací se využívají různé emulace a sandboxy (win32 pod 64bit, nebo ještě zajímavěji v MacOS X běh aplikací pro MacOS 9.x, případně Parallels jako doplněk třetí strany; u win je sice o něco větší provázanost se systémem i aplikacemi navzájem, ale to není teď tak podstatné), MS se snaží zapracovat hlouběji do systému svého hypervisora atd.
Z tohoto pohledu si troufám tvrdit, že např. Linuxový desktop se opět odkládá, protože zase zaspal aktuální trendy a Linux jako takový přestane být potřeba. Prostě se bude masivněji virtualizovat, různě propojovat prostředí a síťové aplikace budou takovým vedlejším efektem (netroufnu si tvrdit, jestli příčinou či důsledkem).
Celkově bych si troufnul tipnout, že do budoucna zde budou tři typy aplikací:
1. čistě síťové a většinou zdarma. Sem budou patřit různé webmaily, jednoduché office atd. Zkrátka věci, které známe už dnes, jen se jejich spektrum rozšíří a pro soukromé využití to budou dostatečné nástroje (soukromí v tomto kontextu nechci řešit - to je osobní věc uživatelů).
2. klasické lokální aplikace, tak jak je známe dnes. Jejich skupina bude postupně řídnout.
3. "pronajímané" aplikace - takové jaké nastiňujete. Taková aplikace bude mít centrálně spravované binárky, updaty apod., lokálně se nainstaluje na OS (ať už v snadboxu či přímo), bude tedy využívat výkon lokálního počítače, data budou buď lokálně nebo spravovaná přes nějaký webDAV či podobný nástroj - tj. lokálně zpracovaná, centrálně verzovaná. I tuhle skupinu aplikací už známe dnes. Význam takových aplikací ale do budoucna velmi výrazně poroste. Pokud se dobře zvládne cenový model, může to být velmi zajímavé jak pro firmy, tak i pro uživatele. Pro firmy to přinese navíc bonus v podobě menší míry pirátství, pro uživatele možnost mít aplikaci stále up-to-date a další.
ještě jak to tak čtu, neberte to prosím jako polemiku o Linuxu. A ani tvrzení, že Linux nebude potřeba není zrovna šťastné - měl jsem na mysli Linux coby náhradu mainstreamového DESKTOPOVÉHO OS. Prostě než Linux stihne trošku výrazněji konkurovat Windows a MacOS na poli desktopů, tak už vlastně ani nebude tolik potřeba, protože se změní podmínky a požadavky na OS.
Rád bych upozornil na jiný, neméně zajímavý názor, který jsem někde zaslechl.
Ten názor naopak prorokuje vymizení softwarových virtualizačních platforem tak jak je známe teď.
Argumentuje tím, že lecjaký výrobce již nyní dodává nebo vyvíjí virtualizaci realizovanou přímo na hardware. Pak se zase do hry dostane operační systém a virtualizační nástroje se z dnešních hypervizorů posunou spíš k "management" nástrojům určeným pro ovládání hardwarové virtualizace.
Tímto směrem jde například aktivita kolem libvirt.
Vy vsichni co jste zadali do ankety k otazce "Pouzivate online aplikace pro praci s texty", ze je nepouzivate. A co texty v ruznych webovych forech, jako napr. toto. Uvedomte si ze pred par lety jste treba na posilani emailu pouzivali hlavne outlook nebo nejakou jinou desktopovou aplikaci, dnes vsici pouzivate webove rozhrani. No mluvim o vas vsech co chodite vyplkavat na ruzne diskuse na novinkach apod., no. Dale jiz nepouzivate kradenou desktopovou verzi IDOSu a nevim jak se jmenovala ta verze pro autobusy od Chapsu, uz si vse vyhledate online, dale uz nepouzivate tak casto kradeny software InfoMapa ale pouzivate mapy.cz nebo maps.google.com . A dalsi pokud si chcete zahrat legalne nejakou hru, staci nejakou flashovou, jsou zadara a hned po ruce. :) To mi pripomina jeden vtipek : Motorismus mel jeden pozitivni vliv na kone - prestali se krast. :)
Nevim jak vy,ale ja si treba i v dnesni dobe rad poslu e-mail pres telnet a dost casto jsem na internetu v lynxu.Uz vidim,jak v nem pojede Google Docs :-D
Zadny wmware neexistuje, kdyz uz tak vmware, z toho je jasne videt, ze jste tuto technologii nikdy poradne nevyuzivali.
Operacni system skutecne ztraci na dulezitosti, ne tak, ze by uz nebyl potreba, ale protoze NENI DULEZITE jaky je Vas oblibeny OS. Kdyz potrebujete napr na Windows 2003 provozovat sofistokavny LAMP pod Debianem, neni nic lehciho, nezli si stahnout prislusny predinstalovany virtual appliance. Zrovna tak i obracene, pokud potrebuji z nejakeho duvodo Windows 2003 server, nepotrebuji shanet hardware, ktery by s nim nemel problemy, ale jednoduseho ho zprovoznim jako VM. Rozhodne doporucuji alespon prolistovat http://www.vmware.com/appliances/, mozna Vam to trochu rozsiri obzor.
Já dobře rozumím snaze minimalizovat náklady na správu a centralizovat údržbu aplikací atd...
Jen mě proboha někdo vysvětlete proč se k tomu používá jedna jediná mizerná KONKRÉTNÍ (ale vždy jiná) na OS silně vázaná verze nějakého PROHLÍŽEČE webových stránek, který byl a je stále určen jen na prohlížení html+css.
Věnovat tolik energie na přiohybání stránek, aby se chovay jako aplikace, mě přišlo a přijde jako obrovský omyl a pořád čekám kdy vývojáři procitnou.
Moje představa je tlustý klient, který by si sám zajistil svůj update pokud zjistí, že je nová verze a user to odsouhlasí. Některý update by byl must, jinak by se klient ukončil a se srv částí odmítl spolupracovat.
Zajisté by se musel udělat framework, ale proč to samé už teď běhá jen s rozdílem, že se to spouští v IE?
A v IE ale v ničem jiném to stejně vývojáři nikdy v praxi neodladí a nepoidporují.
Takže ve velké společnosti vidíte linuxové stroje, v nich Win virtuální strje, v nich konkrétní verzi IE, v nich aplety, aby ta úžasná "nezávislost" aplikace v praxi fungovala.
Rovněž nutnost čekat na refreshe a nemožnost ovládat klávesnicí mě u online aplikací vysloveně žere.
Paranoia z výpadku spojení není na místě, protože už dneska když ve firmě vypadne síť, stejně i bez web aplikací si všichni můžou leda pilovat nehty.
A srovnání emailového klienta a webových diskuzí mě trochu uniká, to je jako srovnávat meloun a kladivo.
"Paranoia z výpadku spojení není na místě, protože už dneska když ve firmě vypadne síť, stejně i bez web aplikací si všichni můžou leda pilovat nehty."
Ale houby. Kdyz v nasi firme vypadne internet, nic se nedeje a pracujeme dal.