Bezpečnostní aktuality
Sun Java
Verze: Sun Java System Application Server SE 7 2004Q2, Sun ONE Application Server 7 SE, Sun Java System Application Server EE 8.1 2005Q1
Riziko: (nízké)
Několik produktů společnosti Sun bylo shledáno zranitelnými, odpovídající chyby může útočník zneužít k provedení man-in-the-middle útoku. Problém spočívá v blíže nespecifikované skulině v Proxy Pluginu pro Sun ONE a Java System Application Server, a to za použití s některým z podporovaných webových serverů (Apache, IIS apod.) Pro platformu Windows řešení spočívá v přechodu na verze Sun ONE Application Server 7 Update 7 a Sun Java System Application Server 7 2004Q2 Update 3 nebo vyšší. Pro opravy v rámci dalších systémů viz stránky společnosti Sun.
Další informace: Sun.com, Secunia.com
phpMyAdmin
Verze: 2.7.0
Riziko: (střední)
V aplikaci phpMyAdmin verze 2.7.0 byla objevena zranitelnost dovolující provedení cross-site-scripting útoku. Základním problémem se stala možnost modifikace globální proměnné import_blacklist a doporučené řešení spočívá v aktualizaci produktu na verzi 2.7.0-pl1 nebo novější.
Další informace: Phpmyadmin.net, Hardened-php.net
Total Commander
Verze: 6.53 a starší
Riziko: (střední)
Oblíbený správce souborů Total Commander dovoluje ukládat uživatelská jména a hesla FTP serverů do svého konfiguračního souboru s názvem wcx_ftp.ini. K jejich utajení sice využívá šifrování, nicméně to je velice slabé a obnovení původních informací je otázkou okamžiku – viz například snadno použitelná utilita Windows Commander FTP Password Ripper. Internetem se začal šířit červ W32.Gudeb, který využívá právě tohoto slabého šifrovacího algoritmu a sbírá platné přihlašovací údaje. Pokud narazí na fungující kombinaci uživatelského jména a hesla, dokáže se sám nahrát na daný FTP server. Doporučené prozatímní řešení spočívá v zamezení ukládání přihlašovacích údajů, ruku v ruce s pravidelnou aktualizací antivirové databáze.
Další informace: Securitytracker.com, Networksecurity.fi
Microsoft Internet Explorer
Verze: 6.x
Riziko: (nízké)
V populárním webovém prohlížeči Internet Explorer byla objevena zranitelnost, které může útočník zneužít k odhalení některých citlivých informací. Chyba je způsobena při importu kaskádových stylů, přesněji se jedná o vlastnost cssText. Zranitelnost byla potvrzena pro plně záplatovaný systém Windows XP SP2 s Internet Explorerem 6.0 a doporučené prozatímní řešení spočívá ve vypnutí skriptování pro nedůvěryhodné servery.
Další informace: Secunia.com
Z nových a zároveň zajímavých online článků naše volba tentokráte padla na následující:
Unlocking Security with Biometrics (It-observer.com)
Biometrické systémy jako prostředek autentizace ve větších sítích.
Protecting Applications From Hackers (Informationweek.com)
Pár slov o ochraně a testování aplikací s ohledem na zranitelnosti.
Nový bezpečnostní software zdarma
V uplynulém týdnu na download serverech přibyl například následující zajímavý trezor na hesla.
Aurora Password Manager
Homepage: Animabilis.com
Lupa hodnotí:
Aplikace Aurora Password Manager ze softwarových dílen společnosti Animabilis Software představuje další z řady správců hesel. Ke svému bytí využívá šifrovacího standardu AES s délkou klíče 256 bitů a snaží se zaujmout především snadností použití ruku v ruce s příjemným grafickým rozhraním.
Strukturou a ovládáním se drží na vyšlapané cestičce programů své kategorie, takže zde uživatel nalezne několik předdefinovaných skupin hesel (např. WWW, kreditní karty, obecné), samozřejmě však není problém přidat vlastní a přiřadit k ní některou z více jak dvou stovek dodávaných ikon. Součástí aplikace Aurora Password Manager je také jednoduchý generátor, který podle zadaných parametrů vytvoří heslo požadované délky.